Възможности за развитие на здравен туризъм в гр. Поморие



страница1/7
Дата12.01.2023
Размер102.79 Kb.
#116213
  1   2   3   4   5   6   7
Курсова работа по Алтернативни видове туризъм



ЦЕНТЪР ЗА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ

КУРСОВА РАБОТА

Учебна дисциплина: Алтернативни видове туризъм

Тема: Възможности за развитие на здравен туризъм в гр.Поморие


Разработил: Преподавател:
Доц.Д-р Красимир Левков


Специалност:Икономика в туризма
ОКС:Бакалавър
Факултетен №:191430222017

Съдържание



  1. Увод

  2. Същност,възникване и потребители на балнеолечебния туризъм

  3. Активи и проблеми пред балнеолечебния ту­ризъм в Бъл­­­­­гария.

  4. Условия за развитие на балнеолечебния ту­ризъм в Поморие

- Калолечебница Поморие

  1. Гранд хотел Поморие-спа,балнео и уелнес

6. Заключение

Увод:
Балнеолечебният (медицински, здравен) туризъм е един от исторически най- рано утвърдилите се видове туризъм. Чрез него индивидите удовлетворяват потребностите си от лечение, рехабилитация и профилактика. Този вид туризъм може да се практикува самостоятелно в специализирани центрове или в комбинация с други видове туризъм. Балнеоложките курорти в България имат най-дълга
история. Траките, които населяват българските земи
издигат в култ изворните води. Курортното дело се заражда
на базата на тракийската медицина, утвърдена като
природолечебна. Древните гьрци също използват широко
българските минерални води и ги боготворят, което личи по
сечените от тях монети. Край минералните извори се
строят плувни басейни; използува се балнеолечението.
В последните десетилетия потребностите от курортно лечение и профилактика в световен мащаб (в частност и в България) нараснаха много в резултат на променената структура на заболеваемостта и зачестилите заболявания вследствие на пренапрежение и нервна преумора. Увеличението на хроничните социално значими заболявания формира голям потенциал на търсене на медицинския туризъм. Прогнозира се, че и в близките десетилетия търсенето ще нараства, особено по отношение на профилактичните мероприятия. Целта на моята курсова работа е да определи важното място на балнеолечебния туризъм в системата на стопанския туризъм и в структурата на икономиката на страната като цяло и в частност в гр.Поморие.
Малко са страните в Европа, които могат да се конкурират с България по изобилие и многообразие на термоминерални води. Известни са над 550 находища с 1600 минерални извора, които се характеризират с изключително разнообразен химически състав. Ценен ресурс са и големите запаси от висококачествена лиманна лечебна кал и лечебен торф. В България има повече от сто балнеокурорта. Богатата гама от лечебни и възстановителни туристически програми непрекъснато се обновява с включването на екзотични, самобитни елементи, както и по-модерни лечения. Голяма част от услугите са насочени не само към хора, нуждаещи се от лечение и профилактика, а и към здрави хора, търсещи релаксация и избавяне от ежедневния стрес. Успоредно с провеждането на лечение и профилактика се предлагат и различни възможности за спорт - водни спортове, тенис на корт, вело-спорт, джогинг, пешеходни турове в планинска среда и др.
Страната ни е на едно от първите места в Европа по своята уникалност, многообразие и изобилие на водоминералните, биоклиматичните, ка­лолечебните, таласотерапевтичните и оздравителни ресурси. Страната има вековни традиции в балнео и климатолечението. В Европа най-популярният туризъм в последните
десетилетия става оздравителният туризъм в съчетание с
балнеологията. Измореното, много работещо и застаряващо
население на Европа все повече изказва своите
предпочитания към курортите Тези природни дадености на България, в съчетание с
нейния уникален южноевропейски климат, възможностите
за целогодишен туризъм (и в съчетание с богатата и
красива й природа, културна история и др.) й дава
неповторими възможности да развие нов икономически и
стопански сектор, който да има сериозен дял в Брутния
Вътрешен Продукт на страната и който поради своите
уникални възможности да привлече сериозни инвестиции
отвън.
Умелото съчетаване на огромното богатство на природни условия със съвременна модерна хотелска, специализирана балнеоложка база и подходяща инфраструктура предлага много добри възможности за ефективно целогодишно лечение и профилактика на най-разпространените в наше време болести, за почивка и рекреация. България има солидни предпоставки за бързо развитие на модерен оздравителен туризъм. Балнеолечението в България е с дългогодишни традиции. Много от находищата на минерални води са локализирани в планинска и полупланинска среда с богати биоклиматични и ландшафтни качества, в близост до чисти планински води и иглолистна растителност – уникална среда с йонообразуващи фактори и с голямо физиологично и терапевтично значение.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница