Решение на Световната здравна организация от 1996г в много страни по света 24 март се отбелязва, като



Дата21.02.2018
Размер25.4 Kb.
#58634
ТипРешение

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на здравеопазването

Регионална здравна инспекция Кюстендил





24 МАРТ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ТУБЕРКУЛОЗАТА
На този ден през 1882 г. немският бактериолог Роберт Кох обявява, че е изолирал бацила на туберкулозата.

С решение на Световната здравна организация от 1996г. в много страни по света 24 март се отбелязва, като Световен ден за борба с туберкулозата в чест на откривателя на туберкулозния бактерии.

Целта на обявения Световeн ден е да се повиши обществената информираност по отношение на заболяването, да се подобри здравната профилактика, както и да се популяризира здравословния начин на живот.

Туберкулозата днес остава епидемия в голяма част от света, причинявайки смъртта на почти един и половина милиона души всяка година, най-вече в развиващите се страни.

В последните години се отчита намаляване на заболяемостта от туберкулоза в България от 37,1 на 100 000 души до 26,6 на 100 000 души през 2012г.и увеличаване на процента на успешно лекувани пациенти с активна туберкулоза до над 85%.

За Кюстендилска област статистическите данни през 2010г. показват, че са регистрирани 76 заболели от туберкулоза. През 2011 година са регистрирани 62 случая на туберкулоза, през 2012г.са регистрирани 52случая, през 2013година са регистрирани 47 заболели. Мъжете са повече засегнати от заболяването. Наблюдава се снижение на заболяемостта.

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга най-често белите дробове, но може да засегне и други органи и системи (очи, кожа, стави, лимфни възли, централна нервна система, пикочо-полова система и др.)

Източници на зараза могат да бъдат – болен от туберкулоза човек, отделящ бацили, болно животно (главно едър рогат добитък, по-рядко свине, птици и други).

Туберкулозата се предава по въздушно-капков път. При кашляне, кихане или разговор болният отделя туберкулозни бактерии във въздуха. Самите бактерии са много устойчиви и могат да се съхранят дълго време в околната среда. Възможно е заразяване по хранителен път чрез млякото и млечните продукти от болни крави, при консумация на сурови или недостатъчно сварени заразени яйца, месо от птици или свине, които не са под ветеринарен контрол. Съвсем рядко заразяване може да стане през повредените кожа и лигавица.

При ранно откриване и спазване на предписаното лечение, туберкулозата е лечимо заболяване. Преждевременното прекъсване на лечението може да доведе до завръщане на болестта в по-тежка форма и причинителят да е резистентен (нечувствителен) към прилаганите лекарства.

За да ограничим разпространението на туберкулозата профилактиката е най-важното и евтино средство. Тя се изразява в БЦЖ ваксинация, пълноценно хранене, добра физическа активност, добри хигиенни условия на труд и живот, отказ от тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на психоактивни вещества, консултиране с лекар при продължителна кашлица, отпадналост и температура и др.

Борбата за елиминиране на туберкулозата ще бъде успешна само ако местните, държавни , национални и международни партньори от всички сектори на обществото ни активно си сътрудничат.



Когато предприемаш стъпки за защита на своето здраве от туберкулозата, ти се грижиш и за здравето на другите.

По повод на Световния ден за борба с туберкулозата , в област Кюстендил за поредна година Регионална здравна инспекция-Кюстендил организира кампания от 17 март до 31 март, 2014г., посветена на профилактиката на заболяването:



  • Организиране и провеждане на презентации и беседи с ученици и граждани в областта по теми, свързани с профилактика на туберкулозата;

  • Разпространение на здравно-образователни материали (дипляни, листовки).


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница