Тема 20: Изпълнение на наказанията доживотен затвор и доживотен затвор без замяна



Дата24.10.2023
Размер24.87 Kb.
#119045
-20- - - - - - - - - -
Свързани:
Document (2), ГОРАТА И ВЕЩИТЕ 6, malkiyat-princ, 2-6075-2

Тема 20: Изпълнение на наказанията доживотен затвор и доживотен затвор без замяна

В сила от 1995г. е въведен доживотният затвор и е в сила от 1996г., а през 1998г. като алтернатива на смъртното наказание е въведен доживотният затвор без право на замяна. По своята същност и съдържание доживотният затвор се явява лишаване от свобода (доживотно лишаване от свобода е по правилното понятие). В чл.37 е предвидено като най-тежко наказание. Изпълняват се във всички затвори в страната в които имат обособени помещения предвидени за това.



  1. Доживотен затвор - Това наказание е въведено през 1896г. със закона за углавното съдопроизводство. Доживотният затвор много се критикува защото според някои автори, липсата на срочност на наказанието води до замъгляване на съзнанието на осъдените лица, тъй като осъзнават че изхода е само смъртта. По тази причина повечето специалисти в наказателните науки са на мнението, че наказанието доживотен затвор не изпълнява целите на наказанието, тъй като е жестоко и нехуманно това наказание да се определя.

Критерии за настаняване – настоящият адрес на осъденото лице.
Има обособени отделения към затворите за изпълняване на наказанието доживотен затвор и доживотен затвор без замяна.
Целта на обособените отделения е да се постигне реална изолация на осъдените и те да бъдат настанени в спални помещения различни от помещенията в които се настаняват осъдените на лишаване от свобода. Съгласно чл.57 ЗИНЗС на осъдените на доживотен затвори и доживотен без замяна се определя първоначален специален режим на изтърпяване, това е най-тежкият режим на местата за изтърпяване и той осигурява най-висока степен на сигурност. Според ЗИНЗС тези лица не могат да бъдат поставени на общ и лек режим и да ползват наградата домашен отпуск. Те не могат да ползват и предвидените в чл.98 от ЗИНЗС поощрения. Ако обаче се извърши замяна на наказанието доживотен затвор с лишаване от свобода посочените ограничения няма да важат, защото при замяна с лишаване от свобода за напред осъденият ще се третира като лице осъдено на лишаване от свобода, а не като осъден спрямо когото е наложено наказанието доживотен затвор. В следствие на извършената замяна е допустимо осъденият дори да бъде преместен в затворническо общежитие от открит тип.
Доживотниците са обект на засилено внимание от различни право защитни организации, а също и от страна на комитета против изтезанията при комитета на Европа.
В концепцията за наказателна политика с хоризонт 2020 до 2025г. са заложени промени в наказателния кодекс и в тази концепция се предвижда премахване на най-тежкото наказание по българското право, а именно доживотен затвор без право на замяна, предвидено е защото препоръките и анализите водят до извода, че в този вид наказанието противоречи на Европейската конвенция за правата на човека.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница