Стопански факултет



страница1/4
Дата03.01.2022
Размер148.5 Kb.
#112470
  1   2   3   4
Курсова работа



Тракийски университет – Стара Загора

Стопански факултет

Издание:

1.0

Вид на документа:

Оперативен документ



№ на документа:

7.5.1 _OD_1.2.11



В сила от:

14.09.2011

Име на документа

Курсова работа

Страница:

от





КУРСОВА РАБОТА
по учебна дисциплина

Геополитика“


На тема:
Геополитика и международни

отношения на Япония


  1. Въведение.

Понятието геополитика означава външната политика на държавите, техните претенции за утвърждаване и експанзия. Геополитиката е концепция на теорията за международните отношения. Тя взема в предвид конкретно - исторически форми на влияние на териториално – пространственото на държавата или на група държави върху локалните, регионалните, континенталните и глобалните международни отношения.

Факторите определящи геополитическата картина на света в началото на 20 век могат да се търсят в състоянието и интересите на основните супер сили, както и в тенденциите за развитие и стремежите на новите за времето си индустриални държави.

Зараждането и развитието на геополитиката през последното столетие предизвиква значима обществена дискусия, поради опита чрез нея да се даде алтернативно пространствено неикономическо обяснение на общественото развитие (Сорокин, 1996). В резултат геополитиката се превръща в един от най-дискусионните аспекти на политикогеографската тематика. Главна нейна особеност е преимущественото изследване на специфични геопространствени силови полета, формирани под комплексното въздействие на природни и културни фактори.

Модерният геополитически анализ от края на ХХ век и началото на XXI век се основава на многоаспектни влияния, които водят до обогатяване на предмета и функциите на геополитиката, до усложняване на цялата ù методологична основа. Съвременната геополитика засяга културно-политическото и социално-икономическото взаимодействие между пространствени общности с различен географски обхват. Сред основните ù задачи е да определи мястото и ролята на отделните държави в цивилизационните процеси на глобално, регионално и локално ниво. Като производни могат да се определят проблемите на възможно най-широко дефинираното и многоаспектно понятие сигурност – социална, демографска, икономическа, продоволствена, енергийна, екологична, политическа, военна, информационна, технологична и др.

Всяка национална/държавна политика може да бъде разглеждана през призмата на оценъчното ù геополитическо положение, на механизмите и ефективността на нейната геостратегия. В качеството на основен критерий традиционно се използва националният/държавният интерес.


С най-активна геостратегия се отличават големите национални държави и междудържавни обединения. Главна роля при поддържането на относително политическо равновесие в глобален мащаб играят страните победителки през Втората световна война – САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция. Днес те изпълват съвременното съдържание на разбирането за Велики сили. С относително неравнопоставено геополитическо положение са държавите, които губят Втората световна война – Германия, Япония и Италия.

Япония е световна икономическа сила, стопанството й се нарежда сред 5-те най-развити. Като се има предвид историческите,културните и геополитическите фактори, които съпътстват развитието на страната , наистина може да се говори за т.нар.”японско чудо” – т.е. изключително динамично и бързо икономическо развитие след векове затвореност и откъснатост на страната, след унизителната капитулация след Втората световна война, след редица съпътстващи унищожителни земетресения и природни бедствия.

Фактор за успеха на насочената към бърз ръст икономическа политика на Япония е повишеното ниво на грамотност и образованост на населението. Тук определена заслуга имат окупационните реформи в следвоенния период и особено акцентът върху практическото приложение на науката в индустрията. Японската промишленост получава силен тласък за развитие и благодарение на благоприятните за нея геополитически тенденции.

В този смисъл може определено да се заяви, че „Японското икономическото чудо” в изключителна степен повишава геоикономическата, а оттук и геополитическата роля на Япония в света, превръщайки я в един от геополитическите играчи. Благодарение на „икономическото чудо“, „Произведено в Япония“ се превръща в символ на високо качество и иновативност – образец за подражание, наложил се трайно, не само в регионален, но и в глобален план.






  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница