За организация и управление на гробищните паркове и погребално-обредната дейност на територията на община несебър І. Общи разпоредби



Дата18.12.2018
Размер110.42 Kb.
#107413

проект

НАРЕДБА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ

И ПОГРЕБАЛНО-ОБРЕДНАТА ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА НЕСЕБЪР

І. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл.1 /1/ Настоящата наредба урежда статута, управлението и вътрешния ред в гробищните паркове (гробищата) на територията на Община Несебър, организацията на погребално-обредната дейност на територията на общината, ползването и задълженията за благоустрояване на гробните места.

/2/ Наредбата определя правомощията на общинската администрация при извършването на услуги от обществен интерес, свързани с траурната дейност, както и задълженията на гражданите и фирмите, съгласно целите на предходната алиния.


Чл.2 /1/ Гробищните паркове са обществени терени със специално предназначение. Те са публична общинска собственост по смисъла на на чл. 140, във връзка с чл. 17, алинеи 2 и 4 от Конституцията на Република България и на чл. 3, ал. 2, т. 3 от Закона за общинската собственост.

/2/ На територията на Община Несебър действат:



  1. Гробищен парк в гр.Несебър;

  2. Гробищен парк в гр.Свети Влас,

  3. Гробищен парк в гр.Обзор,

  4. Гробищен парк в с.Равда,

  5. Гробищен парк в с.Тънково,

  6. Гробищен парк в с.Оризаре,

  7. Гробищен парк в с.Гюльовца,

  8. Гробищен парк в с.Кошарица,

  9. Гробищен парк в с.Баня,

  10. Гробищен парк в с.Емона,

  11. Гробищен парк в с.Приселци,

  12. Гробищен парк в с.Паницово,

  13. Гробищен парк в с.Раковсково.

Чл.3 Създаването на нови, разширяването или закриването на действащи гробищни паркове на територията на Общината се извършва след решение на Общински съвет – Несебър.

Чл.4 /1/ Паркоустройственият гробищен план се приема и при нужда се изменя от Общински съвет – Несебър.
/2/ С плана по алинея 1 се определят главните и второстепенни алеи на гробищния парк и гробните парцели. Парцелите се разделят на редове, които се броят от изток на запад, а гробовете – от юг на север. Редовете и гробовете се отделят с междинни пътеки. Определят се и:


  1. площи за озеленяване около оградата и край алеите с висока дървесна растителност, храсти и цветни насаждения;

  2. сгради и места за други дейности, необходими за правилното функциониране на гробището;

  3. тоалетни за посетителите, които трябва да са свързани с градската канализация, или клозети на места, определени по проекта;

  4. места за паркиране на моторни превозни средства.

/3/ Гробищата се проектират в съотвествие с нормите за проектиране, установени от Министерство на регионалното развитие и благоустройство.

/4/ Допуска се обособяването на отделни парцели за различните религиозни общности и етнически групи.

ІІ. УПРАВЛЕНИЕ И ПОДДЪРЖАНЕ
Чл.5 Управлението, стопанисването и поддържането на гробищните паркове, сградите и съоръженията в тях се осъществява както следва: за Гробищен парк – Несебър – от общинската администрация или от лице, определено по съответния законов ред, а за останалите гробищни паркове – от съответните кметове или кметски наместници.
Чл.6 /1/ Кметът на Община Несебър организира поддържането и обновяването на гробищните терени, сгради и съоръжения, озеленяването и изграждането на алейна мрежа, водопроводи, общо осветление, транспортни комуникации и др.

/2/ Общински съвет – Несебър ежегодно заделя средства от общинския бюджет за покриване на разходите за поддържане и обновяване на гробищните терени, сгради и съоръжения, за охрана и озеленяване.


Чл.7 /1/ Лицата, управляващи територията на гробищните паркове осъществяват дейностите по организацията на погребенията, включително по определянето на ден, час и място.

/2/ Изкопаването, заряването и оформянето на гроб се извършва със съдействието и/или под контрола на представител на лицето, управляващо съответния гробищен парк.

/3/ Лицата, управляващи гробищните паркове водят регистри и картотеки на покойниците и гробните места на територията на общината, дават разрешение за благоустрояване на отделни гробни места и фамилни гробници,
Чл.8 Гробищните паркове с прекратена в тях погребална дейност, се поддържат от общината и кметствата.

ІІІ. ГРОБНИ МЕСТА И ТЯХНОТО ПОЛЗВАНЕ
Чл. 9 По регулацията си гробищният парк се дели на гробни полета (квартали), в които се оформят гробните места по редици и колони.

Чл.10 Гробните места са: обикновени гробове, урногроб, фамилни гробни места /гробници/ и гробове с бетонна камера.

1.Обикновените гробове са обособени части от парка на гробището, съобразени с изискванията на Наредба № 21 на Министерството на здравеопазването за хигиенните изисквания за изграждане и поддържане на гробищни паркове/гробища/ и погребване и пренасяне на покойници, за полагане на ковчега с тялото на покойника.

2. Урнови гробове са обособени части от гробищния парк за полагане на една или повече урни с праха на покойници. Урна може да се положи и в обикновен гроб, след представяне на надлежен документ за законосъобразно извършено кремиране.

3. Фамилни гробни места /гробници/ са обособени части от гробищния парк за полагане на една или повече урни с праха на покойници или за полагане на един или повече ковчези с тялото на покойника, които се иззиждат с прихлупващи плочи за сметка на гражданина.

4. При осигуряване дълбочина на изкопа над 2.20 м се допуска извършване на второ погребение преди изтичане на 8 годишния срок при условие, че първият ковчег се постави в бетонна камера. Камерата се изгражда от масивни ограждащи стени с височина 60 см покрита със стоманобетонни ивични елементи, със замонолитени фуги. Над втория ковчег се осигурява минимален слой пръст от 1 м.


Чл.11 Изкопаването на гробни места се извършва от лица /гробокопачи/, назначени от юридическото лице по чл.5, стопанисващо гробищните паркове.
Чл.12 Урнова ниша са обособени части от специално изградени урнови стени с определени размери за полагане на урни с праха на покойник.
Чл. 13 С полагането на покойник или на урна с праха му в гроб или в урнова ниша, за наследниците му по закон или завещание се поражда правото на гробоползване. Наследниците определят лице за контакти, което се вписва в регистъра на гробищния парк. На лицето за контакти се връчват всички съобщения по настоящата наредба. Лицето за контакти уведомява, лицата по чл.5 за всички промени в обстоятелствата.
Чл.14 Правото на ползване на обикновен или урнов гроб, както и на фамилна гробница, обхваща:

1. извършване на последващи погребения по реда и условията на тази наредба;

2. поставяне на временни или на трайни надгробни знаци, паметни рамки, портрети и изписване имената на покойника освен на майчиния , задължително и на български език;

3. засаждане на нискостеблени декоративни дървета, храсти, цветя и треви;

4. извършване на траурни и възпоменателни обреди.
Чл.15 /1/ Правото на гробоползване е срочно – за 25 години, освен в случаите на възмездно придобиване на ползването за вечни времена.

/2/ Правото на гробоползване може да бъде продължено за срок от 15 години, ако правоимащите лица заплатят определената от Общински съвет такса, но не по-късно от 12 месеца от изтичането на срока по ал.1.

/3/ Това право може да бъде продължавано периодически на всеки 15 години, ако правоимащите заплатят съответните такси преди изтичането на срока.
Чл.16 /1/ При последващи погребения в едно гробно място, правото може да бъде продължено и по искане на наследниците. В тези случаи се продължава правото на гробоползване и за наследниците на първия погребан.

/2/ Когато първото погребано лице няма наследници и правото на гробоползване е продължено, наследниците на следващия или следващите покойници по реда на извършените погребения в същото гробно място придобиват самостоятелно право на гробоползване, след като декларират писмено пред лицата по чл.5, че първият погребан няма наследници.


Чл.17 Когато правото на гробоползване не е било продължено по реда на чл.15, гробното място се предоставя за нови погребения. Останките от погребения се изваждат и заравят във фамилен гроб или общ гроб (костница), освен ако близки на покойника пожелаят те да бъдат кремирани.

(2) За изтичането на срока по чл.15 от настоящата наредба задължително се уведомява вписаното в регистъра лице за контакти по чл.13 от наредбата. Ако посоченото в регистъра лице за контакти е починало или по други причини и е невъзможно връчването но съобщение, същото се връчва на друг от наследниците по закон на починалия.


Чл.18 Безсрочно право на гробоползване може да се придобие от ползвателите с редовно поддържане на благоустроени с трайни паметни знаци гробни места, след заплащане на определените такси в Наредбата на Общински съвет - Несебър по чл.9 от ЗМДТ.
Чл.19 Полагането на друг покойник в обикновен гроб не се разрешава преди изтичането на 8 годишния санитарен срок от предишното погребение. Това ограничение не се прилага при урнополагането.
Чл.20 /1/ Възмездно преотстъпване на правото на гробоползване не се допуска.

/2/ Безвъзмездното преотстъпване на това право ползвателите могат да извършат с писмено заявление до общинската администрация с нотариално заверени подписи. Заявлението се прилага към съответната партида на гробищния регистър. По същия ред се допуска и замяна на гробове между техните ползватели, ако администрацията прецени, че за това има основателни причини.

Чл. 21 Предварително запазване на индивидуални гробни места, места за гробници и урнови ниши се допуска след заплащане на определените такси в Наредбата на Общински съвет - Несебър по чл.9 от ЗМДТ.

ІV. ПОГРЕБЕНИЯ И ДЕЙНОСТИ СВЪРЗАНИ С ТЯХ

Чл.22 /1/ В гробищните паркове на Община Несебър се погребват покойници с постоянен или настоящ адрес на територията на Общината.

/2/ Покойници от други населени места могат да бъдат погребвани в гробищни паркове на територията на Община Несебър, ако:


  1. имат родственици с постоянен адрес в Община Несебър;

  2. са починали на територията на Община Несебър и са с неустановена самоличност или непотърсени от близките им;

  3. са покойници, чужди граждани, починали на територията на Община Несебър, при изявена писмена воля на роднините им и след писмено разрешение на Кмета на Община Несебър или упълномощено от него лице.

Чл.23 /1/ Погребенията се извършват в светлата част на денонощието, не по-рано от 24 часа и не по-късно от 48 часа от настъпването на смъртта. Погребения след 48 часа от настъпване на смъртта се извършват при условие, че са взети мерки за запазване и консервиране на трупа.

/2/ Близките на починалото лице или съответното болнично заведение, или социално заведение, в което е настъпила смъртта са длъжни веднага след констатирането й да уведомят съответното длъжностно лице по гражданско състояние от Община Несебър, като представят медицинското съобщение за настъпилата смърт и личния паспорт /личната карта/ на покойника за съставяне на смъртен акт.


Чл.24 /1/ Погребенията на покойници се извършва в отделни гробни места. Разстоянието между гробовете не трябва да бъде по-малко от 1 метър по дългите им страни и 0,5м. по късите им страни.

/2/ Всяко гробно място за възрастен трябва да има минимални размери: дължина 200см., широчина 100см. и дълбочина 150 см.

/3/ При осигуряване дълбочина на изкопа над 2,20м. се допуска извършване на второ погребване преди изтичане на минималния санитарен срок, при условие, че първият ковчег се поставя в бетонова камера. Камерата се изгражда от масивни ограждащи стени с височина 0,60м., покрити със стоманобетонни ивични елементи със замонолитени фуги. Над втория ковчег се осигурява минимален слой пръст 1 метър.

/4/ При погребение на трупове на деца, дълбочината на гроба трябва да бъде най-малко 120см.

/5/ При извършване на погребението над гробното място се създава земен насип висок около 50см. Този насип впоследствие може да се оформи с рамка или паметна плоча.
Чл.25 /1/ Погребенията се извършват след представяне на препис – извлечение на акта за смърт.

/2/ Изкоповането, полагането на покойник, заравянето и оформянето на гробните места се извършва от лица (гробари), назначени от от лицата по чл.5.

Чл.26 /1/ Поставянето на предмети в ковчега на мъртвеца и в гроба се извършва от близките на починалото лице, по тяхна преценка.

/2/ В урнова нише не се разрешава поставянето на други предмети, освен урната с праха на починалия.

/3/ Погребването на две или повече лица в общ гроб е недопустимо.
V. ОБРЕДНА И РИТУАЛНА ДЕЙНОСТ
Чл.27 /1/ Религиозни ритуали се провеждат от духовни лица, съгласно каноните на съответната религия.

/2/ Гражданските ритуали по желание на близките на покойника се провеждат в обредната зала или на гробното място. Словото се изготвя от обредника като представител на държавната власт по данни дадени от близките. За дадените неверни данни на покойника, обредникът не носи отговорност.


Чл.28 /1/ Традиционни и обичайни обреди могат да се изпълняват на гроба от близките на починалия, при условие че не противоречат на добрите нрави и не пречат на съседните гробове.

/2/ Обредни действия и ритуали, противоречащи на добрите нрави и благоприличие, са недопустими.



VІ. ОБЩЕСТВЕН РЕД В ГРОБИЩНИТЕ ПАРКОВЕ
Чл.29 Посещенията в гробищните паркове на територията на Община Несебър са разрешени:

  • за периода от 1 април до 30 септември – от 07:00ч. до 20:00ч.;

  • за периода от 1 октомври до 31 март – от 08:00ч. до 18:00ч.

Чл.30 В района на гробищните паркове се забранява:



  1. посещението на деца под 14год. без придружител;

  2. водене на домашни и други животни, с изключение на кучета – водачи на хора с увреждания, снабдени с отличителна екипировка и знаци;

  3. приготвяне на циментови и варови разтвори по алеите, струпването на строителни материали и части за паметници без надлежно разрешение за това;

  4. засаждането на дървета и храсти в междугробищните пътеки ;

  5. отсичате на дървета без разрешение от лицата по чл.5;

  6. изхвърляне на хранителни и други отпадъци извън определените за целта места;

  7. палене на огън и изгарянето на отпадъците;

  8. разлепване на некролози и други материали, освен на определените за целта места;

  9. действия и дейности, противоречащи на добрите нрави и морални норми за поведение, както и такива, несъвместими с предназначението на гробищните паркове.

Чл.31 Ползвателите на гробни места са длъжни да поставят трайни надгробни знаци и да ги поддържат в добър вид. Ползвателите на гробни места са длъжни да ги благоустроят и поддържат в добър вид.


Чл.32 Изоставени, изпочупени и неподдържани временни гробни знаци се отстраняват от гробовете от работниците в парковете по нареждане на лицата по чл.5.
Чл.33 Наследниците на изоставени и отнети гробни места нямат право на материално обезщетение за извършените от тях строителни дейности по гробовете по време на тяхното ползване (паметници, огради, пътеки и други).
Чл.34 Лицата, които са извършвали работи по оформянето, благоустрояването и поддръжката на гробни места, са длъжни незабавно да възстановят терените, засегнати от дейността и да изчистят работните площадки, като извозят материалите и изхвърлят отпадъците на определените за целта места.

VІІ. АДМИНИСТРАТИВНИ НАРУШЕНИЯ И НАКАЗАНИЯ
Чл.35 /1/ За нарушение разпоредбите на тази Наредба, на физическите лица се налага глоба в размер от 20 до 500 лева, а на едноличните търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 100 до 1000лв.

/2/ При повторно нарушение глобата е в размер от 500 до 1000 лева и имуществена санкция от 1000 до 2000лева.


Чл.36 /1/ Актовете за установяване на нарушения по тази Наредба се съставят от служители на общинска администрация, определени със заповед на Кмета на Община Несебър.

/2/ Наказателните постановления се издават от Кмета на Община Несебър или упълномощено от него длъжностно лице.

/3/ Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

VІІІ. ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


§1. Настоящата наредба се приема на основание чл.21, ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница