Управляващият орган настоятелно моли всички да се запознаят внимателно с



Дата25.02.2018
Размер188.28 Kb.
#58708


Следните въпроси от потенциални бенефициенти са получени на електронната поща на Оперативната програма: oprd@mrrb.government.bg 

Отговорите им представляват официално становище на Управляващия орган и трябва да бъдат взимани под внимание от потенциалните бенефициенти.
Управляващият орган на ОПРР – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие” към МРРБ припомня, че според чл. 15 ал. 3 от Постановление на МС № 121 от 31 май 2007 г. обнародвано в ДВ. бр.45 от 8 Юни 2007г.:

”… Не могат да се дават отговори, които съдържат становище относно съответствие на проект или кандидат с условията за кандидатстване…”


Управляващият орган настоятелно моли всички да се запознаят внимателно с Насоките за кандидатстване налични към всяка отворена схема и с вече публикуваните отговори, преди да пристъпят към изпращане на въпроси.



Въпрос


Отговори

Здравейте, моля за отговори на следните въпроси по процедура Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития

1. В случай на включени дейности по закупуване на оборудване и дейности по дребномащабни инфраструктурни дейности, допустимо ли е това оборудване или ремонтирани сгради да бъдат използвани не само при провеждане на конкретното събитие, което е обект на проекта, но и за други културни събития, които общината реализира?

2. Във връзка с горния въпрос, ако за провеждането на иновативното културно събитие общината събира приходи и отделно от експлоатацията на оборудването или ремонтираната сграда, общината събира и други приходи (напр. от отдаване под наем през останалото време), то това допустимо ли е и следва ли тези други приходи да бъдат взети предвид при формиране на приходната част във финансовия анализ? Каква част от тези други приходи следва да се вземат предвид във финансовия анализ, тъй като чрез тях се покриват всички разходи за експлоатация на оборудването/сградата и ако се вземе цялата им стойност тя няма да бъде пропорционална на инвестицията, за която общината е получила безвъзмездна помощ? Илюстрирам въпроса със следния пример: за иновативното културно събитие се предвижда да се ремонтира общинска сграда (използвана за кино), освен приходи от продажби на билети за участие в иновативното събитие, през останалото време общината събира приход от наем на сградата. При формирането на цената за наема се вземат предвид и експлоатационни разходи и капиталови разходи. В случай, че чрез БФП е направен ремонт на сградата, пряко свързан с иновативното културно събитие, то каква част от приходите, които се формират от отдаването под наем следва да бъдат взети предвид във финансовия анализ?

3. Съгласно указанията на ЕК за изготвяне на финансов анализ – Ръководство за анализ-разходи ползи на инвестиционни проекти в частта финансов анализ, моля за уточнение дали следва да се направи и анализ на риска и анализ на чувствителността или единствено предвиденото в рамките на финансовия анализ (финансовата вътрешна норма на възвръщаемост на инвестицията вътрешна норма на възвращаемост на капитала, Финансовата нетна настояща стойност на инвестицията, нетна настояща стойност на капитала и финансовия дефицит?

Благодаря за отговорите


1-2.Закупените по проекта съоръжения, оборудване, обзавеждане и нематериални активи както и ремонтираните помещения могат да се ползват и за други културни събития, реализирани от страна на бенефициента, стига да не се отдават под наем и да не се предоставят на трети лица срещу възнаграждение.

3. Кандидатът по схемата следва да представи финансов анализ, изготвен съгласно „Ръководство за анализ разходи-ползи на инвестиционните проекти” на ЕК от 16.06.2008 г. в частта му „Финансов анализ” и Указанията за проекти, генериращи приходи по ОПРР.

За целите на схемата кандидатът следва да се придържа към параметрите изискуеми за финансов анализ. Анализ на чувствителността и анализ на риска като елемент от анализ разходи/ползи за инвестиционни проекти кандидатът може да изготви по желание в подкрепа на цялостната обосновка.


Здравейте,

Във връзка с подготовката по кандидатстване по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1-10/2010 "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития" и с оглед на ваш отговор на предишно запитване, гласящ, че „Разходи за хонорари на външни изпълнители в културните прояви не са допустими за финансиране по схемата”, имаме следните въпроси:

1. Следва ли да разбираме, че за организирането и провеждането на иновативното културно събитие трябва да се избере изпълнител по реда на ЗОП/НВМОП и да се сключи договор?

2. В Бюджетната форма Annex Б Budget_1.1_10 - Опис на разходите за иновативно културно събитие (ИКС), Таблица 4 как да бъдат структурирани разходите - трябва ли да бъдат разбити на подпера за всяка отделна дейност (Пример: разходи за осигуряване на сценично облекло; разходи за организиране и провеждане на изложение в рамките на събитието; разходи за организиране на кулинарни мероприятия; разходи за пресъздаване на занаяти) или трябва да са разписани още по-подробно (Пример: В разходите за организиране на кулинарно събитие да са обособени: - разходи за продукти (изброяване на продуктите); - разходи за оборудване на кътове и т.н.)?

Благодарим ви за съдействието.

С уважение, Николова



1. Иновативното културно събитие по проекта може да бъде организирано и проведено от изпълнител, избран по реда на закона за обществените поръчки или избран от партньора по проекта въз основа на Договора за партньорство, в който са разпределени отговорностите между страните, при спазване на условието по т. 4.3.1.3 от Насоките за кандидатстване, което гласи, че "бенефициентът може да делегира на партньора/ите управлението на дейности по проекта на обща стойност не по-висока от 40% от общия размер на допустимите разходи по проекта". Обръщаме внимание, че партньорът следва да избере изпълнител по реда на ЗОП/или ПМС №55 в зависимост от статута на партньора.

2. В таблица 4 от бюджета на проекта следва да бъдат описани детайлно разходите за всяка отделна дейност в рамките на едно иновативно културното събитие (посоченият от Вас втори пример). Разходи, които не са описани в таблицата при кандидатстване по проекта, не подлежат на възтсановяване от страна на Управляващия орган на последващ етап.



Добър ден!Въпросите ни са по схема "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития":

1.Ако по проектното предложение предвидим ръководителя на проекта да е външно физическо лице кога следва да проведем процедура за избора му? /тъй като при кандидатствуването трябва да приложим автобиография/

2.Какви точно разходи са допустими по т.4.3.от бюджета?Ако с процедура изберем фирма,която да организира събитието има ли ограничения какви разходи ще извърши тя - хонорари за сценарии,режисура,изпълнение,пътни,дневни,нощувки,костюми за участниците?

3.Ако според ЗУТ не се изисква инвестиционен проект за ремонтни работи,съпътстващи събитието може ли да представим само КСС?


Благодаря за вниманието!Г.Дончева-ст.експерт Община Харманли

1. Процедурата за избор на ръководител проект, външен за структурата на кандидата, следва да бъде проведена преди кандидатстването с проекта.

2. Допустими са разходи за закупуване на материали и сценични костюми, като част от разходите за организиране на събитието, пряко свързани и необходими за провеждане на иновативното културно събитие в зависимост от типа събитие. Тези разходи следва да бъдат посочени в т.4.2 Разходи за организиране на иновативно културно събитие и да бъдат подробно описани в Таблица 4 на бюджета - Опис на разходите за иновативно културно събитие. Допустими са също така разходи за наем на зала, озвучителна/осветителна техника, охрана на събитието, в зависимост от спецификата на събитието. Същите следва да са включени в разходите по т.4.2 и подробно описани в Таблица 4 на бюджета. Разходи за престой (нощувка, храна и транспорт) на външни участници са допустими за финансиране по схемата.

Разходи за дневни, разходи за хонорари на изпълнители в това число за режисура и сценарии на културните прояви не са допустими за финансиране по схемата.

3. ЗУТ не регламентира случаите в които не се изисква инвестиционен проект, а определя случаите в които не се изисква одобряване на инвестиционен проект за издаване на разрешение за строеж. Съгласно Насоките за кандидатстване, кандидатът следва да представи 1 Копие на технически/работен инвестиционен проект за предвидените строително/ремонтни работи.



Здравейте,

Във връзка с подготовката по кандидатстването по Приоритетна ос1:„Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Oперация 1.1:„Социална инфраструктура”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010 „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития”.

Моля за отговори на следните въпроси:

1. Допустима дейност ли е провеждането на научна или друг тип конференция/симпозиум, семинар/, която да постави финал на провежданото събитие и на нея се дискутират отделни елементи от събитието.

2. Допустима дейност ли е провеждането на изяви, част от общото събитие, в или около сграда /обект/ паметник на културата.

3. До каква степен е нужно да се детайлизира в бяджета отделните разходи по провеждането на събитието - напр. концерт или фестивал.

4. Какви разходно-оправдателни документи ще бъде необходимо да се представят във финалния отчет, за отчитане на представеното събитие.

5. Допустимо ли е предложеното иновативно събитие да вклячва в себе си поредица от няколко събития, всички обединени от едно общо мото, като те се провеждат в рамките на месец-два-три и повече.

Предвид отделните въпросителни, повдигнати по време на проведените обсъждания в рамките на Отворени дни, организирани от УО на програмата, считате ли, че е наложително и възможно отлагане на фиксираната на този етап крайна дата за подаване на проектните документи - 28 февруари т.г.

Предварително благодаря за отделеното внимание и отговори.



1. Съгласно Насоките за кандидатстване допустими са дейности за обществено осведомяване, промотиране и реклама на провежданите иновативни културни събития.

2. Съгласно карето Важно в т. 4.3.2.3 от Насоките за кандидатстване "дейности/ събития, имащи пряко отношение към промоция, популяризиране,маркетинг на недвижими културни ценности, попадащи в обхвата на приоритена ос 3 „Устойчиво развитие на туризма”, не са допустими за финансиране по настоящата схема". В този смисъл кандидатът следва ясно да разграничи провежданото иновативно културно събитие, включително дейностите за осведомяване, промотиране и реклама на провежданото по проекта иновативно културно събитие от недопустимите такива за популяризиране на недвижима културна ценност (на територията на/ в близост до която ще се провежда събитието). Неясното и недобро разграничаване на допустимите от недопустимите дейности може до доведе до отпадане на проектното предложение.

3. В таблица 4 от бюджета на проекта следва да бъдат описани детайлно разходите за всяка отделна дейност в рамките едно иновативно културното събитие(концерт, фестивал и др.). Разходи, които не са описани в таблицата при кандидатстване по проекта, не подлежат на възстановяване от страна на Управляващия орган на последващ етап.

4. Към пакета документи за кандидатстване е приложен образец на договор за предоставяне на безвъзмедна финансова помощ по ОПРР и общи условия към него в случай на одобрение на проекта, както и образец на междинен/окончателен финансов отчет и други приложими документи. УО също така издава Указания за изпълнение на договорите за безвъзмездна финансова помощ с конкретни изисквания към бенефициентите.

5. Иновативното културно събитие може да включва повече от една прояви, логически обвързани помежду си и обосновани в рамките на цялостната концепция за събитието.

6. Понастоящем не се предвижда удължаване срока за кандидатстване по схемата. При отчетена необходимост, може да подадете официално искане като изложите мотивите си.



Здравейте,

имаме следният въпрос по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010 ”: „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития

Допустими ли са разходи за предметни награди на участниците в културни събития, с цел мотивирането им?

Ваня Петкова Н-к отдел "ИДРР", Община Айтос



Не са допустими разходите за предметни награди за участниците в събитията.

Относно: Въпрос, свързан с подготовка на проектно предложение по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1-10/2010 "Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития".

Уважаеми/а господине/госпожо,

Какви документи следва да бъдат представени при извършване на текущ ремонт по смисъла на чл. 43 от ЗУТ за помещение свързано с провеждане на планираното културно събитие?

Цветелина Атанасова

Ст. експерт дирекция „Стратегии и програми”, Община Ямбол


Имате предвид т. 43 от параграф 5 на допълнителните разпоредби на ЗУТ, съгласно която: "Текущ ремонт" на строеж е подобряването и поддържането в изправност на сградите, постройките, съоръженията и инсталациите, както и вътрешни преустройства, при които не се:

а) засяга конструкцията на сградата;

б) извършват дейности като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;

в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях.

ЗУТ не регламентира случаите в които не се изисква инвестиционен проект, а определя случаите в които не се изисква одобряване на инвестиционен проект за издаване на разрешение за строеж. Съгласно Насоките за кандидатстване, кандидатът следва да представи 1 Копие на технически/работен инвестиционен проект за предвидените строително/ремонтни работи.


Здравейте,

пиша ви със следния въпрос относно схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161 PO001/1.1-10/ 2010 „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития ”:

от насоките за кандидатстване на става ясно дали всяка община от Столична голяма община, в частност питам за община "Младост" може да бъде бенефициент по проект.

Благодаря предварително за отговора.

С уважение:

--


Елена Колева-Иванова

артист - режисьор, хореограф, изпълнител, фотограф любител, художник



Допустим кандидат по схемата е Столична голяма община. Община Младост не може да кандидатства самостоятелно с проект. Иновативното културно събитие може да обхваща цялата територия на Столична голяма община, в това число община Младост.

Уважаеми колеги,

Във връзка с отворената схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161PO001/1.1-10/2010 “Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития” бих желала да задам следните въпроси:

1. Какво е тълкуването и какви са допустимите разходи по бюджетно перо – Разходи за организиране на иновативно културно събитие?

2. Горепосочените разходи до каква подробност се описват в приложения опис?

3. В случай, че иновативното културно събитие съдържа в себе си няколко мероприятия, възможно ли е то да бъде възложено чрез обществена поръчка по ЗОП на лотове / като за всяко едно микро събитие ще кандидатстват различни подизпълнители/. В този смисъл резонно ли е да се счита като допустим разход по бюджетно перо - Разходи за организиране на иновативно културно събитие. В приложения опис ще бъдат разписани отделните микро събития които ще се случат. До каква степен на подробност трябва да бъде разписано всяко едно микро събитие или то е едно цяло с оглед избора на подизпълнител / съгласно проведената процедура/.

4. Бенефециентът може да делегира на партньора/ите управлението на дейности по проекта на обща стойност не по-висока от 40% от общия размер на допустимите разходи по проекта . Партньорите участват при изпълнението на проекта, като направените от тях разходи в тази връзка са допустими по идентичен начин, както и разходите, направени от бенефициента. Моля за по – голяма конкретика относно финансовото отчитане на партньора, с оглед на това че бюджета е само един и в него главно действащо лице е Бенефициента. При извършване на разходи от страна на партньора – на кого ще бъдат издавани финансовите документи за направените разходи – на партньора или Бенефициента? С оглед на това, че получател на БФП е бенефициента. В случай, че за извършените разходи от партньора се издадат документи на негово име, а бенефициента му възстанови изразходваните средствата – не се ли получава разминаване при изготвянето на първичните счетоводни документи, което рефлектира върху отчитането на проекта?

Искрената ми молба е да получим колкто е възможно по-скоро отговор на тези въпроси, с оглед крайната дата за кандидатстване 28.02.2011 г., а също така и с позакъснялото организиране на инфо ден по тази схема.

Предварително Ви благодаря!

С уважение,

Десислава Пухлева



1.Допустими са разходи за закупуване на материали и сценични костюми, като част от разходите за организиране на събитието, пряко свързани и необходими за провеждане на иновативното културно събитие в зависимост от типа събитие. Тези разходи следва да бъдат посочени в т.4.2 Разходи за организиране на иновативно културно събитие и да бъдат подробно описани в Таблица 4 на бюджета - Опис на разходите за иновативно културно събитие. Допустими са също така разходи за наем на зала, озвучителна/осветителна техника, охрана на събитието, в зависимост от спецификата на събитието. Същите следва да са включени в разходите по т.4.2 и подробно описани в Таблица 4 на бюджета. Разходи за престой (нощувка, храна и транспорт) на външни участници са допустими за финансиране по схемата.

2. В таблица 4 от бюджета на проекта следва да бъдат описани детайлно разходите за всяка отделна дейност в рамките едно иновативно културното събитие(концерт, фестивал и др.). Разходи, които не са описани в таблицата при кандидатстване по проекта, не подлежат на възстановяване от страна на Управляващия орган на последващ етап.

3. Всяко микро събитие трябва да бъде описано в детайли. При избора на изпълнител кандидатът слдва да спазва разпоредбите на Закона за обществените поръчки и Нредбата за възлагане на малки обществени поръчки.

4. Взаимоотношенията между Бенефициента и партньорите се уреждат с Декларация за партньорство за изпълнение на проекта и договор за партньорство.

Партньорите участват в изпълнението на проекта и разходите, извършени от тях се признават за допустими и подлежат на доказване на същото основание както разходите, направени от Бенефициента.

Разходите, направени от партньора са допустими при условие, че

- отговарят на правилата за допустимост съгласно ПМС 62/2007 и ПМС 245/2007

- отговарят на изисквания за допустимост по схемата,

- в проекта и договора за партньорство ясно е посочено, че партньорът отговаря за изпълнението на съответната дейност.

Отчитането на проекта се осъществява от бенефициента, включително по отношение на разходооправдателни документи, издадени на името на патньора.

Партньорската организация префактурира към Бенефициента всички извършени и платени разходи, в случай, че е ползвала външни изпълнители за някои от дейностите по проекта. Копията на фактури или други разходооправдателни документи, в които получател е партньорската организация, също се прилагат към всяко Искане за плащане, подадено от Бенефициента.

-Партньорската организация извършва плащания при изпълнение на планираните дейности.

-Партньорската организация префактурира разходите на бенефициента.

- Бенефициентът извършва плащането по банков път на партньорската организация.



Добър ден! Имаме следните въпроси по схема BG161PO001/1.1-10/2010

Допустими ли са изброените по-долу дейности за кандидатстване:

1. Детска програма, която включва школи по музика, театър, фолклорни и модерни танци, занаяти, рисуване;

2. Представяне на театрални и музикални състави на хора в неравностойно положение;

3. Концерти на представителни художествени състави от ромските малцинства – от населени места които не са на територията на общината кандидат

4. Участието на студенти от различни ВУЗ-ове от различни области в България, читалищни състави;

5. Изложби и конкурс на млади фотографи и художници по определена тема

6. Литературен конкурс ;

7. Огньове на кокили; Бал с маски

8. Съставяне на каталог с местни фолклорни традиции, предания и легенди

9. Прожекции на премиерни филми
Благодарим!


Иновативното културно събитие може да включва повече от една прояви, логически обвързани помежду си и обосновани в рамките на цялостната концепция за събитието. Кандидатът следва да демонстрира съответствие на планираното събитие с дефиницията в т. 1.5 от Насоките за кандидатстване. Събитието следва да бъде подкрепено от широко проучване и анализ на нуждите.

Здравейте,
Моля за отговор на следните въпроси по процедура Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития:
1. В рамките на разходи за маркетингови и рекламни дейности може ли да се финансира изграждане на интернет сайт за събитието?

2.В рамките на разходи за организиране на събития може ли да се финансира предоставянето на награден фонд като предметни награди на участниците в събитието?

3.Моля да дадете точно указания може ли в рамките на организирането на събитието да бъде възложено, изпълнителят на поръчката да организира участието на участници в културното събитие и това да бъде възстановим разход по схемата или това ще се третира като недопустими разходи за хонорар на участниците? Моля да дадете точни указания и примери какви разходи ще бъдат допустими за възстановяване в рамките на разходи за организиране на събития, тъй като основен разход за организиране на дадено събитие е покриване на разходи за участниците?

4.Допустими ли са разходи за транспорт на потребители на събитието (напр. трудно подвижни хора)?

5. Ръководителят на проект следва ли да отговаря на изискванията на ПМС 194/2007?

6.Необходимо ли е в рамките на проекта да бъде детайлно дефинирана програма за провеждане на събитието или това може да бъде част от работа, възложена на външен изпълнител за изготвяне на детайлен сценарий на събитието на етап изпълнение на проекта?

7.Допустими ли са разходи за закупуване на материали за провеждане на събитието от участниците?

8.Допустими ли са разходи за дизайн и украса на мястото, където ще се провежда събитието в рамките на разходите за организиране на събитието?

9.За какви ще се третират сходни проекти при оценка на капацитета на кандидата – проекти за инфраструктурни и инвестиционни дейности по културни сгради, проекти за извършване на проучване и въвличане на обществеността? Моля за конкретни указания.

10.При представяне на финансовите данни за последната финансова година възможно ли е да бъде за 2009, тъй като за 2010 няма да са приключени към 28 февруари

11.Възможно ли е за всяко провеждане да бъдат предвидени отделно разходи за промоция, маркетинг и реклама на събитието, които ще бъдат еднакви като вид или това ще се третира като дублиране на разходи в рамките на проекта?

12.Необходимо ли е изготвяне на финансов анализ, ако пряко от събитието не се събират приходи, а във връзка с неговото провеждане се събират постъпления от спонсорство на участници?

13.Разходите за наем на оборудване къде следва да се отразят в бюджета – в т.3.3 на перо Разходи за придобиване на съоръжения, оборудване, обзавеждане и нематериални активи или в точка 4.2. разходи за организиране на събитието?

14.Има ли УО изисквания към договора за партьорство – какви клаузи да включва и в каква форма да бъде подписан?

15. Удостоверението от Националната агенция по приходите съгласно чл.87, ал.6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс само за партньора ли се отнася или и за кандидата?


1. Допустимо е.

2. Не е допустимо.

3. Разходи за престой (нощувка, храна и транспорт) на външни участници са допустими за финансиране по схемата. Разходи за хонорари в културните прояви не са допустими за финансиране по схемата включително в посочения от Вас пример чрез наетия изпълнител.

4. Не е допустимо.

5. Не.

6. Посочените от Вас дейности могат да бъдат възложени на външен изпълнител и в този смисъл във формуляра за кандидатстване може да не се описва програмата в детайли.



7. Допустими са разходи за закупуване на материали и сценични костюми, пряко свързани и необходими за провеждане на иновативното културно събитие в зависимост от типа събитие.

8. Допустими са като част от разходите за организиране на събитието.

9. Проекти, свързани с провеждане на културни събития, фестивали и др. от сходен тип.

10 Съгласно Насоките за кандидатстване кандидатът следва да предстви счетоводен баланс и отчет за приходите и разходите за последната финансова година,

за която счетоводните отчети са приключени/ последния годишен доклад.

11.Допустими са разходи за маркетингови и рекламни дейности за всяко провеждане на събитието в рамките на проекта. Възлагането следва да се извърши по реда на ЗОП/НВМОП или ПМС №55 в зависимост от статута на възложителя.

12.Спонсорство на събитията и дарения не са допустими. В случай, че проектът не генерира приходи на етап на изпълнение, кандидатът предоставя Декларация, че проектът не генерира нетни приходи (ПРИЛОЖЕНИЕ В2).

13. Разходите за наем на оборудване следва да се отразят в т. 4.2 Разходи за организиране на иновативно културно събитие и да бъдат подробно описани в Таблица 4 на бюджета - Опис на разходите за иновативно културно събитие.

14. Договорът за партньорство е в свободен текст и като минимум следва да съдържа разпоредби за разпределението на отговорностите между кандидата и партньора по изпълнението на конкретните дейности по проекта.

15. Отнася се за партньора в случаите на читалище или ЮЛНЦ.



Уважаеми колеги,
Във връзка с отворената за кандидатстване СХЕМА: BG161PO001/1.1 – 10/2010 „ПОДКРЕПА ЗА СЪЗДАВАНЕ И ПРОМОТИРАНЕ НА ИНОВАТИВНИ КУЛТУРНИ СЪБИТИЯ“ бихме желали да получим точни и ясни отговори относно:
- Какво се разбира/какво е тълкуванието на: ОРГАНИЗАЦИЯ НА КУЛТУРНО СЪБИТИЕ? Културното събитие е дейност, а не разход.

- И в този дух на мисли какви са типовете разходи, които са допустими по тази схема при организирането на иновативното културно събитие и съответно ще бъдат признавани/верифицирани при реализирането на проектите?


С оглед на наближаващият срок за предаване на проектните предложения, предварително Ви благодарим за навременното предоставяне на информация по тези проблеми!
С уважение,

Десислава Пухлева



Допустими са разходи за закупуване на материали и сценични костюми, пряко свързани и необходими за провеждане на иновативното културно събитие в зависимост от типа събитие. Допустими са също така разходи за наем на зала, озвучителна/осветителна техника, охрана на събитието, в зависимост от спецификата на събитието. Разходи за престой (нощувка, храна и транспорт) на външни участници са допустими за финансиране по схемата.

Разходи за хонорари на изпълнители в културните прояви не са допустими за финансиране по схемата.

Моля задайте по-конкретно въпроса, за да получите повече разяснения по схемата.


Уважаеми колеги, на информационните дни по схемата, беше обявено, че ще бъде публикуван "Наръчник с добри практики от изпълнение на иновативни културни проекти". Кога можем да очакваме издаването му и как ще бъде разпространявано изданието?

Успешна работа

В.Николова

гр.София


Наръчник с добри практики от изпълнение на иновативни културни проекти вече е поместен на интернет-сайта на ОПРР, в Рубрика "Отворени търгове", към пакета документи за кандидатстване по настоящата схема.

Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница