University of food technologies



Дата21.06.2018
Размер48.02 Kb.
#75400



УНИВЕРСИТЕТ ПО ХРАНИТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ

UNIVERSITY OF FOOD TECHNOLOGIES

4000 Пловдив РЕКТОР: тел.:00359 32 643 005

бул.”Марица” 26 факс: 00359 32 644 102

26 Maritza blvd. e-mail: rector@uft-plovdiv.bg

4000 Plovdiv web site: www.uft-plovdiv.bg

BULGARIA





До н.с. Таня Тодорова

Ръководител на Университетска библиотека “Св.Кл.Охридски” и координатор на проекта на Асоциацията на университетските библиотеки в България

Проект с международно участие в рамките на Европейската година на културното многообразие 2008 на тема «Университетските библиотеки – средище за научно и културно общуване, мост към единното европейско образователно пространство». Проектът е спечелен в конкурс на Министерството на културата и включен в рамките на националния проект «Къща», финансиран от Европейската комисия



Информация за web-сайта на проекта

Лого и бланка на университета

Университет по хранителни технологии - Пловдив =  University of Food Technologies - Plovdiv

Координатор по проекта: Иванка Кунева

Изпълнители: Дарина Николова и Надя Дюлгерова


Библиотека при

УНИВЕРСИТЕТ ПО ХРАНИТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ


Бул. “Марица” № 26

4000 Пловдив

Тел. 032/ 603 790 Иванка Кунева

Др.тел.


032/603 789 Комплектуване и каталогизация

032/603 668 Обслужване на читатели: Дарина Николова и Надя Дюлгерова



E-mail: nikolova_plovdiv@abv.bg

Анотация за библиотеката



Университетската библиотека на УХТ е основана през 1953 г.

Постепенно през годините библиотечният фонд нараства и се обогатява наред с разширяването на специалностите за обучение и на тематиките на научно-изследователската дейност в института. Активирането на студентското научно-техническо творчество и на индивидуалната работа с дипломантите налага разрастване на комплектуването и включването в библиотечния фонд на дисертациите в областта на хранителните технологии, стандарти, описания на изобретения, фирмена литература, преводи, отчети от научно-изследователски разработки, атласи, графични издания. Постепенно в библиотеката се оформя уникална сбирка от традиционни печатни документи в областта на хранително-вкусовите технологии и технологичното оборудване. През 2003 и 2007 г. с финансовата подкрепа на Министерството на културата са закупени общо над 1000 тома нова българска научна и научно-популярна литература по новите направления на обучение - компютърни технологии, икономика, мениджмънт и туризъм. Днес фондовете от традиционни печатни документи наброяват над 130 000 регистрационни единици; от тях: книги, учебници и справочници - 85000 тома и периодични издания - 32000 тома.

През 90-те години се дава превес на електронните носители на информация и справочно-информационната дейност в библиотеката се осъществява главно от световни научни бази данни. През 2002 г. по съвместен проект на библиотеките от Пловдивските висши училища “Време- АВ” е получена е нова техника и софтуер. От март 2004 г. в централната библиотека е изградена съвременна локална компютърна мрежа . С развитието на комуникационите технологии в УХТ от месец януари 2005 г. библиотеката е свързана с Интернет. Оформя се електронен каталог на библиотечния фонд, видим в университетската мрежа на УХТ.

От месец октомври 2005 г. е поставено началото на електронна читалня с 2 компютъризирани читателски места. От началото на 2008 г. в компютърната мрежа на УХТ е осъществен единствен за България абонаментен он-лайн достъп до световната рефератна база данни Food Science and Technology Abstracts на IFIS към ISI с архив от 1969 г.

Библиотеката обслужва 2000 читатели годишно в централната библиотека и във филиала, в читалните и на двете заемни гишета за домашно ползване.

Чрез междубиблиотечното книгозаемане се осигуряват монографии и статии от фондовете на библиотеките в страната и чужбина.

Библиотеката поддържа книгообменни връзки по общи тематики с Централната научно-техническа библиотека към Национален център за информация и документация, Централната библиотека на БАН, Централната библиотека на Национален център за аграрни науки, регионалните и университетските библиотеки в България, с библиотеката на Международния център за научна информация по храните на САЩ, с библиотеката на Института за научна информация към Руската академия на науките, с библиотеката на Одеската национална академия за хранителни технологии - Украйна и чрез Народна библиотека “Св.Св. Кирил и Методий” - с библиотеката на Британския музей.

Отразяването на фондовете в електронния каталог, поддържането на абонаментен онлайн достъп до международни научни бази данни и включването на електронния каталог към интернет-страницата на УХТ и към виртуалния Национален информационен портал на библиотеките в областта на селското стопанство и хранителната промишленост са основни предстоящи задачи пред колектива. Във връзка с приетата на 05.12.2007 г. концепция на Координационния съвет на информационното общество към Министерския съвет за Национална мрежа от виртуални библиотеки - IV етап на Програмата за създаване на виртуално образователно пространство се налага онлайн обслужване на студентите чрез уеб представено дигитално учебно съдържание, снабдено с пълни и точни метаданни на първоизточниците.

Изпълнението на тези задачи ще превърне библиотеката на УХТ в съвременен център за информация по хранителна наука, техника и технология, по туризъм, мениджмънт и компютърни технологии

Информация за студентска и преподавателска мобилност, осъществявана от УХТ

(по ЕРАЗМУС и други европейски програми)

УХТ участвува в програма Еразъм от 2000 г. Понастоящем УХТ притежава Разширена Университетска Еразъм Харта, която му дава право да участвува във всички дейности по програма Еразъм - студентски и преподавателски обмен, студентски практики, интензивни програми и всички централизирани дейности на програмата за периода 2008-2013 г. Управлението на програмата в УХТ се осъществява от Университетски Съвет по Еразъм, Институционален Еразъм координатор, факултетни координатори и координатори по двустранните споразумения. Към момента УХТ има сключени 16 двустранни споразумения за обмен на студенти и преподаватели с  университети партньори от Германия, Франция, Португалия, Испания, Великобритания, Чехия,  Дания и Турция. За периода 2000-2008 г.  УХТ е поддържал  двустранни споразумения по програмата  и с университети от Италия, Финландия и Холандия, които са в процес на подновяване. През 2006г. ЕК присъжда на УХТ  Европейски Еразъм Етикет за качествено изпълнение на дейностите по студентска и преподавателска мобилност. За академичната 2008-2009 година са планирани 23 студентски и 13 преподавателски мобилности. Студентска и преподавателска мобилност се осъществява и по програма Леонардо, както и по двустранни договори за сътрудничество с университети от Русия, Украйна, Турция и др. Обмен се извършва и по линия на AUF чрез Центъра за франкофонско обучение към УХТ.


25.07.2008 г. Изготвил: Иванка Кунева
Каталог: ey2008 -> docs
docs -> Конкурс за есе "Бърно преживяна мечта"
docs -> Университетска библиотека
docs -> Център за дистанционно обучение
docs -> Конкурс за есе "Затворих очи и за миг помечтах"
docs -> “Университетските библиотеки – мост към единното европейско образователно пространство 17 ноември 2008 г., комплекс “Извора”, Арбанаси
docs -> Библиотека на Университета по архитектура, строителство и геодезия /уасг
docs -> Университетска библиотека
docs -> Конкурс за есе моят проект по мобилност в Нант
docs -> Конкурс за есе холандия, Вагенинген и университетът
docs -> Конкурс за есе „ Пътят на моето преживяно мечтание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница