Тема 1 Обект и цел на логистиката



Дата10.02.2018
Размер89.44 Kb.
#56356
Тема 1

  1. Обект и цел на логистиката

  • Целта на логистиката се състои в осигуряването на необходимото равнище на обслужване на клиентите при минимални общи разходи.

  • Обект на логистиката са материалните потоци и свързаните с тях информационни и други потоци.

  1. Различни видове материални потоци, класификация

  • В зависимост от направлението на движение те се делят на прави (протичащи в направление на създаване на продуктите и довеждането им до клиентите) и обратни (протичащи в обратно направление; причини за обратните потоци – рекламации, рециклиране, опаковки за многократна употреба, депониране на отпадъци и др.)

  • От гледна точка начина на протичане материалните потоци биват непрекъснати (образуват се в непрекъснатото производство, както и при движението на течни и газообразни продукти чрез тръбопроводи) и дискретни (преобладаващи са; продуктите се движат на партиди(доставки с някакъв обем) през определен период).

  • В зависимост от мястото на движение биват материални потоци, протичащи между организациите и материални потоци, протичащи в организациите.(има пояснение на разликите в учебника)

  • От гледна точка на отделната организация в зависимост от стадия на придвижване могат да се разделят на вътрешни (продукция намираща се на различни стадии на преработка), входящи (суровини, материали и др.), изходящи (готова продукция в складовете и дистрибуторската мрежа) и обратни.

Обслужване на клиентите – може да се разглежда в три аспекта: като сфера на дейност (обработване и изпълнение на поръчката, издаване на документи, поддържане и ремонт на доставените продукти); като показател за дейността на фирмата (степента на удовлетворение на клиентите); като фирмена философия (чрез обсл. на клиентите се допринася за реализиране на фирмената стратегия).

Трябва да се осигури висока пространствена и времева полезност на продукта.



  1. Какво представляват възлите и връзките на логистичната мрежа?

  • Възлите в логистичната мрежа са заводите, складовете, магазините, където продукцията престоява във вид на запас или за да бъдат извършени производствени операции.

  • Връзките се осъществяват чрез материалните потоци, които се придвижват с помощта на различни видове транспорт ( воден – речен, морски; сухопътен – жп и автомобилен; въздушен и тръбопроводен).

  1. Полезност – сърцевината на обслужването на клиентите е осигуряването на висока пространсвена и времева полезност на продукта. Логистиката осигурява тази пространствена и времева полезност, но и допринася за създаването на полезност на формата(създава се в производството) и полезност на притежанието(създава се от маркетинга) чрез осигуряването на условия за нормално протичане на производството и довеждането на продукта до клиента.

  2. Какво представляват общите логистични разходи?Видове... – концепцията за „общите логистични разходи” лежи в основата на логистиката и е елемент на приложението на системния подход. Логистичните разходи са тази част от разходите, която се извършва за осъществяване и управление на логистичните дейности. Те могат да се класифицират по различни начини: от гледна точка на равнището на управление – нац. икономика, верига на доставките, отделна организация; от гледна точка на мястото им на възникване – в снабдяването, в производството, в дистрибуцията; от гледна точка на предназначението – за запаси, за транспорт, информационно-управленски, разходи поради дефицит. Приложението на тази концепция изисква да се изследват връзките и зависимостите между елементите на логистичните разходи в няколко направления: първо – между елементите на логистичните разходи на отделната фаза на движение на материалните потоци; второ – между логистичните разходи в различните фази на протичане на материалните потоци; трето – между логистичните разходи и нивото на обслужване; четвърто – между логистичните разходи на различните участници във веригата на доставките. (това е всичко от учебника на тази стр. за лог. разходи)

  3. Верига на доставкитеверигата на доставките е съвкупност от организации и процеси, взаимосвързани по линията на създаването на продукти и услуги и довеждането им до крайните потребители. Управлението на веригата на доставките е интеграция на всички дейности, свързани с протичането и трансформацията на продуктите от суровини и материали до крайния потребител, както и информационните потоци, чрез подобрени връзки между участниците във веригата за постигане на устойчиво конкурентно преимущество. (да си погледнеш учебника)

Тема 2

  1. Синергичен ефект – резултатът от функционирането на системата като цяло е по-голям от сумата от резултатите на отделните елементи, ако функционират независимо един от друг.

  2. Подсистеми на логистиката – От гледна точка на фазите на движение на материалните потоци: Снабдяване (обхваща водещите материални потоци от доставчиците до компанията); Производство(вътрешните материални потоци); Дистрибуция(изходящите материални потоци от компанията до клиентите); Обратна логистика;

От гледна точка на обектите(физически елементи и процеси): Запаси; Транспорт; Складиране; Информационна и комуникационна с-ма; Други: манипулиране, опаковки.

  1. Обслужване на клиентите – осигуряването на необходимото равнище на обслужването на клиентите е основна цел на логистиката. Чрез определяне на равнището на облужване на крайните клиенти се осъществява пряка връзка между бизнес стратегията на компанията и логистиката.То е и отправна точка, и свързващо звено за всички други решения. Използването на подхода за разглеждане на всяко звено от веригата снабдяване-производство-дистрибуция като клиент на предходното звено се използва и при разглеждането на обслужването на клиентите и позволява изискванията на крайния потребител да бъдат предавани назад по веригата, така че всички участници в логистичния процес да работят за тяхното удовлетворяване. Обслужването на клиентите може да се разглежда в 3 аспекта: като сфера на дейност (поредица от елементи и дейности, които се извършват преди продажбата, в процеса на продажбата и след продажбата), като показател за дейността на фирмата и като фирмена философия (процес на осигуряване на конкурентно предимство и добавяне на ползи за веригата на доставките с цел максимизиране на общата полезност за крайните потребители).

Елементи на обслужването – предпродажбени дейности (деклариране на стандартите, техническа документация, изготвяне на конкретни оферти, сключване на договори); дейности в процеса на продажбата (обработка и изпълнение на поръчките, предоставяне на информация за хода на доставките, изпълнение на извънредни доставки, замяна на продукти); следпродажбено обслужване (инсталиране, гаранционно обслужване, сервиз, уреждане на рекламации, временна замяна на продукти при поправка). От фиг. 2.3 Елементи на обслужването на клиентите

За определяне на стандартите и нивото на обслужване се използват разнообразни показатели: време за изпълнение на поръчката – продължителността на цикъла за изпълнение на поръчката; надежност на обслужването – изчислява се като процент на изпълнение/неизпълнение на поръчките по количество, качество, срочност, комплектност; комуникации – показва скоростта и точността на предоставяне на исканата от клиентите информация; удобство за клиентите – характеризира начините и сроковете за даване на поръчките, начините и сроковете за уреждане на рекламации и др.



  1. Логистичен цикъл – последователността на изпълнението на логистичните дейности се нарича логистичен цикъл. Разделя се на 3 части – снабдителен цикъл, производствен цикъл, дистрибуционен цикъл. Логистичния цикъл започва от поръчката на клиента, която задвижва поредица от последователно свързаните дейности. В общия случай поръчките се движат от клиента-дистрибуция-производство-снябдявене-доставчици, а материалния поток - обратно. Общата му продължителност е продължителността на съставните му елементи и продължителността на отделните дейности в съотвения елемент. Времето за изпълнение на поръчките е времето от подаването на поръчката от клиента до нейното изпълнение. То зависи от времето за изпълнение на отделните цикли и от конфигурирането на логистичния цикъл от гледна точка на начина на изпълнение на поръчката на клиента.

  2. Какви логистични стратегии познавате – избутващи (основават се на прогнози за търсенето на клиентите и разработването въз основа на тях на планове за дистрибуция, произвдство и снабдяване. Тези планове избутват снабдяването, производството и дистрибуцията на готови продукти към клиентите в съответствие с прогнозите за търсенето. Тези стратегии се използват главно за намаляване на разходите, наричат се още ефективни стратегии и недостатъкът им е, че не могат да се справят с вариации на тръсенето), изтеглящи ( логистичните процеси се задвижват от реалните поръчки на клиентите. Свързани са с по-високи разходи, но могат да се приспособят към промени в търсенето, затова получават наименованието реактивни. Пример – системата „точно на време”) и смесени ( част от веригата на доставките се управлява на принципа на „избутването” и част на принципа на „изтеглянето. Чрез тях се прави опит за комбинация на положителните страни на двете стратегии. Смесените стратегии съще са реактивни).



Тема 3

  1. Участници в логистичния процес

  • Пряко свързани с осъществяването на материалните потоци – добивни предприятия, преработвателни предприятия, търговски организации на едро, търговски организации на дребно и организации в сферата на услугите и другите отрасли.

  • Непряко свързани – доставчици на логистични услуги, други доставчици (на логистична техника, на логистичен софтуер, консултантски фирми и други), индивидуалните потребители.

  1. Преработвателни компании – пет вида:

  • Компании с конвенгентно производство – използват множество суровини и материали, за да произвеждат един или ограничен брой продукти – входяща логистика (самолетостроене, корабостроене и други).

  • Компании с дивергентно производство и компании с T-образно производство – използват малко на брой суровини, от които произвеждат повече продукти – изходяща логистика (химическата и хранителната промишленост)

  • Компании с конвергентно-дивергентно производство и компании с I-образно производство – имат балансирана логиситка (компании от текстилната и шивашката промишленост и други).

Особеностите на вътрешната логистика в преработвателните предприятия се определя от вида на производствения процес и типа на вътрешното разположение на оборудването. В рамките на един и същ производствен процес, допълнителен и определящ фактор за относителната тежест на входящата или изходящата логистика е прилаганата логистична стратегия. При логистичната стратегия „доставка от запаси” и „производство на запаси” отностителната тежест на изходящата логистика е много по-голяма от тази на входящата. Обратното е при стратегията „проектиране по поръчка”, при която основната тежест е върху управлението на входящите потоци(снабдяването).

  1. Логистичен аутсорсинг – възлагането на изпълнението на логистичните дейности на външен доставчик. Решението за логистичен аутсорсинг е стратегическо и включва 3 етапа: Определяне от необходимостта, целесъобразността и възможността от логистичен аутсорсинг, както и определянена логистичните дейности, които да са обект на аутсорсинга; Избор на конкретен доставчик на логистични услуги; Изграждане и поддържане на взаимоотношения с доставчика, включително система за оценка. Положителни страни на аутсорсинга – фокусиране върху основната дейност, възможност за достигане до труднодостъпни клиенти и доставчици, подобряване на изпълнението на логистичните услуги, в т.ч. подобраване нивото на обслужването на клиентите, намаляване на логистичните разходи и „изваждането им на светло” (постоянните логистични разходи, като например за скалдове, транспорт и други стават променливи като вече се заплаща за тези услуги и дейности). Причини, поради които фирмите се отказват от логистичния аутсорсинг могат да бъдат загуба на контрол върху фирмената логистика или отделни логистични дейности, фирмата може по-добре да извърша логистичните си дейности отколкото външни фирми, аутсорсинга няма да доведе до намаляване на разходите.

  2. Логистични услуги – разнообразни логистични дейности и управленски функции, които производствените, търговските и организациите от непроизводствената сфера възлагат за изпълнение на външни фирми. Логистичните услуги са продукт на компаниите от логистичния сектор. Характерно за тези услуги е: клиентът има избор да ги извършва сам или не; даставчикът на логистични услуги не става собственик на стоките; доставчикът използва собствени трудови ресурси и собствени или наети средства. Видовете услуги са: транспортни, складови, информационни, финансови, услуги добавящи стойност, управленски услуги.

  3. Логистичен сектор – съвкупност от доставчистите на логистични услуги, действащи в рамките на определена икономика. Характерно за сектора е: извършва специфична дейност, разполага със специфична материална база, използва персонал със специфична квалификация. Големината на логистичния сектор се определя от броя на фирмите в него и реализирания обем на продажбите.

Структура на логистичния сектор – фиг. 3.4.

2PL втори партньор, фирми предлагащи само една или няколко несвързани/некомплектовани логистични услуги.

3PL трети партньор, доставчици на комбинация от логистични услуги, свързани па между си. Особен вид е LLP – водещ доставчик на логистични услуги – фирми, които предлагат една точка за контакт на клиентите, като координират дейноста на няколко 3PL за предоставяне на цялостни решения.

4PL четвърти партньор, интегратор на веригата на доставките, фирми, които обединяват ресурсите, способностите и технологията си с тези на други организации (от 3PL), за да се проектира, изгради и поддържа цялостно решение за веригата на доставките. Притежават високо компетентност в областта на веригата на доставките.
Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница