Република българия министерство на културата



Дата10.02.2018
Размер45.19 Kb.
#56806

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на културата


Изх. № ...................................

ЧРЕЗ


Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

43-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ДО

Г-Н АХМЕД АХМЕДОВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ

ПГ НА ДПС



На Ваш № 554-06-58/ 22.01.2015г.

ОТГОВОР НА ВЪПРОС

ОТНОСНО: Финансиране на консервационно-реставрационни работи по МАКБУЛ Ибрахим паша джамия в гр.Разград

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,



УВАЖАЕМИ Г-Н АХМЕДОВ,
Във връзка с отправения от Вас въпрос Ви информирам, че културното сътрудничество между Р. България и Р. Турция се основава на Спогодба между правителствата на двете страни за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката, подписана в София през 1997 г. и Програма за сътрудничество в областта на опазването на недвижимото културно наследство между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата и туризма на Република Турция за 2002-2003 г., продължена през 2004 г. На 20 март 2012 г. в Анкара, в рамките на съвместно заседание на двете правителства, е подписана Програма за сътрудничество в областта на опазване на недвижимото културно наследство между Република България и Република Турция. От българска страна Програмата е утвърдена с Решение на Министерския съвет на Република България № 278 от 8 май 2013 г. Към настоящия момент програмата не е влязла в сила и изпълнението по нея не е започнало, поради липса на потвърждение от турската страна, съгласно предвидената в нея процедура, а именно: „Програма влиза в сила от датата на получаване на втората дипломатическа нота, с която Страните се уведомяват взаимно, че са изпълнени всички изисквания на националното им законодателство.”

На 16 декември 2014 г. министърът на културата г-н Вежди Рашидов прие посланика на Република Турция в София г-н Сюлейман Гьокче. В хода на разговорите Н. Пр. г-н Гьокче информира министър Рашидов, че в началото на месец март 2015 г. ще бъде осъществено официалното посещение в България на министър-председателя на Република Турция г-н Ахмет Давутоглу. Предвижда се в рамките на визитата да бъде проведено съвместно заседание на двете правителства. В тази връзка посланикът на Турция отново постави въпроса, обсъждан и на предходни срещи, за повторното подписване на Програмата за сътрудничество в областта на опазването на недвижимото културно наследство между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата и туризма на Република Турция за периода 2012-2016 г. (подписана в Анкара на 20 март 2012 г.).Българската страна отново потвърди предложението, дадено по време на среща в Министерството на културата през месец август 2014 г. между посланика на Република Турция и министъра на културата, всички промени в турския и английския текст на документа, както и промяната на срока на действие на Програмата ( например 2014-2018 г.) да бъдат отразени в анекс, който ще бъде неразделна част от Програмата, по реда на чл. 15 от документа. Поправките в текстовете на турски и английски език са редакционни и няма да се отразят в българската версия на документа. Турската страна изрази ясно становище, че иска повторно подписване на Програмата, като бъде актуализиран срока на действие, бъдат извършени промени в турския и английския текст на документа. От българска страна беше предложено и актуализиране на списъка на културните паметници, залегнал в Програмата .

В Програмата е включена джамията „Макбул Ибрахим паша” в гр. Разград. Ангажиментът за финансиране на специализираните дейности по опазване – изпълнение на консервация, реставрация и адаптация е на турската страна, съгласно подписаната програма. Независимо от проблемите, свързани с влизането в сила на действието на Програмата, през годините българската страна се е отнасяла отговорно към опазването на джамията като недвижима културна ценност. Към настоящия момент има изготвен проект по всички части във фаза „Технически проект” за консервация, реставрация и адаптация на джамията „Макбул Ибрахим паша” в гр. Разград. Проектът предлага възстановяване на архитектурния образ на джамията и е съобразен със строително-техническите норми и изискванията към строежите в Република България.

Като имам предвид това обстоятелство, намирам че възможните подходи за бъдещи действия за опазването на тази недвижима културна ценност са :


  1. Да се приеме изготвения проект и се потвърди финансирането му, съгласно подписаната програма. При това решение проектът следва да се внесе за съгласувателно становище в НИНКН и съгласуване от Министерството на културата, след което да се одобри от главния архитект на Община Разград и се издаде разрешение за стоеж.

  2. Възложител, по смисъла на чл. 161 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), да представи друг проект, който да съответства на издадената виза, с автори проектанти с пълна проектантска правоспособност, съгласно изискванията на ЗУТ и вписани в регистъра по чл. 165 от Закона за културното наследство. Проектът следва да е съобразен с режимите за опазване на недвижимата културна ценност Джамия „Макбул Ибрахим Паша” в град Разград. За този проект НИНКН също трябва да даде съгласувателно становище, след което да се съгласува с Министерството на културата, да се одобри от главния архитект на Община Разград и да се издаде строително разрешение.

  3. Ако Възложител, по смисъла на чл. 161 от ЗУТ, предложи промени по отношение на оформяне на околното пространство на джамията и ситуирането в него на допълнителни обекти, е необходимо главният архитект на общината да издаде разрешение за изготвяне на подробен устройствен план, който да аргументира от гледна точка на Закона за културното наследство и регламентира тези обекти в площадното пространство, провеждане на процедурата по съгласуване и одобряване на подробния устройствен план и след одобрението да бъде издадена нова виза за проектиране и изготвяне на нов проект.

Министерството на културата ще съдейства в рамките на своите правомощия и в съответствие със законодателството на страната за съдействие за опазването на този ценен паметник на османската архитектура.

МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА:


ВЕЖДИ РАШИДОВ



гр. София, бул. “Александър Стамболийски”, № 17, тел.: 02/ 9400900; факс: 02/ 9818145;

дежурен тел.: 02/ 9879551; e-mail: info@mc.government.bg, URL: www.mc.government.bg






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница