Стратегия за развитие на Детска градина „Славейче” – Видин за периода 2016 – 2020 г



страница1/4
Дата23.10.2018
Размер0.8 Mb.
#94228
  1   2   3   4

Стратегия за развитие на Детска градина „Славейче” – Видин за периода 2016 – 2020 г.





I. Общи положения.
Стратегията определя актуалните цели за четиригодишен период от развитието на детската градина, начините за реализирането ù, както и очакваните резултати. Тя се основава на принципите и насоките от европейското и международното законодателство, държавната и общинската образователна политика - Закона на предучилищното и училищното образование, приоритети на МОН и на Регионалното управление на образованието, на Общинската стратегия за развитието на образованието в общината и на спецификата на детската градина.

Стратегията има потенциал за актуализация и за адаптация към съвременната ситуация. Тя е система от педагогически идеи и поредица от действия, които водят до нови състояния в зависимост от актуалните и бъдещите потребности на Детска градина „Славейче” - Видин. Тя се опира на миналия положителен опит, начертава бъдещи действия по посока на очаквания резултат, търси вътрешни ресурси и потенциални възможности. Определя условията и характера на дейностите, очертава вероятните трудности, установява принципите на ръководство.

Стратегията се опира на съвкупността от взаимосвързаните мисия, визия, ценности, цел и подцели, дейности и мерки за реализирането им.

II. Референтни документи


  1. Предизвикателства на външната среда

Настъпилите обществени промени дадоха отражение във всички сфери на живота в т.ч. и на образованието. Процесът на глобализация, ускореното внедряване на високоефективни технологии, бързото навлизане на ИКТ в обществото, изправиха образованието пред редица предизвикателства.

Промените и развитието на европейското образование са насочени към:



            • Насърчаване на ученето през целия живот; усвояване на знания, умения и ключови компетенции, чрез използване на нови образователни технологии за преподаване и учене;

            • Равен достъп, качествено образование, отсъствие на дискриминация;

            • Усвояване на чужди езици, използване на информационни технологии за работа и комуникации;

            • Навлизане на информационните и комуникационните технологии в образователните институции.

Без да пренебрегва своите интереси и потребности, всяка държава трябва да приведе училищното си законодателство в унисон с европейските и международните изисквания в областта на образованието. Образователните програми и системи отразяват духовността, историческите традиции и културните достижения на всеки отделен народ. В областта на образованието не може да има вспризнати „модели” и „стандарти”. Възприети са няколко основни принципа на образованието в Европейския съюз, които следва да се прилагат от страните-членки на ЕС:

    • качество на обучението;

    • достъп до образование за всички и особено за групите застрашени от социална изолация;

    • обучение през целия живот.

През 21 век задача на образованието е да подпомага всеки от детската му възраст през целия живот в желанието му да се сдобие с по-широки знания за света, за другите и за самия себе си.

  1. Европейско и международно законодателство

Лисабонската стратегия

  • Европейският съвет приема в Лисабон през март 2000 г. Стратегия за развитие на Европейския съюз, която очертава нова роля в света за разширения Европейски съюз през 21 век.

  • ЕС има нова стратегическата цел, за да подобри качеството на живота на своите граждани и околната среда: “ до 2010 г. Европейският съюз трябва да се превърне в най-конкурентноспособната и динамична икономика на знанието в света, способна на устойчив икономически растеж, с повече и по-добри работни места и по-добра социална интеграция”.

  • Лисабонската стратегия конкретизира тази цел като подобряване на качеството и ефективността на образованието, осигуряване на всеобщ достъп и отваряне на образователните системи към света.

Лисабонската стратегия и образователната сфера Стратегия „Европа на знанието” (Барселона 2002)

  • През 2002 г. , на сесията си в Барселона Европейският съвет конкретизира Лисабонската стратегия по отношение на образованието и обучението и определя „стратегически цели в областта на образованието и обучението”

Цел 1 Повишаването на качеството и ефективността на системите за

образование и обучение

  • Подобряване на обучението на учители и преподаватели

  • Развитие на умения нужни на информационното общество

  • Осигуряване на достъп до информационни и комуникационни технологии за всички

  • Увеличаване на човешкия ресурс зает с областта на научно-техническите изследвания

  • Мексимално добро използване на наличните ресурси


Цел 2 Улесняване на достъпа на всички до образование и обучение

  • Създаване на отворена среда за образование и обучение

  • Повишаване на привлекателността на обучението

  • Подкрепа за активното гражданство, равните възможности и социалната интеграция


Цел 3 Отваряне на системите за образование и обучение към заобикалящият ги свят

  • Укрепване на връзките между системите за образование и обучение и научноизследователските общности

  • Развитие на духа на предприемачество

  • Подобряване на чуждо езиковото обучение

  • Повишаване на мобилността и обмена

  • Укрепване на сътрудничеството на европейско ниво


Обща връзка между трите стратегически цели представлява ученето през целия живот, и по-специално – осигуряването на такива възможности, които да позволят на всеки европейски гражданин да учи където, когато и в каквато форма пожелае.
ЕВРОПА 2020 - Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж
Европейската комисия откри стратегията „Европа 2020“ за излизане от кризата и за подготвяне на икономиката на ЕС за следващото десетилетие. Комисията посочва три ключови двигатели за растеж, които да бъдат въведени в действие посредством конкретни действия на равнище на ЕС и на национално равнище: интелигентен растеж (насърчаване на познанията, иновациите, образованието и цифровото общество), устойчив растеж (по-ефикасно използване на ресурсите при производството, като същевременно увеличим конкурентоспособността) и приобщаващ растеж (нарастване на участието в пазара на труда, придобиване на умения и борба с бедността).

Образованието и обучението са от съществена важност за развитието и растежа на европейската икономика. Именно затова инвестирането в човешкия капитал и модернизирането на образовалните системи в Европа е ключов момент от постигането на целите, заложени в стратегията "Европа 2020".

Европейската комисия предлага пет измерими цели на ЕС за 2020 г., чрез които процесът ще се управлява и които ще се превърнат в национални цели:

  • За трудовата заетост

  • За научните изследвания и иновациите

  • За изменението на климата и енергетиката

  • За образованието

  • За борбата срещу бедността.

Европейската комисия обедини своите образователни и обучителни инициативи в програмата „Учене през целия живот“ (www.ec.europa.eu/llp). Тази програма дава възможност на хора в различни етапи от своя житейски път да получат стимулиращи възможности за обучение в цяла Европа. Програма Учене през целия живот е наследник на програмите Сократ, Леонардо да Винчи и Е-Обучение. Тяхното обединяване позволява по-добро съгласуване между различните сфери на действие, както и по-тясно свързани, по-рационализирани и по-ефективни методи на действие.

Цели на програмата:

         да допринесе за развитието на Европейската общност като напреднало "общество на знанието";

         насърчаване на взаимодействието и сътрудничеството между образователните и квалификационни системи в Европейската общност, с цел да се превърнат в световен пример за качество;

         да допринесе за развитието на качествено обучение през целия живот и да насърчава високата продуктивност, изобретателността и европейското измерение в системите и практиките в тази сфера;

         да подкрепи създаването на европейска зона за учене през целия живот;

         да спомогне за повишаване на качеството, привлекателността и достъпа до възможностите за обучение през целия живот в държавите членки;

         да засили приноса на обучението през целия живот за социалното единство, активното гражданство, общуването между културите, равенството на половете и личната реализация;

         да спомогне за насърчаването на креативност, конкурентоспособност и ръст в предприемаческия дух;

         да допринесе за засилено участие на хора от всички възрастови групи, включително нуждаещите се от специални грижи и тези в неравностойно положение, в програмата Учене през целия живот, без значение от техния социален произход;

         да насърчава изучаването на езици и запазването на езиковото разнообразие;

         да подкрепя развитието на напредничави съдържание, педагогика и практика на обучение през целия живот, базиращи се на информационните технологии;

         да съдейства за създаването на чувство за европейска културна идентичност, основаваща се на разбирането и спазването на човешките права и демокрацията, както и насърчаване на търпимостта и уважението към други хора и култури;

         да съдейства за сътрудничество в осигуряването на високо качество във всички сектори на образованието и професионалната подготовка в Европа;

         да насърчава използването на нови продукти и практики, както и обмена на добри практики в областите, покрити от програма Учене през целия живот, с цел подобряване на качеството на обучението и професионалната подготовка.



Дейности:

         подкрепа за мобилността на хората в обучението през целия живот;

         двустранни и многостранни партньорства;

          многостранни проекти, специално създадени да насърчават качество в образователните и подготвителни системи чрез международен трансфер на нововъведения;

         едностранни и национални проекти;

         многостранни проекти и мрежи;

         наблюдение и анализ на политическите стратегии и системи в областта на обучението през целия живот, редовна проверка и обновяване на справочния материал, включително статистически проучвания, анализи и показатели, действия, насочени към прозрачността и разпознаването на квалификации и предишно обучение и действия, насочени към сътрудничество в осигуряването на качество на обучението;

         предоставяне на суми за поддръжка на определени операционни и административни разходи на организации, които са активни в сфера, покрита от програма Учене през целия живот;

         други инициативи, насочени към постигането на целите на програмата.

Част от Програмата „Учене през целия живот" са също така и Съпътстващите дейности eTwinning, Europass, Euroguidance.



„Еразъм+“

Програмата за образование, обучение, младеж и спорт „Еразъм+“ стартира през 2014 г. и се базира на интегриран подход, който гарантира ефективно взаимодействие между всички сектори в областта на образованието, обучението, младежта и спорта.



Тя подкрепя дейности в сферата на: училищното образование, висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни, младежкия сектор.
Програма има за цел да изгради стабилни партньорства между образованието и бизнеса за насърчаване на иновациите и конкурентоспособността, като същевременно насърчава заетостта, със специален акцент върху борбата с младежката безработица.

  1. Държавна образователна политика

Образователната политика е неизменна част от социалната функция на държавата. Тя има за цел да осигури възпитание и образование на бъдещите пълноценни членове на солидарната общност. Дейностите, свързани с осъществяването на държавната образователна политика се изразяват в практическата реализация на конституционно закрепеното право на образование, във въвеждане и поддържане на качествено и ефективно начално, средно и висше образование.

  • Конституция на Република България:

Конституционната уредба на образователната политика се съдържа в чл. 23 и чл. 53 от КРБ. Действащата българска Конституция урежда декларативно този аспект от социалната политика. Съгласно чл. 23, изр. 1 от Конституцията, „Държавата създава условия за свободно развитие на науката, образованието и изкуството и ги подпомага“. От друга страна, чл. 53, ал. 1 от Конституцията прогласява право на образование за всеки, а училищното образование е установено като задължително за лицата до 16-годишна възраст – чл. 53, ал. 2. В този смисъл, чл. 53, ал. 1 и 2 от Конституцията, образуват едно публично-правно правомощие, съдържащо едновре- менно и право, и задължение за придобиване на училищно образование до 16- годишна възраст (т.е. за придобиване на основно образование).

  • Законова и подзаконова уредба на политиката по образование:

  • Национална стратегия за ефективно прилагане на информационни и комуникационни технологии в образованието и науката на Република България (2014 – 2020) и План за реализацията й – Фаза 1: е-обучение -¬ 2015-¬2017

(Приета с Протокол № 27.1 на Министерския съвет от 02.07.2014 г.)

  • Национална стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността (2014 – 2020)

(Приета от МС с Протоколно решение № 44.5 от 22.10.2014 г.)

  • Национален план за действие през 2015-2016 г. в изпълнение на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността (2014-2020),

(Приет РЕШЕНИЕ № 606 от 10 август 2015 година)

  • Национална стратегия за развитие на педагогическите кадри 2014 – 2020 г. и Национален план за изпълнение на дейностите

Чрез нея се поставя цел до 2020 г. България да има изградена единна и ефективна система за образование, обучение, продължаваща квалификация и условия за професионално развитие на педагогическите кадри. Чрез държавно регулиране на учителската професия да се постигне по-голяма ефективност и се утвърдят отговорността и авторитетът на учителя в обществото. Оперативните цели са четири: разработване и утвърждаване на единна и непротиворечива система за подготовка и продължаваща квалификация на педагогическите кадри; създаване на единна нормативна уредба за държавно регулиране на първоначалната подготовка, продължаващата квалификация и професионалното развитие на педагогическите кадри; разработване на общи и специфицирани стандарти за педагогическите кадри и система за контрол на качеството, диференцираното заплащане и професионалното развитие и разработване на система от специални мерки за привличане, задържане и развитие на педагогически кадри на възраст до 35 години и на специалисти с високо равнище на професионална подготовка и квалификация в системата на средното образование. Отделните планове по години за изпълнение на Стратегията предвиждат редица дейности за постигане на целите. 

  • Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 година и План за действие за 2016 година

(Приет с решение по т. 2 от протокол № 14 от заседание на Министерския съвет, проведено на 6 април 2016 г.)

  • Национална стратегия за намаляване дела на преждевременно напусналите образователната система (2013 – 2020) и Национален план за 2016-2017 г. за изпълнението й

(Приета от Министерския съвет на 30 октомври 2013 г., протокол № 44)

  • Национална стратегия за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства (2015 – 2020), План за действие по изпълнението й.

  • Решение № 271 на МС от 14.04.2016 г. за одобряване на национални програми за развитие на средното образование

С него са утвърдени националните програми за развитие на средното образование за 2016 г. Те ще осигурят допълнително финансиране на политики и мерки за равен достъп до качествено образование. Общият им бюджет е в размер на 50 394 000 лв. Утвърдените национални програми са „Оптимизация на училищната мрежа“ (с бюджет 24,9 млн. лв.) , „Система за национално стандартизирано външно оценяване“ (4,4 млн. лв.), „Роден език и култура зад граница“ (1,2 млн. лв.), „Ученически олимпиади и състезания“ (2,6 млн. лв.), „Осигуряване на съвременна образователна среда“ (5,2 млн. лв.), „Без свободен час в училище“ (2 млн. лв.), „Развитие на педагогическите специалисти“ (600 000 лв.), „Достъпно и сигурно училище“ (2 млн. лв.) и „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ (7,5 млн. лв.). За първа година в обхвата на използването на съвременните информационни и комуникационни технологии в образованието са включени и структурите на предучилищното образование. Ще бъдат внедрени съвременни методи за електронно обучение, като се набляга както на използването на високите технологии, така и на необходимостта от обучение на педагогическите специалисти. В Националната програма „Достъпно и сигурно училище“ с въвеждането на модул „Сигурност“ се подкрепят държавните училища с финансов ресурс 1 500 000 лв. за закупуване на технически средства, които в максимална степен да помогнат за подобряване цялостната организация на охрана в сградите с учебен процес, поради случаи на физическа агресия в училищата и повишените мерки за сигурност заради терористични заплахи. Чрез Национална програма „Оптимизиране на училищната мрежа“, модул „Оптимизиране на вътрешната структура на училищата, детските градини и самостоятелните общежития“, за 2016 г. детските градини получават 100% от средствата за обезщетения на персонала, докато за 2015 г. средствата за тях са били 50%.

  • Национална програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование” 2016

Бюджет в размер на 7 500 000 лева. Тя предвижда осигуряване на единна опорна високоскоростна мрежа между 28 регионални комуникационни центъра, подпомагане на 200 училища в дейностите по обновяване на компютърна техника, внедряване на модерни технологии в образователния процес в 30% от институциите от системата на предучилищното образование и 10% обучени педагогически специалисти, осигуряване на училищата с интернет свързаност, централизиране на всички електронни образователни ресурси, регистри, информационни системи, портали и онлайн образователни услуги в дата центъра на МОН. 

  • Национална програма "Развитие на педагогическите специалисти"

С общ бюджет 600 000 лева. Целта на Програмата е осигуряване на допълнителни възможности за продължаваща квалификация и за надграждане на ключови професионални компетентности на експерти и педагогически специалисти с цел подобряване качеството на българското образование и обучение, постигане на по-висок обществен статут на педагогическите специалисти за утвърждаване ролята им на ключов фактор в общество, основано на знанието. 

  • Всеобща декларация за правата на човека

(Приета и провъзгласена с резолюция 217 А (III) на Общото събрание на ООН от 10.12.1948 г. Издадена в сборник от международни документи, 1992 г.)

  • Декларация за премахване на всички форми на нетърпимост и дискриминация, основани на религиозна принадлежност или убеждения

(Провъзгласена на 25.11.1981 г. с резолюция 36/55 на Общото събрание на ООН. Издадена в Сборник от международни документи, 1992 г.)

  • Конвенция за правата на детето

(Приета от ОС на ООН на 20.11.1989 г. Ратифицирана с решение на ВНС от 11.04.1991 г. - ДВ, бр. 32 от 23.04.1991 г., обн., ДВ, бр. 55 от 12.07.1991 г., в сила от 3.07.1991 г.)

  • Конвенция за защита правата на човека и основните свободи

(Издадена от Министерството на външните работи, доп. с Протокол № 2 от 6.05.1963 г., изм. с Протокол № 3 от 6.05.1963 г., Протокол № 5 от 20.01.1966 г., Протокол № 8 от 19.03.1985 г. Ратифицирана със закон, приет от НС на 31 юли 1992 г. - ДВ, бр. 66 от 14. 08.1992 г., обн., ДВ, бр. 80 от 2.10.1992 г., в сила от 7.09.1992 г., изм. и доп., с Протокол № 11 от 11.05.1994 г.

Правителствата, подписали тази конвенция като членове на Съвета на Европа,

вземайки предвид Всеобщата декларация за правата на човека , провъзгласена от Общото събрание на Организацията на обединените нации на 10 декември 1948 г.)


  • ЗАКОН за предучилищно и училищно образование

(Обн., ДВ, бр. 79 от 13.10.2015 г., в сила от 1.08.2016 г.)

  • ЗАКОН за закрила на детето и Правилник за прилагане на закона за закрила на детето.

  • Закон за достъп до обществена информация.

  • НАРЕДБА № 5 от 03.06.2016 г. за предучилищното образование.

(Обн. - ДВ, бр. 46 от 17.06.2016 г., в сила от 01.08.2016 г. Издадена от министъра на образованието и науката)

(Обн. - ДВ, бр. 94 от 04.12.2015 г., в сила от 14.12.2015 г. Издадена от министъра на образованието и науката)

  • НАРЕДБА № 1 от 4.01.2010 г. за работните заплати на персонала в звената от системата на народната просвета

(Издадена от министъра на образованието, младежта и науката, обн., ДВ, бр. 4 от 15.01.2010 г., изм., бр. 14 от 12.02.2013 г., в сила от 1.01.2013 г., бр. 71 от 26.08.2014 г., в сила от 1.09.2014 г., изм. и доп., бр. 92 от 27.11.2015 г., в сила от 27.11.2015 г.)

  • НАРЕДБА № 1 от 09.04.2012 г. за представителното облекло на лицата от педагогическия персонал в детските градини, училищата и обслужващите звена

(Обн. - ДВ, бр. 33 от 27.04.2012 г., в сила от 27.04.2012 г. Издадена от министъра на образованието, младежта и науката)

  • НАРЕДБА № 2 от 18.05.2009 г. за усвояване на книжовния български език

(Обн., ДВ, бр. 41 от 2.06.2009 г. Издадена от министъра на образованието и науката)

  • НАРЕДБА № 3 от 18.02.2008 г. за нормите за преподавателска работа и реда за определяне на числеността на персонала в системата на народната просвета

/Обн. - ДВ, бр. 27 от 11.03.2008 г.; изм. и доп., бр. 4 от 15.01.2010 г.; изм. и доп., бр. 17 от 28.02.2012 г.; изм., бр. 63 от 01.08.2014 г., в сила от учебната 2014 - 2015 г. Издадена от министъра на образованието и науката/

  • НАРЕДБА № 7 от 29.12.2000 г. за определяне броя на паралелките и групите и броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини и обслужващите звена (Загл. изм. - ДВ, бр. 27 от 2008 г.)

(Обн. - ДВ, бр. 4 от 12.01.2001 г.; в сила от 15.09.2001 г.; изм. и доп., бр. 49 от 17.05.2002 г.; изм., бр. 55 от 04.06.2002 г.; изм., бр. 74 от 22.08.2003 г.; доп., бр. 87 от 03.10.2003 г.; изм. и доп., бр. 27 от 11.03.2008 г.; изм., бр. 70 от 08.08.2008 г.; изм., бр. 4 от 15.01.2010 г.; изм. и доп., бр. 75 от 24.09.2010 г.; изм. и доп., бр. 17 от 28.02.2012 г. Издадена от министъра на образованието и науката)

  • ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 79 на МС от 13.04.2016 г. за осигуряване за безвъзмездно ползване на познавателни книжки, учебници и учебни комплекти

(Обн., ДВ, бр. 31 от 19.04.2016 г., в сила от 19.04.2016 г. МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ)

  • Колективен трудов договор за системата на народната просвета от 19.06.2016 г.

  • Национална програма за интеграция на деца със специални образователни потребности.

  • Национален план за интегриране на деца със специални образователни потребности и/или хронични заболявания

  • Национална стратегия за детето - през 2007 г. Министерският съвет одобри Стратегия за детето за периода 2008-2018 г.

  • Наредби на ОбС - Видин

Целта на документа е да определи националните приоритети за повишаване благосъстоянието на децата в България. Основните проблеми, които отчита стратегията, са демографската криза, високият дял на децата, непосещаващи и отпаднали от училище, психичното здраве и широкото разпространение на употребата и злоупотрабата с психоактивни вещества, цигари, алкохол, лекарствени средства и наркотици). Стратегията обхваща всички сфери на общественния живот, оказващи значение върху благосъстоянието на децата.

Световните тенденции, вече характерни и за нашата страна, са ориентирани към хуманизиране и прагматизъм, висока технологична, организационна, комуникационна и икономическа култура и професионализъм на управленския и педагогически персонал и на тяхното взаимодействие, сътрудничество и подкрепа на образованието и обучението от страна на родителите, обществеността и институциите.



  1. Акценти в Закона за предучилищното и училищното образование

Този закон урежда обществените отношения, свързани с осигуряване на правото на предучилищно и училищно образование, както и с устройството, функциите, организацията, управлението и финансирането на системата на предучилищното и училищното образование.
4.1. НОВИ МОМЕНТИ

  • Образованието = процес на обучение, възпитание и социализация

  • Образованието – национален приоритет

  • Ориентираност към интереса и към мотивацията на детето и на ученика

  • Повишена автономия на детската градина и училището

  • Регламентиране на приобщаващо образование

  • Подкрепа за личностно развитие – обща и допълнителна

  • Регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование

  • Центрове за специална образователна подкрепа

  • Обучение на българите в чужбина и на чужденци в Р България

  • Нови институции

 Центрове за подкрепа на личностното развитие

 Защитени и средищни детски градини

 Обединени училища

 Иновативни училища


4.2. ОБРАЗОВАТЕЛНА СТРУКТУРА

17-18

XI-XII клас

Втори гимназиален етап

14-16

VIII-X клас

Първи гимназиален етап

11-13

V-VII клас

Прогимназиален етап

7-10

I-IV клас

Начален етап

5-6

3-4


ПО

ДГ


Детска градиНА

4.3.ПОЗНАВАТЕЛНИ КНИЖКИ, УЧЕБНИЦИ И УЧЕБНИ ПОМАГАЛА - форма

 Познавателните книжки и учебните помагала се създават като печатни

издания, печатни издания с електронен вариант

или електронни издания
4.4. ДЪРЖАВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ СТАНДАРТИ

 предучилищното образование

 усвояването на българския книжовен език

 учебния план

 общообразователната подготовка

 профилираната подготовка

 придобиването на квалификация по професия – по реда на ЗПУО

 приобщаващото образование – МС

 гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование – съгласувано със съответните министри и ръководители на ведомства

 оценяването на резултатите от обучението на учениците

 информацията и документитеинституциите

 физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие – МОН+МЗ, съгласувано с МРРБ, МФ, ММС, МК и НСОРБ

 познавателните книжки, учебниците и учебните помагала

 статута и професионалното развитие на учителите, директорите

и другите педагогически специалисти

 управлението на качеството в институциите

 инспектирането на детските градини и училищата

 финансирането на институциите – МС

 нормирането и заплащането на труда – съгласувано с МФ и МТСП

 организацията на дейностите в училищното образование – съгласувано ММС и МК


4.4.1. СТАТУТ И ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ –

държавният образователен стандарт определя:

• длъжностите на педагогическите специалисти

• професионален профили на педагогическите специалисти

• функциите на педагогическите специалисти и директорите

• права и задължения на педагогическите специалисти

• необходимата професионална квалификация за заемане на длъжност

• условията и редът за повишаване на квалификацията

• кариерното развитие на педагогическите специалисти и директорите

• атестирането

• поощрения и награди

4.4.1.1. СТАТУТ И ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ – ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ

• Кариерно израстване не само на учителите и на възпитателите, но и на директорите и на останалите педагогически специалисти – психолози, логопеди.

• Задължителна квалификация (48 академични часа за периода на атестиране), която се измерва чрез система от квалификационни кредити (1 квалификационен кредит се присъжда за 16 академични часа, от които не по-малко от 8 са присъствени) и се удостоверява с документ;

• Вътрешноинституционална квалификация, организирана от образователните институции за обмяна на добри практики в различни форми, която 16 академични часа годишно за всеки педагогически специалист.

• Информационен регистър на одобрените програми за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти - доставчиците на квалификационни услуги за педагогически специалисти имат право да регистрират програмите си.

• Атестация на 4 години като процес на оценяване на съответствието на дейността на ПС и на директорите с професионалния им профил (необходимите компетентности като съвкупност от знания, умения и отношения по нива на кариерното развитие за всеки вид педагогически специалист), както и със стратегията за развитие на детската градина и училището, а за директорите – и на управленската им компетентност.

Оценката от атестирането освен за кариерното развитие може да служи и за насочване за повишаване на квалификацията и поощряване на атестирания ПС. Професионалният профил и постигнатите резултати в обучението на учениците им е основа за определяне на приоритети за професионално усъвършенстване, както и за подпомагане на самооценката и за атестирането на ПС.

• Професионално портфолио - се съставя от педагогическия специалист и включва разработени материали, които доказват активното му участие в реализирането на политиката на детската градина или училището, професионалните му изяви, професионалното му усъвършенстване и кариерното му израстване, както и и постигнатите резултати с децата и учениците и подпомага атестирането и самооценяването на ПС.

• Поощряване и награждаване на педагогическите специалисти Атестация на 4 години като процес на оценяване на съответствието на дейността на ПС и на директорите с професионалния им профил (необходимите компетентности като съвкупност от знания, умения и отношения по нива на кариерното развитие за всеки вид педагогически специалист), както и със стратегията за развитие на детската градина и училището, а за директорите – и на управленската им компетентност.


4.4.2. УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО

 Непрекъснат процес на организационно развитие,основан на анализиране, планиране, изпълнение на дейностите, оценяване и внасяне на подобрения в работата на детските градини и училищата

 Оценяването се извършва чрез:

самооценяване

 инспектиране

 Самооценяването – вътрешна оценка на качеството на предоставяното образование чрез дейности, процедури и критерии, определени от детската градина или училището

 Инспектирането – цялостна независима експертна оценка на качеството на предоставяното от детската градина или училището образование в определен момент на дейността им и определяне на насоките за подобряване

4.5. ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ

 Орган за подпомагане на развитието на детската градина и за граждански контрол на управлението й

 Включва:

 един представител на финансиращия орган

 най-малко трима представители на родителите на деца и ученици от съответната институция

 представител на работодателите-обучение за придобиване на професионална квалификация

 С право на съвещателен глас в работата на обществения съвет:

 поне трима представители на ученическото самоуправление (за училищата)

 представител на настоятелството (за училищата и детските градини)

 Регламентирани функции на Обществения съвет


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница