Ц елодневна детска градина №77 “Магнолия”



Дата19.11.2018
Размер155.8 Kb.
#105759
Ц

елодневна детска градина № 77 “Магнолия”

* 1124 гр.София, р-н Средец, ул. “Мизия” № 6, ( тел./факс 02 944 17 22

E-mail: dg77_magnolia@abv.bg www.cdg77-magnolia.com

УТВЪРЖДАВАМ

СТЕФКА СТЕФАНОВА

ДИРЕКТОР






ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА



Г Л А В А П Ъ Р В А

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ:

Чл.1. (1). С този правилник се уреждат организацията и ръководството на ЦДГ 77 "Магнолия”, условията за приемане на децата, правата и задълженията на педагогическия, медицински, административен и обслужващ персонал, и на родителите; организацията на възпитателната работа и на медицинското обслужване.

(2). Този правилник е съобразен с Конституцията на Република България, с всеобща декларация за защита на правата на детето, ЗНП, ПЗНП.

(3). За неуредени в този правилник въпроси се прилага действащата норманивна уредба.

Чл.2. В ЦДГ 77 “Магнолия” се приемат деца от три годишна възраст до постъпване в първи клас.

Чл.3. ЦДГ 77“Магнолия” осигурява необходимите условия за физическо, духовно, нравствено и социално развитие на детето; гарантира неговите права, свобода и сигурност, достойнство и уважение; възпитава го в дух на мир и толерантност; приобщават го към българските традиции, културни и общочовешки ценности.

Чл.4. ЦДГ 77 “Магнолия” е общинска детска градина.

Г Л А В А В Т О Р А

ОРГАНИЗАЦИЯ И РЪКОВОДСТВО

Раздел І

ПРИЕМАНЕ И ОТПИСВАНЕ НА ДЕЦАТА. ТАКСИ

Чл.5. (1). В ЦДГ 77 “Магнолия” се приемат деца целогодишно по желание на родителите и при свободни места в групите.

(2). Записването на децата за детска градина се извършва на база регистрация в информационна система и при спазване изискванията на чл.28 ал.1 от ППЗНП.

(3). Броят на децата в групите се определя от Наредба на МОН и финансиращия орган.

Чл.6. (1). На основание чл.25 ал.2 т.6, чл.28 ал.1 от ППЗНП в детската градина се приемат деца целогодишно при свободни места в групите, със следните документи:


  1. писмено заявление-образец на родителите (настойниците);

  2. копие от акта за раждане на детето;

  3. лична карта на родителя, за справка за постоянен адрес;

  4. медицински документи. На основание Наредба №3 на МЗ от 05.02.2007 г. (ДВ бр.15 от 16.02.2007 г.) документите, които удостоверяват здравното състояние на децата по отношение на заразни и паразитни болести, които следва да се изискват при приема им в детските градини и по време на отглеждането им там са:

  5. Нова здравна карта за дете с попълнени от родителите лични данни на детето и телефони за контакти, а от личния лекар данни за имунизационния статус на детето, съгласно Наредба №15 от 2005 г. за имунизациите в Република България (ДВ бр.45/2005 г.). Дете с непълни имунизации за възрасттта се приема в детската градина само с разрешение на епидемиолога от СРИОКОЗ!

  6. Здравно-профилактична карта на детето, попълнена от личния лекар;

  7. Еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, извършено не по-рано от 15 дни преди реално постъпване на детето в детската градина;

  8. Изследвания на кръв и урина, извършени в едноседмичен срок преди реалното постъпване на детето в детската градина;

  9. Медицинска бележка от личния лекар за липсата на контакт със заразно болен, издадена не по-рано от 3 дни преди постъпването на детето в детската градина.

(2). Медицинската сестра съхранява здравните картони на децата;

Чл.7. При подаване на заявление за записване на дете, родителят е длъжен да запознае детето си с детското заведение и да го представи на директора и медицинското лице.

Чл.8. Родителите са задължени да подготвят детето си за предстоящото включване в първа група на детската градина. Необходимо е детето да има елементарни навици за самообслужване /обличане, събличане, хранене, ходене до тоалетна/, за да се осигури безболезнен преход за детето от семейната среда към детската градина;

Чл.9. Родителят се запознава с правилника за дейността на ЦДГ 77 “Магнолия”.

Чл.10. (1).Децата за подготвителните групи за нова учебна година се записват до 15 април.

(2).Децата от подготвителните групи могат да се преместват през учебната година в подготвителни групи към детска градина или подготвителен клас към училище. Преместването се извършва с удостоверение за преместване издадено от директора на детската градина.



Чл.11. Децата се отписват от детската градина:

  1. по желание на родителите (настойниците);

  2. при приключване на учебната година за подготвителна група (6 г.);

  3. при неплатена такса за храна за изтеклия месец до 9-то число на следващия месец;

  4. при отсъствия повече от 30 календарни дни и не подадена молба от родителите до директора на детската градина.

  5. при два констативни протокола за закъснение на родител след 19.00 часа.

Чл.12. (1). Месечната таксата за храната се начислява на основание Наредба за определяне и администриране на местни данъци и такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община. Родителите, които ползват преференциална такса подават своевременно молба-декларация по образец, с необходимите документи. Намаляването на таксата следва месеца на подаване на декларацията.

(2). Таксата се заплаща за изминал месец, следващия от 1-то до 10-то число. След тази дата се начисляват лихви по Закона за местните данъци и такси за всеки пресрочен ден.



Чл.13. (1). Ако се налага отсъствие на детето за деня по семейни причини, родителите предварително подават заявление на място в детската градина или изпращат съобщение на електронната поща на адрес – dg77_magnolia@abv.bg в деня на отсъствието.

(2). През учебната година от 15.09. до 31.05., ако детето отсъства без предупреждение, се води присъствие първия ден, а за следващите дни се отразяват отсъствията.

(3). Когато детето отсъства по болест, родителите са длъжни да информират за това детската градина и веднага след оздравяването да представят медицинска бележка от личния лекар за заболяването и за извиняване отсъствията на детето. Ако има продължаване на заболяването на детето в следващия месец родителя е длъжен да представи медицинска бележка за изминалия месец, за да се приключи финансово месеца и да представи нова медицинска бележка за новия месец.

(4). За начисляване на месечната такса на 1-во число учителите подават информация за:



  1. брой присъствени дни на децата;

  2. брой отсъствия с медицинска бележка;

  3. брой отсъствия с предварително писмено заявление от родител;

  4. брой отсъствия без документ.

Чл.14. Децата в подготвителните групи ползват безплатни учебни помагала за подготовка за училище.

Чл.15. Отлагане на деца от постъпване в І клас става само след решение на експертна комисия в РИО на МОН.

Чл.16. На основание чл.19, ал.3, чл.44, ал.1 от ЗНП и чл.30, ал.5 и чл.159, ал.4 от ППЗНП в детската градина се извършват допълнителни педагогически услуги, по желание на родителите и допълнително заплащане.

РАЗДЕЛ ІІ

ЕЖЕДНЕВЕН ПРИЕМ, ХРАНЕНЕ. ДЕТСКИ ОТДИХ И ТУРИЗЪМ

Чл.17. В детската градина посещението на децата през учебната година може да бъде прекъсвано и подновявано по всяко време с предварително писмено уведомяване от родителите или настойниците или с медицинска бележка.

Чл.18. Отсъствия от подготвителните групи през учебната година се допускат само по уважителни причини.

Чл.19. В детската градина се приготвя храна според изискванията на ХЕИ за рационално хранене. Менюто се изготвя от комисия в състав: директор, медицинска сестра, касиер-домакин и готвач.

Чл.20. Продуктите за приготвянето на храната се получават ежедневно от склада в присъствието на комисия: касиер-домакин, готвач и медицинската сестра.

Чл.21. (1).Контролът за качеството на храната и начина на разпределянето на децата се осъществява от директора и медицинската сестра на детската градина.

(2). В детската градина се прилага НАССП системата за качество на храната.



Чл.22. От храната се заделят проби, които се съхраняват при температура от 0ºС до 4ºС в продължение на 48 часа в специален хладилник.

Чл.23. Забранено е оставянето на храна в занималните по какъвто и да е повод. Храната се качва от кухнята и се разсипва на присъстващите деца.

Чл.24. (1).Храната в групата се разпределя и поднася на децата от помощник-възпитателя под контрола на учителя;

(2). Медицинската сестра и учителите всекидневно контролират консумирането на храната от децата.



Чл.25. (1). За укрепване здравето на децата, за тези над 5 години се организира курортен отдих извън ДГ по желание и заплащане от родителите.

(2).Курортния отдих се организира от ръководството на ДГ, родителското настоятелство, като се има предвид действащата нормативна уредба



Раздел ІІІ

ОТГОВОРНОСТИ И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РОДИТЕЛИТЕ

Чл.26. Родителите на приетите деца:

  1. правят предложения и подпомагат детската градина за подобряване на възпитателната работа, материалната база;

  2. оказват помощ и съдействие за хигиенизирането и обогатяването на детската среда;

  3. съгласуват изискванията си с учителя по отношение отглеждането на децата им;

  4. спазват Правилника за дейността на детската градина;

  5. спазват Правилника за осигуряване на безопасни условия на възпитание, обучение и труд; спазват Общата Противопожарна наредба в детската градина и всички други правилници, наредби и заповеди, отнасящи се до дейността на детската градина.

Чл.27. В началото на всяка учебна година родителите участват в избирането на родителски комитети по групите. Родителите са длъжни да посещават родитело-учителските срещи.

Чл.28. Родителите могат да членуват в Родителско настоятелство към детската градина.

Чл.29. Родителите на приетите деца могат да присъстват във възпитателно- образователния процес, ако предварително са уведомили за това учителя и не нарушават установения в детската градина ред.

Чл.30. Не спазилите изискванията по предходния член могат да не бъдат допуснати от учителя в групата.

Чл.31. Забранено е качването на децата по витото стълбище към първия етаж и нагоре към следващите етажи. От партера децата трябва да се качват само по вътрешното стълбище.

Чл.32. Забранено е влизането на родители в занимални, спални и други помещения, освен в случаите на чл.28 от този правилник, за да не се нарушава хигиената в детската градина и за недопускане на неприятни инциденти с деца.

Чл.33. (1).Родителите са длъжни да използват домофоните от външната страна на входната врата, за да бъдат допуснати до сградата.

(2).Родителите трябва ясно да казват трите имена на детето и от коя група е.



Чл.34. При необходимост родителите са длъжни да упълномощават само лица навършили 18 годишна възраст да водят и вземат децата от детска градина. Неупълномощени лица не могат да вземат децата от детската градина.

Чл.35. На основание Наредба № 4 от 18.09.2000 година на МОН за постигане на ДОИ, учебните занятия започват в 9.00 часа. В тази връзка родителят е длъжен да осигури присъствието на детето до този час.

Чл.36. Родителите са длъжни да спазват хигиенните изискванията при влизане в помещенията на детската градина.

Чл.37. Родителите подпомагат учителите в групите, като закупуват необходимите учебни помагала, пособия и играчки, необходими за пълноценен възпитателно-образователен процес.

Чл.38. При сигнал от страна на учител за симптоми на нервно-психично или соматично заболяване, което затруднява реализирането на възпитателно-образователните задачи, родителят е длъжен да представи медицински документ за психическия и физическия статус на детето.

Чл.39. Ако е било прекъснато посещението на детето в детската градина, родителят е длъжен предварително (преди деня, когато ще бъде възстановено посещението на детето в детската градина) или до 9 часа на самия ден, да уведоми учителя. В противен случай, за детето няма да бъде зачислена храна.

Чл.40. (1).Желателно е детето да бъде взето от детската градина до 18.30 часа, с цел получаване на информация от учителя в групата за престоя на детето в детската градина. При закъснение на родител след 19.00 часа се прави констативен протокол.

(2). За закъснение на родител след 19.00 часа се уведомява Агенция за закрила на детето.



Чл.41. Родителите са длъжни да се отзовават своевременно при сигнал за здравословен или поведенчески проблем на детето, както и да уведомяват същия ден или най-късно на втория ден, учителите и медицинската сестра за заболяване на детето.

Чл.42. Родителите са длъжни да поддържат възпитателните подходи на детската градина за толерантно и уважително отношение на детето с връстници и възрастни.

Чл.43. Родителите нямат право да обиждат работниците и служителите на ЦДГ 77 “Магнолия” директно, в пресата или по какъвто и да е друг начин.

Раздел ІV

РЪКОВОДСТВО. ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ

Чл.44. ЦДГ 77 “Магнолия” се ръководи от директор и педагогически съвет.

Чл.45. (1). Педагогическият съвет е постоянно действащи орган за обсъждане и решаване на основните въпроси на организацията и управлението на детската градина, на възпитателно-образователната работа с децата и опазване на тяхното здраве;

(2). Педагогическият съвет се свиква по искане на председателя или на една четвърт от членовете му.

(3).На заседание по покана могат да присъстват /да участват без право на глас/, медицинската сестра, представители на ОбС, МОН, УН, представители на родителските активи, фирми-дарители на ДГ и др.

Чл.46. Към ЦДГ 77 “Магнолия” има изградено настоятелство, което работи като партньор и коректив на ръководството на детското заведение.

Чл.47. Ръководството на ЦДГ 77 “Магнолия” има право да решава самостоятелно основните въпроси на възпитателно-образователната работа в съответствие със законодателството и съответните нормативни документи за народната просвета и специфичните условия за работа с деца.

Раздел V

МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ

Чл.48. Медицинското обслужване на децата в детското заведение се осигурява от медицинска сестра, която работи по одобрен от директора график.

(1). За всяко дете се води лична здравна карта.

(2). В детската градина задължително се оборудва спешен шкаф за оказване на медицинска помощ.

(3). Родителят е длъжен да декларира името на личния лекар на детето и телефон за контакт.



Чл.49. Медицинската сестра осъществява своята дейност по:

  1. медицинско наблюдение;

  2. здравно образование и изграждане на здравни навици;

  3. оказване на първа медицинска помощ;

  4. контрол върху хигиенното състояние на децата;

  5. контрол върху хигиенното състояние на помещенията и храната;

  6. изготвяне и поддържане на медицинската документация.

Чл.50. При изпълнение на служебните си задължения медицинската сестра е длъжна:

  1. да не нарушават правата на детето, да не унижават личното му достойнство, да не прилагат форми на физическо и психическо насилие върху децата;

  2. да говори с децата и техните родители с вежлив тон;

  3. да изпълняват всички други нареждания, произтичащи от нормативните актове, от колективния трудов договор и от характера на работата.

Раздел VІ

ВЪЗПИТАТЕЛНА РАБОТА

Чл.51. Възпитателно-образователната работа в детската градина е дело на педагогическия персонал, при творческо изпълнение на програмите и насоките на МОН и МЗ.

Чл.52. Животът на децата се организира съобразно техните възрастови особености и индивидуални потребности, като се осигурява необходимото време за игри, занимания, хранене, сън и др.дейности. Учителят следи стриктно за предпазване от физическа и нервна преумора.

Чл.53. Обстановката в детското заведение се организира така, че да създава свободни и достъпни зони за дейности, за самостоятелност в избора на информация, на играчки и материали, на игри и занимания.

Чл.54. Учителите сами преценяват и подбират броя и времетраенето на организираните занимания и учебни форми; съдържанието, средствата и подходите като стимулират познавателната активност, самостоятелност на избора, свободата на действията, богатството на въображенията и уменията на детето да се ориентира в динамично променяща се среда. Учителите използват многообразието на природната среда, естествено закаляващи фактори, естествените движения и средства, подходящи форми на туристическа дейност.

Чл.55. Учителят няма право да накърнява човешките и гражданските права на детето, да унижава личното му достойнство и да прилага форми на физическо и психическо насилие.

Чл.56. Децата в детската градина се отглеждат, възпитават и обучават при условия които гарантират:

1. Равни възможности за физическо, духовно и социално развитие.

2. Техните права, свобода и сигурност.

3. Зачитане на достойнство, уважение и любов към детето.

4. Възпитаване в дух на разбирателство, мир и толерантност.

5. Приобщаване към националните традиции и културни ценности.



Чл.57. Учителят е длъжен да:

  1. опазва живота и здравето на децата по време на образователно-възпитателния процес и на други дейности организирани от учителя или детската градина;

  2. организира и подрежда по най-оптимален и безопасен начин детската среда и кътовете за игра;

  3. да говори с децата и техните родители с вежлив тон

Чл.58. Учителят няма право да отстранява дете от образователно-възпитателния процес или от допълнителни педагогически дейности.

Чл.59. Учителят предварително писмено уведомява директора при извеждане на децата извън сградата и двора на детската градина на наблюдения, театри, екскурзии и други.

Чл.60. След приключване на задължителната преподавателска заетост за деня учителят вписва взетите теми в материалната книга и се разписва.

Чл.61. Учителите са длъжни да спазват изготвените и утвърдени от директора графици в детската градина и да изпълняват решенията на педагогическите съвети.

Чл.62. Учителят трябва да познава много добре децата от групата – техните психически и индивидуални способности, интереси, битови и семейни условия и други.

Чл.63. Необходимо е да поддържа връзка с родителите (настойниците) на децата и своевременно да ги уведомява за допуснати нарушения или инциденти.

Чл.64. На родителска среща учителите запознават родителите със техните права и задължения съгласно Правилника за дейността на детската градина, Правилника за вътрешния ред, както и с учебната програма по която ще се организира образователно-възпитателния процес.

Чл.65. При намаляване броя на децата в групите директорът може да обединява групите и да прави размествания на учителите. През това време, с решение на директора, учители, които имат неизползван платен годишен отпуск могат да го използват.

Раздел VІІ

МАТЕРИАЛНА БАЗА НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА

Чл.66. Общината предоставя материалната база на детското заведение за ползване, стопанисване, разпореждане и управление.

Чл.67. Детското заведение се финансира от:

  1. Държавни дейности;

  2. Вноски от общински бюджет;

  3. Собствени приходи /в извънбюджетна сметка/;

  4. Дарения.

Чл.68. (1). Инвентарът се завежда под N : в инвентарната книга.

(2). Инвентарът се зачислява на работници, служители и учители в детското заведение от касиер-домакина срещу подпис.

(3). При напускане на длъжността, всеки служител е длъжен да издаде имуществото на касиер-домакина срещу подпис.

(4). Лицата, направили умишлени повреди или загубили имущество го възстановяват в реалния му вид.

(5). За своевременно възстановяване на нанесените материални щети отговорност носи касиер-домакина.

Чл.69. (1). Задължителната документация в детската градина се определя с наредба на МОН и МФ.

(2) Печатът на детското заведение се съхранява от директора.

(3). Необходимата документация за получаване, съхранение и изразходване на храната се води и съхранява от касиер-домакина на детското заведение.

(4). Необходимата документация за служителите на ДГ, заплатите и зачисленото им имущество се водят и съхранява от касиер-домакина.

(5). Необходимите документи за инструктаж по безопасност и хигиена на труда, входяща и изходяща информация, се водят и съхраняват от касиер-домакина.

(6). Необходимите документи за прием на деца в детското заведение се водят и съхраняват от директора.

(7). Здравната документация се води и съхранява от медицинската сестра.

Чл.70. На целия щатен персонал е забранено да пушат и да употребяват алкохол през работно време.

Раздел VІІІ

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Този правилник се издава на основание §8 от преходните и заключителни разпоредби на ППЗНП и чл.181 от КТ и приет на заседание на Педагогическия съвет на детската градина с Протокол № 1 от 15.09.2010 г. Протокол № 2 от 13.10.2014 г.

§ 2. Правилникът за дейността на детската градина е съобразен със ЗНП, ППЗНП, КТ и всички нормативни документи, регламентиращи дейността на детската градина.

§ 3. Правилникът влиза в сила от 13.10.2014 година.

§ 4. Директорът може да издава заповеди и наредби, с които да регламентира неуредени с този Правилник или с други нормативни актове въпроси.

§ 5. Директорът запознава персонала в детската градина на общо събрание с този правилник най-късно десет дни от влизането му в сила.



§ 6. Правилникът за дейността на детската градина се съхранява от директора. Копие от този правилник се изнася за информация на всички родители и външни лица, които посещават детската градина и се качва на сайта на детската градина.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница