Списание „Прозорец”3/12



Дата11.01.2018
Размер113.51 Kb.
#44451

© Списание „Прозорец”3/12



От Трансилвания до Холивуд

Надежда Орлова
Първа част

Всичко, което заплашва с гибел, за смъртното сърце таи неизразими наслаждения.

А. С. Пушкин
Някога, далеч от шумните градове и центровете на световните събития, във Влахия и Трансилвания, Сърбия и Чехия са живели вампири - в народните приказки и легенди. И неочаквано те напуснали пределите на местния фолклор на родината си и тръгнали в победно шествие по страни и континенти.

Отвратителни създания, които пият кръвта на хора, съществуват във всички езически религии - от Древна Гърция (мрачната богиня магьосница Хеката и съпровождащите я демони кери) и Вавилон (Лилит, която пие кръвта на новородените) до арабските халифати (джин, или дух кръвопиец) и екзотичната Гана в Африка („летящият огън“, който грабва малки бебета). С това въплъщение на злото хората са се борили чрез жертвоприношения, за да умилостивят жестоките духове, както и със заклинания, амулети, сакрални ритуали.

Русия също е имала своите кървави чудовища – т.нар. „упири“, мъртъвци, които излизат от гробовете, за да се напият с кръвта на живите. Те са предизвиквали страх и отвращение: подути, сини, с изгнили дрехи, изцапани с пръст и с кръвта на жертвите, с невиждащи очи. И макар за тях да се споменава за първи път през 1047 г., преданията се оформят окончателно, когато Русия е приела християнството. Затова и борбата с тях се е водела със светена вода, кръстен знак, четене на молитви и Псалми, а и с по-радикални средства – убиване с кол, обезглавяване, изгаряне на трупа.

И изведнъж, буквално за един век, същият този отвратителен мъртвец се превръща в „бледен юноша с пламенен поглед“...



***

1816 г. Един от първите литературни кръвопийци, измислен от писателя Джон Полидори в неговата повест „Вампир“, се оказва благороден лорд. Неговият облик е привлекателен за дами и мечтателни юноши: Рутвен е блед, загадъчен, погледът му е пронизителен. Способен е да заинтригува и увлече, още повече, че с неговия образ се свързвал „властелинът на мислите“, неподражаемият лорд Байрон. Но въпреки външната си привлекателност този вампир е въплъщение на злото: той е коварен, безпощаден, кръвожаден. Психологическият му портрет е беден, а самият образ е стандартен: той „влиза само да открадне, да заколи и да погуби“ (Йоан 10:10), въпреки високата си титла.

1827 г. Френският писател Проспер Мериме издава книга мистификация, наречена „Гусла, или Сборник илирийски песни, записани в Далмация, Босна, Хърватия и Херцеговина“. Тези стилизации по народни поверия всъщност са написани от самия автор. Книгата прави огромно впечатление на А. С. Пушкин и той пише знаменитите си „Песни на западните славяни“ - поетическа преработка по сюжетите на П. Мериме. Образите на вампирите и при двамата автори все още отговарят на народните представи: те са страшни мъртъвци, отвратителни по външност и действия.

1835 г. Мрачно мистичният американец Едгар По издава първата си новела „Береника“ от поредицата за жени мъртъвци, оказала огромно влияние върху развитието на вампирската тема в европейската литература.

1836 г. В новелата на французина Теофил Готие „Мъртвата красавица“ вече срещаме жена вампир. Тя запазва цялата гама от злодейски качества (развратница, потънала в разкош и чувствени наслаждения, дните и нощите й преминават в разгулни оргии, прелъстява не само светски контета, а и свещеници), но също така притежава заслепяваща красота и претендира да създаде собствена идеология като противопоставяне на християнството. В западноевропейската литература тя остава като устойчив образ на коварна съблазнителка и поставя началото на популярното название „жена вамп“.

1839 г. Русия, както винаги, изостава от Запада. Затова „упирът“ там все още е страшно чудовище. Виждаме го в повестта на А. К. Толстой „Семейството на вампира“. Като жанр тази повест е истински „хорър“. Вампирите се държат както се полага: нападат живите и пият кръвта им. Те са абсолютно зло, страшно и безпощадно. Но през 1841 г. излиза нова повест на този автор - „Вампир“. В нея вампирите вече са добри, порядъчни помешчици, които си спомнят миналите години, добродушно наставляват младежите и смъркат емфие. Това обаче е само фасада, зад която се крие същата злобна същност на кръвожадните същества.

1867 г. Създателите на литературните вампири стремително облагородяват героите си, като ги даряват с образование, титли, красота и способност да разсъждават и философстват. Тогава Гьоте пише знаменитата си балада „Коринтската невеста“. Ако персонажите от народните вярвания и първите литературни вампири са били представяни като богопротивници, създадени от мрака и служители на злото, в това произведение мъртвото момиче обвинява Бога и майка си, която я е дала в манастир, за разрушаването на нейното щастие. Вампирите започват да искат „справедливост“.

1872 г. Шеридан льо Фаню, „ирландският Едгар По“, както го наричат съвременниците му, публикува своята повест „Кармила“. Тук за първи път в литературата за вампирите така мощно звучи еротичната тема: жаждата за кръв и лесбийските мотиви са преплетени толкова тясно, че е трудно да се каже коя страст е по-силна. Произведението е предизвикателство за обществения морал.

1897 г. Вампирът минава границата. Появява се принципно нов кръвопиец. Човечеството забравя неугледния, селски, глупав мъртвец. Той вече става аристократично изтънчен, еротично привлекателен, мистично обособен и свръхестествено могъщ граф. Авторът на книгата по призвание е член на една от най-крупните английски окултни организации - „Ордена на Златната зора“ (където са членували печално известният Алистър Кроули и създателят на Шерлок Холмс Артър Конан-Дойл), а по професия - театрален мениджър. Образът на вампира той тълкува от гледна точка на езотериката: това е мощен маг, надарен, за разлика от румънските си предшественици, с нови свръхвъзможности на некромант и повелител на мъртвите, а също противник на Бога, изповядващ ритуала „кръщение с кръв“ - пародия на Евхаристията. Този вампир вижда на тъмно, катери се по стени, може в известна степен да управлява стихиите, да командва животни и да се превръща в тях.

Името му е звучно, страховито – Дракула – и за сто години то става синоним на думата „вампир“. Брам Стокър (говорим за неговия знаменит роман „Дракула“) е съединил западноевропейските традиции на „вампирската“ литература с малко известната на Запад историческа личност на кървавия влашки управник от XV в. Влад Цепеш.

И тук литературата предава вампирската щафета на новото, едва зародило се изкуство – кинематографа. Година преди да излезе романът на Стокър е заснет първият филм за вампири – триминутна лента на французина Жорж Мелиес, озаглавена „Замъкът на дявола“.

***

И така, вампирът преминава на големия екран: филмите изобилстват: 1922 г. – „Носферату – симфония на ужаса“, 1931 – „Дракула“, 1932 – „Вампир, или Странното приключение на Дейвид Грей“, 1935 – „Знакът на вампира“, 1958 – още един „Дракула“, цветен, 1960 – „Маската на демона“, 1963 – „Трите лица на страха“, 1965 – „Дракула – князът на тьмнината“ и „Планетата на вампирите“, 1968 – „Дракула, излязъл от гроба“, 1979 – „Носферату – призракът на нощта“, 1996 – „От залез до зори“, 1998 – „Вампири“, 2000 – „Сянката на вампира“. И този списък не е пълен.

Бела Лугоши, най-бележитият актьор, неведнъж превъплъщавал се в образа на безсмъртния граф на екрана, така и не успява да излезе от своята роля – в завещанието си той иска да го погребат в плаща на граф Дракула, което се случва през 1956 г.

1976 г. Излиза книгата на американска писателка, чийто псевдоним е Ан Райс, - „Интервю с вампир“. Тук пред нас е не просто благороден джентълмен, а изтънчена, търсеща смисъла на живота, безкрайно страдаща натура. Той става вампир след смъртта на любимия си брат. Убийството му е противно, но е необходимо - такъв е начинът на съществуването му сега. Когато дава интервю на младия репортер, вампирът, роден преди повече от сто години, разкрива пред юношата живота на едно особено същество, което е над всичко и всички: той е свободен, в краката му лежи целият свят, за него не съществуват териториални и времеви ограничения.

За разлика от представите през средновековието, когато се смята, че разпятието, свещените предмети и реликви са способни да изплашат, неутрализират и даже унищожат вампира, тук има сцена на поругаване на светините, която цели да покаже тяхната безполезност. Когато убива свещеника в самата църква, вампирът казва: „В този храм нямаше Бог - само статуи, тези каменни идоли. Свръхестествените сили се въплъщаваха само у мен. Тук съм един - висше, безсмъртно същество - и стоя спокойно под този покрив.“

Но все още го мъчат съмнения, които той споделя с приятеля си – по-стар вампир, живял на земята 400 години:

„- Значи ние… - аз се наведох, едва сдържайки вълнението си, - не сме деца на дявола?

- Какво говориш? – отвърна той на въпроса с въпрос. - Нима дяволът е сътворил този свят?

- Не, ако някой го е създал, това е само Бог. Но Бог е създал и дявола, тогава ние наистина ли сме творение на Сатана?

- Ти си съвсем прав, Бог е сътворил дявола, значи и той е Божие дете. Всички ние - също. Никакви деца на Сатана не съществуват.“

За да отстрани окончателно всички съмнения относно „добрите“ вампири, мъдрият наставник прави извода: „Твоята душа е пълна с любов и със стремеж към справедливостта. Как тогава можеш да се наричаш творение на дявола?!“

Постепенно вампирът се превръща от създание, близко до Бога, в единственото висше същество извън времето, морала, съда, едва ли не и въплъщение на любовта. В края на романа младият репортер, възхитен от вампира, който в началото го плаши, иска сам да стане вампир. А това вече е революция: участта на всички вампири в тяхното противостоене спрямо хората дотогава е една – те са унищожавани. За първи път героят минава на страната на чудовището: „Нима не разбирате какво ми разказахте? Това е приключение, подобно на което никога през живота си няма да изпитам! Говорите за страст, за жажда! Говорите за неща, които милиони от нас никога няма да преживеят и да разберат. Ето какво ще ви кажа… - юношата се приближи до вампира и протегна ръце към него. – Не бихте ли ми предали вашата сила, способността да виждам, чувствам и живея вечно?“

Мнозина писатели и поети, които в своето творчество се увличат сериозно по окултната тематика, са завършили живота си трагично. Печалната участ на Джон Полидори, литературния баща на първия граф кръвопиец, е такава: на 26 години се самоубива, като се отравя със синилна киселина. Едгар По, който страда от алкохолизъм и психично разстройство, умира на 40. Алексей Толстой, създателят на руските „упири“, умира на 58 години: той страда от силно главоболие и си инжектира огромна доза морфин. Ирландецът Шеридан льо Фаню, посветил цялото си творчество на отвъдния свят и неговите представители, умира на 59. Жена му страда от неврози, неврастенични припадъци и умира при странни, неизяснени обстоятелства. Писателят обвинява себе си за нейната смърт. Заиграването с тъмните сили неизменно води до катастрофа.

„При тези, които надничат в бездната, тя също се заглежда в тях“ (И. Губерман).

***

XIX век, навечерието на революции, световни войни и епоха на агресивен атеизъм, създава чудовище, както Мери Шели - своя Франкенщайн. XX век поема това чудовище в прегръдките на масовата култура. Дракула, умъртвен в романа от професор Ван Хелсинг, придобива окончателно безсмъртие, а кървавата му следа тръгва от Трансилвания и стига до Холивуд.


Втора част

В един черен–черен град…

Из детския фолклор

Уникалната природа на вампирите реализира опасно привлекателните възможности. В нейната основа е граничното състояние между живота и смъртта, едно метафизически парадоксално съществуване.

С. Антонов, „Тънка червена линия“
„Ловци в нощта“, „Целувката на вампира“, „Здрачът на вампирите“, „Синята кръв“, „Омагьосаната“, „Митовете и истината за вампиризма“, „Циркът на проклетите“, „Дяволските балове“, „Моят приятел вампирът“, „Пътешествие в страната на смъртта“ и т.н. - огромните рафтове с книги, украсени с изрязани от черна хартия фигури на прилепи и висящи черни кадифени панделки, посрещат купувачите на входа на голямата книжарница. Тийнейджъри в черно, с черна боя по лицата замислено четат заглавията и разсеяно докосват с пръсти, с лакирани в черно нокти, гланцовите корици на дебели томове. От обложките към посетителите гледат червените очи и бледите лица на „героите на нашето време“. От тениските и раниците на младежите в теб се взират бели черепи и отварят човките си в беззвучно грачене черни врани.

Цялата „вампирска“ (готическа) литература от всички предишни епохи е ориентирана към възрастната аудитория. Тя съдържа философски разсъждения, очертава психологически портрети на героите, започва и завършва с многословни размисли, предназначени за възрастни. Действащите лица, които се сблъскват със свръхестественото, са само възрастни, а децата се представят като пасивни участници в събитията или случайни свидетели.

Краят на XX век напълно „очовечава“ вампира, интегрира го в съвременния свят на техниката и цивилизацията. Това вече не е злодей изгнанник, принуден денем да спи безпомощен в гроб и способен да се явява на хората само с идването на мрака. Той вече не е въплъщение на злото, нито по принцип смъртен враг на човека. Не, това е почти „наше“ момче, от съседната улица, малко странно, неприличащо на другите. Ето защо има право на уважение, разбиране и приемане. Висшата степен на очовечване на вампира идва във филмите от 1990-те години – „Дракула на Брам Стокър“ на режисьора Франсис Копола и „Интервю с вампир“ на Нил Джордан, екранизация по романа на Ан Райс. Последният филм е напълно съобразен със съвременната политическа коректност, възникнала през 80-те и достигнала разцвета си през 90-те години. Там мястото на злобния, коварен и безпощаден убиец заема страдащо и нравствено търсещо същество, натоварено с човешки грижи и проблеми. „В културно-философски смисъл този образ е пряко породен от постмодерната идеология с характерния за нея патос за размиването на всевъзможни граници“ (С. Антонов, „Тънка червена линия“). Еротизмът на вампирите е една от главните характеристики днес, мощна и привлекателна. Те са източник на смъртно опасна, но непреодолима страст.

„Вампирската“ литература от последните десет години на миналия век рязко сменя читателите си: тя е ориентирана изключително към тийнейджърите и младежите. Главните герои са ученици и студенти. Сюжетната линия е особено интересна за подрастващите – взаимоотношенията им с връстниците, родителите, училището, първото влюбване, навлизането в самостоятелния живот, формирането на възгледи и отстояването на принципи. Фабулата се разгръща в окултна насока, по-точно пропагандираният окултизъм се представя във формат, интересен за младите. Достатъчно е да споменем многотомния „Хари Потър“ на Джоан Роулинг и „вампирската сага“ на Стефани Майер „Здрач“. На последното заглавие ще се спрем по-подробно.



***

От билбордовете по кръстовищата, от афишите на кинотеатрите ни гледат Изабела Суон и Едуард Кълън, обикновеното момиче от малък американски град и невероятно красивият юноша – вампир. Съвременната Пепеляшка и нейният принц. Вечният сюжет е: любовта изравнява изначално неравните, съединява изначално несъединимите, преодолява изначално непреодолимото. Трудно е книгата да се нарече „вампирска сага“, както я представят издателите. Тя прилича повече на безбройните любовни романи, издавани в огромен тираж, с мека корица, в джобен формат, за еднократна употреба. Нали основната тема не са вампирите (с тях всичко е ясно – подобно на хората, те се делят на добри и лоши), а физическото сближаване на героите, тяхната пробуждащата се чувственост: „Много по-разумно е да не бъдеш моя приятелка… Но аз се изморих да се преструвам на безчувствен пън, Бела! – възкликна той с такава изгаряща страст, че моето сърце едва не спря.“

Съвременната литература за тийнейджъри е тясно свързана с мултимедийната й интерпретация, която в наше време се осъществява стремително бързо: сутрин – книга, вечер – филм, анимация, компютърна игра или, обратно, сериал с висок рейтинг незабавно излиза като роман. Всичко това премахва границите между реалния и виртуалния свят: героите на книгите се появяват на екраните и таблоидите наред с актьори, рок певци, манекени. Всички те са въплъщение на мечти и естетически идеали.

Повечето тийнейджъри вече отдавна живеят в илюзорния – компютърния свят. Там се запознават, общуват, дружат, влюбват се. Светът зад прозорците е като сив мъгляв сън и само когато се чуе звукът на включващия се компютър, настъпва пробуждането и започва истинският живот: сайтове, чат…

Образът на вампира е извечна мечта, копнеж по безсмъртието на цялото човечество. Той изразява и стремежа към неповторимост и избраност при подрастващите. Този образ е крайно устойчив и независим от промените в социалната и културната среда. Преди време вампирът се е возел в карета и е мълчал загадъчно на придворните балове. Но годините минават и днес нашият герой кара ефектно сребристо волво и посещава лекции по биология. Сега не унищожават вампирите, а ги пазят и защитават, като се стремят да попаднат в техните редици.

***

Какво може да се противопостави на тези „съвършени хищници“, които притежават котешка грация и омайват с погледа на змия, с хитростта на духовно същество, с красотата на антична статуя?



Можем да разкрием на младежите любовта на Христос – съвършената Личност, Този, Който отдавна ни е избрал и с любовта Си е направил равни изначално неравните, съединил е изначално несъединимите, преодолял е изначално непреодолимото. Като родители можем да отделяме на децата си повече внимание, да проявяваме искрен интерес към проблемите и увлеченията им. Можем да им покажем света на Библията като отправна точка, по която да се ориентират в днешната постмодерна, политически коректна, толерираща греха среда, с размити граници между доброто и злото. Трябва да разговаряме дълго с децата си. Понякога ни се струва, че те не ни чуват, но не е така. Тийнейджърите умеят да слушат като никой друг. Спомнете си за себе си…



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница