Тема: Знанието в моя живот



Дата11.02.2023
Размер38.71 Kb.
#116573
Знанието в моя живот -Теодор Ненов
Свързани:
kriminalistika (1)




ДИСЦИПЛИНА „УПРАВЛЕНИЕ НА ЗНАНИЕТО В СФЕРАТА НА СИГУРНОСТТА ”
ЕСЕ


НА ТЕМА:


Знанието в моя живот
Изготвил : Проверил:
Теодор Тодоров Ненов проф. д.н. Стефан Симеонов
Фак. № 180912023
Спец:ППОР (5 курс задочно)
Варна 2022
„Няма по естествен стремеж от стремежа към знание.“
Монтен

Знанието е могъща сила.


Мъдреците от древността до наши дни определят стремежа към знание за естествено качество на човека, което му помага да развива способностите си, да върви напред и да постига целите си.
Човек вижда толкова колкото знае. Неговият кръгозор се определя от дълбочината на качеството на познанията му.
Колкото повече стават те , толкова повече човек опознава света и го променя.
Знанието в моя живот .
Да започнем оттам ,че знанието е стремеж . Стремеж към по добро бъдеще , към това човек да учи и да бъде добър в работата си , в професията , която е избрал да практикува и да се усъвършенства постоянно чрез надграждане . Знанието е движеща сила към прогрес . Всички сме свидетели на „ новото време – високо технологично „ на това как човека си взаимодейства с технологиите и как те всъщност могат да бъдат много добър екип.
Знанието е човешката мощ – чрез него човек променя света ,подрежда го и го прави такъв какъвто иска да бъде.
Колкото повече знаеш ,толкова по – ясен е за теб светът, които ни заобикаля и толкова по сигурен се чувстваш ти в него.
Ролята на знанието в живота на човека е много висока . Ние започваме да опознаваме света в най- ранна детска възраст с помощта на родителите си . Те са до нас и ни помагат ,когато в един момент ,познанията и интересите в детската възраст ни дават право на избор ,кой какви ценности е събрал по крехкия житейски път и тогава започва истинският път към живота , професията е избора ,които ние правим в училище . Първият информиран избор, които чрез знанието ние правим.
В съвременния свят има много източници на знание. Това е и интернет, и телевизия, и радио, и списания. Тома Аквински пише, че знанието е толкова ценно нещо, че не е срамно да се получи от какъвто и да е източник. Но книгата все още остава един от най-важните източници на познание. Интересно е да общуваш с хора, които четат много. Ако човек не обича да чете, той не може да достигне върховете на духовното съвършенство. В крайна сметка четенето не е само научаване на някои факти, информация. Да четеш означава да развиваш собствения си вкус, да разбираш красивото. Никой не може да знае всичко. Но човек е устроен така, че цял живот се стреми да научи нещо, да разшири знанията си. Никога не можете да почивате на лаврите си. 
Знанието само по себе си, обаче, е безсмислено, ако не се реализира на практика. Теорията не води до промяна, ако не намери своето приложение. Съчетаването на знанието, мотивацията и действието е двигател на прогреса. Българите винаги са издигали знанието в култ. Те са давали мило и драго да изучат децата си, съзнавайки, че това е мъдрост, до която се достига дълго и трудно, но се отплаща многократно. Ние сме единственият народ, който има Празник на просвещението и Празник на просветителите. Стремежът към усвояване на нови знания продължава да вълнува всяко поколение.
През
Възраждането българското образование полага своите основи,
като постепенно преминава от епохата на килийните училища до
т.нар. светско образование. Развива се просветителската дейност,
откриват се множество учебни заведения, които спомагат
качеството на образованието да нарасне неимоверно и
неграмотността и безпросветността да бъдат ограничени. Във
времена на робство и бездържавност, именно българската
писменост, език и духовност са ни запазили като народ.
Основната идея на българските възрожденци за образованието
като средство за национално самоопределение допринася в
страната ни да се създаде култ към образованието. От тази любов
на българина към знание и стремежа му да се образова, се
развива ролята на личността в обществото.
През Възраждането българското образование полага своите основи, като постепенно преминава от епохата на килийните училища до т.нар. светско образование. Развива се просветителската дейност, откриват се множество учебни заведения, които спомагат качеството на образованието да нарасне неимоверно и неграмотността и безпросветността да бъдат ограничени. Във времена на робство и бездържавност, именно българската писменост, език и духовност са ни запазили като народ. Основната идея на българските възрожденци за образованието като средство за национално самоопределение допринася в страната ни да се създаде култ към образованието. От тази любовна българина към знание и стремежа му да се образова, се развива ролята на личността в обществото.
Богатството на натрупаните знания увеличава способността на
всяко същество да се адаптира към заобикалящата го среда, да
придобива знания, умения и способност за действие. Това
позволява на хората да станат по - уверени в себе си и да заемат
своето място в обществото.
Богатството на натрупаните знания увеличава способността на всяко същество да се адаптира към заобикалящата го среда, да придобива знания, умения и способност за действие. Това позволява на хората да станат по - уверени в себе си и да заемат своето място в обществото. Да се образоваш е инвестиция за цял
живот, безценна и незаменима. То е най - висшата ценност и необходимост, защото образованият човек по - трудно се поддава на манипулации и има по - голяма свобода на избор. Могат да се дадат различни определения за същността на образованието, но като цяло то е съвкупност от знания и практически умения, които ни позволяват да решаваме теоретични и практически задачи. То развива креативността и любопитството ни и заема централно място в ценностната система на съвременното общество.
Училището е онова свято убежище , което едновременно ни крие от света на големите и ни подготвя за него. То ни дава искрата на знанието ,запознава ни с вълшебството на знанието , на книгите и ни учи на огромно уважение към учителите и тяхната така важна и отговорна професия. В живота на човека, знанието играе огромна роля в образуването на човек, защото благодарение на тях мозъкът се попълва с необходимата информация, която по-късно може да помогне в трудни ситуации.
Знанието е багаж, който постоянно се натрупва от важна информация. Събиране на знания, ние придобиваме известен опит, който може да има безценна услуга в бъдеще. Целият ни живот - е непрекъснато придобиване на знания, тяхното разбиране и прилагане на идеи, базирани на мисли, мечти и идеи в практическия живот.
По древен философ е казал: "Мисля, следователно съществувам". Без да се замисля и мозъчната активност, хората няма да се различават от животните.
Чрез увеличаване на знанията и стремежа, човек расте и жъне плодовете в следствие - успех и уважение, самостоятелност и независимост, култура и висока интелигентност.

„Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен , а факел ,който трябва да бъде запален . „


- Плутарх


10




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница