Съгласно член



Дата28.10.2018
Размер80.17 Kb.
#103413



Член 3 - Целта на конвенцията е да предпазва сегашните и бъдещите поколения от разрушителните здравни, социални, екологични и икономически последици в резултат на тютюнопушене и излагане на тютюнев дим.

Съгласно член 5.3. - При изработването и прилагането на техните политики за обществено здраве по отношение на контрола на тютюна страните трябва да предприемат действия, които да предпазват тези политики от търговските и други интереси на тютюневата промишленост при спазване на националното законодателство.

Член 6 - Ценови и данъчни мерки за намаляване на търсенето на тютюн

През годините в България акцизът върху цигарите е увеличаван четири пъти, като е нараствал съответно от 19,17 евро на 1000 къса цигари през 2004 г., на 38,22 евро през 2006 г., на 41,07 евро през 2008 г., за да достигне 75,67 евро на 1000 къса цигари от 1.01.2010 г., с което е превишен изисквания минимум за страните от Европейския съюз от 64 евро. Последното увеличение на акциза доведе до най-големия скок на цените на цигарите през последните няколко години, като цената на една опаковка нарастна с повече от 1,5 лева. Увеличаването на акциза, а оттам и на цената на дребно, доведе до намаляване потреблението на тютюневи изделия, като броят цигари средно месечно на едно лице от домакинствата от 77,2 броя през 2005г. намалява до 64,9 броя през 2009г. За първото деветмесечие на 2010 г. потреблението е спаднало до 51,1 броя цигари средно месечно на едно лице от домакинство.

Увеличаването на акциза на тютюневите изделия се приема като най-значима мярка за намаляване потреблението на тютюневите изделия, което се разкрива и от графиката по-долу, особено при млади хора и граждани с невисоки доходи:



Член 8 - Предпазване от пасивното тютюнопушене

С промяната в Закона за здравето от месец май 2010 г. се дава възможност да се пуши само в самостоятелни помещения, които се обособяват в местата за настаняване и средствата за подслон, към залите за консумация в ресторанти, питейни заведения, кафенета, барове, в някои кафе-клубове, в сградите на железопътни гари, летища, морски гари и автогари, в плавателните съдове и в сградите, в които има помещения с обособени работни места. В тези помещения не се допускат лица до 18 години. Те трябва да имат изградена механична вентилация, да са изолирани със стени и плътно затворени врати и да са обозначени със съответната маркировка. Собственикът на заведение за хранене и развлечение, което е с площ до 50 кв. м., решава сам дали в неговото заведение да се пуши.

Най-ефективната защита е въвеждането на пълна забрана на тютюнопушенето в затворените обществени места.

Член 9 - Регулиране съдържанието на тютюневите изделия

България спазва поетите ангажименти и през 2010 г. съдържанието на катран в една цигара е вече 10 мг, на никотин – 1 мг, а на въглеродния монооксид - 10 мг. Оценката за съответствието на съдържанието на катран, никотин и въглероден монооксид се извършва на база на стандарти, определени с акт на Министерския съвет, като се следват европейските нормативни документи.

МЗ подкрепи Европейската комисия за разширяване обсега на Директива 2001/37/ЕО на Европейския парламент и се противопостави на използването на онези съставки на тютюневите изделия, които не са необходими в технологичния процес при производството на тютюневото изделие, но с аромат, подслаждане или охлаждане (например, чрез ментол) водят до по-голямо привличане или пристрастяване към тютюневите изделия. Съвременната цигара пристрастява много по-бързо, като 10% от нейното тегло е съставено от по-силно пристрастяващи и с по-голяма привлекателност съставки.

Обществеността трябва да осъзнае, че тютюневата индустрия манипулира гражданите с неверните изрази „леки”, „меки”, „екстра”, „ултра”, „slim” (водещи до елегантност), „измерени с машина за цигари” и др. изрази за цигарите, оцветява със светли цветове опаковките на цигарите, за да внушава лекота и безвредност. Дори една цигара води до възпаление на тъкани в тялото, които неспирно биват раздразвани и впоследствие подложени на израждане от тютюневия дим. В него са идентифицирани вече 8400 химически вещества, 69 от които са канцерогенни.

РККТ изисква да бъдат забранени допълнителните съставки, включително енергизиращите, за подобряване на вкуса и аромата на тютюневите изделия, които увеличават атрактивността им, без които и без това е възможен производствения процес на тютюневи изделия.

Член 10 - Регулиране разкриването на съдържанието на тютюневите изделия

Чрез Закона за тютюна и тютюневите изделия Институтът по тютюна и тютюневите изделия е упълномощен да разпространява информация за списъка на всички използвани при производството на тютюневи изделия съставки, тяхното количество и токсикологични данни, свързани с неблагоприятното въздействие върху човешкото здраве, с изключение на информация за формулата на отделните изделия, представляваща търговска тайна.



Основни изисквания на Европейската комисия:

  • докладване на съставките на тютюневите изделия от страна на тютюневата индустрия пред Европейската комисия

  • въвеждане на такси и санкции за производителите и вносителите на тютюневи изделия, които не са регистрирали съставките на тютюневите изделия.

  • публично да се оповестява информацията, отнасяща се до тютюневите изделия,

  • признаване правото на потребителя да е запознат и обучен относно вредните рискове от употребата на тютюневи изделия – тяхната токсичност и атрактивност, както и рисковете към пристрастяване.

Член 11 - Опаковка и етикетиране на тютюневите изделия

От 1 януари 2005г. в България са въведени текстовете на всяка опаковка, информиращи пушачите за вредата от тютюнопушенето, в съответствие с Директива 2001/37/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.



С нормативен акт на правителството предстои да бъдат въведени цветните предупредителни илюстрации върху опаковките на тютюневите изделия с отпечатване на единния телефонен номер на Националната линия за отказ от тютюнопушене 0700 10 323 и интернет-страницата на Националната програма за ограничаване на тютюнопушенето в Република България.

Член 12 - Образование, комуникация, обучение и обществена информираност

(а) широк достъп до ефективни и всеобхватни програми за образование и обществена информираност за здравните рискове от тютюнопушенето и ползите от прекратяване употребата на тютюн

(b)обществена информираност за икономическите, здравните и екологичните последици в резултат на производството на тютюн.

Член 13 - Реклама, промоция и спонсориране на тютюн

С отделни текстове в Закона за тютюна и тютюневите изделия се забранява рекламирането на тютюн и тютюневи изделия, когато в рекламата участват лица под 18 години или тя е предназначена или насочена към тях, както и на места или мероприятия, на които достъпът на лица под 18 години е забранен. Забранено е рекламирането на тютюн и тютюневи изделия в радио- и телевизионни предавания. Забранява се спонсорирането от лица, чийто основен предмет на дейност е производството или търговията с тютюн и тютюневи изделия, на радио- и телевизионни предавания и събития или дейности, които имат трансграничен ефект. На такива събития се забранява всякаква форма на разпространение на тютюневи изделия с цел популяризирането им.



Член 14 - Мерки за намаляване на търсенето, отнасящи се до зависимостта от тютюна и спиране

В Кабинета за преодоляване на тютюневата зависимост към Регионална здравна инспекция - Кърджали се предоставят безплатни консултации на граждани, желаещи да се откажат от вредния навик. Телефони за връзка: 6-02-77 и 6-02-96.



Член 15 - Незаконна търговия с тютюневи изделия

От 01.01.2010 г. влизат в сила по-високи акцизни ставки. Формирани са планове за ефективен митнически контрол и противодействие на нарушения с тютюневи изделия и съответни програми за всички митнически учреждения. Отчетена е един път и половина по-висока ефективност при изпълнението на плановете за противодействие в сравнение с 2009 г., като с контрол е обхваната територията на цялата страна, а не само в зоните на граничен контрол.

Към Агенция „Митници” от месец април е създаден Център за анализ и контрол на акцизни операции, който обработва и оценява получената информация в електронен вид, като се идентифицират рисковите области. Целта е ефективен контрол при движението на акцизните стоки чрез използване на GPS система.

Член 16 - Продажби на и от малолетни и непълнолетни лица

1. Всяка страна членка ще приеме и прилага ефективни законодателни, изпълнителни, административни или други мерки за забрана на продажбите на тютюневи изделия на малолетни и непълнолетни лица, както това е определено от националното законодателство. Законът за тютюна и тютюневите изделия забранява продажбата на тютюневи изделия на територията на детски ясли и градини, училища, общежития за ученици, лечебни и здравни заведения, както и на и от лица под 18 години.

Тези мерки могат да включват още:

(а) поставяне на ясен и видим надпис в търговските обекти, че продажбата на тютюневи изделия на малолетни и непълнолетни лица е забранена и в случай на съмнение да изискват от всеки купувач на тютюневи изделия да удостовери по подходящ начин, че е навършил пълнолетие;

(b) забраната на продажбата на тютюневи изделия, до който клиентът директно има достъп, като например щандове на магазините;

(c) забраната на производството и продажбата на сладкарски изделия, закуски, играчки и всякакъв друг вид предмети под формата на тютюневи изделия;

(d) забрана на разпространението на безплатни тютюневи изделия и особено на малолетни и непълнолетни лица.

(f) забрана на продажбата на цигари на парче или в малки опаковки, което увеличава достъпността на тези изделия до малолетни и непълнолетни лица.

Обществеността трябва да осъзнае, че нейната подкрепа в противодействието на продажбата на тютюневи изделия на лица до 18 г. е необходима, значима и ценна.



Член 17 - Правителствена подкрепа за прилагане на икономически осъществими алтернативни дейности

Въпреки че има разработени програми от Министерството на земеделието и храните за алтернативно отглеждане на земеделски култури с оглед заместването на тютюна с други земеделски култури или друг вид стопанска дейност, все още този процес не е разпространен в районите в страната, където масово се отглежда тютюн.



Член 20 - Изследователска дейност, наблюдение, контрол и обмен на информация

През 2007 г. Националния център по опазване на общественото здраве направи национално представително изследване за разпространение на тютюнопушенето сред населението от 25 до 64 години, като се установи, че в България пушат 52% от мъжете и 38,1% от жените.

В края на 2008 г. бе проведено Европейско здравно интервю, реализирано от Националния статистически институт, като са анкетирани всички лица на 15 и повече години в домакинство. Регистрирани са общо 38,8% пушачи, от които 29,2% редовни и 9,6% - епизодични пушачи. Мъжете настоящи пушачи са 50,3%, от които редовни пушачи са 40,5%. От жените настоящи пушачки са 28,2%, от които редовни пушачки - 18,9%.

Данните от публикувано изследване на „Евробарометър”, проведено през 2009 г., сочат, че 39% от българските граждани употребяват тютюневи изделия.




Каталог: arhiv1 -> docs
docs -> Тестът на Фагерстрьом дава точкова оценка за степента на Вашата никотинова зависимост
docs -> Вирусен хепатит тип а източник на заразата
docs -> Тя е високо технологична и специализирана, отговаря напълно на високите изисквания на инспекцията за качество и професионализъм
docs -> Анализ на здравословното състояние на учениците във възрастова група от 7 до 18 год
docs -> Ден на Земята – 22 април Историята на едно движение
docs -> Предпоставки, улесняващи индивидуалните кризи за самоубийство Самота
docs -> А л г о р и т ъ м за поведение в лечебно заведение за болнична помощ при случай, съмнителен за грип
docs -> Какво трябва да знаем за артериалната хипертония?
docs -> Рискови фактори, които не могат да бъдат избегнати


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница