Видове сливания и поглъщания



страница1/2
Дата28.12.2023
Размер37.2 Kb.
#119745
  1   2
МЕЖДУНАРОДНИ СЛИВАНИЯ УНИ КРЕДИТ БУЛБАНК

УВОД
Сливанията и поглъщанията са едни от най-често използваните варианти за обединения на компании, широко прилагани в международната бизнес практика. Този тип сделки е известно, че имат вълнообразен характер на развитието си през години. Факторите, влияещи върху тези процеси могат да бъдат например, различни икономически и финансови кризи, преструктуриране на браншовете, интернационализацията и глобализацията в световната икономика и бизнес, консолидацията в банковото дело, приватизационните процеси в отделните държави и др.

  1. ВИДОВЕ СЛИВАНИЯ И ПОГЛЪЩАНИЯ

В широк смисъл сливането се разбира като процес, по време на който няколко компании формират една. Но в правната наука и от гледна точка на счетоводството се изисква разделянето на тази категория на два отделни компонента - сливания и поглъщания. Разликите между двете понятия могат да бъдат характеризирани по следния начин. В резултат на сливането няколко компании се сливат в една. Освен това по правило има една придобиваща компания, която инициира такава сделка и има по-мощен икономически потенциал. Отличителна черта на сделката за сливане е, че акционерите на придобитото дружество след сливането запазват правата върху своите акции, но в нова, слята корпорация. Процедурата по поглъщане се отличава, с това че придобиващото дружество купува от акционерите на придобитото дружество всички или поголямата част от акциите. Така акционерите на погълнатото дружество губят правата за дял в капитала на новото дружество. По този начин описани сливанията и поглъщанията са процедура за смяна на собственика или промяна на структурата на собствеността на компанията, като са крайната връзка в системата от мерки за нейното преструктуриране. Сливанията и поглъщанията включват не само обединяване на икономически субекти, но и въвеждането на нови структурни единици в тях - дивизии. На тази основа трябва да се разграничат две концепции - разширяване на бизнеса (интеграция) и бизнес визия (разпадане). Има няколко подхода за разбиране на сливанията и терминологията в този случай е неточна. Термините "поглъщане", "сливане", "придобиване" често се припокриват и могат да се използват синонимно, въпреки че техните значения са различни. В икономическата литература съществуват различни определения за сливания и поглъщания. Например L.K.Gibbs ги разграничава на:

  • Поглъщането е сделка, направена с цел установяване на 100% контрол на дружеството майка върху икономическото дружество и осъществена чрез поглъщане на повече от 30% от уставния капитал (акции) на погълнатото дружество с последващо сливане на погълнатото дружество в дружеството майка;

  • Сливане е комбинация от отделни дружества в един икономически субект, или при равни други условия, или в резултат на факта, че една компания получава контрол над активите и операциите на друга компания;

  • Придобиване - закупуване на акции в компания на свободен пазар или чрез оферта за покупка.

Трябва да се отбележи, че дейността на пазара на сливания и поглъщания далеч надхвърля обичайните сливания и поглъщания. В съвременния смисъл този пазар включва също разделяне или продажба на активи, когато компанията вижда част от своите бизнес единици като независими корпорации; всякакви реорганизации, когато една компания възстановява капиталовата си структура, за да промени мотивацията на мениджърите; компании с отворен код по групи частни инвеститори.
Сливането на компании е важна стъпка в тяхното развитие, но не помалко важен е моментът на разпореждане с активите - производствени линии, подразделения, дъщерни дружества. В случай на продажба, компанията продава част от активите си и не се създава нова корпорация. Компанията майка може да реши да продаде, тъй като продажбата не осигурява необходимата възвръщаемост.
Причините могат да бъдат различни: неефективност на лидерството, загуба (липса) на синергичен ефект, намаляване (липса) на перспективи за растеж и т.н. Въпреки това са възможни ситуации, когато компанията прехвърля част от печелившата продукция.

  1. БАНКОВИ СЛИВАНИЯ И ПРИДОБИВАНИЯ

Сливанията и придобиванията са едни от най-интересните процеси в бизнеса, а когато те се случват в банковия сектор, вниманието към тях е още по-голямо. Процесите на консолидация не се спират, такива сделки се сключват постоянно по света и Европа, а през няколко години и в България.
Сливанията и придобиванията на банки са процеси, които провокират специфични промени в банковия и финансовия сектор на всяка страна. Те водят до разместване на пазарните слоеве и оказват влияние върху различни аспекти: ефективност, рентабилност и конкуренция. Повишаването на ефективността е цел пред банковите ръководства, за чието достигане сливанията и придобиванията са специфичен инструмент. Тези процеси могат да окажат и негативен ефект върху ефективността, ако не бъдат планирани и управлявани правилно.
Последните няколко десетилетия се характеризират с все по-нарастващ брой банкови сливания и придобивания както в световен мащаб, така и в България. Тенденцията за продължаващо окрупняване и концентрация в сектора откроява като ключов проблема за ефективността на консолидираните банки. Тя може да бъде анализирана, като се съпостави с ефективността на банките, преди да се включат в консолидациите, както и с тези, които не се консолидират, за да бъде откроен тренд. Промените в ефективността и оперативното представяне извеждат на преден план въпроси, свързани с управлението на консолидационните процеси и тяхната необходимост за банковите акционери и стейкхолдери.
Преобладаващото мнение в специализираната литература е за позитивен ефект от сливанията и придобиванията върху банковите разходи и ефективността на консолидираната банка.
Банковите сектори на различните държави се отличават със свои специфики и влияние на различни фактори: състояние на икономиката, влияние на фондовата борса, макропруденциална политика и др. Разнопосочните мнения в теорията могат отчасти да бъдат обяснени с тези фактори, но от съществено значение за получените резултати е и методологията на изследване. Въпреки големия брой изследвания на ефективността от консолидации, трудно могат бъдат посочени преимущества на едната или другата хипотеза. В тбл. 1 представени авторите, подкрепящи една от двете хипотези и иводите, до които достигат.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница