Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е I. Общи сведения



страница1/3
Дата09.01.2017
Размер423.57 Kb.
#12352
  1   2   3
Т Е Х Н И Ч Е С К О З А Д А Н И Е
I. Общи сведения

Настоящoтo техническo задание се отнася до проучване съществуващото положение, полеви устройства, технология, логики за управление, защити, блокировки, сигнализации, стъпкови програми, мнемосхеми, др., проектиране, демонтаж, доставка, монтаж, изграждане и въвеждане в експлоатация на изцяло нова система за управление и система за визуализация на СОИ 78 в „ТЕЦ Марица изток 2”, включваща управление на спирателната и регулираща арматура, електродвигатели на спомагателни механизми, автоматично регулиране, защити и блокировки, стъпкови програми. Допълнително да се изгради връзка с другите системи и общостанционната мрежа на „ТЕЦ Марица изток 2”.

Сегашната структура е разделена на управление СОИ за блок 7, управление СОИ за блок 8, за управление на общи части 78 и изнесени модули за управление на разтоварище варовик и е добре да се запази.

Да се анализира съществуващото положение, полеви устройства, технология, логики за управление, защити, блокировки, сигнализации, стъпкови програми, мнемосхеми, др.

Мнемосхеми и фейсплейти да се доближават максимално до съществуващите, за улеснение на операторите.

Да се запази и броят на операторските станции – 4 бр. с по два монитора, като от всяка да може да се управлява целият процес и за двата абсорбера.

За изграждането са заложени следните количествени характеристики:

За СОИ-7 (Съответно същото за СОИ-8) имаме общо 777 (+777 за СОИ-8) бр. сигнали, от които:



  • Аналогови входни сигнали – 113 бр.

  • Аналогови изходни сигнали – 14 бр.

  • Дискретни входни сигнали – 430 бр.

  • Дискретни изходни сигнали – 212 бр.

  • Температури (Pt 100) - 8 бр.

Като съоръжения:

  • Клапи: 107 бр.

  • Помпи: 9 бр.

  • Мотори: 11 бр.

  • Регулатори: 1 бр.

  • Честотни управления: 2 бр.

За общи части 78 имаме общо 1402 бр. синали, от които:

  • Аналогови входни сигнали – 110 бр.

  • Аналогови изходни сигнали – 2 бр.

  • Дискретни входни сигнали – 941 бр.

  • Дискретни изходни сигнали – 306 бр.

  • Температури (Pt 100) - 43 бр.;

Като съоръжения:

  • Клапи: 55 бр.

  • Помпи: 41 бр.

  • Мотори: 33 бр.

  • Регулатори: 3 бр.

  • Честотни управления: 0 бр.

За изнесен шкаф общо 113 бр. синали:

  • Аналогови входни сигнали – 13 бр.

  • Дискретни входни сигнали – 71 бр.

  • Дискретни изходни сигнали – 29 бр.

Като съоръжения:

  • Клапи: 4 бр.

  • Мотори: 3 бр.

В изнесения шкаф ще влязат и допълнителните сигнали за авторазтоварището на варовик, за което да бъдат предвидени само свободни места на входно-изходните модули и да не се предвиждат кабели до полевата позиция.

Общо: 3069 бр. сигнали – За съществуващото досега положение.

Резервирани сигнали:

За СОИ-7 (Съответно същото за СОИ-8):



  • Аналогови входни сигнали – 9 бр. - 2 от 3 /Температура пред абсорбер, Температура димен газ пред комина, Ниво миещ разтвор/

  • Аналогови входни сигнали – 2 бр. - 1 от 2 / pH – гипсова суспензия/

  • Дискретни входни сигнали – 48 бр. - 2 от 3 /Отворено-затворено положение на клапи суров газ и байпас – х2 половинки, х3 крайни за положение, NO и NC от всеки краен/

Предвижда се разширение на системата за управление за изграждане на пето дюзово ниво, отражателни пръстени, реконструкция, модернизация и промяна на местоположението на капкоуловителя и реконструкция и модернизация на тръбопроводите за окисляващ въздух на абсорбери СОИ 7 и 8 с цел повишаване на ефективността. За целта ще бъдат добавени за всеки от абсорберите още по една рециркулационна помпа, по една смукателна клапа, по една промивна клапа, по една дренажна клапа, по едно налягане пред и след ПРЦ, по един разход охлаждаща вода, температури на лагери и намотки, ток на двигателя на помпата. За целта трябва да бъдат предвидени съответните входове, изходи, фейсплейти и вместване в мнемосхеми:



  • Аналогови входни сигнали – 10 бр.

  • Дискретни входни сигнали – 30 бр.

  • Дискретни изходни сигнали – 16 бр.

Разширението на СОИ-7/8 да се визуализира, като се добавят новите съоръжения за управление към съществуващите мнемосхеми. Монтажа и доставката на ново полево оборудване и кабели за разширението не касае тази процедура.

Предвижда се разширение на системата за управление за изграждане на авторазтоварище. За целта трябва да бъдат предвидени съответните входове, изходи, фейсплейти и вместване в мнемосхеми:



  • Аналогови входни сигнали – 2 бр.

  • Аналогови изходни сигнали – 2 бр.

  • Дискретни входни сигнали – 24 бр.

  • Дискретни изходни сигнали – 6 бр.

Разширението на системата за управление, касаеща разтоварището на варовик, като изработване на мнемосхеми, фейсплейти, логики за управление, доставки на полево оборудване, кабели и др. дейности не е обект на тази процедура


Забележка:

1. Към количествените характеристики в настоящото задание не са включени резерви. Да се предвидят минимум 15% резерви от всеки вид входове и изходи.


1. Кратко описание на обекта

В сегашния си вид управлението и наблюдението на технологичния процес в СОИ 78 се извършва с помощта на системата за управление Symphony на фирма АВВ.

От гледна точка на персонала по поддръжката на системата, Symphony е разделена на две части:

- Operate IT ®, част за управление и наблюдение на процеса от опера­тивния персонал. Включва всички операторски станции (МАR0З, МАR05, МАR06, МАR08, МАR09). Инсталираната система за управление е Operate IT, Windows 2000 базирана управляваща система с лесно достъпен и удобен интерфейс;

-Melody ®, управляващата част на системата включваща контролерите, интерфейсни карти и софтуер за инженеринг, конфигуриране, параметриране и всички дейности необходими за настройка на системата.

Описаните инженерни дейности се изпълняват на Composer, иженерингов и диагностичен софтуер изпълняван на Composer Server, инсталиран на МАR10, който съхранява проекта на системата за управление.

Конфигурацията на операторските станции се намира на Config Server, Windows 2000 базиран софтуер, изпълняван на МАR01.

Контролерите (СМС50-2 и PM875-2) и периферните карти (напр. СВС 11, САI 20 и т.н.) се намират в специални шкафове монтирани в отделено за целта помещение.

Системата се състои от 7 шкафа, шест от които се намират в отделено помещение в контролна зала на СОИ и един шкаф (78HTJOO) изнесени модули, намиращ се в BLR (разтоварище). Разделението е следното:


  • два шкафа (07CJWO1 и 07CJW02) - управление на 7 блок.

  • два шкафа (08CJWO1 и 08CJW02) - управление на 8 блок.

  • три шкафа (78CJW01, 78CJW02 и 78HTJOO) - управление на обща част.

Комуникацията между отделните контролери се извършва по резервирана процесна магистрала CNet(C). Комуникацията между контролерите (CMC50) и коплиращата станция CCO30 се осъществява по специализирана мрежа Cnet(O) а от там по локална мрежа за операторски контрол (О Net) през някой от двата RTDS сървъра (MAR3 или MAR5) чрез HSI Network се осъществява връзката с операторските станции.

Контролерите CMC50 и PM875-2 са свързани в обща CNet магистрала. Контролерите PM875-2 имат вграден ONet коплиращ модул и комуникират директно с RTDS сървърите.

Комуникацията и обмена на съобщения между операторските станции се извършва по друга локална мрежа (NT Net). Връзката между контролерите и периферните карти за полевите устройства се осъществява през магистрала Fnet. Управлението на процеса, проследяване на настъпили събития, преглеждане на историята на процеса и всички останали дейности свързани с експлоатацията на СОИ се извършват от операторските станции.

Конфигуриране, параметриране и настройка на периферни модули, както и на функционалните зависимости в системата се извършва в средата на Composer Navigator, Windows 2000 базиран софтуер, предназначен изключително за персонала по поддръжка.

Централни модули в системата Melody.

Процесорен модул СМС50: изпълнява главните функции по управле­нието на технологичният процес посредством периферни карти. В паметта на СМС50 се изпълняват по-голямата част от логическите операции конфигурирани посредством Composer Монтирани са на "А" секция на всеки Melody шкаф (с изключение на изнесения шкаф 78НТJ00-разтоварище) на слот 09 и съот­ветно резервиращ модул на слот С11.

PM875-2: Процесорен модул изпълняващ главните функции по управле­нието на технологичният процес посредством периферни карти, както и връзката между системата за управление и операторските станции Operate IT. В паметта на PM875-2 се изпълняват по-голямата част от логическите операции конфигурирани посредством Composer. Монтирани са на "C" секция на 07CJW02.

ССО30: Изпълнява функцията по предаване на необходимите сигнали от Melody към Operate IT. Също така през ССО30 управляващите сигнали от операторските станции постъпват в системата за управление. Монтиран на 78CJW01, слот С09 и съответно резервиращ модул на слот А02.

ССR20: Оптичното разширение на вътрешната процесна магистрала F net. Служи за свързване към системата на изнесения шкаф на разтоварището. Монтиран в 78CJW01, слот А09 и съответно резервиращ модул на слот А02.

Периферни модули

САI20: Модул аналогови входове.

САО10: Модул аналогови изходи.

СВС11 : Специализиран модул за управление на двигатели, клапани и др.

СВI20 : Модул цифрови входове.

СВО21: Модул цифрови изходи.

СТI21: Специализиран модул за директно измерване на температури.

САС10: Специализиран модул за управление на регулиращи задвиж­вания.


Структура на системата за управление и управление в сегашния и вид:


2. Концепция за управлението

Управлението ще се осъществява от четири броя напълно идентични операторски станции с по два монитора, като от всяка ще може да се управлява целият процес и за двата абсорбера, както и всички спомагателни съоръжения.

В системата трябва да има инженерна станция, компютър за връзка с другите системи и общостанционната мрежа на „ТЕЦ Марица изток 2”, както и компютър за събиране и съхраняване на история без загуба в срок от поне пет години. Останалите компоненти са според концепцията на изграждане на системи за управление на Изпълнителя.

Наблюдението на процеса и управлението му ще се извършват изцяло със средствата на разпределената система за управление (РСУ).

Управлението ще включва автоматизирано пускане/спиране на агрегати и съоръжения в необходимата технологична последователност, чрез стъпкови програми, с гарантиране на всички необходими защити и блокировки.

РСУ ще дава възможност на операторите да осъществяват контрол при всички възможни режими на работа, а също така да извършват всички операции по пускане и спиране на съоръженията, както и за нормално поддържане на технологическите параметри. На монитори ще се получава информация за текущите параметри, отклоненията от номиналните им значения, изменение във времето във вид на диаграми и др. Необходимите въздействия за водене на процесите или промяна на технологическата схема на работа ще се упражняват чрез клавиатури или “мишка”, които не са индустриално изпълнение. Действията на операторите ще се облекчават от ясни мнемосхеми, фейсплейти, стъпкови програми, технологически защити и блокировки. Защитите и блокировките ще се изпълняват от контролерите на системата за управление за гарантиране сигурната работа на съоръженията.

Ще се следва досегашната логика на управление с изключение на възникнали в процеса на работа конкретни промени от технологични или КИП изисквания.

Мнемосхеми и фейсплейти ще се доближават максимално до съществуващите, за улеснение на операторите на СОИ.

На всички фейсплейти да се виждат процесна стойност, обхват, лимити, симулации, шкаф, карта, канал на сигнал, условия за пуск, защити, блокировки и да могат лесно да правят симулации, като има възможност да се предоставят /с необходимите права/ поставяне на симулации от технолози, началник смени, старши оператори – с допълнителни уточнения на място.

На всички фейсплейти да се виждат разрешения за пуск и аварийно изключване, блокировки и защити на всички устройства, с възможност за сервизно изключване на всеки критерий от логиката за управление само за потребители с такива права – с допълнителни уточнения на място.


3. Концепция за сигурност

Работата на системата за управление трябва да се отличава с висока сигурност. Това да се постигне чрез:



  • Осигуряване на резервираност на процесорите в РСУ.

  • Да се запазят функциите “един от два”, “два от два” или “два от три” за защити.

  • Сигналите за защити на “един от два”, “два от два” или “два от три” да бъдат присъединени към входове на различни карти с цел сигурност.

  • Да се предприемат щателни мерки за предотвратяване на странични смущения при подвеждане на информацията в РСУ.

  • Резервиране на магистралите за обмен на данни и прокарването им по различни трасета.

  • Осъществяване на непрекъсваемо захранване на РСУ и датчиците да се изпълни със съществуващия инвертор.

4. Обхват на отговорностите

Отговорност на Изпълнителя

Отговорността на Изпълнителя ще засегне всички части на работата и тя ще бъде извършена така, че да формира пълно, оперативно, безопасно и сигурно управление.

Изпълнителят ще бъде отговорен за извършването, целостта и качеството на всички работи по АСУТП, описани в заданието. Накратко това са:


  • Проучване.

  • Анализ.

  • Идеен проект.

  • Проектиране ( работен проект).

  • Демонтаж на съществуващата система за управление.

  • Пълна подмяна на контролери, входно-изходни карти, сървъри, операторски станции, монитори и мрежови компоненти, др.

  • Инсталиране на софтуера на сървъри, операторски станции и мрежови компоненти, оживяване на системата.

  • Мнемосхеми и фейсплейти да се доближават максимално до съществуващите, за улеснение на операторите.

  • На всички фейсплейти да се виждат процесна стойност, обхват, лимити, симулации, шкаф, карта, канал на сигнал и да се предоставят /с необходимите права/ поставяне на симулации от технолози, началник смени, старши оператори – с допълнителни уточнения на място.

  • На всички фейсплейти да се виждат разрешения за пуск и аварийно изключване, блокировки и защити на всички устройства, с възможност за сервизно изключване на всеки критерий от логиката за управление само за потребители с такива права – с допълнителни уточнения на място.

  • Тест на системата за визуализация.

  • Пуск и тестове за функционалност, защити, блокировки и симулации на обновения софтуер за контролерите.

  • Изпитания на системата след реализиране на всички промени – пълен тест и настройка на новите модули.

  • Тестове за редундантност на сървъри, контролери, карти и мрежи.

  • Интеграция на разпределената система за управление с други системи и административната информационна мрежа на централата.

  • Изготвяне на инструкции за експлоатация, ремонт и поддръжка на КИП оборудването.

  • Изготвяне на операторски инструкции.

  • Изработване и предаване на екзекутивна техническа документация – част КИП и А и софтуерна част.

  • Обучение на експлоатационния и ремонтния персонал на място.

  • 72-часови проби.

Всичко това да е в съответствие с най-съвременните стандарти и методи, макар и да не са споменати специално.

Кандидатът в процедурата има право да поиска допълнителна информация, която счита за нужна, за да изясни някои части на това задание, за надежно спазване на изисквания обем работа и за да разбере напълно всички части на заданието.


Забележка:

1. Изпълнителят ще бъде отговорен за спазване на пусковия график за извършване на работите, съгласуван с ръководството на ТЕЦ “Марица Изток 2”. Той ще осигури функциите, необходими за първоначалното пускане на съоръженията, пълна работоспособност на доставеното оборудване, периферия, защити, блокировки, сигнализации, стъпкови програми, съвместяване на системите за управление на блока и СОИ и предварително пускане на регулаторите, а оптимизацията ще бъде извършена по-късно при работа под товар.

2. Изпълнителят ще бъде отговорен и за спазване на техническите параметри на оборудването по време на гаранционния срок.
Отговорност на Възложителя

Отговорността на Възложителя се състои в съдействие на Изпълнителя за събиране на данни за проектирането и настройката на системата, като му предоставя налични чертежи, инструкции, технически условия и други сведения за обекта. Той ще бъде отговорен още за:



  • Своевременно съгласуване на проектните решения.

  • Приемане и отговорно съхранение на доставената на обекта апаратура и други материали от Изпълнителя.

  • Създаване на необходимите режими на технологичните съоръжения за настройка и изпробване на всички функции на АСУТП.

II. Общи изисквания по изграждане на АСУТП

1. Разположение на апаратурата

В оперативната част на командната зала на СОИ 78 да се инсталират четрите операторски работни станции снабдени с по два монитора, клавиатури, принтери и мишки.

В неоперативната част /залата на РСУ, инженерна стая/ да се разположат шкафовете на РСУ.

Изнесените входно-изходни модули да се разполагат по преценка на място.

Да се инсталира едно работно място за системен инженер /дежурен инженер КИП/ в залата на РСУ, инженерната стая за оптимизиране и настройка на системата. Там да бъдат инсталирани инженерната станция, компютъра за връзка с другите системи и общостанционната мрежа на „ТЕЦ Марица изток 2”, както и компютъра /компютрите/ за събиране и съхраняване на история.

Да се осигури връзка на РСУ с административната информационна мрежа на базата на ОРС стандарт и визуализация на технологичните процеси в реално време, история на процесите и необходимите отчети и протоколи до не по-малко от 50 потребителя /персонални компютри/ за анализ на данни и вземане на решения. Връзката между РСУ с информационната мрежа на централата да става посредством машина, на което да може да се инсталира Windows 2008 Server, осигурена от Възложителя със софтуер и лицензи, осигурени от Изпълнителя.

Визуализацията на всички технологични параметри и управлението на технологичния процес да се извършва изцяло чрез средствата на разпределена система за управление.
2. Осигуряване на информацията /полеви КИП/

Полевият КИП се запазва, няма да се променя, с изключение на сигналите от описаните по-горе нови разширения.

Меренията на температури да минат през токови преобразуватели и да влязат в системата като аналогови входни сигнали, с цел унифициране на входните карти. Доставката на преобразувателите са обект на Възложителя.

Част от информацията от полевите устройства може да се събира с помощта на изнесени входно-изходни модули и да се подвежда към процесните станции с полеви магистрали, което ще намали количеството на необходимите контролни кабели. Наложително е тези модули да бъдат надеждно защитени от прах, вода и високи температури, каквито могат да бъдат условията в местата на монтаж. Полевите магистрали трябва да бъде изработена с кабели, които имат защита срещу възникване на шумове и електромагнитни смущения. Скоростта на обмен по магистралата не трябва да е по-малка от 10 Mbit/s.


3. Съгласуване с други системи

Да се запази съществуващия хардуерен обмен на данни между системата за управление на сероочистващите инсталации /СОИ/ и РСУ на Блоковете.


Забележка:

1.Изискванията заложени в техническото задание да се считат като минимални.


III. Изисквания към разпределената система за управление /РСУ/

1. Общи изисквания

Да се изгради и внедри единна, интегрирана система за управление на технологичния процес.

Системата да е DCS (цифрова система), а не PLC (система, изградена на базата на програмируеми контролери), която е необходима за високите изисквания при управлението на енергоблоковете.

Разпределената система за управление (РСУ) да е изградена йерархично, да има прегледно обслужване и наблюдение на различните функции за регулиране и управление.

РСУ да е изградена изцяло за отворените стандарти за осигуряване на компютърно обслужване на средата за управление.

РСУ трябва да e обстойно изпитана и многократно доказана при управлението на енергийни блокове.

Системата за управление трябва да осигурява надеждна експлоатация чрез резервирани конфигурации при използването на стандартен, модерен хардуер и софтуер.

Системата за управление да притежава интегрирана подсистема за диагностика

Системата за управление да разполага с интегрирани средства за въвеждане в експлоатация.

Всички операторски станции да могат да работят картина в картина, като позиционират по няколко дисплея на мониторите си и да разполагат с кирилизиращ софтуер.

Шкафовете на микропроцесорните станции за управление (МПС), операторските станции – промишлено изпълнение(ОС) и междинните шкафове да са със степен на защита IP-54 и резервно вътрешно пространство от 20%. Да бъде осигурено надеждно и с ниско ниво на шум охлаждане на сървърните шкафове.

Системата да бъде защитена от външна, неоторизирана намеса и компютърни вируси.

Да е модулна, с отворена структура, осигуряваща реализация на специфични изисквания за енергетиката и възможности за по-късни разширения.

Прозорците за обслужване да са интегрална част от системата за управление и да не изискват допълнително проектиране.

Всяка операторска станция да е кирилизирана и да може да управлява поне два монитора, т.е. с една мишка едновременно да се обслужват два екрана.

Всяко операторско работно място да осигурява свободен достъп до различните процесни данни или изображения съобразно въведения код за ниво на достъп.

Да се предвиди синхронизация за еднакво време на всички станции и системи и възможност за промяната му от наличен GPS.


2. Функционална структура на РСУ

РСУ трябва да е съставена от:



  • Микропроцесорни станции за управление (МПС) в необходимото количество за приемане и обработка на информацията за осъществяване на функциите на процесното ниво. Станциите да са оборудвани с централизирани и изнесени входно/изходни модули. Задължителна е резервирана връзка с процесната магистрала. Управляващите процесори да бъдат резервирани.

  • Операторски станции с по два монитора (21') – 4 бр. Всички операторски станции да могат да работят картина в картина и да позиционират няколко дисплея на мониторите си. От всяка една от операторските станции да може да се управлява целия процес и за двата абсорбера.

  • Инженерна станция.

  • Архивиращ сървър за процесните променливи с «РАИД» масив.

  • Сървър за предаване на данните към клиентите от административната мрежа на централата(предоставен от Възложителя със софтуер и лицензи от Изпълнителя). Препоръчителен е ОРС стандарт за комуникация.

  • Принтери за протоколи , журнали и снимка на екрана (hard copy).

  • Мрежови устройства и кабели за изграждане на процесна магистрала и връзка с административната мрежа.

  • Системен (базов) софтуер.

  • Приложно програмно осигуряване (потребителски софтуер).

3. Микропроцесорни станции за управление (МПС)




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница