Управление на водите



Дата01.05.2018
Размер173.19 Kb.
#67442



Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я



МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

ДИРЕКЦИЯ “УПРАВЛЕНИЕ НА ВОДИТЕ”




На основание: Заповед № РД-225 от 03.04.2017 г. на министъра на околната среда и водите
Дневен хидрометеорологичен бюлетин – четвъртък, 25 май 2017 г.

По данни и прогнози на НИМХ-БАН


1. ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО

За 26 май 2017 г.

През следващото денонощие над Западна и Централна България ще бъде облачно с валежи от дъжд, на отделни места значителни. Над източните райони от страната облачността ще е разкъсана, в отделни райони е възможно да превали. Ще духа слаб север-северозападен вятър, в Източна България – източен. Максималните температури ще са предимно между 15° и 20°.



Времето през следващите 3 дни

В събота в Западна и Централна България ще се задържи със значителна облачност и валежи, на места временно интензивни, с гръмотевици. В Източна България ще има повече слънце, но и там на отделни места по-късно след обяд ще превали за кратко. Температурите ще останат без съществена промяна, предимно между 15° и 20°. В неделя преваляванията ще са по-слаби и на по-малко места. Ще има по-значителни разкъсвания и намаления на облачността. Дневните температури ще са с 2-3 градуса по-високи. В понеделник ще бъде предимно слънчево, затоплянето ще продължи.



2. ПРОГНОЗА ЗА ОЧАКВАНИ ВАЛЕЖИ

За 25 и 26 май 2017 г.: Днес над по-голямата част от страната ще вали, след обяд ще има и гръмотевици. Без валеж ще остане в източните райони от страната. Количества до 10 л./кв.м, в Югозападна и Централна Северна България до 15-20 л./кв.м, но в отделни райони там са възможни и малко повече. През следващото денонощие валежите в Западна и Централна Европа ще продължад. Количества предимно между 15 и 25 л/кв.м, в отделни райони около 40 л/кв.м.

За 27 и 28 май 2017 г.: В събота в Западна и Централна България на много места ще има валежи. Очаквани количества на валежите 5-15, локално до 25-30 л/кв.м. В източните райони само на отделни места ще превали за кратко. Количества под 5 л/кв.м. В неделя на места, главно в южната половина от страната ще превали краткотраен дъжд. Количества 5-10 л/кв.м.

3. ПРОГНОЗА ЗА ОПАСНИ И ОСОБЕНО ОПАСНИ МЕТЕОРОЛОГИЧНИ ЯВЛЕНИЯ
За 25 май 2017 г. НИМХ-БАН обявява жълт код (първа степен) за значителни количества валежи в областите: Кюстендилска, Благоевградска, Пазарджишка, Смолянска, Ловешка, Габровска и Великотърновска. Количества - около 15-20 л/кв.м, на места и повече.

За 26 май 2017 г. НИМХ-БАН обявява първа степен на предупреждение за потенциално опасно време /жълт код/ в 18 области в Западна и Централна България. Очакват се количества на валежа между 10 и 20 л./кв.м, в отделни райони до 40 л./кв.м. В областите Смолян, Кърджали, Хасково, Пловдив и Пазарджик ще има и гръмотевична дейност.

Подробна информация за предупрежденията и опасните метеорологични явления по области може да бъде получена от интерактивната карта на адрес:



http://weather.bg/0index.php?koiFail=RM0opasni1&nd=1&lng=

Карта на опасните явления за 25.05.2017 г. Карта на опасните явления за 26.05.2017 г.


Бяло:

Липсваща, недостатъчна, стара или съмнителна информация.
Зелено:

Няма опасни явления.
Жълто:

Времето може да бъде потенциално опасно. Явленията, които са прогнозирани, не са необичайни, но изискват внимание, ако възнамерявате да вършите работа на открито. Следете прогнозите за времето и не поемайте излишен риск.
Оранжево:

Времето е опасно. Прогнозирани са по-рядко случващи се метеорологични явления. Възможни са материални щети и има опасност от наранявания. Бъдете много внимателни и се информирайте подробно и често за метеорологичната обстановка. Съобразявайте се с неизбежните рискове и следвайте всички съвети на компетентните органи.
Червено:

Времето е много опасно. Прогнозирани са изключително интензивни опасни метеорологични явления. Възможни са големи материални щети и нещастни случаи, може да възникне и опасност за живота. Следвайте нарежданията и всички съвети на компетентните органи и бъдете готови да извънредни мерки.
4. ХИДРОЛОЖКА ИНФОРМАЦИЯ ОТ НИМХ-БАН
Анализ на денонощната сума на валежа от 7:30 ч. на 24.05.2017 г. до 7:30 ч. на 25.05.2017 г., използващ модела ALADIN и данни от станциите на НИМХ



Анализ на хидрологичната обстановка през изминалото денонощие:

През изминалото денонощие водните нива в по-голяма част от страната са се повишавали незначително (до +23 см) или са останали без съществени изменения. Водните количества на почти всички наблюдавани реки в страната са около и под праговете за средни води. Около праговете за високи води са водните количества при отделни измервателни пунктове в Дунавския, Черноморския и Западнобеломорския басейн.

Регистрираните изменения на водните нива на наблюдаваните реки по автоматични и конвенционални станции на НИМХ са:

Дунавски басейн: Регистрирани са колебания от -27 см до +23 см;

Черноморски басейн: Регистрирани са понижения с до -10 см;

Източнобеломорски басейн: Регистрирани са колебания от -6 см до +9 см;

Западнобеломорски басейн: Регистрирани са колебания от -9 см до +16 см.

5. ДОПЪЛНИТЕЛНА ПРОГНОЗНА МЕТЕОРОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ, ИЗПОЛЗВАНА ПРИ ИЗГОТВЯНЕ НА ХИДРОЛОГИЧНАТА ПРОГНОЗА



  • 24 h прогноза за валежите от модела ALADIN за района на Черно море и Близкия Изток от 09:00 местно време на 25.05.2017 г. до 09:00 местно време на 26.05.2017 г.





  • Очаквани интензивни валежи

На картите е представена прогноза с валидност от 07:00 местно време на 25.05.2017 г. за интензивен или особено интензивен валеж в рамките на 48 часа с модела ALADIN.

Очакват се интензивни валежи в:



Дунавски басейн: В горните части от старопланинските притоци на р. Янтра;

Черноморки басейн: В горните части на р. Котленска, р. Луда Камчия и р. Камчия;

Източнобеломорски басейн: Във водосборите на притоците на р. Искър – р. Чепеларска, р. Черкезица, р. Чинардере, р. Тополница и р. Яденица. Във водосбора на р. Чамдере ( приток на р. Арда );

Западнобеломорски басейн: във водосборите на реките - Места (във водосборите на притоците й р. Белишка, р. Бяла Места, р. Черна Места, р. Матан, р.Каменица, р. Туфча, р. Глазне и р. Мътница) и Струма (в притоците й – р. Цапаревска, р. Лебница, р. Струмешница, р. Рилска, р. Влахинска, р. Санданска Бистрица и р. Пиринска Бистрица).











  • Снежна покривка и очакванo снеготопене за следващите 3 дена

Снежна покривка има само във високите части на планините.

Карти с информация за интензивни валежи за 72 ч от АЛАДИН-България и определени прагове за интензивните валежи за възникване на локални поройни наводнения - (изход от модела, стартиран в 06:00 UTC, 25.05.2017 г.)

  • Карта за 6-часов интервал на 25.05 около 07:00/13:00 UTC (местно време +3ч.)средни стойности на валежите;

За водосборите на: р. Видима (подприток на р. Янтра) – в горното й течение; р. Тъжа и р. Багарещица – в горните им течения (притоци на р. Тунджа); р. Марица – горно течение на основната река и във водосбора на притока й р. Първенецка; р. Бяла Места (приток на р. Места);

  • Карта за 6-часов интервал на 25.05 от около 21:00 UTC до 03:00 UTC на 26.06.2017 г. (местно време +3ч. .)средни стойности на валежите;

За водосборите на: р. Сушичка, р. Цапаревска, р. Лебница, р. Градешница, р. Струмешница – притоци на р. Струма;За водосборите на: р. Рилска река и р. Санданска Бистрица (притоци на р. Струма).

  • Карта за 6-часов интервал на 27.05 около 11:00/13:00 UTC (местно време +3ч.) средни стойности на валежите;

За водосборите на: Санданска Бистрица (приток на р. Струма).




  • Карта за 6-часов интервал на 25.05 от около 18:00 UTC до 00:00 UTC на 26.06.2017 г. (местно време +3ч.)максимални валежи;

За водосборите на: р. Черни Осъм (приток на р. Осъм); р. Видима (подприток на р. Янтра) – в горното й течение; р. Тъжа и р. Багарещица – в горните им течения (притоци на р. Тунджа); р. Марица – горно течение на основната река и във водосбора на притоците й - р. Първенецка и р. Стряма; р. Соволянска Бистрица, р. Стара река, р. Сушичка, р. Цапаревска, р. Лебница, р. Санданска Бистрица, р. Градешница, р. Струмешница – притоци на р. Струма; р. Места;

  • Карта за 6-часов интервал на на 26.05 около 15:00/21:00 UTC (местно време +3ч.)максимални валежи;

За водосборите на: р. Тополовец, р. Войнишка река, р. Арчар, р. Лом

  • Карта за 6-часов интервал на на 27.05 около 02:00 UTC (местно време +3ч.)максимални валежи;

За водосборите на: р. Владайска, р. Перловска, р. Сланинска, р. Егуля (притоци на р. Искър).




  • Влажност на почвата

На картата по-долу е представено пространственото разпределение на средната почвена влага.

На картата по-долу е представено пространственото разпределение на средната почвена влага - насищане с вода на повърхностния (до 30 cm) почвен слой с използване на резултати от модела Sacramento Soil Moisture Accounting Model.





6. ХИДРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА

На основа на метеорологичната прогноза, обработената хидрологична информация и моделираните водни количества от НИМХ–БАН:



Дунавски басейн: Днес (25.05) в резултат на валежи ще има повишения на речните нива в реките от целия басейн. По-значителни ще са повишенията в горните течения на - р. Лом, р. Огоста, р. Искър и в целите водосбори на - р. Вит, р. Осъм, р. Янтра и р. Русенски Лом. На 26 и 27.05 повишения се очакват отново вследствие на валежи от дъжд в почти целия басейн. По-значителни ще са повишенията във водосборите на р. Тимок, р. Войнишка, р. Видбол, р. Лом, р. Цибрица, р. Огоста, р. Скът и р. Искър на 26.05, а във водосборите на р. Вит, р. Осъм и р. Янтра на 27.05. От вечерните часове на 27.05 ще започнат понижения на речните нива в целия басейн, като все още ще има повишения в средните и долни течения на основните реки вследствие на оттичане. На 28.05 водните нива в целия басейн ще се понижават. Водните количества ще бъдат под праговете за внимание.

Моделът за водосбора на р. Искър прогнозира: Прогнозираните водни количества на 26, 27 и 28.05.2017 г. ще бъдат над средномногогодишните стойности. Днес (25.05) и в следващите два дни в резултат на валежи ще има краткотрайни повишение на водните нива на реките във водосбора. По-съществени повишения на водните нива ще има на реките във водосборите на: над яз. Панчарево, р. Владайска, р. Лесновска, р. Банкенска, р. Блато, р. Батулийска, р. Искрецка, р. Малък Искър и в средното и долното течение на основната река. От 28.05 речните нива ще започнат да се понижават, но водното ниво в средното и долното течение на основната река ще продължи да се повишава. Водните количества ще бъдат под праговете за внимание.

Моделът за водосбора на р. Янтра прогнозира: Прогнозираните водни количества за 26, 27 и 28.05.2017 г. ще бъдат над средномногогодишните стойности. От днес (25.05) в резултат на валежи ще има повишения в целия водосбор на р. Янтра, като по-значителни ще бъдат повишенията в горното течение на основната река при гр. Габрово и в планинските части от водосборите на притоците й р. Лефеджа и р. Росица. На 26.05 речните нива плавно ще започнат да се понижават, като само във водосбора на р. Лефеджа понижението ще започне на 27.05. Водните количества ще бъдат под праговете за внимание.

Моделът за водосбора на р. Русенски Лом прогнозира: Прогнозираните водни количества в долното течение на реката на 26, 27, 28 и 29.05.2017 г. ще бъдат над средномногогодишните стойности. Днес (25.05) и през следващите 3-4 дни са възможни незначителни повишения във водосбора, днес и утре в горните и средните му части, а от 27.05 и в долните. Водните количества ще бъдат под праговете за внимание.

Черноморски басейн: Днес и утре (25 и 26.05) речните нива в басейна ще бъдат без съществени изменения. Повишения на водните нива вследствие на валежи от дъжд ще има в горните течения на р. Провадийска, р. Голяма Камчия и р. Луда Камчия. На 27.05 водните нива в басейна ще са без съществени изменения или ще се понижават. Вследствие на валежи от дъжд на 28.05 са възможни краткотрайни повишения на нивата в реките от целия басейн, като по-значителни ще са в южночерноморските реки. Водните количества ще бъдат под праговете за внимание.

Източнобеломорски басейн: Днес и утре (25 и 26.05) в резултат на валежи ще има повишения на речните нива в целия басейн. Повишенията ще продължат и на 27.05 - в горните течения на основните реки вследствие на валежи, а в средните и долните в резултат на оттичане. На 28.05 повишения ще има отново в горното течение на р. Марица, във водосборите на родопските ѝ притоци, както и в целия водосбор на р. Арда.

Системата за ранно предупреждение за водосборите на реките Марица и Тунджа на НИМХ-БАН прогнозира:

  • Водните нива ще бъдат под праговете за предупреждение.

Системата за ранно предупреждение за водосбора на река Арда на НИМХ-БАН

прогнозира:

  • Според последните симулации на модела водното количество на р. Черна река при гр. Смолян няма да премине жълтия праг на внимание.

Западнобеломорски басейн: Днес (25.05) в резултат на валежи се очакват повишения на речните нива в целия басейн. През нощта срещу 26 и на 26.05 ще бъдат значителни повишенията на водните нива във водосборите на притоците на р. Струма - р. Сушичка, р. Лебница и р. Струмешница, чийто водосбори в по-голямата си част се намират на територията на Република Македония, където се очакват значителни количества на валежите. Вследствие на валежи в българската част на водосборите и преминаването на високите води, оттичащи се от македонската част, са възможни локални разливи и наводнения. На 26 и 27.05 повишенията на речните нива в целия басейн ще продължат. На 28.05 повишения на водните нива ще има само в долните течения на главните реки вследствие на валежи и оттичане. В останалите части от басейна речните нива ще започнат да се понижават.

В направените прогнози не се отчита работата и ретензионната способност на хидротехническите съоръжения.





Подробна и актуална информация на сайта на НИМХ-БАН: http://hydro.bg/

7. РЕКА ДУНАВ:

При Калафат (Видин) тенденция към понижаване.


Чуждестранен участък (Румъния) – по данни чрез румънското правителство:

Диагностична информация за деня и хидроложка прогноза за следващите седем дни /последна редакция на 2017-05-25.


Средно многогодишно водно количество при Базияш за май – 7250 м3/сек.
Железни врата ІІ

Дата

Водно количество (м3/сек)

25.05.2017

6500


ХМС Калафат (Видин); ниво – “Внимание” 550 сантиметра; ниво – „Защита от наводнение”600 сантиметра.

Дата

Ден

Ниво

Водно количество







(см.)

3/сек)

25.05

Четвъртък

279

5900

26.05

Петък

280

5920

27.05

Събота

275

5850

28.05

Неделя

260

5650

29.05

Понеделник

245

5460

30.05

Вторник

225

5200

31.05

Сряда

210

5010

01.06

Четвъртък

205

4940


8. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОМПЛЕКСНИТЕ И ЗНАЧИМИ ЯЗОВИРИ ПО ПРИЛОЖЕНИЕ 1 НА ЗВ, НАБЛЮДАВАНИ ОТ МОСВ.
Съгласно приложение №1 към чл.13 ал.1, т.1 от Закона за водите, комплексните и значими язовири са 53 броя:

Сумата от наличните в тях завирени обеми към 25.05.2017 г. е 4 442,7 млн. м3 и представлява 68,4% от сумата на общите им обеми.

Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми са както следва:


  • питейно-битово водоснабдяване – 85,3% от общия им обем;

  • напояване – 56,8% от общия им обем;

  • енергетика – 73,9% от общия им обем.

Налични завирени обеми в язовири по приложение 1 на ЗВ с трансгранично влияние:
1. за Каскада „Арда“:

Язовир „Кърджали“ – 393,599 млн. м3, което е 79,16% от общия му обем;

Язовир „Студен кладенец“ – 306,031 млн. м3, което е 78,92% от общия му обем;

Язовир „Ивайловград“ – 119,424 млн. м3, което е 76,21% от общия му обем;

2. за Каскада „Горна Тунджа“:

Язовир „Копринка“ – 82,643 млн. м3, което е 58,11% от общия му обем;



Язовир „Жребчево“ – 199,930 млн. м3, което е 49,98% от общия му обем;


Предписания:

  1. Собствениците на язовири да създадат необходимата организация, при необходимост, за осигуряване на свободен обем в язовирите и контролирано изпус­кане на води от тях до минимален безопасен обем.

  2. Собствениците на язовири или лицата, осъществяващи техни­ческа експлоатация на язовирите и на съоръженията към тях, да пред­приемат мерки за осигу­ряване проводимост на речните лег­ла на разстояние до 500 м след язо­вирните стени.

  3. Областните управители, кметовете на общини и „Напоителни системи“ ЕАД да предприемат мерки за осигуряване проводимостта на критични участъци по речните легла и съоръжения по поречието на реките съгласно законовите им правомощия, както следва:

  1. Кметовете на съответната община - в рамките на населените места;

  2. Напоителни системи“ ЕАД - извън населените места, при наличие на корекции;

  1. Областните управители - извън населените места, при липса на корекции.

  1. Областните управители, кметовете на общини, „Напоителни системи“ ЕАД и собствениците на язови­ри, при необходимост, да предприемат спешни действия за укрепване на защитните съоръжения; да планират и да организират конкретни действия, сили и средства за надграждане или облекчаване на защитните съоръжения.

  2. Агенция „Пътна инфра­структура“ да предприеме мерки за почистване на критични участъци около мостови съоръжения.

  3. Областните управители и кметовете на общини, при необходимост, да създадат ор­ганизация за наблюдение на водните нива на язовирите и при възникване на опасност от наводнение да оповес­тят и изведат населението от застра­шените райони в съответствие с об­ластните и общинските планове за защита при бедствия.

  4. Всеки собственик или ползвател на водностопански системи и съоръжения и на обектите по чл. 131, ал. 1 от Закона за водите е длъжен да има авариен план, изготвен по реда на чл. 35 от Закона за защита при бедствия.

  1. При аварийни случаи, създа­ващи предпоставки за замърсяване на водите, собственикът или лицето, експлоатиращо обекта - източник на замърсяване, включително хвостохранилища, шламохранилища и насипища, незабавно да вземе необхо­димите мерки за ограничаване или ликвидиране на последиците от за­мърсяването съгласно предварител­но изготвен авариен план по реда на чл. 35 от Закона за защита при бед­ствия и да уведоми басейновите ди­рекции и органите на Министерството на вътрешните работи.

  1. При изпускане на води от хидротехнически съоръжения по време на преминаване на високи въл­ни, при аварийни условия или при извършване на ремонтни работи собственикът или ползвателят на същите да уведоми предварително съответните общински администра­ции, басейновите дирекции и органи­те на Министерството на вътрешните работи.

  1. Собствениците и/или ползвателите на комплексни и значими язовири да спазват утвърдения от министъра на околната среда и води­те месечен график за използване на води.

  1. Собствениците и/или ползвателите на комплексни и значими язовири да подават ежедневно ин­формация в „Оперативното звено" на Министерството на околната среда и водите - Дирекция „Управление на водите", на електронен адрес: vodi@moew.govemment.bg, за състоянието на язовирите, включени в приложение № 1 към чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за водите.

12. При активирано Оперативно звено в МОСВ областните управители чрез кметовете на съответните общини да подават ежедневно информация по електронна поща в басейновите дирекции, както следва:

12.1. за състоянието на язови­рите по поречия – критични нива и възникнали аварийни ситуации по язовирните стени и съоръженията към тях;

12.2. за състоянието на реките по поречия – данни за критични ни­ва и аварийни ситуации;

12.3. данни за критични учас­тъци по диги и укрепителни съоръ­жения;

12.4. данни за засегнати насе­лени места от вредното въздействие на водите;

12.5. друга информация, свър­зана със състоянието на водите.

13. Националният институт по хидрология и метеорология на Бъл­гарската академия на науките да изготвя и да предоставя ежедневно метеорологична и хидроложка прог­ноза на Министерството на околната среда и водите с цел изготвяне на обобщена информация за състояние­то на язовирите и реките. Обобще­ната информация се предоставя на областните управители и чрез тях на кметовете на потенциално застраше­ните общини.

14. Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ да поддържа условията за корабоплаване по река Дунав.

15. Собствениците и/или ползвателите на напоители и отводнителни съоръжение да поддържат проводимостта им и тяхната функционалност, а на отводнителните – и непрекъсната връзка с речната мрежа!

16. Всяка община е длъжна да има Общински план за защита при бедствия, приет с Решение на Общинския съвет!

17. Всяка област е длъжна да има Областен план за защита при бедствия, утвърден със заповед на областния управител, след съгласуване с министъра на вътрешните работи.

18. Плановете по предходните точки трябва да са координирани, включително и с аварийните планове по т. 7



София,

25 май 2017 г.

15:30 часа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница