Съдържание 1



страница1/13
Дата17.08.2018
Размер8.52 Mb.
#79894
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13





СЪДЪРЖАНИЕ

1.

УВОД

стр.3

2.

ВЪВЕДЕНИЕ

стр.4

3.

АНАЛИЗ НА ИКОНОМИЧЕСКОТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА/анализ на ситуацията/

стр.13

4.

ГЕОРГАФСКО ПОЛОЖЕНИЕ

стр.14

5.

РЕЛЕФ И КЛИМАТ

стр.16

6.

ЗАЩИТЕНИ ЗОНИ

стр.17

7.

СТОПАНСКИ СЕКТОР-РАЗВИТИЕ НА БИЗНЕСА, ПРОМИШЛЕНОСТТА И СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО

стр.17

8.

СЕЛСКО СТОПАНСТВО

стр.17

9.

ИКОНОМИКА

стр.18

10.

МАЛКИ, СРЕДНИ И ГОЛЕМИ ПРЕДПРИЯТИЯ

стр.20

11.

ЗЕМЕДЕЛИЕ

стр.21

12.

РАСТЕНИЕВЪДСТВО

стр.23

13.

ЖИВОТНОВЪДСТВО

стр.23

14.

ПЧЕЛАРСТВО

стр.24

15.

ОБЩИНСКИ БЮДЖЕТ

стр.24

16.

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

стр.27

17.

АПТЕЧНА МРЕЖА

стр.29

18.

ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ

стр.29

19.

НАСЕЛЕНИЕ

стр.30

20.

СОЦИАЛНИ УСЛУГИ

стр.42

21.

КУЛТУРА

стр.43

22.

ТУРИЗЪМ

стр.43

23.

МАНАСТИР,ЦЪРКВИ И ПАРАКЛИСИ

стр.44

24.

ПАМЕТНИЦИ

стр.46

25.

БЕЗРАБОТИЦА

стр.46

26.

ОБРАЗОВАНИЕ

стр.51

27.

СПОРТ

стр.54

28.

ВОДОСНАБДИТЕЛНА МРЕЖА

стр.56

29.

ХИДРОМЕЛИОРАЦИИ

стр.57

30.

ТРАНСПОРТНИ МРЕЖИ – ПЪТИЩА, ВИДОВЕ ТРАНСПОРТ

стр.58

31.

ДЕПА ЗА ТВЪРДИ БИТОВИ ОТПАДЪЦИ

стр.61

32.

ЕНЕРГИЙНИ МРЕЖИ И СИСТЕМИ

стр.62

33.

СЪОБЩИТЕЛНА МРЕЖА

стр.63

34.

ПОЩЕНСКА СИСТЕМА

стр.63

35.

ОКОЛНА СРЕДА

стр.64

36.

ВЪЗДУХ

стр.65

37.

ВОДИ

стр.66

38.

ГАЗОПРЕНОСНА МРЕЖА

стр.67

39.

ВЪЗОБНОВЯЕМИ ЕНЕРГИИНИ ИЗТОЧНИЦИ

стр.67

40.

ЖИЛИЩА

стр.67

41.

РОМИ

стр.68

42.

АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ

стр.69

43.

SWOT АНАЛИЗ

стр.70

44.

СТРАТЕГИЧЕСКА ЧАСТ

стр.76

45.

СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ, ПРИОРИТЕТИ И МЕРКИ ЗА УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА

стр.79

46.

СЪВМЕСТНИ ДЕЙНОСТИ И ПРОЕКТИ СЪС СЪСЕДНИ ОБЩИНИ

стр.89

47.

МОНИТОРИНГ И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ

стр.92

48.

ПРОГРАМА ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ

стр.97

УВОД
България се намира в етап, в който формирането на вярната за страната ни политика за регионално развитие е от особена важност. В условията на динамично променяща се среда, формирана от очакванията на гражданите, изискванията и предизвикателствата пред публичните власти, все по-често темата за разширяване обхвата и качеството на публичните услуги е във фокуса на обществото. Естествено е в условията на криза местните власти да търсят алтернативни източници за финансиране. Освен като стоящи най-близо до хората и техните проблеми, общините са съществен фактор за по-доброто европейско бъдеще на България, към реалното повишаване на качеството на живот на българските граждани, към „превръщането” на политиките на Европейските институции и на държавната и местна власт към видими за хората резултати.

Привличането на инвестиции от бъдещите европейски програми, чрез публично-частните партньорства и от други финансови източници е обвързано с разработването на Общинските планове за развитие за периода 2014-2020 г., които следва да бъдат изготвени, обсъдени и приети през 2013г.

Една от най-важните и съществени задачи на България през следващите няколко години е пълноценното интегриране в Европейската общност на страната ни. Инфлацията в Европа е потушена, постигнато е впечатляващо намаление на бюджетните дефицити, установени са ниски лихвени равнища, а натрупаният държавен дълг в процентно отношение към БВП показва низходяща тенденция.Процесът показва въздействие върху всички сфери на живота и налага дълбока трансформация на европейската икономика и общество. За успешната реализация на този интеграционен процес е необходимо социално-икономическите условия в държавата да достигнат параметрите на водещите европейски държави. Това може да бъде осъществено само с целенасочената политика за регионално развитие съобразена със специфичните особености на всеки планов район. Настоящият план за развитие на Община Ружинци е част от тази многопластова политика за социално – икономическо и културно сближаване със страните от Европейската общност. Той ще спомогне за изясняването на това, какво е необходимо да се направи, за да се помогне за повишаване на конкурентноспособността на местната индустрия и подобряване способността за справяне с конкурентния натиск на пазарните сили.
ВЪВЕДЕНИЕ
Общински план за развитие на община Ружинци за периода 2014-2020г. е основен инструмент за прилагане на регионалната политика на общинско ниво , за ефективно управление на общината и е съобразен с изискванията , залегнали в стратегическите насоки и законодателството на ЕС в областта на регионалната политика.Той е средносрочен стратегически и програмен документ и се разработва за 7-годишен период на действие. В него се очертават целите и приоритетите за устоичиво и интегрирано развитие на местно ниво, като се отчитат специфичните характеристики и потенциалът на общината от една страна и стратегическите насоки за разработване на целите и приоритетите на общинските планове за развитие , съдържащи се в областната стратегия за развитие за периода до 2020г. от друга страна.

Общинският план за развитие е документ за стратегическо планиране на устойчиво интегрирано местно развитие.Като стратегически документ обвързва сравнителните предимства и потенциал за развитие на местно ниво с ясно дефинирана визия, цели и приоритети за постигане на стратегически цели, свързани общо от стремежа към по – висок жизнен стандарт на хората в общината и устойчиво развитие.Много важно е съответствието на общинския план за развитие с изискванията ,залегнали в стратегическите насоки и законодателството на ЕС в областта на регионалната политика и като планов документ разработен и прилаган на местно ниво да отразява общият европейски контекст на политиката за балансирано и устойчиво развитие на регионите и местните общности в ЕС.

Общинският план за развитие е разработен като продължение на Общински план за развитие на община Ружинци за периода 2007-2013г. и Стратегията за развитие на Община Ружинци 2000-2006г. Документът е съобразен с изискванията на Закона за регионалното развитие , Правилника за неговото прилагане (ППЗРР) ,Национална стратегия за регионално развитие на Република България (2012-2022), Регионалния план за развитие на Северозападния район за планиране (2014-2020), Областна стратегия за развитие на Област Видин (2014-2020) , Националната програма за развитие „България 2020” и целите и приоритетите на ЕС в областта на регионалната политика и целите на Стратегията”Европа 2020”. В процеса на разработване на плана са правени предложения за включване на най – важните приоритети на
Община Ружинци в мерките на Регионалния план за развитие на Северозападния район за планиране (2014-2020) .

Основните задачи на плана за развитие на община Ружинци за периода 2014-2020 г. са:


  • Да представи задълбочен анализ на икономическото и социалното развитие на община Ружинци;



  • Да определи стратегическите цели на регионалното развитие на общината за период 2014-2020 година;



  • Да набележи приоритетите и специфичните цели и мерки за развитие на общината;



  • Да очертае изпълним план за постигане на тези цели чрез определяне на приоритетни направления на регионално развитие;



  • Да предложи реално измерими мерки, които да доведат до постигане на заложените цели;



  • Да даде ориентири и да очертае главните направления при формулиране, разработване и реализиране на секторни политики на местно ниво;



  • Да приобщи всички заинтересовани страни към изпълнението и реализирането на заложените в плана мерки.

    Общинският план за развитие е разработен така, че да осигурява:



  • Съответствие на плана с принципите и правилата за прилагане на структурните инструменти в областта на регионалната политика на ЕС

  • Координация и съгласуваност с европейските, националните и местните политики за конкуренция, опазване и подобряване на околната среда и равните възможности;



  • Осигуряване на информация, прозрачност и публичност на процесите на планиране и програмиране, финансиране, изпълнение, наблюдение и оценка в областта на интегрираното регионално и местно развитие;

  • Съгласуваност с методическите работни документи на ЕК за използване на индикатори и извършване на оценки;

  • Спазване на принципа на съфинансиране и допълняемост на местните собствени финансови ресурси за развитие със средства от държавния бюджет, фондовете на ЕС и други пъблични и частни източници.

    На практика в ОПР са заложени стратегически направления, по които предстои да се работи много по – дълго време от заложения планов период. Приоритетите и мерките формулирани в стратегическата част на плана, са конкретните пунктове, към които ще бъде насочен финансовият и човешкият ресурс на общината, за да може в края на плановия период да бъде отчетен очаквания напредък в социално – икономическото развитие.



При разработването на ОПР са използвани следните методи:

  • Наблюдение – извършено при посещения на място и в Интернет.

  • Проучване – проучване на документи и получаване на директна информация от дирекциите в Общината, писма за получаване на данни до различни институции, изследване на опит, познания, мнения и събиране на предложения чрез въпросници и анкети и др.

  • Описание – създаване на писмени документи.

  • Анализ и Синтез – анализиране на базовата входяща информация и данни и обобщаване на резултатите.

  • Оценка – оценка на социално-икономическото състояние и степен на развитие на общината, оценка на възможностите за постигане на заложените цели, оценка на необходимите материални, човешки и финансови ресурси за изпълнение на плана.

  • Сравнение – сравняване на цифрови данните, факти, показатели и резултати от проучването и наблюдението и на тяхна база изводи и формулировки в плана.

  • Работа в екип – разпределение на задачите по екперти и съгласуване действията на екипа за изготвяне на ОПР

  • SWOT анализ – анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите за изпълнение на Общинския план за развитие на община Ружинци до 2020 г.

  • Индексен метод - сравняване равнището на даден статистически показател към момента и неговото равнище в минал период или към равнище на минало време, прието за база.

  • Графични методи – за изобразяване на резултатите, фактите и

тенденциите, са използвани геометрически изображения на функционална зависимост с помощта на линии на равнината. ОПР съдържа цветни таблици, графики, фигури, диаграми , схеми и др.

Основните източници на данни и информация за разработването на ОПР са:


  1. Общински план за развитие на община Ружинци 2007-2013 г.;

  2. Областна стратегия за развитие на област Видин 2014-2020 г.;

  3. Официални статистически данни от Териториално статистическо бюро – Видин, Дирекция”Бюро по труда” гр. Белоградчик, Областна и Общинска служби по земеделие, Разплащателна агенция на ДФЗ – Монтана, РИОСВ – Монтана, РЗИ - Видин и др. институции;

  4. Анкети на граждани, общински служители и кметове и кметски наместници на населени места;

  5. Интернет сайта на Общинска администрация – Ружинци, Структурните фондове на ЕС в България, НСИ, Агенция по заетостта, Оперативни програми и др.

ОПР обвързва сравнителните предимства и потенциал за развитие на местно ниво с ясно дефинирана визия, цели и приоритети, насочени към общия стремеж за по-висок стандарт и доходи на хората в община Ружинци, по-добра жизнена среда и качество на живот.

Общинският план за развитие на община Ружинци 2014-2020 г. има характер на отворен документ, който може да се развива, усъвършенства и актуализира в съответствие с динамично променящите се условия.

Планът е разработен от eкспертен екип от служители на общинска администрация Ружинци с участието на всички заинтересовани страни и партньори, в условията на широка гражданска подкрепа, проведени обществени обсъждания, дискусии и осигуряване на публичност, прозрачност и информация.


    АНАЛИЗ НА ИКОНОМИЧЕСКОТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНАТА

    Обща характеристика/профил на общината

    Община Ружинци е разположена в северозападната част на страната, в

    Северозападния район на планиране, който се характеризира със слабо развита социална, икономическа и демографски сфери. Условията за пазарна икономика в страната диктуват изцяло ръста на икономическо развитие както за общината, така и за другите общини в област Видин. За периода от 1996 до настоящия момент финансовите показатели на местния бизнес са под средните за страната. Като цяло развитието на района през последното десетилетие се характеризира с преобладаващо негативни тенденции в областта на икономиката, което рефлектира върху всички останали сфери на местното развитие.

    Структурата на икономиката в Община Ружинци се определя от отраслите: селско стопанство, животновъдство, търговия, дърводобив и дървопреработвателна промишлености др.

    Процесите на преструктуриране на икономиката, съпроводени с масови съкращения и закриване на работни места затихват. Паралелно с това се забелязва овладяване или увеличаване на заетостта в отделни отрасли и дейности, което е свързано с икономическа активност в частния сектор и с успешно прилагане на програми, насърчаващи наемането на работна сила. Нивото на безработица в община Ружинци през 2012г. е 68,1% или над средното за страната .

    Заетостта е съсредоточена освен по програми за заетост на община Ружинци и в сферата на селското стопанство, животновъдството, дървопреработването, дърводобива, търговията и др.Увеличава се броя на заетите в частния сектор.

    Според критериите, заложени в Закона за регионално развитие, Община Ружинци попада в един от районите за целенасочено въздействие:



    селски район

    Разработването на насоките за бъдещо развитие на Община Ружинци е съобразено с Националната стратегия за регионално развитие на РБ /2012-

    2020/, както и с приоритетите заложени в Областната стратегия за развитие на Област Видин /2014-2020/. При изготвянето на настоящият план са отчетени целите и принципите, залегнали в ключовите документи на Европейския съюз – Стратегията от Лисабон и Стратегията от Гьотеборг. Взети са под внимание и особеностите на финансовата политика на структурните фондове на ЕС, съответно направленията по които се отпускат средства.

    Планът за развитие е съгласуван с приоритетите на националните и регионалните секторни стратегии, като Националния план за развитие, Стратегията за заетостта, Националната стратегия за насърчаване развитието на МСП, Националната стратегия по опазване на околната среда, Програма за управление на отпадъците в община Ружинци,Здравната стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства и Плана за действие и др.



    В И З И Я

    Община Ружинци – обновена и привликателна за живот европейска община с модерна инфраструктура, икономически растеж и заетост, подобрено качество на живот и устойчиво развитие.

    Визията за развитие на Община Ружинци изисква осъществяването на целенасочени мероприятия в един доста дългосрочен план. За да се достигнат всички показатели, формулирани в нея, е необходимо да се набележат стратегически цели, които да очертаят пътя за развитие и да акцентират върху ключовите аспекти на местния социално – икономически анализ и SWOT анализа в тази връзка са изведени следните стратегически цели:



    1. Превръщане на Община Ружинци в съвременен транспортен и комуникационен център с национално и международно значение.

    Благоустрояване на всички населени места на територията на Община

    Ружинци. Газифициране, саниране и въвеждане на възобновяеми енергиини източници и фотоволтайчни системи.Подобряване качеството на живот на

    местните жители и изграждане на достъпна среда чрез цялостна реконструкция и доизграждане на елементите на техническата инфраструктура – транспортна, ВиК, комуникационна, жилищна, сградна, паркова и др.Осигуряване на финансови средства за обезпечаване на реализирането на дейностите, свързани с тях.



    2. Повишаване на заетостта и осигуряване на икономически растеж на базата на конкурентноспособни малки и средни предприятия, селско стопанство и преработвателна промишленост, увеличаване на вътрешното потребление и експорта на произведената продукция.

    Повишаване на трудовата заетост и насърчаването й чрез проекти е една от определящите дейности за развитието на общината.Подобряване и създаване на условия за ускорено развитие на бизнес средата, стимулиране на предприемачеството и привличане на инвестиции за по – голяма отраслова диверсификация на местната икономика в рамките на принципите за устойчиво развитие.Внедряване на ефективни технологии, сортове и породи в селското стопанство.



    3. Изграждане и развитие на съвременна социална инфраструктура.

    Стабилизирането и увеличаването на трудовата заетост, подобряване качеството на здравното обслужване на населението и достъпа до него както и привеждането на образователната система в съответствие с потребностите и структурите на местната икономика са част от задачите, които си поставяме в плана за развитие на общината. Не на последно място са: опазването на културно – историческото наследство и рехабилитацията на съществуващата и изграждане на нова инфраструктура и екопътеки за обществен отдих , спорт и др..




    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница