Република българия министър на земеделието и храните



Дата10.09.2017
Размер208.75 Kb.
#29936

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните


Изх. № 0201-

……… 2013 г.




ДО

ПРОФ. СВЕТЛА БЪЧВАРОВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

КЪМ 42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ

На Ваш № 353-07-42 от 31.07.2013 г.


ОТНОСНО: Информация от Министерството на земеделието и храните и Държавен

фонд „Земеделие“ на извънредно заседание на Комисията по земеделието и храните към Народното събрание
УВАЖАЕМА ПРОФЕСОР БЪЧВАРОВА,
Във връзка с постъпило в Министерство на земеделието и храните писмо от Комисията по земеделието и храните към Народното събрание относно предоставяне на информация за държавните помощи на земеделските производители на плодове и зеленчуци, в т.ч. на картофопроизводителите, политиката на министерството към тези браншове и мерките за обезпечаването на финансовия ресурс за помощите, Ви информирам следното:

Държавното подпомагане на земеделските производители има важно значение за генериране на растеж в селското стопанство и осигуряване на стабилни доходи за лицата, заети в отрасъла. Предвид това Министерството на земеделието и храните (МЗХ) се стреми да осигурява подкрепа за всички селскостопански сектори въпреки ограничените финансови средства, предвидени за държавни помощи. Осъществяването на тази политика при съществуващите финансови ограничения е възможно единствено чрез разпределяне на средства към различните сектори през различни времеви периоди.


І. Политиката на МЗХ за сектор „Плодове и зеленчуци” и „Картофи”:
Приоритети:

  • Развитие на традиционните за страната ни производства - зеленчукопроизводство, картофопроизводство и плодопроизводство, в това число и производство на десертно грозде, чрез финансово подпомагане на сектора със средства от европейски фондове и национален бюджет - европейски схеми за подпомагане, обвързани с производството, схеми за инвестиции; схеми на държавни помощи, обвързани с производството и др.;

  • Сдружаване на земеделските производители в организации на производители на плодове и зеленчуци;

  • Изграждането на хидромелиоративната система на страната и развитие на поливното земеделие.  


Цели:

  • Увеличаване площите с плодове, зеленчуци и картофи;

  • Стабилизиране и нарастване на доходите на зеленчукопроизводителите, плодопроизводителите, картофопроизводители в страната;

  • Производство на високачествени и конкурентноспособни плодове и зеленчуци с цел успешната им реализация на европейските и световните пазари.


Дейности по приоритетите и целите:

  • Предложения и участие в разработването на нови схеми на Държавни помощи в сектор „Плодове и зеленчуци” и „Картофи” за 2013 г.:

  1. Схема Държавна помощ по отношение на болести и неприятели по зеленчуци, семкови и костилкови овощни видове, картофи.

  2. Схема Държавна помощ за браншови организации в сектор „Плодове и зеленчуци” за участие в изложения за промотиране на тяхната продукция (техническа помощ).

  3. Помощ за насърчаване на качествени селскостопански продукти – система за качество за плодове и зеленчуци (Global Gap).

  4. Помощ „de minimis” за производителите на плодове, зеленчуци, картофи.




  • Създаване на условия за ефективно прилагане на Схема за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци плодове, произвеждани в България:

1. Увеличаване на размера на помощта по схемата - преходният регламент за 2014 г. трябва да се приеме съвместно от Съвета на министрите по земеделие на Европейския съюз и Европейския парламент в края на 2013 г. и ако там бъде заложено, че може да се прилага по-висок процент за обвързана подкрепа (13%, вместо 3,5% от пакета за директни плащания) веднага да се изпрати нотификация до Европейската комисия и субсидията за качествени плодове и зеленчуци да се увеличи.

2. Провеждане на обучения на допълнителен инспекторски състав за контрол на качеството по Схемата – обучение на служители на Областните дирекции „Земеделие”.

3. Актуализиране на Наредба № 2 от 21 февруари 2011 г. за специалните изисквания за участие в одобрените схеми за национални доплащания и за специфично подпомагане – определяне на крайни срокове за сертифициране и подаване на заявления за плащане.


  • Признаване на групи и организации на производители на плодове и зеленчуци:

1. През 2013 г. – признаване със заповед на министъра на земеделието и храните на 10 групи производители на плодове и зеленчуци (процедура на признаване).

2. Извършване на 3 проверки на признати организации на производители и 2 проверки на признати групи производители съгласно Наредба 11 от 15 май 2007 г.




  • Контрол на качеството на пресни плодове и зеленчуци:

1. Провеждане на обучения на инспекторския състав по контрол на качеството на пресни плодове и зеленчуци към Българска агенция по безопасност на храните относно провеждане на промени в европейското и национално законодателство, както и проверки и издаване на сертификати за съответствие на обявеното качество.

2. Актуализиране на Наредба 16 от 28 май 2010 г. за изискванията за качество и контрол за съответствие на пресни плодове и зеленчуци в съответствие с промените европейското законодателство.

3. Организиране и провеждане ежедневен контрол върху вноса на селскостопанска продукция по границите, тържищата и борсите в страната – контрол върху дейността на инспекторите по контрол на качеството, служители в Областните дирекции към Българската агенция по безопасност на храните.


  • Изготвяне на информационни материали за запознаване на земеделските производители за реда и условията за сдружаването им в организации на производители.




  • Организиране на срещи и дискусии с производители на плодове и зеленчуци от цялата среда.



Предприети мерки от страна на МЗХ до момента:
1. С цел да бъдат защитени интересите на българските производители на плодове и зеленчуци и да им се осигури пряк достъп на пазара, като се елиминират некоректните търговци и прекупвачи, Министерство на земеделието и храните предприе спешни мерки за контрол при търговията на плодове и зеленчуци.

По предложение на МЗХ и с решение на Министерски съвет на Република България бяха сформирани междуведомствени контролни групи, които да извършват проверки  по зеленчукови и плодови борси, тържища, складове и гранични контролно-пропускателни пунктове в цялата страна, във връзка с нерегламентирания внос на плодове и зеленчуци от европейски и трети страни и за финансови нарушения при търговията с тях. Междуведомствените контролни групи осъществяват ежедневен контрол върху вноса на селскостопанска продукция по границите, тържищата и борсите в страната, като проверките проследяват цялата търговска верига – от земеделския производител до пазара.

В контролните проверки вземат участие представители - инспектори от Българска агенция по безопасност на храните, служители на Министерство на финансите и Национална агенция за приходите, на Агенция „Митници”, на Министерство на вътрешните работи. Участват и представители на неправителствени организации в сектор „Плодове и зеленчуци” и земеделски производители от страната.

В момента мобилните групи осъществяват координирани и масирани проверки по граничните контролно-пропускателни пунктове в България, складове, хранителни вериги, зеленчукови и плодови борси и тържища и правят пълна финансова проверка върху дейността на лицата, които развиват търговска дейност на територията на борсите и на други търговски обекти, както и фитосанитарна проверка на зеленчуците и плодовете, които влизат в страната и се реализират на пазара.



Още от първите дни от започването на проверките от мобилните групи изкупните цени на плодове и зеленчуци от производителя се повишиха, завишиха се количествата родна продукция, която се предлага на пазара за сметка на вносните плодове и зеленчуци.

2. Експертна група от представители на Министерство на земеделието и храните, Министерство на финансите и Главна дирекция „Национална сигурност” към Министерство на вътрешните работи, разработват комплекс от мерки, които да гарантират целогодишен контрол на вноса и износа на земеделска продукция. Експертната група обсъжда идеите за най-адекватно организиране и прилагане на контрол по границите и хранителните вериги, като се очаква предложенията да бъдат готови до края на този месец.

3. Инициира и проведе среща с представители на големи търговски хранителни вериги в страната. На срещата се дискутираха възможностите за предлагането на повече български плодове и зеленчуци на щандовете в магазините от тези търговски вериги. Търговските вериги в страната са отворени към подобна идея и това е една от мерките, които ръководството на МЗХ предприема за стимулирането на родното производство.

4. Основен приоритет в преговорите за бъдещата Общата селскостопанска политика (ОСП) за МЗХ беше осигуряване на по-висок процент обвързана подкрепа или субсидия, която да може да се дава на килограм произведена продукция или глава животно. В момента ограничението в регламента за директните плащания е обвързаната подкрепа да бъде 3,5 % от пакета за директни плащания. По време на Реформата на Общата селскостопанска политика МЗХ успя да договори 13 % от средствата за директни плащания от 2015 г. да са обвързани с производството на определени земеделски продукти. По този начин ще има възможност да се насочат допълнителни средства към секторите овощарство, зеленчукопроизводство, картофопроизводство, гъбопроизводство.

В момента обвързаното подпомагане под формата на специфично подпомагане е ограничено в размер на 3,5 % от пакета за директни плащания (чл. 69, параграф 4 от Регламент 73/2009). За 2012 г. и 2013 г. се използва този максимален размер за обвързана подкрепа в уязвими сектори и производства, като подпомагането е 40 740 935 лв. за млечни крави и овце майки и кози майки и 15 000 000 лв. за качествени плодове и зеленчуци по Схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България. Специфичното подпомагане съгласно Регламент 73/2009 се нотифицира една година предварително до Европейската комисия и се одобрява с нейно решение. Максималният размер за 2012 г. и 2013 г. е нотифициран от Комисията и не може да се промени.

При обсъждане в Брюксел на Преходния регламент за 2014 г. съгласно одобрената рамкова позиция основно искане на МЗХ е по-високият процент за обвързана подкрепа, договорен при реформата на ОСП да може да се прилага още от 2014 г.

Преходният регламент за 2014 г. трябва да се приеме съвместно от Съвета на министрите по земеделие и рибарство на ЕС и Европейския парламент в края на 2013 г. и ако там бъде заложено, че може да се прилага по-висок процент за обвързана подкрепа, МЗХ незабавно ще предприеме действия за изпращане на нотификация до Европейската комисия и субсидията за качествени плодове и зеленчуци ще има възможност да се увеличи.
ІІ. Финансова помощ за производителите на зеленчуци и плодове осигурена от Министерството на земеделието и храните за 2013 г.
1. Схемата за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България

През 2013 г. земеделските производители на плодове и зеленчуци ще получат освен подпомагане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП), но и подпомагане (специфично подпомагане) по Схемата. Размерът на средствата по Схемата възлиза на 15 млн. л., които се предоставят на земеделските производители на тон качествена продукция от домати, краставици, пипер (полско и оранжерийно производство), праскови и нектарини, кайсии и зарзали, череши, ябълки, която е сертифицирана за предлагане на пазара от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно продуктови спецификации за качество, одобрени със заповед от министъра на земеделието и храните.


2. Схеми на Държавна помощ

  • Държавна помощ (целева субсидия) за заплащане на застрахователни премии при застраховане на земеделски култури от сектор „Плодове и зеленчуци”;

  • Държавна помощ за насърчаване производството и използването на висококачествени семена - под формата на субсидирани услуги от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС) за дейностите по сертификация на семената и посадъчен материал;

  • Държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделските производители за напълно пропаднали площи, вследствие на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия;

  • Държавна помощ за инвестиции в земеделските стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък. Схемата предвижда на всеки данъчно задължен субект да бъдат преотстъпени до 60% от корпоративния данък върху данъчната печалба, получена от дейност по производство на непреработена растителна продукция, в т.ч. плодове и зеленчуци.  Преотстъпеният данък трябва да се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената дейност;

  • Държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец”. Размерът на помощта възлиза на 250 лева на декар. В момента продължава подаването на заявления от допустимите за подпомагане по схемата земеделски производители;

  • Държавна помощ „de minimis” за производителите на зеленчуци. Размерът на помощта е 1, 5 млн. лв. Помощта се предоставя на производителите на  зеленчуци, които отглеждат  домати  и краставици - полско и оранжерийно производство, пипер, моркови, дини,  пъпеши, зрял лук и главесто зеле. Ще бъдат финансирани  част от разходите за семена, разсад, минерални торове, препарати за растителна защита и поливна вода на производителите на полски и градински зеленчуци с до 44 лв. на декар, както и разходите на производителите на оранжерийни домати и краставици с до 157 лв. на декар.


Подпомагането през 2012 г. на производителите на плодове и зеленчуци, в т.ч. и на картофопроизводителите под формата на държавни помощи възлиза на 14 313 263 лв., представляващи 62 % спрямо всички средства за държавни помощи, предоставени на сектор „Растениевъдство”. През 2012 г. бяха прилагани следните мерки за държавно подпомагане на сектор „Плодове и зеленчуци” – Приложение № 1:


  • Минимални помощи de minimis за производителите на плодове, зеленчуци, гъби и картофи

Картофопроизводителите бяха подпомогнати и чрез предоставяне на помощ de minimis, като усвоеният ресурс възлиза на 4 967 880 лв., а подпомогнатите картофопроизводители са 976.

За подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци е предоставена помощ de minimis, като усвоеният ресурс възлиза на 7 206 853 лв., а подпомогнатите са 2 016 земеделски производителя.

През 2012 г. е предоставена и помощ de minimis за изплащане на обезщетения на засегнатите земеделски стопани от наводненията в обл. Хасково за нанесени щети на селскостопански сгради, съоръжения и трайни насаждения, като подпомогнатите стопани с трайни насаждения са 52 от общо 100 бенефициенти, а изплатеният финансов ресурс възлиза на близо 140 хил. лв. от общо 261 444 лв.


  • Държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделски производители за напълно пропаднали площи, вследствие на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия

Помощта се предоставя за напълно (100%) пропаднали площи, засети със земеделски култури, вследствие на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия и е в размер до 80% от действителните разходи за отглеждане на дадената култура през съответната стопанска година.

През 2012 г. е изплатен финансов ресурс за компенсиране на земеделските производители, отглеждащи плодове, зеленчуци (в т.ч. картофи) за напълно пропаднали площи в следствие на настъпили неблагоприятни климатични условия през 2011 г. и през 2012 г., като окончателното изплащане на средствата за пострадалите земеделски производители е извършено през 2013 г., както следва:



    • За пострадали площи през 2011 г.: 111 240 лв. на 10 производителя.

    • За пострадали площи през 2012 г.: 706 884 лв. на 203 производителя.




  • С оглед насърчаване на земеделските производители към доброволно застраховане на селскостопанска продукция срещу неблагоприятни метеорологични условия и през 2012 г. се прилагаше Държавна помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция

Подпомагат се производителите на плодове и зеленчуци (в т.ч. и картофи), като се поемат част от разходите за застрахователни премии по сключени полици. Усвоени са 357 869 лв. към 128 бенефициента.


  • През 2012 г. беше разработена и се прилагаше помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани по предотвратяване и унищожаване на болести по растения или на нашествия от вредители, и по-конкретно по отношение борбата на земеделски производители с вредителя Доматен миниращ молец.

Помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на Доматен миниращ молец - Tuta absolutа. Усвоени са 823 431 лв. за 76 зеленчукопроизводители.


  • Държавна помощ за насърчаване производството и използването на висококачествени семена.

Основната цел е на помощта е увеличаване на производството и използването на сертифицирани (качествени) семена за зърнени, фуражни, маслодайни, зеленчукови култури, картофи и тютюн и стимулиране използването им от земеделските производители. Разпределеният ресурс за годината е 1 000 000 лв.


  • Помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък

Помощта се предоставя под формата на данъчно облекчение за юридически лица и ЕТ, регистрирани като земеделски производители. Преотстъпва се до 60 % от данък върху печалбата от земеделски дейности срещу задължението за инвестиране на преотстъпения данък в нови сгради и/или нова земеделска техника до края на годината, през която се ползва преотстъпването.


През 2013 г. политиката на подпомагане на производството на плодове и зеленчуци намира израз в следните мерки – Приложение № 1:


  • Държавна помощ за насърчаване производството и използването на висококачествени семена

Предвидени средства за 2013 г. - 1 млн. лв., а за първото полугодие на годината са усвоени 500 000 лв.


  • През месец юли 2013 г. МЗХ изготви схема на финансово подпомагане на производителите на зеленчуци (полско и оранжерийно производство) чрез минимални помощи от типа „de minimis”

На 19 юли 2013 г. Управителния съвет на ДФ „Земеделие” взе решение да предостави финансово подпомагане на производителите на зеленчуци (полско и оранжерийно производство) чрез минимални помощи от типа de minimis в размер на 1,5 млн. лв., насочени към покриване на част от разходите за семена, разсад, минерални торове, препарати за растителна защита и поливна вода. Към настоящия момент приемът за подаване на заявления е отворен.


  • Държавна помощ за компенсиране на загуби на земеделски производители за напълно пропаднали площи в следствие на природни бедствия или неблагоприятни климатични условия

Разплатени са близо 16 млн. лв. за 2013 г., от които 3 060 000 лв. за неблагоприятното климатично събитие суша, като по-голяма част от тези 3 млн. лв. да за пропадналите площи с картофи.


  • Държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма от мерки за контрол на доматен миниращ молец - Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera)

Предвидени средства за 2013 г. - 1 млн. лв. В момента продължава приемът на заявления в областните дирекции на ДФ „Земеделие”. Държавната помощ покрива разходите за растителна защита, а определеният ресурс е до 250 лв. на декар.


  • Държавна помощ за съфинансиране на застрахователни премии при застраховане на селскостопанска продукция за сектор „Плодове и зеленчуци“

Подпомагат се производителите на плодове и зеленчуци (в т.ч. и картофи), като се поемат част от разходите за застрахователни премии по сключени полици. Усвоени са 420 749 лв. към 99 бенефициента.

Наблюдава засилен интерес към застраховането на овощни и зеленчукови култури и спрямо 2012 г. се увеличават застрахованите площи.




  • Държавна помощ за инвестиции в земеделски стопанства чрез преотстъпване на корпоративен данък

Схемата се администрира от Националната агенция за приходите. В началото на месец юни т.г. България пренотифицира схемата пред ЕК и получи положително решение, с което се удължава срокът на действие до края на 2014 г. и бюджетът нараства до 250 млн. лв. До момента по данни от НАП са усвоени 160 млн. лв., които са инвестирани в българското земеделие.


  • През 2013 г. МЗХ разработи схема на държавна помощ за компенсиране разходите на земеделски производители, свързани с изпълнение на мерки по Националната програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. телени червеи (Elateridae), която бе одобрена от Европейската комисия през месец юни и ще може да се прилага след Решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие”. Одобреният от ЕК годишен бюджет е в размер на 1,4 млн. лв.

Предвид одобрението, съгласно чл. 14 от Закона за защита на растенията (ЗЗР), на нови продукти за растителна защита за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи, които ще доведат до разширяване обхвата на средствата, които са допустими да бъдат използвани за борба с почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи се наложи да бъдат извършени действия по изменение на помощта и уведомяване на Европейската комисия за намерението на Република България да измени държавната помощ, която се предоставя по реда на член 10 от Регламент (ЕО) 1857/2006 г.


  • В момента в МЗХ се изготвя схема на финансово подпомагане на производителите на картофи чрез минимални помощи от типа „de minimis”.

Предоставен е финансов ресурс за изплащане на обезщетения по помощ от типа de minimis на регистрирани земеделски производители на картофи от област Кюстендил по приложен Регистър на земеделски производители, подали молба за компенсиране на загуби от суша при картофите през 2012 г., засегнати от неблагоприятно климатично условие СУША, в размер 126 418 лв. Подпомогнати са 30 картофопроизводители.

На заседание на УС на Фонда от 17.05.2013 г. е разгледано предложение относно подпомагане на 81 броя регистрирани земеделски производители на картофи за нанесени щети от неблагоприятно климатично условие СУША през 2012 г., съгласно Държавна помощ № 131/2010 (Компенсиране загуби от неблагоприятни климатични събития), които не са подпомогнати поради административни причини на съответните териториални структури на МЗХ и неиздадени протоколи за щети за близо 650 хектара, които са унищожени на 100 % в областите Благоевград, София област, Смолян и Перник.

Предвид обстоятелството, че в план-сметката на ДФ „Земеделие” за 2013 г. по направление държавни помощи няма утвърден ресурс за допълнително подпомагане по схемата за компенсиране на загубите на производителите на картофи от неблагоприятно климатично условие суша, към настоящия момент остатъчния ресурс по приключили плащания по схеми за държавни помощи е недостатъчен и не може да обезпечи предложението за предоставяне на средства за подпомагане по схемата в размер на 2 288 742 лв.

На заседанието е взето решение, след отчитане на изпълнението на план-сметката на Фонда, да предприемат действия по оценка на възможността за осигуряване на необходимите средства за подпомагане на земеделските производители по схемата, при отчитане на икономии на средства по разходни параграфи и направления от план-сметката. При наличието на икономии и осигуряване на средства, да бъде внесено предложение пред Управителния съвет на Фонда относно възможността за финансиране, утвърждаване на указания и срокове за реализацията на подпомагането на земеделските производители.

От 29.07.2013 г. стартира прием на заявления за предоставяне на държавна помощ de minimis съгласно Регламент (ЕО) №1535/2007 на земеделски производители на зеленчуци полско, градинско и оранжерийно производство, през 2013 г. Документи се приемат до 13 август 2013 г.

Утвърденият финансовият ресурс по схемата е 1 500 000 лв. Размерът на помощта за производителите на полски и градински зеленчуци е до 44 лв. на декар, за производителите на оранжерийни домати и краставици до 157 лв. на декар.

Финансовата помощ ще покрие част от разходите за полско и градинско производство на домати, краставици, пипер, моркови, дини, пъпеши, лук-зрял, главесто зеле и оранжерийно производство на домати и краставици. Средствата са предназначени за закупуване на семена, разсад, минерални торове, продукти за растителна защита, поливна вода.

Минималната площ за всеки вид култура, за която един земеделски производител може да сключи договор с ДФ „Земеделие” е един декар. Няма праг на площта за оранжерийните домати и краставици.

От 30 август до 10 септември 2013 г. одобрените кандидати ще сключат договори, а срокът за изплащане на средствата е до 16 септември 2013 г.

Общият размер на предоставените на един земеделски производител помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 7 500 евро (14 668.70 лв.) за период от три данъчни години (2011 г. – 2013 г.).


Възможности за предоставяне средства по de minimis (Приложение 2)
Максималният праг за страната по de minimis за 3 годишен период съгласно Регламент 1535/ 2007 възлиза на 45 209 010 лв. Усвояването за периода 2011-2013 г. е близо 93 %. Остатъкът за усвояване през 2013 г. възлиза на 3 256 017 лв., от които 2 314 253 млн. са предвидени в план сметката на Фонда за изплащане по утвърдени схеми за подпомагане.

Свободен ресурс до националния праг: 1 071 700 лв.
3. Кредитна схема на Държавен фонд „Земеделие”

Държавен фонд „Земеделие” предоставя кредитни средства на земеделските производители на плодове и зеленчуци за инвестиции по Кредитна схема за инвестиции в селското стопанство (направление „Растениевъдство” и направление „Селскостопанска техника”) за създаване на трайни насаждения, инвестиции за изграждане, реконструкция и модернизация на оранжерии за производство на зеленчуци, гъби, цветя; инвестиции за закупуване на машини за сортиране, пакетиране и етикетиране с цел подобряване на качеството на произведените плодове и зеленчуци, за закупуване на селскостопански машини и инвентар, и други.

Възвръщаемостта на кредитните средства е за период от 10 години, а допустимия размер на инвестицията е 2 млн. лв. и 6 млн. лева за оранжерии.
4. Организации на производители на плодове и зеленчуци

Българските земеделски производители на плодове и зеленчуци произвеждат продукти на световно ниво, но в нищожно малки количества. За да бъдат конкурентноспособни на пазара, земеделските производители трябва да се обединят, за да могат да предлагат количества, с високо качество, което е гаранция за по-добра реализация на готовата продукция.

С оглед осигуряването на ефективно и устойчиво функциониране на организациите на производители предоставяне на национална финансова помощ на организациите на производители на плодове и зеленчуци в размер до 80% от финансовите вноски на техните членове. За да получат национална финансова помощ организациите на производители на плодове и зеленчуци трябва да представят в Разплащателната агенция оперативна програма, която да бъде одобрена за финансиране. С одобрената от Разплащателна агенция Оперативна програма, организациите на производители получават и финансово подпомагане от Европейски фонд за развитие на земеделието за покриване на допустими инвестиционни разходи.

Министерство на земеделието и храните работи упорито за информиране, за оказване на помощ и съдействие на земеделските производители за тяхното обединяване в организации на производители на плодове и зеленчуци.


5. Промоционални програми

Браншовите организации в сектора могат да кандидатстват за финансиране на свои промоционални програми, в които да бъдат включени съвкупност от дейности, насочени към популяризиране на продуктите и техните уникални качества, които ще улеснят предлагането им на пазара. Разходите включени в промоционалните програми за плодове и зеленчуци се финансират до 50 % от ЕС, като останалата част от тях се поемат от държавата (30%) и от организацията (20%), която е предложила програмата.


6. Програма за развитие на селските райони

Производителите на зеленчуци и плодове могат да бъдат финансово подпомагани със средства от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони. По Програма за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. се предвижда възможност за подпомагане на земеделските производители, включително на оранжерийна продукция за инвестиции в техните стопанства, по част от мерки от приоритетна ос І, която е насочена към повишаване на конкурентоспособността на земеделието, горското стопанство и хранително-вкусовата промишленост. Мерки 112 „Създаване на стопанства на млади фермери”, 141 „Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране” и 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” предоставят възможност за изпълнение на проекти, свързани с подобряване на цялостния процес по производство на земеделска продукция, включително модернизиране на земеделското стопанство или изграждане на нови съоръжения и закупуване на оборудване, както и за преструктуриране на малки стопанства в икономически жизнеспособни и пазарно ориентирани такива. От подпомагане от посочените мерки имат възможност да се възползват кандидати – земеделски производители, които отговарят на изискванията залегнали в отделните мерки.

Както е видно от представената информация, политиката на подпомагане в сектор „Плодове и зеленчуци” е последователна и обвързана с реалните нужди на бранша. Принцип в работата на МЗХ е определянето на политиката на държавните помощи да става с участието на заинтересованите организации на производителите.

Подкрепата за сектора ще продължи и през новия програмен период от 2014 г. до 2020 г. Новите регламенти на ЕС за държавните помощи все още не са готови, като очакванията са това да стане окончателно през 2014 г., която може да се каже, че се явява преходна година между стария и новия програмен период. Тази неяснота относно новите правила за държавното подпомагане в селското стопанство затруднява процеса на планиране на държавните помощи за българското земеделие. Въпреки това Министерството на земеделието и храните предвижда да удължи действието на повечето от сега действащите държавни помощи и за 2014 г. Също така може да бъдат разработени и нови помощи според нуждите на земеделските производители. Основната цел е да се насърчи селскостопанското производство в страната и да се стабилизират дребните производители. Поради това ще продължат да действат схемите, които допринасят за повишаване на конкурентоспособността на българското земеделие и осигуряват стабилни доходи за земеделските производители.

Все пак очакванията са европейските правила за държавните помощи в по-голямата си част да се припокриват със сега действащите разпоредби, за да не се допуснат резки промени в подпомагането. Предвижда се през новия програмен период по ПРСР да функционира мярка за управление на риска. Освен това в проекта за нов регламент за предоставяне на минимални помощи de minimis е заложен по-висок национален таван за България и е завишен прагът на индивидуалния размер на помощта, който земеделският производител може да получи за три данъчни години. Предвижда се размерът на индивидуалния таван да бъде увеличен от 7 500 на 10 000 евро. Предвид използването на минимални помощи от страна на държавата като инструмент за бърза реакция в случай на кризисни ситуации и възникнали проблеми пред редица сектори в земеделието България ще настоява пред Европейската комисия индивидуалният праг да бъде вдигнат на 15 000 евро.

Приложение: съгласно текста


С уважение,
ПРОФ. ДСН ДИМИТЪР ГРЕКОВ

Министър на земеделието и храните




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница