Утвърдил: декан /проф дфн Ал. Драйшу



Дата11.01.2018
Размер126.61 Kb.
#44586
ТипЛекции



Утвърдил: …………………..

Декан

/проф. дфн Ал. Драйшу/
Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Физически факултет


Специалност: (код и наименование)

Ф

З

М

0

5

0

1

1

5

МЕДИЦИНСКА ФИЗИКА

УЧЕБНА ПРОГРАМА

Е

3

8

7

Дисциплина:

ФИЗИКА НА АТОМИТЕ И МОЛЕКУЛИТЕ




Преподавател: доц. д-р Илко Русинов


Асистент: преподавател от катедра „Атомна физика”


Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

45

Семинарни упражнения

15

Практически упражнения



Обща аудиторна заетост

60

Извънаудиторна заетост

Самостоятелна работа с учебна и научна литература

20

Решаване на домашни задачи

20

Подготовка за изпита

35








































Обща извънаудиторна заетост

75

ОБЩА ЗАЕТОСТ

135

Кредити аудиторна заетост

2,0

Кредити извънаудиторна заетост

2,5

ОБЩО ЕКСТ

4,5





Формиране на оценката по дисциплината

% от оценката



Тестова проверка

20



Зададачи от семинара

30



Писмен изпит (тест)

50

Анотация на учебната дисциплина:

Курсът по Физика на атомите и молекулите е част от групата курсове по обща физика за студентите от специалност Медицинска физика. Основни теми застъпени в програмата, са тези за корпускулярно-вълновите свойства на микрообектите, структурата и свойствата на атомите и молекулите, атомните и молекулните спектри, процесите на излъчване и поглъщане на фотони, взаимодействията между електрони, атоми и молекули, включително взаимодействието с йонизиращи лъчения, аспекти на квантовата механика. Внимание се обръща на изграждането на обща картина за развитието на идеите на атомизма, за строежа на материята и явленията в микросвета. Разглежда се поредицата от експерименти и открития в квантовата физика, довели до съвременното разбиране на микросвета. Дискутират се приложенията на различни явления и ефекти в научните изследвания и практиката, включително медицината. Основната форма на контрол е писменият тест/изпит. По време на курса се правят 3 писмени теста: в началото, в средата и в последната трета на семестъра. Първият (входен) тест е по най-основни въпроси свързани с механиката, оптиката, елекричните и магнитни явления, според съдържанието на преминатите до момента общи задължителни кусове. Той е без оценка и се прави за получаване на представа как се владее основата нужна за разглеждане на темите в курса. Вторият и третият тест съдържат въпроси и задачи по материала разглеждан в лекциите, лабораторните упражнения и семинара към настоящия курс. Оценките от тези два теста влизат в крайната оценка от изпита с по 10% тегло. Оценката от семинара се взема с тегло 30%. Курсът завършва с писмен изпит в тестова форма с тегло 50%. Тестовете се провеждат за определено време и се оценяват пропорционално на набраните точки.


Предварителни изисквания:

Успешно взет общ курс по оптика.




Очаквани резултати:

Очаква се студентите да придобият занания за стоежа и свойствата на атомите и молекулите и умения да решават задачи в тази област.



Учебно съдържание




Лекции



Тема:

Хорариум



Развитие на атомистичните идеи. Число на Авогадро. Атомна единица за маса. Моларна маса и моларен обем. Методи за определяне на числото на Авогадро. Методи за определяне на молекулната маса на химичните съединения.

2



Откриване и основни свойства на електрона. Катодни лъчи – опити на Ленард, Перен и Томсън. Определяне на специфичния заряд на електрона. Опит на Миликън за определяне на елементарния заряд. Опити на Томсън и Вин с канални лъчи. Мас-спектрограф.

2



Топлинно излъчване. Закон на Стефан-Болцман. Закон на Вин. Формула на Рейли-Джинс. Формула на Планк. Константа на Планк.

2



Фотоефект (опити на Херц, Столетов, Ленард и Томсън). Корпускулярна теория на светлината и уравнение на Айнщайн за фотоефекта. Методи за определяне на константата на Планк ( опити на Миликън, спирачно рентгеново лъчение и др.). Опити на Йофе-Добронравов, Боте и Вавилов.

2



Ефект на Комптън.

1



Атомен модел на Томсън. Опити на Ръдърфорд, Гайгер, Марсден и Чадуик по разсейване на алфа-частици. Сечение за взаимодействие. Формула на Ръдърфорд. Планетарен модел на атома.

2



Атомни спектри. Спектър на водорода. Формула на Балмер. Формула и константа на Ридберг. Постулати на Бор. Опит на Франк и Херц.

1



Теория на Бор за водородния атом.

1



Вълнови свойства на микрочастиците. Хипотеза на дьо Бройл и експериментална проверка. Опити на Дейвисън и Джърмър по електронна дифракция. Опит на Естерман и Щерн с атомни снопове.

1



Принцип на неопределеността на Хайзенберг.

1



Уравнение на Шрьодингер. Частица в потенциална яма. Водороден атом. Квантови числа.

2



Спектри на алкалните метали и фина структура на спектралните линии. Орбитален и спинов момент на импулса на електрона (хипотеза на Гаудсмит и Уленбек). Жиромагнитно отношение, магнетон на Бор.

1



Момент на импулса и магнитен момент на атома. Опит на Айнщайн - де Хаас. Ефект на Барнет. Опит на Щерн и Герлах. Измерване на магнитни моменти.

1



Многоелектронни атоми, слоиста структура на атомната обвивка. Принцип на Паули. Периодична система на елементите.

1



Векторен модел на атома и класификация на атомните състояния. Комбиниране на моменти (LS, jj връзка). Правила на Хунд, основно състояние. Правила за отбор. Спектър на хелия и алкалоземните метали. Еквивалентни и нееквивалентни електрони. Свръхфина структура на спектрите.

2



Атоми във външно магнитно поле. Ефект на Зееман. Фактор на Ландé. Аномален и нормален ефект на Зееман. Ефект на Пашен – Бак. Магнитен резонанс. Приложения.

2



Атоми във външно електрично поле. Ефект на Щарк - линеен и квадратичен ефект. Динамичен ефект на Щарк. Приложения.

1



Рентгенови спектри. Закон на Мозли. Приложение на рентгеновите лъчи: рентгенова флуоресценция и дифракция, рентгенография.

1



Ширина и интензивност на спектралните линии. Населеност на състоянията. Израждане и статистистическо тегло.

1



Молекули. Видове химични връзки. Йонна и ковалентна връзка. Валентност. Хибридизация.

1



Ротационни спектри на двуатомни молекули, твърд и нетвърд ротатор. Изотопен ефект. Вибрационни спектри: хармоничен и анхармоничен осцилатор. Многоатомни молекули, характеристични честоти на молекулни групи.

2



Електронни състояния и спектри на двуатомните молекули. Приближение на Борн-Опенхаймер. Принцип на Франк-Кондон. Вибрационна и ротационна структура. Многоатомни молекули.

1



Комбинационно разсейване на светлината. Стокс и анти-Стокс компоненти. Поляризация.

1



Спонтанни и индуцирани преходи. Лазери. Приложение на лазерите. Охлаждане на ансамбли от атоми. Атомни еталони за честота.

2



Методи за възбуждане и йонизация на атомите и молекулите. Оптично възбуждане и флуоресценция. Възбуждане и йонизация чрез удари. Удари от втори род. Сенсибилизирана флуоресценция. Презарядка. Хеми-йонизация. Дисоциация. Рекомбинация.

2



Аналитични приложения на атомната и молекулната спектроскопия. Експериментални техники. Фурие спектроскопия. Дистанционни спектрални наблюдения. Спин-резонансна спектроскопия.

3



Взаимодействие на тежки и леки заредени частици с веществото. Специфични йонизационни загуби. Пробег на частиците. Крива на Брег. Формула на Бете-Блох. Спирачно лъчение и радиационни загуби.

1



Взаимодействие на гама-лъчението с веществото: фотоефект, Комптъново разсейване, раждане на двойка електрон - позитрон. Пълен коефициент на отслабване.

1



Ефект на Черенков. Приложение.

1



Методи за регистриране на оптичните лъчения, основни характеристики на детекторите. Фотоелектронен умножител, микро-канален умножител, болометър. Резонансни детектори. Полупроводникови фото-детектори. Фотографски емулсии.

2



Обобщаваща лекция.

1


Семинарни упражнения




Тема:

Хорариум:



Входен тест. Уводно упражнение. Атомна маса, число на Авогадро, моларна маса на атомите и молекулите.

2



Корпускулярни свойства на светлината. Външен фотоефект, ефект на Комптън, гравитационно червено отместване. Елементи на релативистката физика.

2



Вълнови свойства на микрочастиците. Електронна дифракция. Принцип на неопределеността на Хайзенберг.

2



Разсейване, сечение за взаимодействие. Кинетика на елементарни процеси и балансни уравнения.

2



Векторен модел на атома. Термове. Електронни конфигурации. Свръхфина структура на спектралните линии.

2



Магнитен момент на електрона и атома. Фактор на Ланде. Нормален и аномален ефект на Зееман.

2



Молекулни спектри.

3



Конспект за изпит











Изпитът се основава на писмен тест с тестови задачи, съобразени с темите от програмата за лекциите и семинарните упражнения. Сборник с примерни тестови задачи се дава на студентите в началото на семестъра.


Библиография

Основна:

  1. Минкова А. ,Атомна физика, лекции, София,Ромина, 2000.

  2. Балабанов Н. и Митриков М., Атомна физика, София, Университетско изд. “ Св. Климент Охридски”, 1991

  3. Сивухин Д. В., Общий курс физики – Атомная и ядерная физика, Москва, “Наука”, 1989

  4. Бенуэлл К, Основы молекулярной спектроскопии, Москва, “Мир”, 1985

  5. Demtroder W, Atoms Molecules and Photons, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2006

  6. Haken H. und Wolf H. , Atom - und Quantenphysik, Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2004 (също и превод на английски език)

  7. Савельев И., Курс общей физики, том 3, Москва, “Наука”, 1987

  8. Шпольский Л., Атомная физика, т. 1 и 2, Москва, “Наука”, 1984

  9. Минкова А., Манушев Б., Гурев В. и Добрева Е., Практикум по атомна и ядрена физика, Университетско изд. “ Св. Климент Охридски”, 2006

  10. Вихман Э., Квантовая физика, Берклеевский курс физики, т. IV, Москва, “Наука”, 1986.

  11. Иванчев Н., Петров С., Христов Л., Физика, София, ДИ “Техника”, 1975

Дата: 04.03.2013г. Съставил:
/ доц. дфн Ана Пройкова/

/ доц. д-р Димитър Колев/

/ доц. д-р Венцислав Русанов/

/ доц. д-р Илко Русинов/





Каталог: event -> department-council -> materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> km-372-2017-g -> programi-na-disciplini-ot-uchebniya-plan-na-specialnostta-medicinska-fizika-oks-bakalavr -> zadlzhitelni
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Г., заповед № рд 20-33 от 09. 01. 2013 г
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Климент охридски
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Доц д-р Леандър Литов
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Биография на Борислав Атанасов Павлов Роден в гр. София, България, на 4 февруари 1977 г. Адрес за кореспонденция: Група по Физика на Елементарните Частици
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Биография на доц дфн Ана Йовкова Пройкова
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Календарната 2012 г
materiali-km-zasedaniyata-na-katedreniya-svet -> Отчет име, презиме, фамилно име: Мариян Величков Богомилов Катедра : Атомна физика
zadlzhitelni -> Утвърдил: декан Проф дфзн Ал. Драйшу
zadlzhitelni -> Утвърдил: декан /проф дфн Ал. Драйшу/ Дата
zadlzhitelni -> Утвърдил: (проф дфн Ал. Драйшу) Декан Дата


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница