Възпитанието и превенцията на агресията при децата



страница1/3
Дата13.01.2024
Размер17.05 Kb.
#119931
  1   2   3
Document 1
Свързани:
Утопия (2)


Възпитанието и превенцията на агресията при децата
Проблемът за агресията и агресивността е значим за разглеждане както за теорията, така и за практиката. Обект на изследване от учени и практици, от много научни области, е същността на понятието, съдържанието, измеренията му и неговите детерминанти. Води се спор относно природната особеност на агресивността – дали тя е вродено или придобито свойство на индивидите. Неразрешените главни противоречия, явленията на класово разслоение, безработицата, бедността, престъпността утвърждават агресията като закономерност в отношенията между хората, между малките деца, учениците, учителите. Ето защо въпросът е социално значим и особено важен за разрешаване и в педагогическата практика. Агресивното поведение е със социално решаващо значение и е изключително важно неговото преодоляване. Процесът изисква целенасочено включване на основните педагогически фактори, семейството и обществото за преодоляване на всякакъв вид агресивно поведение.
Липсата на родителски контрол и грижи, криминогенната приятелска среда и негативните образци на подражание влияят най-силно и най-пряко върху поведението на подрастващите, при които се открива склонност към агресивни прояви при разрешаването на проблемни ситуации.
Много са причините, които биват изтъквани като първоизточник на агресия. Възникването на проблема е в следствие от комплекс от причини. Възпитателните фактори са в единството на семейството, училището и обществото. Обикновено децата могат да възприемат чуждото агресивно поведение като модел на подражание в зависимост от наказанията или възнагражденията, които следват. Тук влияние оказват и много личностни и социални фактори.
Специалистите смятат, че агресивното поведение е като своеобразен вик за помощ, за внимание към неговия вътрешен свят, в който са се натрупали прекалено много разрушителни емоции, с които детето няма сили да се справи само. Някои идеи за справяне с детската агресивност са:

1. Извънучебни занимания и насочване на енергията към друга подходяща дейност - дори когато агресията вече се е проявила по един или друг начин, детето трябва да има възможност да „пренасочи” негативната си енергия, да я преобразува в нещо градивно. Един от положителните примери в това отношение е свиренето на ударен инструмент. Смисълът на това е, че:
- Детето твори, вместо да разрушава, а заедно с това изгражда личен творчески усет и се учи да възприема и създава изкуство.
- „Ударът” по барабана замества буквалния удар, насочен към друго дете.
- Свиренето на ударен инструмент помага за освобождаване от натрупаната отрицателна енергия, потиснати емоции. Изгражда се на нов душевен свят, безопасен за детето, където то получава усещане за контрол над ставащото.
- Детето намира нови начини за комуникация и изразяване на себе си.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница