Част втора изисквания към обекти с повишена пожарна опасност



Дата10.02.2018
Размер24.33 Kb.
#55969
ЧАСТ ВТОРА

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОБЕКТИ С ПОВИШЕНА

ПОЖАРНА ОПАСНОСТ
Г л а в а т р и н а д е с е т а

СТРОЕЖИ С АТРИУМИ И СТРОЕЖИ С ВИСОЧИНА НАД 28 МЕТРА


Раздел І

Сгради с атриуми
Чл. 301. (1) При проектирането на сгради с атриум, приобщаващ три и повече етажни нива, се спазват изискванията по тази глава.

(2) Не се разрешава проектирането на атриуми в лечебни и здравни заведения.



Чл. 302. (1) Сградите с атриум се проектират от І или ІІ степен на огнеустойчивост.

(2) Покритията по стени, тавани и подове в обема на атриума и приобщеното към него пространството се изпълняват от строителни продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2 (А2fl).



Чл. 303. (1) Носещата покривна конструкция над атриума се изпълнява с огнеустойчивост най-малко R 30.

(2) Остъкленията и другите прозрачни покрития в покривната част на атриума се предвиждат с клас по реакция на огън не по-нисък от А2.

(3) Продуктите за рамки на прозорци по фасадите на атриума и за слънцезащитни приспособления са с клас по реакция на огън не по-нисък от В.

Чл. 304. (1) Остъкленията и другите прозрачни покрития в покривната част на атриума се предвиждат с клас по реакция на огън не по-нисък от А2.

(2) За остъкляване на стълбищните клетки и на панорамните асансьори към атриума се използват строителни продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2 и с огнеустойчивост най-малко EI 30.



Чл. 305. Максималното разстояние от което и да е от местоположенията в атриума до входа в евакуационното стълбище или до крайния евакуационен изход не трябва да превишава 20 m при еднопосочни евакуационни маршрути и 40 m при два и повече маршрути, като се отчитат и изискванията за конкретния атриум.

Чл. 306. Атриумите се проектират така, че да са директно достъпни отвън през коридори или фоайета.

Чл. 307. (1) За осигуряване на защита от безконтролно разпространение на дим и топлина в сградите с атриум се проектират системи за отвеждане на дим и топлина, както следва:

1. естествени ВСОДТ – димни люкове, разположени в покритието на атриума или непосредствено под него, и отвори за постъпване на въздух и за изравняване на наляганията при основата на атриума, които имат най-малко същата площ; или

2. механични ВСОДТ, или

3. механични вентилационни инсталации за диференциация на наляганията при пожар в атриума и прилежащите му площи.

(2) Системите за отвеждане на дима и топлината в сгради с атриум се управляват ръчно (дистанционно) или автоматично – в сгради с пожароизвестителни и пожарогасителни инсталации.

Чл. 308. (1) Пожарната безопасност на атриумите в зависимост от класа на функционална пожарна опасност на строежа, височината на атриума и вида на отделянето на атриума от съседните етажни площи се осигурява чрез:

1. автоматична пожароизвестителна инсталация в съседните на атриума етажи и в атриума;

2. автоматична пожарогасителна инсталация в съседните на атриума етажи;

3. димен люк на върха на атриума;

4. механична вентилационна система за отделяне на дим и топлина за обема на атриума;

5. оформяне на димен резервоар на върха на атриума;

6. системи за гласово уведомяване в строежа;

7. контролирано горимо натоварване в основата на атриума.



(2) Минималните изисквания за осигуряване на пожарната безопасност на сградите с атриум, в зависимост от класа на функционална пожарна опасност на строежа, височината на атриума и вида на отделянето на атриума от съседните етажни площи, са съгласно Приложение № 11.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница