Закон за висшето образование



Дата17.10.2018
Размер289.54 Kb.
#90211
ТипЗакон
МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
КОНКУРС „СТИМУЛИРАНЕ НА НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ В ОБЛАСТИ С ПОСТИГНАТИ ВИСОКИ ПОСТИЖЕНИЯ - 2018”


УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА


  1. НОРМАТИВНА БАЗА за провеждане на конкурса

  • Закон за висшето образование;




  • Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на МОН (приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г., Обн. ДВ. бр. 73 от 16 септември 2016 г.)




  • Правилник за устройството и дейността на Медицински университет – София;



  1. ЦЕЛ

Стимулиране развитието и разработването на научни идеи, доказали своята целесъобразност и научна значимост в предходни изследвания. Развитие на научния потенциал (човешки ресурси и физическа инфраструктура) в структурните звена на Медицински университет – София. Стимулиране на програмната организация на научни изследвания в МУ – София.


  1. УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ:

3.1 Право на участие в конкурса имат научноизследователски екипи при условие, че поне 3/4 от състава им е на трудов договор в МУ-София, сформирани с програмна цел, провеждащи своята изследователска дейност в база – структурно звено (факултет, филиал, колеж, център) от състава на Медицински университет – София, което в настоящия конкурс се нарича и базова организация.

3.2. Ръководител на научноизследователския колектив е преподавател на основен трудов договор (§ 4д, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за висшето образование) в МУ – София с доказана научна компетентност и опит, съответстващи на целите на проекта, заемащ академичната длъжност "професор", "доцент" или "главен асистент" в структурно звено на МУ – София - притежаващ образователната и научна степен "доктор".

3.3 Водещият изследовател и/или членовете на изследователския екип са участвали във ведомствени, национални и/или международни проекти, финансирани след 2015 г. (прилагат се хартиени и електронни копия от титулна страница на проекта, списък на колектива и страницата с подписи от съответния сключен договор за финансиране), като са на лице следните условия:


      • ако участието е в международни или национални проекти да е завършило с публикация в реферирано научно списание - прилага се хартиено и електронно копие на публикувания труд и титулна страница на списанието;

      • или ако участието е във ведомствени проекти на МУ – София да е завършило с отлична оценка - прилага се копие от документа.

3.4. Водещият изследовател и/или членовете на изследователския екип имат публикации в списания с импакт фактор по Web of Science (Elsevier) и с импакт ранг (Sсopus) в научното направление на проекта по класификатора на СМН през последните 3 години (2015, 2016, 2017). Задължително се удостоверява с документ от Централната медицинска библиотека, верифициращ списанията. - прилага се списък и хартиено и електронно копие от титулната страница на списанието и публикацията, подбрани по преценка на авторите.


3.5. Участието на млади учени (в т.ч. докторанти и студенти) в колектива ще се счита за предимство.

3.6. В рамките на съответния конкурс:

3.6.1. Един преподавател в МУ – София може да участва: като водещ изследовател – в един изследователски проект и/или като член на изследователския екип – в два броя изследователски проекта (Ако е тясно специализиран в извършване на специфична научна дейност и няма друго лице, което да извърши този експеримент – по изключение до три изследователски проекта.)

3.6.2. Един изследовател, изпълняващ дейности по изпълнението на проекта (с трудов договор в структурните звена на МУ-София, в Университетските болници и в други организации) може да участва като член на изследователския екип – в два броя изследователски проекта (Ако е тясно специализиран в извършване на специфична научна дейност и няма друго лице, което да извърши този експеримент – по изключение до три изследователски проекта.).


3.7. В случай, че в работата по проекта участват физически лица, които нямат трудовоправни взаимоотношения с МУ-София и предоставят свои лични данни, задължително тези лица попълват и представят декларация по образец за обработване на личните им данни (формуляр за съгласие на субекта на данни), предоставен в изследователския проект.



  1. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТА:

4.1. Да демонстрира съществуваща научна база за провеждане на изследвания.

4.2. Да допринася за утвърждаването на научната организация като водещо научно звено в съответното тематично направление.

4.3. Да гарантира провеждането на интердисциплинарни изследвания.

4.4. Да разширява обхвата на научна дейност на МУ – София.

4.5. Да предвижда разширяване и надграждане на съществуващото научно оборудване като се обоснове необходимостта от закупуването на специализирана апаратура и участието й в образователния процес.

4.6. Да показва наличие на трайно вътрешно и между-институционално сътрудничество, при което поне 3/4 от състава на изследователския екип е на трудов договор в МУ-София;

4.7. Да обосновава постигането на теоретичен или практически принос.

4.8. Да съдържа оценка на риска за неизпълнение на проекта.

4.9. Да съдържа план за реализация и разпространение на резултатите от изпълнението на научния проект.

4.10. Да съдържа обоснован финансов план.

4.11. Да съдържа информация каква дейност ще извърши всеки участник, включен в изследователския екип при изпълнението на задачите в изследователския проект.

4.12. Заявка за участие в конкурса за финансиране на научна разработка чрез настоящата система се подава в деловодството към Ректората на МУ - София, като се попълва стандартен формуляр за изследователски проект в 2 екземпляра (Приложение 1) в рамките на обявената сесия.

4.13. За всеки изследователски проект се изискват следните подписи на:


  • Водещ изследовател – верифицира данните изложени в изследователския проект;

  • Декан – удостоверява, че като ръководител на базовата организация е информиран за разработването на проекта;

  • Главен счетоводител – удостоверява, че план-сметката е изработена, съгласно изискванията на съществуващата нормативна уредба;

  • Ръководител на катедра – като ръководител на Университетската структура удостоверява, че научната проблематика в основата на проекта е актуална за медицинската наука и образование.

4.14. Задължително е всички подписи на двата екземпляра в т.ч. и на визираните в т. 11 „Участници в изследователския екип” на Приложение 1 (изследователски проект) да бъдат оригинални.

4.15. Подписите по т. 4.13. задължително се придружават от печат на съответната институция.

4.16. Изследователската дейност, която ще се извършва по настоящия проект, не може да бъде и не трябва да включва в себе си клинично изпитване на лекарствени продукти съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

4.17. При провеждане на изследвания с участието на хора и/или животни следва да има положително решение от съответната Комисия по етика на научните изследвания при сключване на договор за финансиране или Комисия по етика към животните при Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно изискванията на Наредба № 20 от 1 ноември 2012 г. (в сила от 01.01.2013 г.).

4.18. Изследователски проект, несъобразен с предходните изисквания, не се допуска до участие в следващите етапи на конкурса.

4.19. При констатиране на плагиатство (припокриване на текстове) в изследователски проекти от една катедра и/или един факултет, подадени за участие в конкурса на МУ – София, същите не се включват в класирането и не се финансират. Съветът по медицинска наука е в правото си да прилага на водещите изследователи санкция с лишаване за срок от 2 години от право на участие в конкурсите на МУ – София за финансиране на изследователски проекти.

4.20. При констатиране на плагиатство (припокриване на текстове) в изследователски проект, подаден за участие в настоящия конкурс, с предишни финансирани проекти, същият не се включва в класирането и не се финансира. Съветът по медицинска наука е в правото си да прилага на изследователския екип санкция с лишаване за срок от 2 години от право на участие в конкурсите на МУ – София за финансиране на изследователски проекти.



  1. ФИНАНСОВИ СРЕДСТВА

Максималният период на финансова подкрепа на изследователски проект, осъществена чрез описаната система е една година. Средствата за финансиране чрез описаната технология се обезпечават от бюджетната субсидия за научноизследователски разходи на Медицински университет - София.

В случай, че в хода на изследователския процес възникне потребност от удължаване времетраенето (определено в клаузите на договора) на проучванията, може да се сключи допълнително споразумение при условие, че е постигната предварителна договореност между двете страни (Медицински университет-София и ръководителя на проекта) за продължаване на финансовата подкрепа.



При сключване на договора водещият изследовател (ръководител на проекта) и участниците в изследователския екип подписват и декларации, подготвени по образец.
5.1. Предназначението на средствата, отпуснати по очертания финансов механизъм включва:

  • разходи за консумативи, материали, химикали и реактиви;

  • разходи за опитни животни и за отглеждането им;

  • разходи за научна литература - поддържане и разпространение на информация, в т.ч. научни публикации въз основа на постигнати резултати, електронни публикации, печатни материали, свързани с проекта.

  • разходи за обновяване на съществуващото оборудване или доставка на ново, необходимо за научната работа по проекта, в размер до 60% от общата стойност на проекта поотделно и/или общо с разходите за: придобиване на компютри и хардуер (компютърна конфигурация, компютър в т.ч. и преносим, хардуерно оборудване, монитор, скенер, принтер, мултимедийно устройство) и придобиване на програмни продукти. При разполагане на оборудването на територията на една базова организация (катедра, секция, лаборатория и т.н.) се гарантира улеснен достъп на учени от други звена на университета, при условие осигуряване на необходимите реактиви, консумативи, химикали и др.

Не се разрешава планиране на разходи за дълготрайни материални активи на Ръководителите на Катедри или Клинични центрове на територията на клинични бази УМБАЛ/УСБАЛ ЕАД, независимо от стойността им.

  • разходи за достъп до уникални научни съоръжения у нас и в чужбина; (например компютърни мрежи или други съоръжения на външни организации);

  • разходи за предвидени изследвания на включените в научната разработка лица или други обекти, които трябва да се извършват в лабораториите на структурните звена на МУ – София и на Университетските болници, имащи договорни отношения с МУ – София за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научни изследвания. Разрешава се предвидените изследвания по проекта да се извършват в лабораториите извън структурните звена на МУ – София и Университетските болници, само в случай, че в университетските лаборатории не ги провеждат. Същото се доказва с удостоверяващо писмо от съответните лаборатории;

  • разходи за застраховка на включените в изследването хора за случаи на увреждане на здравето или смърт;

  • за пътни, квартирни и дневни разходи за работни посещения (командировки) в страната и за участие в научни прояви, свързани с изследователската дейност по проекта;

  • за пътни, квартирни и дневни разходи за работни посещения (командировки) в чужбина и за участие в научни прояви, свързани с изследователската дейност по проекта. Сумата не трябва да надхвърля 20% от общата стойност на проекта;

  • разходи за възнаграждение на докторанти и/или студенти, допълнителен специализиран, технически персонал, като не се заплащат разходи за хонорари на членове от изследователския екип. Сумата не трябва да надхвърля 20% от общата стойност на проекта;

  • разходи за подизпълнител - лице, което ще организира набирането на здрави контроли и финансиране участие на последните в изследователския проект. Сумата не трябва да надхвърля 30% от общата стойност на проекта;

  • разходи за привличане на учени от други страни за краткосрочен престой за определени научни дейности, свързани с изпълнението на проекта;

  • разходи за разпространение на резултатите от проекта в размер до 5% от общата стойност на проекта (приет от СМН).

5.2. В рамките на настоящата система не се финансират разходи за:



  • обезпечаване на рутинни дейности по изследователския процес;

  • заплащане стойността на неуточнена изследователска дейност;

  • заплащане стойността на вече извършена изследователска дейност преди започване на проекта или описание на такава;

  • разходи, свързани с обучението на изследователски и технически персонал;

  • организиране на научни прояви у нас;

  • фонд „Работна заплата” (ФРЗ);

  • канцеларски материали и други;

  • дейности, които не са свързани с проекта;

  • закупуване на обзавеждане, битови уреди, телефонни апарати и други подобни;

  • закупуване на работно облекло и обувки;

  • абонамент на вестници и неспециализирани списания;

  • заплащане на такси за участие в курсове за квалификация, компютърна грамотност, езикова подготовка и др.;

  • заплащане на телефони и ремонт на помещения.

5.3. Процедура на финансиране:

Финансирането на проектите се осъществява на основата на сключени договори между Ректора и Ръководител отдел „Финансови и човешки ресурси”, т.и. Главен счетоводител на МУ - София, от една страна, и научните колективи и базовите им организации за финансиране, представлявани от водещ изследовател, Декан и Главен счетоводител (за изпълнителя) от друга.

В двуседмичен срок след представяне на подписан и надлежно оформен договор плана на разходите и субсидията на базовата организация се коригира в увеличение със съответните проценти от посочената в договора сума: 50% от сумата на договора в 7-дневен срок от датата на сключване на договора, 40% от сумата - след междинно отчитане на хода на работата по договора и останалите 10% от сумата - след приемане на окончателен отчет по договора на база реалния размер на разходите за научноизследователска дейност, документално обосновани и в момента на възникване на разходите. (съгласно Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на Министерство на образованието и науката - обн. ДВ. бр.73/16.09.2016 г., приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г.)



Доставката на апаратурата се извършва съгласно изискванията на приложимите разпоредби от Закона за обществените поръчки, Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки и приетите вътрешни правила за управление на цикъла на обществени поръчки в Медицински университет – София.

  1. ОЦЕНЯВАНЕ НА ПРОЕКТА

Оценката на проекта се извършва на база ТЕХНИЧЕСКО съответствие на документацията и ЕКСПЕРТНА ОЦЕНКА на качеството на разработения проект.
6.1. Критерии за ТЕХНИЧЕСКО съответствие:

  • Проектното предложение е представено в срок.

  • Използвани са предвидените формуляри за този конкурс и съответстващи за базовата организация на ръководителя на проекта (водещия изследовател). Ръководителите на Катедри или Клинични центрове на територията на клинични бази УМБАЛ/УСБАЛ ЕАД не следва да планират разходи за дълготрайни материални активи, независимо от стойността им.

  • Попълнени са всички раздели на формулярите за кандидатстване и приложенията към тях. Не се допуска заличаване на текстове от оповестения формуляр на изследователски проект.

  • Формулярите за кандидатстване и приложенията са представени на хартиен и на електронен носител.


При несъответствие с горните изисквания и при установяване на представени неверни данни, изследователският проект не се допуска до участие в следващите етапи на конкурса и финансиране.
6.2. Критерии за ЕКСПЕРТНА ОЦЕНКА на качеството на разработения проект за научни изследвания, отговарящ на изискванията, визирани в настоящия документ и приложенията към него:

ПОРЕДНОСТ НА КРИТЕРИИТЕ



ИНФОРМАЦИЯ ЗА ХАРАКТЕРИСТИКАТА НА КРИТЕРИЯ


КРИТЕРИЙ НАУЧНА ЗНАЧИМОСТ

1.1.

Провеждането на проектираното изследване е актуално, но целите на проекта са формулирани неясно и нереалистично.

1.2.

Провеждането на проектираното изследване е актуално, целите на проекта са формулирани сравнително добре, но предложената хипотеза не е формулирана убедително.

1.3.

Провеждането на проектираното изследване е актуално, целите на проекта и научната хипотеза са добре формулирани.

КРИТЕРИЙ ИНОВАТИВНОСТ

2.

Провеждането на проектираното изследване предлага нови знания и решения по проблема.

КРИТЕРИЙ ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНОСТ

3.1.

Проектираното научно изследване използва методи с приложение в повече от една научни области.

3.2.

Проектираното научно изследване ще има резултати с приложение в повече от една научни области.

3.3.

Проектираното научно изследване включва участници от различни научни области.

КРИТЕРИЙ ОЦЕНКА НА МЕТОДОЛОГИЯТА

4.1.

Предлаганите изследователски методи съответстват частично на поставените цели.

4.2.

Предлаганите изследователски методи съответстват напълно на поставените цели.

КРИТЕРИЙ ПРАКТИЧЕСКА ЗНАЧИМОСТ

5.1.

За изследванията с научно-приложен характер – оценява се в каква степен ще допринесат за решаването на конкретен диагностичен или терапевтичен проблем.

5.2.

За изследванията, целящи фундаментален научен принос – оценява се степента на перспективност на изследването.

5.3.

За изследванията с медико-социален характер – оценява се в каква степен ще допринесат за оптимизиране връзката между индивида и социума в посока положително въздействие върху биологичното и психично здраве.

КРИТЕРИЙ РЕАЛНО И ОБЕКТИВНО ПЛАНИРАНЕ НА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ФИНАНСОВИЯ ПЛАН

6.1.

Финансовият план не е планиран реално и обективно.

6.2.

Финансовият план е планиран реално и обективно.

КРИТЕРИЙ ОЦЕНКА НА ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ ЕКИП

7.1.

Членовете на изследователския екип имат 2 или повече публикации в списания с импакт фактор по Web of Science (Elsevier) и с импакт ранг (Sсopus) през последните 3 години в научното направление на проекта по класификатора на СМН.

7.1.

Членовете на изследователския екип имат 1 публикация в списания с импакт фактор по Web of Science (Elsevier) и с импакт ранг (Sсopus) през последните 3 години в научното направление на проекта по класификатора на СМН.

7.1.

Членовете на изследователския екип нямат публикация в списания с импакт фактор по Web of Science (Elsevier) и с импакт ранг (Sсopus) през последните 3 години в научното направление на проекта по класификатора на СМН.

7.2.

Членовете на изследователския екип имат участие през последните 3 години във финансирани:

Ведомствени проекти - от МУ – София;

Национални и/или международни проекти - завършили с публикация в реферирано научно списание.

7.3.

Членовете на изследователския екип имат участие през последните 3 години в изследователски проекти, финансирани от ведомствени източници на МУ – София и приключили с отлична оценка от СМН.

7.4.

Участие в екипа на млади учени (до 35 г.), докторанти и студенти.

КРИТЕРИЙ ПОНЕ 3/4 от СЪСТАВА на ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ ЕКИП СА НА ТРУДОВ ДОГОВОР В МУ-СОФИЯ

8.1.

При отговор «НЕ»

8.2.

При отговор «ДА»

КРИТЕРИЙ ТЕХНИЧЕСКО ОФОРМЯНЕ И ПЪЛНОТА НА ПРИЛОЖЕНАТА ИНФОРМАЦИЯ В ПРОЕКТА

9.1.

Материалите не съответстват на изискванията на СМН

9.2.

Материалите частично съответстват на изискванията на СМН

9.3.

Материалите напълно съответстват на изискванията на СМН

6.3. КАРТА ЗА ЕКСПЕРТНА ОЦЕНКА



Основен критерий

Възможна Минимална оценка

Възможна Максимална оценка

Оценка на рецензента

НАУЧНА ЗНАЧИМОСТ

1

3





ИНОВАТИВНОСТ

1

4




ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНОСТ НА ПРОЕКТА

1

2





ОЦЕНКА НА МЕТОДОЛОГИЯТА

1

5




ПРАКТИЧЕСКА ЗНАЧИМОСТ

1

3




РЕАЛНО И ОБЕКТИВНО ПЛАНИРАНЕ НА ЕЛЕМЕНТИТЕ НА ФИНАНСОВИЯ ПЛАН

1

2





ОЦЕНКА НА ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ ЕКИП

0

10





ПОНЕ 3/4 от СЪСТАВА на ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИЯ ЕКИП СА НА ТРУДОВ ДОГОВОР В МУ-СОФИЯ

0

1





ТЕХНИЧЕСКО ОФОРМЯНЕ И ПЪЛНОТА НА ПРИЛОЖЕНАТА ИНФОРМАЦИЯ В ПРОЕКТА

0

2





ОБЩА ОЦЕНКА (сбор от оценките на всички критерии)





При нула точки на един от критериите изследователският проект не се допуска до участие в класирането и не се одобрява за финансиране.
6.4. Проектите се рецензират от 3-ма независими един от друг експерти, определени от Съвета по медицинска наука (СМН), като 3-тият е и докладчик. Рецензентите депозират своите становища под формата на рецензии пред Съвета по медицинска наука в срок до 10 (десет) дни след получаване на материалите за рецензиране. Окончателната оценка, с която разработката участва в класирането, се определя от СМН с явно гласуване с 2/3 мнозинство и подробна словесна мотивация. СМН се произнася и по необходимостта от насочване на разработката за етична оценка от:

  1. Комисията по етика на научните изследвания при МУ – София (КЕНИМУС) - за проучванията, предвиждащи научни изследвания с участие на хора;

  2. Комисията по етика към животните при Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за оценка и регистрация, съгласно изискванията на Наредба № 20 от 1 ноември 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., издадена от Министерството на земеделието и храните - за проучванията, предвиждащи научни изследвания с използване на опитни животни.

6.5. Обявената и утвърдена от Академичния съвет класация е окончателна.


  1. СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРИ

7.1. В срок от седем дни след вземане на окончателно решение по определен изследователски проект от АС на МУ - София, отдел „Наука и акредитация” се задължава да информира писмено ръководителя на проекта.

7.2. В случай на положителна оценка от страна на рецензентите, решения на СМН и Академичния съвет (АС) на Медицински университет - София за финансиране на проекта от бюджетна субсидия на Медицински университет - София, положително становище на Комисията по етика на научните изследвания (за проучване, предвиждащо научни изследвания с участие на хора), при наличие на средства се сключва ДОГОВОР, подготвен по образец (Приложение 3).

7.3. При проучване, предвиждащо научни изследвания с използване на опитни животни, договорът се прекратява автоматично, ако водещия изследовател и екипа му не получат решение от Комисията по етика към животните при Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно изискванията на Наредба № 20 от 1 ноември 2012 г. (в сила от 01.01.2013 г.) издадена от Министерството на земеделието и храните.

7.4. Ако в срок от 10 дни от датата на уведомителното писмо избраният водещ изследовател не представи попълнен Договор по т. 7.2. в отдел „Наука и акредитация”, независимо от причините, правото за финансиране се губи.

7.5. В случаите по т. 7.4. правото за финансиране се насочва към следващия номиниран проект, останал извън класирането.

7.6. При сключване на Договора:

7.6.1. Водещият изследовател носи отговорност за верността на посочените данни във формуляра „Изследователски проект” като спазва задължителните изисквания.

7.6.2. Водещият изследовател и Главният счетоводител на базовата организация носят отговорност за верността на посочените суми, произведенията и сборовете по отделните елементи според икономическо предназначение в план-сметката и приложението към нея, като спазват задължителните изисквания и указания.

7.7. Договорът се сключва за срок от една година и влиза в сила от деня на подписването му.

7.8. След сключване на Договора Медицински университет - София стартира финансиране на програмния колектив (респ. базовата организация) за текущата финансова година, утвърдено с решение на АС на МУ – София за проект, базиран в Медицински университет – София: 50% от сумата на договора в 7-дневен срок от датата на сключване на договора, 40% от сумата - след междинно отчитане на хода на работата по договора и останалите 10% от сумата - след приемане на окончателен отчет по договора на база реалния размер на разходите за научноизследователска дейност, документално обосновани и в момента на възникване на разходите (съгласно Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на Министерство на образованието и науката - обн. ДВ. бр.73/16.09.2016 г., приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г.).

7.9. Средствата по сключения договор се предоставят на базовата организация от Медицински университет - Ректорат чрез увеличение на субсидията и разходите за наука, както и превод на сумите за научноизследователски разходи по ред и начин определени в Закона за публичните финанси, Закона за държавния бюджет на Република България в рамките на разработения и приет бюджет на Медицински университет - София за съответната финансова година. Размерът на общата отпусната сума за всеки от проектите се предлага от Съвета по медицинска наука и утвърждава с решение на АС, съгласно Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на Министерство на образованието и науката - обн. ДВ. бр.73/16.09.2016 г., приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г.

7.10. Средствата се осигуряват от бюджетната субсидия на Медицински университет - София - Ректорат, съгласно разработения и приет бюджет на Медицински университет - София за съответната финансова година.

7.11. Програмният колектив следва незабавно да пристъпи към реализация на научния проект, включително и към усвояване на отпуснатите средства по параграф 10-14 по елементи според икономическо предназначение, съгласно план-сметката до размера на отпуснатите средства.

7.12. Институцията - базовата организация, дала съгласието си за разработване на проекта на своя територия, се задължава да осигури необходимите основни елементи - подходящи помещения, стандартна лабораторна апаратура или изследователски разходи от общ характер (напр. стандартна стъклария, химикали и канцеларски консумативи и др.), административните разходи и такива за вода, електроенергия и телефон - за целия срок на осъществяване на проекта.




  1. ОТЧИТАНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ РАЗХОДИ И ПОСТИГНАТИТЕ РЕЗУЛТАТИ

Изследователският екип представя в отдел „Финансови и човешки ресурси” на Ректората на Медицински университет – София следните финансови отчети за изразходваните средства:

  • междинен отчет - в срок до 30 август 2019 година (включително)

  • краен (окончателен) отчет - в срок до 30 септември 2019 година (включително).

При представяне на междинен финансов отчет с нулево изразходване по план-сметката, изследователският колектив следва да се мотивира с обективни обстоятелства за неизразходването на средствата. При неспазване на изискването, средствата по сключения договор следва да се възстановяват и екипът да кандидатства за финансиране в следващата конкурсна сесия.

Отчетите се оформят по образец, съгласно изискванията на отдели „Финансови и човешки ресурси” и „Наука и акредитация” на Ректората на Медицински университет – София.



ПРИ ИЗГОТВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ е необходимо да се спазват следните ИЗИСКВАНИЯ:

        1. Оформянето на финансовия отчет с приложените документи за направените разходи, се извършва от Главния счетоводител на базовата организация, съвместно с ръководителя на програмния екип.

С подписите си те удостоверяват достоверността на приложените разходни и други документи и че разходите са извършени в изпълнение на одобрения за финансиране проект.

  1. При разходването на отпуснатите по проекта средства е необходимо стриктно спазване на следните правила:

2.1. Целесъобразност и законосъобразност на извършените разходи, а именно според тяхното предназначение, отнасящо се до самия проект без допускане на рутинни разходи, присъщи на базовата организация, като се има предвид, че финансирането е целево с лимитиран размер.

2.2. Строго спазване на Закона за счетоводството (обн. ДВ бр. 95/08.12.2015 г.) и Инструкция за ИСФУК от финансовите контрольори за предварителен контрол и от Главните счетоводители, които отговарят за текущия и последващ контрол и следят пряко за изпълнението на договора, по-конкретно изисква се наличие на документална обоснованост за извършване на стопанските операции - фактури на български език или договори за доставка по закупуване на химикали, консумативи, апаратура, както и първични документи с доказателствена сила (т.е. надлежно оформени, съдържащи всички реквизити) за заприходяване и отчитане на платените по проекта заявки.

2.3. Главните счетоводители, съвместно с ръководителите на научни проекти е необходимо да спазват и разпоредбите на Наредбите за командировките в страната и в чужбина, както и всички нормативни документи, отнасящи се до съблюдаване на финансовата дисциплина.

При неспазване на гореизложените изисквания, при допуснати аритметични и фактически неточности и неспазване на указанията финансиращата страна - Медицински университет-София, Ректорат, след като уведоми Съвета по медицинска наука, има право да приложи финансови санкции, съгласно Договора за финансиране при допуснати отклонения от посочените правила и процедури (напр. неспазване на срокове по отчитане на Договора). - Базовата организация се санкционира да възстанови 5% от общата сума на договора на финансиращата страна.

Предложения за вътрешни трансформации в параграф 10-14 от елемент в елемент по икономическо предназначение, съгласно план-сметката на съответния научен проект, се правят от ръководителя на проектния колектив с конкретна обосновка в срок до 11 СЕПТЕМВРИ 2019 година, след представяне на междинен финансов отчет. Преди представяне в отдел „Наука и акредитация” на Ректората на МУ – София, предложенията за тези промени трябва да бъдат съгласувани с Главния счетоводител на базовата организация.

Независимо от начина и източниците на финансиране, разходването на средствата следва да се отчита по съответните разходни параграфи и подпараграфи на ЕБК за съответната финансова година, в зависимост от икономическия характер на разхода.

Разходите, свързани с научната дейност на висшите училища, се планират и отчитат съгласно класификацията на разходите по функции и по икономически тип, като за целта се ползва дейност–162–Научноизследователско дело.

Средствата по Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на Министерство на образованието и науката (обн. ДВ. бр.73/16.09.2016 г., приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г.), разходвани чрез системата за грантово финансиране в МУ - София, следва да се отчитат в дейност-341-Академии, университети и висши училища.

Ежегодно в срок до 30.11. в отдел „Финансови и човешки ресурси” при Медицински университет – София, Ректорат, се предоставят от Главните счетоводители на структурните звена предложения за трансформации от § 10-14 – Учебни и научно-изследователски разходи и книги за библиотеките по параграфи на ЕБК и подпараграфи съобразно извършените разходи по касов отчет към 31.10. и очакваното изпълнение към 31.12.



Корекции се приемат или отхвърлят от Съвета по медицинска наука след предварително съгласуване с Ръководителя на отдел „Финансови и човешки ресурси”, т.и. Главен счетоводител на Медицински университет - София – Ректорат за законосъобразност и с докладчика – експерт за целесъобразност.

След представяне и приемане на годишните финансови отчети по научните проекти, Главните счетоводители на базовите организации следва да възстановят остатъците по договорите, обслужвани от тях по единната бюджетна сметка на Медицински университет - София - Ректорат до 15 ОКТОМВРИ 2019 година. При наличие на преразход на отчетените средства спрямо плана, той остава за сметка на базовата организация (предвид на това, че преразходът е резултат от допуснати нарушения на формулираните правила, както и на настъпили промени във валутния режим в страната).



Не се допуска финансовият резултат (икономия или преразход) от отделните проекти да се компенсират взаимно от Главния счетоводител на базовата организация.
9. НАУЧНИ ОТЧЕТИ - ОЦЕНЯВАНЕ НА КРАЕН ПРОДУКТ

В срок от една календарна година, считано от датата на сключване на договора, водещият изследовател изготвя и представя пред Съвета по медицинска наука отчет за изследователската дейност по темата на договора и получените научни резултати. Същият, заедно с пълния архив по сключване на договора се предоставя на вносителя (докладващия във фазата на априорната оценка), който на базата на аргументирана експертиза предлага на съвета апостериорна оценка. След дискусия Съветът по медицинска наука приема окончателна оценка за извършеното по договора. Основните критерии, на които се базира посоченото заключение, са:

9.1. По отношение на научния резултат:


  • постигане на първоначално заявената цел;

  • доказване или аргументирано отхвърляне на научната хипотеза;

  • приложимост на получените резултати.

9.2. Оценка на методологията – до колко е спазена логиката на научното изследване.

9.3. Участия с постигнатите резултати в научни прояви - има ли такива, оценка на форумите и вида на проявите, посочено ли е финансирането от МУ – София на този проект по съответния договор.

9.4. Произлезли от разработката публикации. - Зачитат се само публикации, в които е отбелязано, че разработката е финансирана от МУ-София със съответния договор (посочен № и дата). Изследователските колективи са длъжни да публикуват резултатите от проведените изследвания, съгласно чл. 18 от Наредба за условията и реда за оценката, планирането, разпределението и разходването на средствата от държавния бюджет за финансиране на присъщата на държавните висши училища научна или художественотворческа дейност на Министерство на образованието и науката (обн. ДВ. бр.73/16.09.2016 г., приета с ПМС № 233 от 10.09.2016 г.). За публикациите в списания с импакт фактор по Web of Science (Elsevier) и с импакт ранг (Sсopus) се изисква прилагане на удостоверяващ документ от Централната медицинска библиотека, верифициращ списанията.

9.5. Целесъобразност на извършените разходи - съотношение резултат : цена.

9.6. По отношение на оценката на резюмето, задължително изготвяне по образци и съдържащо в сбит вид специфичните особености на изследването, целта, използваната методика, главните резултати и изводи с обем до 300 думи. Допуска се използването на изречения от основния текст на отчета. При подготвянето му следва да са спазени следните критерии:


  • конкретност на отбелязания резултат;

  • изчерпателност на получения резултат и използвани методики;

  • научен стил;

  • съвпадение на информацията в българския и английския вариант.

9.7. Спазване на срока за представяне на научния отчет.

Съветът по медицинска наука има право да налага санкция на изследователските екипи:

  • при установяване на научна недобросъвестност. Като научна недобросъвестност се считат отчитане на резултати, които не са получени от отчитания проект, отчитане на дублиращи резултати от различни проекти от конкурсите на МУ-София от една календарна година, отчитане на публикации, които не са по проекта и/или с отчитане на едни и същи резултати с прилагане на дублираща се публикация в повече от един научен отчет;

  • лишаване от право за участие в конкурсите за финансиране на изследователски проекти от Медицински университет – София за срок от 1 година, при неспазване на сроковете, съгласно клаузите на договорите и/или нарушаване на оповестените условия и изисквания.

При необходимост по решение на Съвета по медицинска наука, може да се удължи срокът за представяне на научния отчет до 6 календарни месеца, като СМН запазва право за взимане на други решения.



По време на своето изпълнение проектът подлежи на контрол (финансов и научен) от страна на МУ – София, Съвет по медицинска наука (СМН), като задължително всяка промяна в одобрения изследователски проект и сключения договор предварително се заявява и се изчаква одобрение за извършването й.

В случай, че 1 година след представяне на научния отчет и гласуване на неговата оценка, изследователският екип осъществи публикация, в която съгласно изискванията е отбелязано финансирането от МУ - София, на отчитания проект, авторският колектив може да поиска прераглеждане на оценката от Съвета по медицинска наука.



АРХИВИРАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ

В отдел „Наука и акредитация” на Медицински университет - София - Ректорат се съхраняват постъпващите за участие в конкурса изследователски проекти и крайните становища на всеки етап. Тези документи, заедно с докладите, рецензиите, отчетите и протоколите от заседания на Съвета по медицинска наука се съхраняват в архив.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Авторските права на подалите проекти, финансираните проекти и научните отчети на проекти се гарантират, съгласно действащите в момента Закон за авторското право и сродните му права и Закон за патентите и регистрацията на полезни модели, като Съветът по медицинска наука съхранява всички материали при условия на конфиденциалност до одобряването на проектите или до връщането на един екземпляр на авторите. Съветът не носи отговорност при предлагане на една и съща идея от няколко колектива. В такива случаи СМН може да направи конструктивно предложение за промяна (в т.ч. и за дейности на конкурентна основа), като крайно решение за предложената промяна в дейностите по проекта, вземат авторите.

*** При номиниране на проект и сключване на договор за неговото финансиране, авторите на разработката следва да имат предвид, че всяка промяна в план-сметката по Договора или по същността и работната програма на изследването задължително се съгласува първоначално с възложителя, като се сезира СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА и се чака неговото експертно мнение.

*** След изтичане на посочените в Договора срокове, ангажираните лица от страна ИЗПЪЛНИТЕЛ са длъжни да представят в отдел „Наука и акредитация” на Ректората на МУ-София изискуемите отчети с изключение на случаите, за които СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА има друго решение. При непредставяне в срок на договорените отчети на същите се прилагат санкции, съобразно клаузите на сключения Договор.


СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ – Едномесечен, считано от 08 юни 2018 г.

В срок до 15:30 ч. на 09 юли 2018 г. включително кандидатите подават в ПЛИК в ДВА ИДЕНТИЧНИ ЕКЗЕМПЛЯРА ПЕРФОРИРАНИ, РАЗПРЕДЕЛЕНИ И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПОДРЕДЕНИ В ОТДЕЛНИ ПАПКИ:



  • ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ПРОЕКТ по обявения конкурс и приложената документация, съгласно изискванията в условията и реда за участие в конкурса;

За проучванията, предвиждащи научни изследвания с участие на хора задължително се прилагат:

  • ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ И ФОРМИРАНЕ НА ЕТИЧНА ОЦЕНКА от КЕНИМУС попълнено и подписано задължително от водещия изследовател,

  • ФОРМА ЗА ИНФОРМАЦИЯ НА ПАЦИЕНТА изготвена задължително от изследователския екип,

  • ФОРМА ЗА ИНФОРМИРАНО СЪГЛАСИЕ изготвена задължително от изследователския екип,

на хартиен и на електронен носител в един файл (версия Microsoft Windows 7, Microsoft Word 2003, 2007 или 2010, шрифт “Times new Roman”) в ДЕЛОВОДСТВОТО на Ректората на Медицински университет - София, 1431 София, бул. Акад. Иван Гешов 15, етаж 12, стая № 10.

Приемното време на МУ – София за работа с външни лица в работни дни е: от 10:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 15:30 ч.


В срок до 22 юни 2018 г. могат да се задават писмени въпроси (извън условия, ред, изисквания и указания за участие в конкурса) САМО на електронен адрес otdel-nauka@mu-sofia.bg След тази дата няма да се отговаря на запитвания.



  • За проучванията, предвиждащи научни изследвания с използване на опитни животни, етичната оценка се извършва от Комисията по етика към животните при Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съгласно изискванията на Наредба № 20 от 1 ноември 2012 г. (в сила от 01.01.2013 г.) издадена от Министерството на земеделието и храните. Задължително в план-сметката и приложението към нея следва да се предвиди разход за заплащане на такса (стойността й се определя от Българската агенция по безопасност на храните) за издаване на разрешение.



***Забележка!!! Към подписване на договори с класирани проекти ще се пристъпи след получаване на положително становище на Комисията по етика на научните изследвания при Медицински университет – София (за проучванията, предвиждащи научни изследвания с участие на хора) и решение на Академичния съвет на МУ - София.

*** За осигуряване на необходимата информираност и координация при развитието на различни съвременни форми на обучение (електронно, дистанционно, Web-базирано, проектно-базирано, проблемно-базирано, мултимедийно, и др.) във факултетите на МУ – София, и за да се избегне дублиране при разработване на виртуални образователни среди, е необходимо да се взема мнението и да се получава съгласие от Университетския електронен информационен и образователен център, съгласно чл. 4 ал. 2, чл. 6 (1) 2а и 2г, чл. 7 (1) 4 от Правилника за организиране на дистанционна форма на обучение в МУ - София. Следва да се има предвид и чл. 7 (4) „Предложенията по алинеи 1, 2 и 3 се внасят за разглеждане в Консултативния съвет по дистанционно обучение (КСДО)”. Университетският електронен информационен и образователен център е с адрес: бул. „Акад. Иван Евст. Гешов” 15 (Ректорат на МУ – София), етаж 12, стая 12, за контакт проф. д-р Тихомира Златанова, дм – тел. 02 952 37 98 и e-mail: tzlatanova@mu-sofia.bg








Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница