Закон за изменение и допълнение на Закона за културното наследство



Дата23.05.2018
Размер46.61 Kb.
#69385
ТипЗакон
ПРОЕКТ

МОТИВИ
Относно: Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за културното наследство.

Със законопроекта се предвижда преобразуването на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) в държавно предприятие Национален център за недвижимо културно наследство, с цел осигуряване на необходимите условия за ефективно осъществяване на дейностите в областта на опазване на недвижимото културно наследство.

С преобразуването се цели държавната политика, осъществявана в тази област да отговори на обществения интерес, като същевременно се създадат необходимите предпоставки за провеждане на дейностите по опазване на значими за обществото обекти на недвижимото културно наследство и недвижими културни ценности

Предприятието ще осъществява дейности, свързани с провеждане на процедурите по деклариране и предоставяне на статут на недвижимите културни ценности ( издаване на предварителни и заключителни оценки за предоставяна на статут), издаване на становища за целите на съгласуването на инвестиционни проекти и искания за намеси в защитени територии и други, свързани с основния му предмет на дейност, посочен в чл.19. Предприятието ще бъде със статут на държавно предприятие по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.

Предвидено е предприятието да се финансира със субсидия от републиканския бюджет, такси и други собствени приходи. Както и до сега, субсидията ще се предоставя за осъществяване на основния предмет на дейност на предприятието, за възложени от държавата публични задачи и дейности и размерът й ще се запази през тази и следващите години.

С оглед възможността за осъществяване на пряк и ефективен контрол върху дейността на предприятието, министърът на културата ще одобрява план за дейността, финансов план и средствата за работни заплати за текущата година, както и годишния доклад и годишния финансов отчет .


В областта на териториално – устройствената защита:

Прецизира се текста на чл. 14, ал. 1, т. 13, като се привежда в съответствие с процедурата по съгласуване съгласно чл. 84. На съгласуване с министъра на културата, съгласно чл. 84, подлежат всички, изброени в чл.14, ал.1, т. 13, б.”а” документации, независимо от категорията на недвижимата културна ценност, за която се отнасят.

Преразгледани са текстовете относно производствата по деклариране и предоставяне на статут, с цел обхващане на всички възможни хипотези и най - вече с оглед необходимостта от актуализиране на статут на деклариран обект, както и на постоянен статут. Премахнати са разпоредби, свързани с процедури по уведомяване, с оглед уведомяване за издадените от министъра на културата заповеди, предвид публичния достъп до регистъра на недвижимите културни ценности.

Преразгледан е съставът на Специализирания експертен съвет по чл. 64, ал. 2. Предложена е промяна в наименованието и експертен състав, при който в по – голяма степен са застъпени представители на професионалните организации и научните среди, с оглед на това че предварителните и заключителни оценки за даване или отнемане на статут, както и за промени в статута на недвижимите културни ценности се изготвят и предлагат на институционално ниво от НИНКН, както и с участието на научни или културни организации.

Съгласно разпоредбите на ЗКН резерватите могат да бъдат само археологически. Статутът на заварените архитектурни, исторически, градоустройствени и етнографски резервати не е решен. Непрекъснато възникват въпроси относно наименованието на тези обекти, определени като резервати с постановление или решение на Министерския съвет. Това обуславя и създаването на преходен параграф, с който се определя статута на този вид недвижими културни ценности.
В областта на музейната дейност:

Регламентира се правомощие за министъра на културата в новосъздадената т. 15 на чл. 14 за разпореждане относно временно съхранение на културните ценности във фондовете на други музеи, при настъпване на определени обстоятелства, които поставят културните ценности в риск - като липса на условия за съхранение или закриване на музей.

Уточнява се компетентността на регионалните и националните музей във връзка с осъществяваната от тях методическа помощ, с оглед методическото подпомагане и на създадените обществени колекции.

Преразгледани са текстове относно предоставяне на статут на национално богатство на движимите културни ценности. Регламентира се административно производство по отнемане на статута на културна ценност – национално богатство. В тази връзка с преходна разпоредба се създава специален ред по отношение на музеите, които могат да бъдат заявители по тази процедура, като с оглед големия брой ценности, инвентирани във фондовете, притежаващи статут национално богатство, се предлага предложенията да се правят еднократно в годината и след извършена инвентаризация.

Преразгледани са текстовете, свързани с дейностите по консервация и реставрация, като са отстранени несъответствия и неправилно използване на терминологията.

По отношение на разрешителния режим за извършване на консервация и реставрация се предлага с изричен текст, музеите да бъдат изключени от тази хипотеза, с оглед на законово определената им функция да извършват такава дейност. От друга страна, големият брой ценности, инвентирани във фондовете на държавни, регионални и общински музеи – със статут „национално богатство”, прави неприложима подобна процедура. Конкретните условия за извършване на консервация и реставрация в музей са предмет на специална подзаконова уредба, което позволява да се уредят специфичните изисквания за тази дейност.


В областта на археологическото наследство:

В съответствие с разпоредбите на Европейската конвенция за опазване на археологическото наследство, в разпоредбата на чл. 147, ал. 2 изрично се посочва, че дейността по извършване на теренни проучвания е научноизследователска дейност.

Преразгледани са разпоредбите относно състава и компетентността на Съвет за теренни археологически проучвания. Предвидено е в състава на съвета участие на представители на регионалните музеи, както и участието на трима експерти, вписани в регистъра по чл. 165, ал. 1 в областта на консервацията и реставрацията на архитектурно - строителни и археологически недвижими културни ценности, с оглед произнасяне по въпросите на консервация и реставрация на археологическите недвижими културни ценности.
В областта на контролната дейност:

Предвидена е нова принудителна административна мярка - даване на писмени указания за предотвратяване или преустановяване на нарушенията на закона, както и за отстраняване вредните последици от тях в определен срок, с което се създава законов механизъм за прилагане на принудителни мерки, които имат превантивен и предупредителен ефект и целят предотвратяване на нарушения в областта на опазване на културното наследство.



Преразгледани са административно наказателните разпоредби, с оглед достигане по – пълно съответствие.

МИНИСТЪР – ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БОЙКО БОРИСОВ


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница