Въведение в AutoDesk Maya



страница1/4
Дата22.02.2023
Размер1.19 Mb.
#116675
  1   2   3   4
Курсова работа по Графичен Дизайн - 46448z (1)
Свързани:
ASI - user stories





УНИВЕРСИТЕТ ПО БИБЛИОТЕКОЗНАНИЕ И ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ


КАТЕДРА „ИНФОРМАЦИОННИ СИСТЕМИ“
СПЕЦИАЛНОСТ „ИНФОРМАТИКА И КОМПЮТЪРНИ НАУКИ“


КУРСОВА РАБОТА


на тема:

Въведение в AutoDesk Maya


Изготвил: Научен ръководител:…………..


Роберт Веселинов (Доц. д-р Иван Тренчев)
задочно обучение
Ф.№ 46448з

София
2021



Съдържание




1. Въведение и работа с интерфейса 2
1.2 Работа с менюта 4
1.3 Промяна на главното меню 4
2. Отваряне и записване на файл 4
3. Избиране на обекти 6
4. Използване на инструментите за трансформиране 6
4.1 Разбиране на манипулаторите 6
5. Превключване на оформленията 7
5.1 Персонализиране на оформления 8
6. Възпроизвеждане на анимации 8
6.1 Достъп до предпочитанията за анимация 9
6.2 Стартиране на анимация 9
7. Въвеждане на команди 11
8. Използвана литература 12


1. Въведение и работа с интерфейса


Maya е програма разработена от Alias Systems Corporation, но е собственост на Autodesk. Програмата се използва за моделиране, анимиране и създаване на 3D сцени. 3D сцените създадени с Maya се появяват в известни филми, телевизия, реклами и игри. С Maya може да създавате собствени 3D сцени и да ги изобразявате като неподвижни изображения или като анимационни поредици.
Съществуват няколко версии на Maya и разликата между тях се крие във функциите, които са включени във всяка. Комерсиалната версия на Maya включва всичко необходимо за създаване и изобразяване на 3D сцени и анимации. Разширената версия включва функциите на флуидни ефекти, плат, коса и козина. Налична е и свободно достъпна версия на Maya, наречена Personal Learning Edition. Personal Learning Edition е чудесното издание за стартиране на вашето обучение с програмата.
На пръв поглед интерфейсът може да бъде малко обезсърчителен защото включва бутони, контроли и параметри навсякъде, но ако се вгледате отблизо, ще разберете, че всички контроли са комплектовани в логически групи. Запознаването с тези различни набори от логически групи прави интерфейса много по-лесен за работа.

Фиг. 1

В горни край на интерфейса са менютата и лентата с бутони, наречена Status Line. Менютата се променят в зависимост от режима в който работите. Под Status Line има ред бутони с раздели. Този ред бутони се нарича Shelf и предлага удобен начин за групиране на набори от команди заедно ( Фиг.1).В дясната страна на интерфейса има панел с параметри наречен Channel Box. Тези параметри, известни като атрибути се променят в зависимост от обекта който е избран. Под Channel Box се намира Layer Editor ( Фиг. 1 ).
В долната част на интерфейса е плъзгачът за време и обхват ( Time and Range Slider ) и контролите за анимации, които се използват за определяне и придвижване между различните кадри на анимационната последователност. Също в долната част се намира Command Line, което ви позволява да въвеждате текстови команди и линията за помощ ( Фиг. 2 ).
Фиг. 2
И накрая вертикалната колона от бутони вляво от интерфейса, известна като набор от инструменти и бутони за бързо оформление (Toolbox and Quick Layout buttons) ( Фиг. 3 ).

( Фиг. 3 )
Тези бутони се използват за избиране и трансформиране на обекти от дадена сцена, както и за промяна на оформлението на интерфейса.
Ключова концепция, която трябва да разберете, когато започнете да работите с интерфейса е това, че има няколко начина за достъп до една и съща команда. Този дизайн е умишлен, защото позволява на начинаещите интуитивен метод за достъп до дадена команда, както и предоставя на напредналите потребители да работят по-бързо докато научат преките пътища.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница