Утвърдил: адм ръководител председател: (мая миленкова)



Дата28.10.2018
Размер109.15 Kb.
#103281


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

РАЙОНЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ




УТВЪРДИЛ:

АДМ РЪКОВОДИТЕЛ

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………

(МАЯ МИЛЕНКОВА)


ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА СЛУЧАЙНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ДЕЛАТА

В РАЙОНЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ

I. ОБЩИ ПРАВИЛА.

1. Настоящите вътрешни правила са разработени и съобразени с разпоредбите на чл. 9 от Закона за съдебната власт, чл. 35, ал.4 от Правилника за администрацията в съдилища, Единна методика по приложението на принципа на случайно разпределение на делата в районните, окръжните, административните, военните, апелативните и специализираните съдилища, приета с решение на ВСС по протокол № 57/04.12.2014 год., изменена и актуализирана с решение на ВСС по протокол № 13/19.03.2015 г.; изм. с решение на СК на ВСС по протокол № 1/10.01.2017 г., решение по протокол на Общото събрание на съдиите от 16.05.2016 г. и решение по протокол от 09.02.2017 г. на Общото събрание на съдиите от Районен съд – гр. Кюстендил.


2. С тези правила се цели да се постигне:



  • ефективно приложение на принципа на случайното разпределение на делата и невъзможност за манипулиране на избора;

  • гарантиране документираност и прозрачност при разпределение на делата;

  • отчитане особеностите на отделните видове дела и равномерност при разпределението им.

П. ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА.

За разпределяне на делата на случаен принцип в Районен съд гр. Кюстендил се използва Система за случайно разпределение на делата (ССРД) на ВСС, създадена в изпълнение на решение на ВСС по протокол № 58 от 08.12.2014 г.

Софтуерът осигурява прозрачност при разпределението на делата, като позволява възможност по всяко дело да бъде извършена проверка относно това как е разпределено /по случаен избор, по дежурство, на определен съдия или без участието на конкретни съдии/ и дали всички съдии са участвали при автоматичния избор. Софтуерът следи за равномерната натовареност на съдиите, чрез възможността постъпилите дела да се разпределят според материята им и при точно зададен процент на натовареност.

Определянето на съдия-докладчик се извършва от Административния ръководител – председател или от заместник административния ръководител - председател на Районен съд – гр. Кюстендил, съобразно поредността на постъпване на документите по видове дела – граждански и административни и наказателни, чрез системата за случайно разпределение на делата на ВСС.

При отсъствие на посочените по-горе лица, разпределението на делата се извършва от съдиите по реда на старшинството, съгласно чл. 168, ал. 7 от Закона за съдебната власт.

В почивните и празнични дни, както и след 17,00 часа в работни дни, разпределението на далата се извършва от определения със Заповед дежурен съдия.

Всеки от тях има свое потребителско име, парола и персонален цифров подпис, чрез който се авторизират всички операции извършвани в системата за случайно разпределение на делата.

Съдиите в Районен съд са разпределени в гражданско и наказателно отделение, във всяко от което има съответно 5-пет граждански и 5-пет наказателни състава.

Индивидуалната натовареност на всеки от съдиите е определен в размер на 100% по видовете дела от съответното отделение – гражданско или наказателно.

В разпределението на делата по чл.410 и чл. 417 от ГПК, участие взимат гражданските съдии при равна натовареност.

Натовареността на административния ръководител и заместника му са съгласно определените по протокол от 16.05.2016 г. на Общото събрание на съдиите в Районен съд - Кюстендил, а именно – административен ръководител – 80%, заместник на административния ръководител – 90%.
1. Разпределение на делата :


  • Деловодител-регистратура регистрира постъпилите преписки в деловодната система АИС „Съдебно деловодство” и поставя входящ номер на документа;

  • Постъпилите за деня преписки се докладват на съдията, извършващ разпределението, като след съответното въвеждане в ССРД регистрираната преписка с входящ номер и вид се образува в дело и получава номер. Така образуваното дело се разпределя и подписва с КЕП на разпределящия съдия. Протокол, удостоверяващ разпределението се разпечатва и прилага към делото, като първа страница към него.

  • В края на деня се разпечатва Дневна справка за разпределените през деня преписки, която се прилага в папка за разпределените дела, като същата се разпечатва и подпис от всеки от разпределящите съдии, в случай че е направено повече от едно разпределение за деня.

  • След разпределение на делата, същите се предават в служба „Деловодство”, като деловодител образува делото в деловодната система по входящият номер на документа, като ръчно изписва номера на делото, даден от Системата за случайно разпределение на делата, статистически код, съгласно утвърдената от ВСС номенклатура и въвежда избрания от системата съдия-докладчик.

  • В края на всеки месец в Системата за случайно разпределение на делата се въвеждат дежурствата на съдии за предстоящия месец, съгласно утвърден със заповед график на дежурствата.

Разпределението на делата се извършва ежедневно, като книжата, по които се образуват дела, се предават от съдебния деловодител "Регистратура" на председателя, респ. заместващия го районен съдия до 16.00 часа на текущия ден. Книжата, по които се образуват дела, постъпили в съда след този час, се предават заедно с постъпилите на следващия ден книжа за разпределение. Изключение са случаите, в които процесуалните закони предполагат незабавно разглеждане и определяне на съдия – докладчик. В тези случаи книжата се докладват в най-кратък срок от постъпването им.

Всяко лице, оправомощено да разпределя дела, изготвя и отпечатва протокол. Протоколът отразява номера на делото, входящия номер на документа, въз основа на който се образува делото, вида на същото, статистически код, определен съгласно утвърдената от ВСС Номенклатура на делата, начинът, по който се извършва изборът на съдия - докладчик /случаен, по дежурство, определен или без участие на определени съдии/, име на определения докладчик, евентуална замяна на първоначално определения докладчик и причините за това, дата и час на електронното разпределение.


1.1. Основен режим на разпределение на делата:

Основният режим, който се ползва за разпределението на делата със ССРД е "случаен". В разпределението на "случаен принцип" участват всички съдии, включени като състави в разпределението на съответния вид дело. Програмата по подразбиране разпределя всяко дело при режим на "случаен" избор. При всеки случай, в който вече определен от ССРД докладчик по конкретно дело следва да бъде заменен (поради отсъствие или отвод), системата изисква преди определяне на новия докладчик, да се посочат причините, поради които се извършва нов избор. Невъзможно е определяне на нов докладчик, без посочване на мотивите за това.

Съдия се изключва от случайния избор само в случай на ползване на законоустановен годишен отпуск, отпуск поради временна нетрудоспособност, командировка и други причини за период над пет дни.

В случаи на предстоящ отпуск/командировка на съдия, същият се изключва от разпределението на ч. гр. д. по чл. 410 и чл. 417 от ГПК един работен ден преди началото на отпуска/командировката и се включва в разпределението им в последния работен ден преди завръщането му.

По останалите дела съдията се включва в разпределението три работни дни преди завръщането му.
1.2. Особени режими на разпределение на делата като изключение на основния режим.

Програмата предлага и "особени режими" на избор на докладчик, които се маркират преди разпределяне на делото, и са следните:



  • "по дежурство";

  • "определен" съдия;

  • "не участват" конкретни съдии.

Гаранция за предотвратяване на злоупотреби с използването на особените режими на разпределяне на делата е обстоятелството, че при избор на режим "определен докладчик" или "не участва" конкретен докладчик, преди разпределяне на делото ССРД изисква посочване на основанието за това. Посочените причини се вписват в протокола за съответния избор. Възможността за разпределяне на делата посредством "особени режими" дава възможност да се съобразят специфичните хипотези на избор - дела, които се разглеждат по дежурство, връщане на вече образувани дела за ново разглеждане от друг състав и други случаи.
2. Особени хипотези на приложение на принципа на случайно разпределение на делата.
2.1 Прилагане на подбора чрез опция „определен” и чрез опция „не участва”.
2.1.1 Наказателни и административно — наказателни дела:

- При постановено разпореждане от съдията - докладчик за прекратяване на производството в хипотезата на чл. 42, ал. 2 от НПК (определяне на подсъдност) и чл. 249 от НПК (връщане на делото на прокурора), чл. 88, т. 1 от НПК (прекратяване на съдебното производство и изпращане на делото на съответния прокурор), при следващо внасяне на делото от прокуратурата, делото се образува под нов номер и се разпределя на първоначално определения на случаен принцип съдия – докладчик, като се използва опцията „определен”.

- когато делото е върнато за ново разглеждане от друг състав на съда, то се разпределя на случаен принцип, но при ползване на функцията „не участват”, за съдията, който е постановил отменение съдебен акт.


2.1.2. Граждански и администравни дела:

- При връщане на прекратено дело за разглеждане по компетентност - след спор за подсъдност, новообразуваното дело се разпределя на първоначално определеният съдия - докладчик, при използване на функцията „определен";

  • При обезсилване на съдебно решение и връщане на делото за разглеждане от друг състав на същия съд, делото се разпределя на случаен принцип, но при използване на функцията „не участват" по отношение на съдията - докладчик, постановил обезсиленото решение;

  • При разделяне на производството по обективно и субективно съединени искове, новообразуваното дело се разпределя на „случаен принцип”.

  • За ЧНД по чл. 159а НПК, когато постъпват няколко идентични искания до различните оператори, по едно и също досъдебно производство, делата да се разпределят по следния начин – първото от тях се разпределя на „случаен принцип”, а останалите две – се разпределят чрез функцията „определен”, като се определят на съдията, на когото е разпределено първото от трите дела.


3. Дела, които се разпределят на принципа на случайния подбор.

- При образуване на дело по чл. 422 от ГПК, делото се разпределя на случаен принцип.



  • Молбите за обезпечение на бъдещ иск се въвеждат, като отделна категория дела, като в разпределението участват всички съдии от гражданско отделение.

  • По искания за отмяна на допуснато обезпечение по чл. 390 от ГПК се произнася съдията –докладчик, който е допуснал това обезпечение, а в случай че този съдия отсъства за продължително време или е напуснал РС – Кюстендил – съдията, определен на принципа на случайния подбор.

  • По постъпила молба за изменение на обезпечителна мярка се произнася съдията-докладчик по делото. При негово отсъствие поради платен годишен отпуск, отпуск поради временна неработоспособност или друг вид законоустановен отпуск, се произнася дежурен съдия по предварително определения график на дежурствата. В случай, че са дежурни двама съдии, делото се докладва на съдията от гражданско отделение.

  • Делата по закона за електронните съобщения, без внесените от Районна прокуратура – Кюстендил, се разпределят, съгласно заповед № РД-13-21/09.02.2015 г., изменена със Заповед № РД-13-83/11.04.2016 г.



4. Прилагане на подбор чрез опция „по дежурство”.

При заети минимум 9-девет щатни съдийски бройки се въвежда седмично, в рамките на календарен месец дежурство от по едни съдия, като за м. август седмичното дежурство се поема от двама съдии - по един от гражданско и един от наказателно отделение на съда.

При отсъствие на Председателя на съда, през периода на съдебната ваканция разпределението на делата ще се извършва от дежурните съдии „по старшинство”

Дежурният от гражданско отделение на съда се произнася по молби за обезпечение на вече предявен граждански иск, в случай, че съдията-докладчик по делото отсъства за деня на постъпване на молбата.

При незаети две или повече щатни съдийски бройки, или продължително, за срок повече от един календарен месец, отсъствие на двама съдии, седмичното дежурство през м. август се поема само от един съдия.

При отсъствие на дежурен съдия, негов заместник се определя от административния ръководител за времето на отсъствието от другите съдии от съответното отделение.

При дежурство от двама съдии и постъпили в рамките на ден от дежурството голям обем искания за разпити на свидетели, или обвиняеми пред съдия, за вземане на мярка за неотклонение, или разглеждане на дела по УБДХ, конкретния дежурен съдия от гражданско отделение, според неговата моментна заетост за деня и при съобразяване и с процесуалните срокове за разглеждане на посочените, взема участие в разглеждането и на наказателните производства, но основно и преимуществено при разпити на обвиняеми и свидетели.
На дежурен съдия се докладват, след разпределение в програмата за случайно разпределение на делата чрез опцията „по дежурство”, следните дела:
4.1. Наказателни:


  • НОХД - незабавни производства;

- ЧНД - искания за вземане на мярка за неотклонение по чл. 64 от НПК;

  • ЧНД - други мерки за процесуална принуда;

  • ЧНД - разпити на обвиняем или свидетел;

  • ЧНД – по молби за разкриване на банкова тайна;

  • ЧНД - претърсвания и изземвания, обиск, освидетелстване, задържане и изземване на кореспонденция;

  • ЧНД - други искания в ДП, по които процесуалният наказателен закон предвижда кратки срокове за произнасяне;

  • ЧНД – по чл. 243 от НПК, чл. 244 от НПК и производства по Закона за здравето, както и дела, за които по закон е предвиден по кратък срок за произнасяне се разпределят на дежурен съдия само през периода на съдебната ваканция;

  • АНД – за дребно хулиганство по УБДХ или закон за опазване на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия.



4.2. Граждански:

- ЧГрД - образувани по искания за теглене на детски влог или разпореждане със суми на лица поставени под пълно запрещение се разпределят на дежурен съдия само през периода на съдебната ваканция;

- ЧГрД – Образувани по молби за разрешение за сключване на граждански брак се разпределят на дежурен съдия само през периода на съдебната ваканция;

- ГрД – молби за приемане или отказ от наследство;

- ЧГрД - по молби за разкриване на банкова тайна.
Забележка: В случай, че е определен дежурен съдия само от наказателно или само от гражданско отделение, същият разглежда делата по точки 4.1. и 4.2.
5. При отвод на съдия докладчик - При отвод на съдия-докладчик по гражданско, респективно по наказателно дело, делото се докладва на Административния ръководител – Председател на съда за определяне на нов съдия - докладчик на принципа на случайния подбор. При отвод на всички съдии от гражданско, респективно наказателно отделение делото се докладва на Административния ръководител – председател за определяне на съдия-докладчик на принципа на случайния подбор от наказателно, респективна гражданско отделение. При отвод на всички съдии, последният отвел се съдия прилага процедурата чл. 23, ал. 3 от ГПК, съответно чл. 43, ал. 3 от НПК.
III. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ.

По всички въпроси относно тълкуването и прилагането на настоящите правила се произнася председателя на съда, съобразно правомощията си по чл. 80 от Закона за съдебната власт.

Измененията и допълненията на настоящите правила могат да се извършват по реда на тяхното утвърждаване.

Настоящите правила са утвърдени със Заповед № РД-13-17/16.02.2017 г. на Административният ръководител - Председател на РС – Кюстендил и отменят утвърдените такива със Заповед № РД-13-14/02.02.2015 г., изменени и допълнени със Заповед № РД-13-255/15.10.2015 г.


2500 гр. Кюстендил, ул. „Гороцветна” № 31



тел./факс: 078/550794, e-mail: krs@krs-bg.eu







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница