Бизнесът в Еропа



Дата11.02.2017
Размер179.37 Kb.
#14672
ИНФОРМАЦИОНЕН ГИД
БИЗНЕСЪТ В ЕВРОПА
Настоящият Информационен гид на тема: “Бизнесът в Еропа” е разработен с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Разработването и отпечатването на изданието е част от Проект на Регионално Сдружение на Общините “Марица” на тема: „Бизнесът на Хасково и Еврос – заедно в Европа”с номер BG 2004/016-782-01.02.01 – 17 финансиран по програма ФАР транс-гранично сътрудничество BG 2004/016-782-01.02. Проектът се изпълнява на територията на общините-членове на РСО “Марица”, България и Област Еврос, Гърция.

Основната цел на проекта е да допринесе за стабилно развитие, подобряване на бизнес средата и насърчаване на заетостта в трансграничния регион Хасково, България и Еврос, Гърция чрез обмен на опит и установяване на ефективни партньорства.

Специфични цели:


  • Повишаване на квалификацията и знанията на българския бизнес сектор по отношение усвояване на средствата от ЕС.

  • Представяне на техническите изисквания на ЕС пред бизнеса от целевия регион.

  • Повишаване на компетентността на бизнес сектора от двете страни на границата чрез обмен на опит и поставяне на основите за установяване на потенциални възможности за бизнес сътрудничество в трансграничния регион.

  • Подобряване на инвестиционната среда чрез повишаване на капацитета на местните власти за осъществяване на публично-частно партньорство.

Целеви групи по проекта са:



  • Представители на бизнес сектора от регион Хасково, България и Еврос, Гърция.

  • Ръководствата на местните и регионални власти от регион Хасково и регион Евеос.

  • НПО, ангажирани с подпомагане развитието на бизнеса в целевия регион.

Процесът на разширяване на ЕС поставя множество предизвикателства пред бизнеса в новоприетите страни-членки. Европейският съюз подпомага европейските малки и средни предприятия под различни форми, като например безвъзмездни помощи, кредити и в някои случи гаранции. Помощта се предоставя както директно от ЕС, така и чрез програми менажирани на национално ниво, като Европейските структурни фондове. Малките и средни предприятия могат да се възползват също и от серия нефинансови помощни инструменти под формата на програми и услуги за подпомагане на бизнеса.

Настоящият гид цели да представи Европейските програми, подпомагащи МСП и информация за интернет страниците, на които може да бъде намерена повече информация за всяка описана програма.
Схемите за подпомагане са разделени на следните категории:


  • възможности за финансиране – това финансиране е основно тематично и има специфични цели – околна среда, проучвания, образование. То се разработва и управлява от различни Дирекции на Европейската Комисия. Малките и средни предприятия могат да кандидатстват директно пред Европейската комисия за финансиране.

  • Структурни фондове – Европейския фонд за регионално развитие е един от основните финансиращи инструменти за МСП. Програмите и проектите са менажирани и избирани на национално и регионално ниво.

  • Финансови инструменти – повечето от финансовите инструменти се ползват индиректно чрез национални финансови посредници. Много от тях се менажират от Европейския инвестиционен фонд. За информация: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm и http://www.ei.org/ и http://www.gate2growth.com

  • Помощ за интернационализация на МСП – тази помoщ обикновено се състои в подпомагане на посреднически организации или публични власти с цел подпомагането на малките и средни предприятия в намирането на пазари извън Европейския съюз. За информация: http://ec.europa.eu/comm/europeaid/projects/index_en.htm




  1. Възможности за финансиране

1.1. Околна среда, енергия и транспорт


1.1.1. Life +
Тази програма е разделена на три сектора:


  • природа и биоразнообразие

  • околна среда и управление

  • информация и комуникации

Бюджета на програмата за периода 2007-2013г. е 2.1. милярда Евро.


За допълнителна информация: http://ec.europa.eu/environment/life/news/futureoflife.htm
1.1.2. Рамкова програма конкурентноспособност и иновации
Програмата има приблизителен бюджет 3.6 милярда евро за периода 2007-2013г.

Що се отнася до околната среда и енергията тя включва:

а/ програма за предприемачество и иновации, за които са предвидени 430 мильона евро. Целта е да се достигне пълния потенциял на технологиите за опазване на околната среда и да се допринесе за икономически разтеж и конкурентноспособност на предприятията.

б/ Европейска програма „интелигентна Европа” за която са предвидени приблизително 727 мильона Евро. Тази прогама е насочена към промоциране на възобновими енергийни източници и към диверсификация на горивата и енергийната ефективност в транспорта.


За повече информация: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm
1.1.3. Марко поло II
Целта на програмата е да подобри транспортната система, от гледна точка на нейната ефективност и предотвратяване на натоварения трафик. Програматa разполага с бюджет 400 мильона Евро за периода 2007-2013г.
За повече информация: http://ec.europa.eu/transport/marcopolo/index_en.htm


    1. Иновации и изследвания




      1. Седма рамкова програма за изследвания и технологично развитие /2007-2013/

В тази програма се отделя специално внимание на малките и средни предприятия посредством различни програми: „сътрудничество”/32.3 милярда/, идеи /7,5 милярда/, „хора” /4,7 милярда/ и капацитет /4,3 милярда/


За повече информация: http://ec.europa.eu/research/future/index_en.cfm

http://cordis.europa.eu/fp7




      1. Рамкова програма конкурентноспособност и иновации. Що се отнася до иновации и информационни технологии програмата има два основни стандарта: подобряване на условията за въвеждане на иновации чрез обмен на практики между страните членки и действия за насърчаване и промоциране въвеждането на иновации в предприятията; стимулиране на въвеждането на електронни мрежи и услуги и дигитални технологии.




      1. eContentplus /2005-2008/

Програмата има бюджет 149 мильона евро за периода 2005-2008 и е насочена към използване на компютърни технологии в една многоезикова среда


За повече информация: http://europa.eu.int/information_society/activities/econtentplus/index_en.htm


      1. EUREKA- мрежа за пазано ориентирани изследователски и развойни организации

За повече информация: http://www.eureka.be




    1. Образование и обучение

Интегрирана работна програма за обучение през целия живот. Прогарамата включва четири специфични програми: COMENIUS, ERASMUS, LEONARDO DA VINCI, GRUNDVIG.


За повече информация: http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/newprog/index_en.html


    1. Култура и медии

1.4.1. Програма Култура 2007 – подпомага проекти насочени към сътрудничество във всички артистични и културни сфери.


За повече информация: http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/newprog/index_en.html
1.4.2. Медия 2007 – подпомага обучението на професионалисти в медийната сфера, финансира нови продукции, разпространение и промоция на синематографични материали и аудиовизуални програми, фестивали, дава безвъзмездна помощ на Малки и средни предприятия, които работят в тази сфера.
За информация: http://ec.europa.eu/comm/avpolicy/media/index_en.html


    1. Заетост

1.5.1. Информация, консултации и социален диалог


За повече информация: : http://ec.europa.eu/employment_social/labour_low/budget_en.htm
1.5.2. Здраве и сигурност на работното място

За повече информация: http://sme.osha.eu.int/



2. Структурни фондове

Структурните фондове са създадени да подпомагат намаляването на различията между регионите. Програмите по тях се менажират и проектите се селектират на национално ниво.




  • Европейки фонд за регионало развитие – 2007-2013г. – 336 милярда евро в три основни посоки: конвргенция; регионална конкурентноспособност и заетост; европейско териториално сътрудничество

За повече информация: http://ec.europa.eu/regional_policy/funds/2007/index_fr.htm




  • Европейски социален фонд за периода 2007-2013г. Подпомага икономическите и социални промени с множество инициативи финансиращи малки и средни предприятия.

За повече информация: http://ec.europa.eu/employment_social/esf2000/2007-2013_en.html


- Фонд за подпомагане на селското стопанство

През периода 2007-2013г. Фонда се фокусира върху следните оси: повишване на конкурентноспособността за фермите и горските стопанства; околна среда и провинция; подобряване на качесвтото на живот и диверсификация на селскостопанската икономика.


За повече информация: http://ec.europa.eu/agriculture/rurdev/index_en.htm


  • Обединени европейски ресурси за микро и средни предприятия /JEREMIE/

JEREMIE е инициатива на Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия за подпомагане на малките и средни предприятия в по-слабо развитите региони, чрез предоставяне на гаранции за кредити както и рискови капитали за МСП. Фондът ще оперира посредством банки и инвестиционни фондове.
За повече информация: http://www.eif.org/jeremie/

В България средствата от структурните фондове, насочени към малките и средни предприятия са съсредоточени в следните оперативни програми:





  • Оперативна програма Конкурентноспособност, Министервто на икономиката и енергетиката;

  • Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Министервто на труда и социалната политика;

  • Програма за развитие на селските райони, Министервто на земеделието и горите.




ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "КОНКУРЕНТНОСПОСОБНОСТ"

МИНИСТЕРСТВОТО НА ИКОНОМИКАТА И ЕНЕРГЕТИКАТА



ПРИОРИТЕТИ

МЕРКИ

БЕНЕФИЦИЕНТИ

Приоритет 1: Развитие на икономиката, базирана на знанието и иновационни дейности



Операция 1.1: Подкрепа за стартиращи технологични фирми

стартиращи технологични фирми

Операция 1.2: Повишанане на иновативния потенциал на предприятията

МСП (предприятия)

Операция 1.3: Подобряване на про-иновационната инфраструктура в подкрепа на бизнеса



МСП (предприятия)

Изследователски и научни организации, технически университети;

Приоритет 2: Повишаване ефективността на предпиятията и развитие на благоприятна бизнес-среда



Операция 2.1: Проекти за МСП за технологично развитие и модернизация

МСП (предприятия)

Орерация 2.2: Създаване на консултантска мрежа в подкрепа на бизнеса



НПО, предоставящи информационно-консултантсти услуги на МСП, или които са членове на мрежата за подкрепа на бизнеса от съответния регион; индустриални зони

Операция 2.3: Подкрепа за въвеждане на енергоспестяващи технологии и използването на възобновяеми енергийни източници

МСП (предприятия)

Операция 2.4: Подкрепа на бизнес коопериране

мрежи и клъстери от МСП

Приоритет 3: Финансови ресурси за развитие на предприятията

Операция 3.1: Подкрепа за гаранционни фондове

МСП (предприятия)

Операция 3.2: Подкрепа за фондове за дялов (рисков) капитал

МСП (предприятия)

Операция 3.3: Подкрепа за фондовете за микро-кредитиране

МСП (предприятия)

Приоритет 4: Укрепване на международните пазарни позиции на българската икономика



Операция 4.1: Подкрепа за привличане на инвеститори

Институционален бенифициент: Българска агенции за инвестиции

Операция 4.2: Подкрепа за популяризиране и увеличавяне на износа

МСП (предприятия)

Операция 4.3: Подкрепа за развитието на националната инфраструктура по качеството

БИС; ИА; БСА; ДАМТН; лаборатории; органи за оценяване на съответствието - държавна собственост

За повече информация: http://www.opcompetitiveness.bg/uploadfiles/documents/opcompetitiveness_bg_05.03.2007.pdf





ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА "РАЗВИТИЕ НА ЧОВЕШКИТЕ РЕСУРСИ"

МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА



ПРИОРИТЕТИ

БЕНЕФИЦИЕНТИ

Приоритет 1. „Насърчаване на устойчивата заетост и развитие на пазара на труда”- 21%.

Насочен към повишаване на икономическата активност и заетостта, намаляване на безработицата и интеграция на уязвимите групи на пазара на труда.



Консултантски фирми, НПО, Центрове за развитие на предприемачеството, Браншови и професионални организации, Стартиращи и новостартирали фирми от безработни лица, Микро предприятия, Образователни и обучаващи институции и организации

Социално-икономически партньори, Центрове за информиране и професионално обучение, Институции за професионално ориентиране



Приоритет 2. „Повишаване на производителността и адаптивността на заетите” - 18%

Приоритетът е насочен към подобряване на качествените характеристики на работната сила, като акцентира върху преодоляването на проблеми, свързани с недостатъчни инвестиции в професионално и продължаващо обучение, липсата на достатъчно съвременни знания и умения, позволяващи по-бързо интегриране на пазара на труда, както и неадекватните бизнес условия за максимално разгръщане и оползотворяване на наличния човешки потенциал.




образователни и обучаващи институции и организации, работодатели, браншови организации, социално-икономически партньори

институции на пазара на труда, изследователски центрове, НПО



Приоритет 3 “Подобряване на качеството на образованието и обучението в съответствие с потребностите на пазара на труда за изграждане на икономика, основана на знанието” - 20%


МОН, НАПОО, Център за контрол и оценка на качеството на образованието, Национален педагогически център, образователни, обучителни и научни институции, научни организации, училищни настоятелства.

домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, общини.

висши училища, научни организации, центрове за компетентност, високотехнологични фирми, развиващи научна и развойна дейност, научни и технологични паркове, научно-изследователски центрове.


Приоритет 4. “Подобряване на условията за достъп на образование” - 16%

Насочен е към разширяване на възможностите за включване в разнообразни форми за повишаване на образователното равнище, професионалната квалификация и разширяване на индивидуалните компетенции на всички целеви групи в контекста на ученето през целия живот.




образователни и обучителни институции, общини, НПО

спортни клубове, извънучилищни педагогически центрове за работа с деца, читалища, научни организации.

отраслови организации, Национален педагогически център.

МОН, НАПОО,

финансови институции, висши училища


Приоритет 5. “Социално включване и насърчаване на социалната икономика”. - 14%

Този приоритет се осъществява в две основни направления:




НПО, доставчици на социални услуги, социални предприятия, представители на различни общности, консултантски фирми, общини


НПО, доставчици на здравни услуги, публични лечебни заведения, медицински университети

Приоритет 6. “Повишаване ефективността на институциите на пазара на труда, социалните и здравни услуги” - 5%

Приоритетът е насочен към повишаване ефективността на работа на институциите, работещи в сферата на пазара труда и условията на труд, на предоставянето на здравни и социални услуги, както на национално, така и на регионално равнище.



институции на пазара на труда на национално и регионално равнище, изследователски центрове, НПО, консултантски фирми, контролни органи, институции и организации, осъществяващи контрол върху УТ в предприятия, социално-икономически партньори,

доставчици на социални и здравни услуги, социални предприятия



Приоритет 7 „Транснационално и международно сътрудничество” 2%

държавни институции, Комитет за наблюдение, УО, МЗ, социално-икономически партньори, НПО, общини, социални предприятия, общностни центрове, представители на различни общности, образователни, обучителни и научни институции, научни организации, работодатели, браншови и секторни организации, и др.

За повече информация: http://ef.mlsp.government.bg/bg/category.php?id=125



ПРОГРАМА

ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ


ПРИОРИТЕТИ

МЕРКИ

БЕНЕФИЦИЕНТИ

Приоритет 1: Развитие на конкурентно земеделие и горско стопанство и основан

на иновации хранително-преработвателен сектор


Операция 1.1:Преструктуриране и модернизиране на технологичната база и насърчаване на иновациите




Операция 1.2: Подкрепа за адаптиране на структурата на стопанствата

Фермерски асоциации, земеделски камари, асоциации на групи производители и на кооперации в земеделието и горското стопанство, асоциации от ХВП, заинтересовани от НАТУРА 2000, неправителствени организации по опазване на околната среда, научни институти, работещи в области земеделие и околна среда, организации от областта на професионалното обучение и служби за съвети в земеделието и горското стопанство.

Операция 1.3: Повишаване на знанията и подобряване на човешкия потенциал

МСП (предприятия)

Изследователски и научни организации, технически университети;

Приоритет 2: Опазване на природните ресурси и защита на околната среда в

селските райони


Операция 2.1: Подкрепа на устойчивото управление на земеделските земи

2.1.1.Опазване на био-разнообразието и земеделските земи с висока природна стойност

2.1.2. Подобряване на качеството на водите и почвите

2.1.3 Предотвратяване на деградацията на почвите



Фермерски асоциации, земеделски камари, асоциации на групи производители и на кооперации в земеделието и горското стопанство, асоциации от ХВП, заинтересовани от НАТУРА 2000, неправителствени организации по опазване на околната среда, научни институти, работещи в области земеделие и околна среда, организации от областта на професионалното обучение и служби за съвети в земеделието и горското стопанство.

Орерация 2.2: Подкрепа на адаптиране на структурите в горското стопанство




Приоритет 3: Насърчаване на възможностите за заетост и подобряване

качеството на живот в селските райони



Операция 3.1:Подобряване на качеството на живот в селските райони

местни неправителствени организации, регионални или национални мрежи от сдружения с идеална целнеправителствени организации в областта на устойчивото регионално развитие, браншови съюзи и професионални асоциации, организации от сферата на селския туризъм опазването на ландшафта, околната среда и културно-историческото наследство, организации от областта на професионалното обучение.

Операция 3.2: Създаване на възможности за заетост в селските райони

Операция 3.3: Укрепване на местното развитие и сътрудничество

Приоритет 4: Подходът ЛИДЕР - Изграждане на местен капацитет и подобряване на местното самоуправление

Операция 4.1: Подобряване на капацитета за прилагане на ЛИДЕР

инициативни групи и тяхната неформална мрежа

Операция 4.2: Подкрепа за прилагане на местни стратегии за развитие

инициативни групи и тяхната неформална мрежа


За повече информация: http://212.122.182.198/RuralAreas/pr/BNRDProgram.pdf


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница