Република българия министерство на здравеопазването регионална здравна инспекция



Дата26.03.2017
Размер48.92 Kb.
#17801
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

РЕГИОНАЛНА ЗДРАВНА ИНСПЕКЦИЯ

гр. БЛАГОЕВГРАД

Благоевград: 2700, ул. "Братя Миладинови" № 2 тeл.: 073/888701; факс :073/88-87-03

www.rzibl.org e-mail: rzibl@rzibl.org


КЪРЛЕЖИ И ИНФЕКЦИОЗНИ БОЛЕСТИ

През пролетно-летния сезон при високи температури и увеличена влажност, се създават добри условия за увеличаване числеността и активността на кърлежите, с което силно нараства и рискът от заразяване с пренасяните от тях инфекции.

Популацията от кърлежи „се събужда” в средата на април, увеличава се в средата на май и достига своя пик през юни. През горещите летни месеци се крият в почвата. През есента е втория пик.

Инфекции, предавани чрез ухапване от кърлежи: Лаймска борелиоза, Марсилска треска, Ку-треска, Кримска Конго хеморагична треска, кърлежов енцефалит.
Лаймската борелиоза е една от най-разпространените инфекции, предавани с кърлежи. Тя е бактериална инфекция, която се причинява от пет вида борелии. Преносител е Ixodes Ricinus, който е познат като кърлеж по овцете.

Марсилска треска е другото най-разпространено бактериално заболяване, предавано чрез кърлежи. Причинител е рикетсия. В естествени условия резервоар на рикетсията е кучешкия кърлеж. Заразяването става контактно – при ухапване от кърлеж или през конюнктивата (замърсени ръце, след смачкване на кърлеж). Борбата с кърлежите и бездомните кучета е основен елемент от профилактиката на марсилската треска.

Ку-треска е също бактериална инфекция. Основен резервоар на причинителя на Ку-треската са селскостопанските животни – главно крави, кози, овце. Човек се заразява при вдишване на пръски или прах, съдържащи причинителя; при консумиране на заразени хранителни продукти или при ухапване от кърлеж.

За профилактиката и борбата с Ку-треската е важно, млякото да се консумира само след термична обработка за 10 минути.

Кримска Конго хеморагична треска /ККХТ/ е вирусна инфекция. Протича най-тежко, но и най-рядко срещаната инфекциозна болест, пренасяна от кърлежи.

През м. март 2008 г. е регистриран взрив от ККХТ в гр. Гоце Делчев. Заболелите са 6 лица, от които 1 завършва с летален изход.



Кърлежовите енцефалити се причиняват от група вируси. Човек се заразява при ухапване от заразени кърлежи или при консумиране на непреварено мляко от заразени кози.

Предпазване от ухапване от кърлеж

  • Най-добрата профилактика е ежедневен оглед за впити кърлежи, с цел

недопускане на продължителен престой върху тялото.

  • Избягване посещението на райони с гъста растителност и висока

влажност поради благоприятните условия за развитие на кърлежите. За почивка в природата да се използват отъпкани и лишени от буйна растителност места.

„предпочитаните” от кърлежите места - окосмената част на главата (особено при деца), по корема, под мишниците, в гънките зад коляното.

Наложителен е и оглед на домашните кучета и носенето на противопаразитни каишки.



  • Да се носи подходящо затворено облекло – добре пристегнато около

китките и глезените, в светъл цвят, за лесно откриване на полазилите кърлежи.

които отблъскват насекомите/ - във вид на спрей, лосион, гел или рол-он.

  • Избягвайте местата, където често отсядат (леговища) или

преминават скитащи безстопанствени кучета.

  • Редовно почистване на падналите клони и гниещите листа,

окосяване на тревата и ограничаване достъпът на животни в тревните площи на населените места.

Ако все пак ни ухапе кърлеж........

1. Правилно отстраняване на запития кърлеж

Отстраняването на кърлеж се извършва от медицински специалисти. При липса на медицински специалист може да го извършите сами, но задължително използвайте ръкавици. Най-добре е това да стане с пинсети. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без обаче да се върти и извива.



Отстранения кърлеж се унищожава чрез изгаряне или поставяне в спирт, но не трябва да се размачква!

2. Насочване за хирургично сваляне при дълбоко впит кърлеж или когато при вадене на кърлежа в кожата са останали части от него.

3.Дезинфекция на кожата след сваляне на кърлежа – с йод, спирт.

4.Проследяване в продължение на 30 дни.

Самонаблюдавайте се. До 30 дни след инцидента трябва да следите за локални

прояви - зачервяване, оток, болка на мястото на ухапването, както и за температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото. При поява на симптоми незабавно потърсете лекарска помощ.

Не се самолекувайте!
От м. април се подават първите сигнали за ухапвания от кърлежи на деца и възрастни в област Благоевград.

Към настоящия момент е създадена организация и има готовност за стартиране на пролетната дезакаризация на зелените площи. През м. февруари под формата на предписание до общинските кметове разпоредихме редовно окосяване на тревните площи и обработката им с препарати против кърлежи. Хигиенно-противоепидемичните мероприятия са с цел ограничаването на особено опасни трансмисивни заразни заболявания, пренасяни от кърлежи.


Едновременно с това се извършва и дератизация на канализационната мрежа и прилежащите ревизионни шахти от пет „В и К” дружествата; на колекторни шахти, трафопостове и подстанции.

Обработките се извършват съобразно метеорологичните условия /когато не вали/ и в съответствие с изискванията за безопасност. Дезакаризация на открити площи се извършва след окосяване на тревните площи, чрез опръскване. Обработките редуцират числеността на паразитите, но бездомните кучета пренасят паразитите от едни тревни площи на други, което повлиява ефективността на дейностите по дезакаризации.

Използват се разрешени препарати, които бързо се разграждат и щадят околната среда и нецелевите организми.

Обработените терени се маркират с информационни табели – дата, данни за вида на препарата, карантинния период, фирмата изпълнител, телефон.



Дейности по дезинсекции /дезакаризации/ и дератизации се извършват само от специализирани звена и лица, придобили правоспособност, съгласно разпоредбите на Наредба № 3/2005 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации.

Дирекция Надзор на заразните болести

Регионална здравна инспекция

Благоевград


Каталог: dokumenti
dokumenti -> Предизвикателства при настаняването и адаптацията на бежанците мюсюлмани
dokumenti -> Какви документи се издават на учениците със соп при завършване на клас, етап и степен
dokumenti -> Социална работа с бежанци със специални нужди непридружени малолетни и непълнолетни, бежанци с
dokumenti -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
dokumenti -> Птг”д-р н. Василиади”-габрово заповед
dokumenti -> Наредба no 14 от 12 декември 2006 г. За придобиване на квалификация по професия "машинен техник"
dokumenti -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница