Деница славкова директор на риосв



Дата25.06.2017
Размер99.15 Kb.
#24282


БК” ООД
гр. София, 1309, р-н „Възраждане”, ул. „Царибродска” № 51-59, ет. 1, ап. 3,
тел.: +359 87 81 91 111, E-mail: bk.ltd.fishery@gmail.com



ДО

ДЕНИЦА СЛАВКОВА

ДИРЕКТОР НА РИОСВ

гр. МОНТАНА

У В Е Д О М Л Е Н И Е

за инвестиционно предложение
От фирма „БК” ООД, седалище гр. София;

ЕИК 201148541;

Адрес на управление и за кореспонденция:

ул. „Царибродска”, № 51-59, ет. 1, ап. 3, р-н „Възраждане”, 1309, гр. София, обл. София;

Телефон: +359 87 81 91 111;

Е-mail: bk.ltd.fishery@abv.bg;

Управител на фирмата-инвеститор: Десислава Димитрова Георгиева;

Лице за контакти: Десислава Георгиева;

Телефон: +359 87 81 91 111;

Е-mail: bk.ltd.fishery@abv.bg;
УВАЖАЕМА Г-ЖО СЛАВКОВА,
Уведомяваме Ви, в съответствие с чл. 95, ал. 1 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и чл. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС, че фирма „БК” ООД има инвестиционно предложение (ИП) за: „Възстановяване и реконструкция на съществуващ обект за отглеждане на аквакултури – Рибовъдно стопанство в местността „Ловен парк”, гр. Видин, обл. Видин”.
Характеристика на инвестиционното предложение:

1.Цел и предмет на инвестиционното предложение.

Целта на „БК” ООД е да възстанови съществуващото рибовъдно стопанство като го реконструира и изгради нови производствени мощности за да го превърне в съвременно пълносистемно рибовъдно стопанство, в което ще осъществява дейности по развъждане и отглеждане на зарибителен материал и риба за консумация.

Дейността представлява “интензивно развъждане на риба”, съгласно Приложение № 2, т. 1, б. "е" от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и “аквакултури и свързаните с тях дейности” по смисъла на чл. 46, ал. 1, т. 2 на Закона за водите (ЗВ).
2. Резюме на предложението.

Рибовъдното стопанство се намира в границите на поземлен имот с идентификатор 10971.141.4, в местността „Ловен парк”, на гр. Видин. Посоченият имот е с площ 840,521 дка. Съществуващите сгради, рибовъдни басейни, водоснабдителна и отводнителна инфраструктура, водовземни съоръжения и кладенци на рибовъдното стопанство са в изключително лошо състояние. При ремонта и реконструкцията на стопанството ще бъдат възстановени или изградени:



  • Земно-насипни рибовъдни басейни – ремонта на тези басейни включва почистването им от наносите, възстановяването на дигите и изграждането на саваците.

  • Бетонни рибовъдни басейни. В няколко от земно-насипните басейни ще се изградят бетонни басейни. Те ще са кръгли или правоъгълни басейни в съотношение ширина към дължина 1:5 до 1:10. С изработването на работния проект ще има окончателно решение за типа на бетонните басейни, а оттам и на точният им брой и размери.

  • Риболюпилня, която ще бъде оборудвана с всички необходими съоръжения: филтри, апарати за инкубация на хайвера, вани за отглеждане на зарибителния материал и т.н. Върху покривната конструкция на риболюпилнята ще се постави фотосоларна система за задоволяване на част от собствените нужди на обекта от електроенергия.

  • Рециркулационна система разположена в сграда на площ около 1,5 - 2 дка. Върху покривната конструкция на сградата ще се постави също фотоволтаична система за задоволяване на част от собствените нужди на обекта от електроенергия.

  • Водоснабдителна ифраструктура, която ще дава възможност басейните да се захранват с вода независимо, каскадно и смесено. Водовземните съоръжения, водоснабдителната и отводнителната инфраструктура ще бъдат ремонтирани и възстановени. Съществуващите 3 бр. кладенци за водоснабдяване на рибовъдното стопанство също ще бъдат възстановени.

  • Сграда, в която ще се помещава битова част и офис със сервизни помещения за персонала на стопанството, складови помещения за рибовъден инвентар и фуражи, лабораторна част и др. За осигуряване на топла вода за сградата ще се монтира на покрива й соларна система за загряване на водата.

  • Системи за частична рециркулация на водата и допълнителното й аериране при необходимост в земно-насипните и бетоновите рибовъдни басейни.

  • Около цялото стопанство ще бъде поставена оградна мрежа. Ще се осигури външно осветление на територията обекта и система за видеонаблюдение.

Рибовъдното стопанство ще разполага с необходимия рибовъден инвентар, пособия, специализиран транспорт и др. за осъществяване на производствената си дейност.

Общият годишен обем на производството на риба ще бъде около 200 т. (зарибителен материал и риба за консумация). Ще се развъждат и отглеждат следните видове: шаран (Cyprinus carpio, L.); риби от т. нар. растителнояден комплекс - бял толстолоб (Hypophthalmichthis molitrix), пъстър толстолоб (Aristichthys nobilis) и бял амур (Ctenopharyngodon idella); хищни видове като европейски сом (Silurus glanis L.), бяла риба (Sander lucioperca/Stizostedion lucioperca), щука (Esox lucius L.); лин (Tinca tinca L.) и др.; студенолюбиви видове като дъгова пъстърва (Oncorhynhus mykiss, Walbaum) през есенно-зимно-пролетните периоди; есетрови видове (Acipenseridae); както и езерни раци (Astacus leptodactylus L.) и др.

Рибата, която ще се отглежда в стопанството ще бъде само от видове, които се срещат в естествената ихтиофауна на страната ни.

Проектът не се нуждае от промяна на сега съществуващата външна инфраструктура и няма да се изгражда нова такава. До стопанството има съществуващи пътища и е необходимо само да се направи ремонт или положи подходяща настилка, за да се осигури достъпът на всякакви превозни средства и да се намалят праховите емисии при ползването му. В рибовъдното стопанство се предвижда изграждането на пътна мрежа между басейните със стабилна пътна настилка.

Ще бъде възстановена връзката на обекта с електропреносната мрежа.

За битови нужди, сградите ще се водоснабдяват от съществуващите кладенци, който е необходимо само да се почистят и ремонтират. Допълнително ще се постави резервоар за битовата вода и хидрофорна уредба на площадката на ИП.

За заустване на фекално-битовите води от сградата се предвижда изграждане на водонепропусклива изгребна яма за събиране на отпадните води или монтиране на локално пречиствателно съоръжение с капацитет 5-10 еквивалентни жители. При вторият вариант отпадните води ще се подлагат на аеробно биологично пречистване и след това ще се заустват в източния отводнителен канал (това също ще бъде решено с изработването на работния проект).

В стопанството ще се използват традиционните за страната ни технологии за отглеждане на риба и то ще работи като пълносистемно рибовъдно стопанство.

Реализацията на проекта ще осигури 4-5 работни места за жители на най-близките населени места в региона.

Изграждането на рибовъдно стопанство няма да доведе до дискомфорт на околната среда. По време на строителството не се предвижда използването на природни ресурси. То ще се изпълни със строителни материали и разтвори, които ще се доставят на площадката. Експлоатацията на стопанството, също не се очаква да доведе до негативни последици за околната среда – при производствените процеси в рибовъдството няма източници на вредни емисии.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.

Проекта няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.

За местността „Ловен парк” няма данни за одобрявани устройствени планове или други такива в обхвата на предложението.

Разглежданият ПИ е разположен в близост до селитебен ландшафт с различно ниво на антропогенна модификация – ползват се от земеделските стопани като пасища, мери, градини и ливади, т. е. те не се отнасят към пълноценни от природозащитна гледна точка територии. Човешко присъствие и човешка дейност в тях има практически почти целогодишно.


4. Местоположение на площадката за инвестиционното предложение.

Рибовъдният обект ще бъде изграден в поземлен имот с идентификатор 10971.141.4, в местността „Ловен парк”, на гр. Видин, област Видин върху земя, собственост на ЛРД-Видин. БК ООД има сключен дългосрочен (за десетгодишен период) договор за аренда, с възможност за продължаването му.

Рибовъдното стопанство не попада в защитени зони, част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“ (по Директива 92/43/ЕЕС за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива 79/409/ЕЕС за съхранение на дивите птици), както и няма такива в непосредствена близост до него.

Рибовъдното стопанство не попада в границите на защитени територии, които не попадат в защитените зони, съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Възстановяването и реконструкцията на обекта за производство на аквакултури не съдържа елементи, които самостоятелно или в комбинация с други планове, програми и проекти/инвестиционни предложения биха довели до значително въздействие върху най-близките защитените зони.

В обхвата на ИП няма данни за санитарно-охранителни зони, територии за опазване на обекти на културното наследство и очаквано трансгранично въздействие, които да имат връзка и пряко или косвено взаимодействие с проектния обект.


5. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

По време на реконструкцията и експлоатацията на обекта не се предвижда да се добиват природни ресурси. Необходимите бетони и варови разтвори ще се доставят готови на обекта, а стоманата и другите строителни материали от доставчик. При изпълнение на строителството и експлоатацията на рибовъдното стопанство ще се спазват всички нормативи по отношение опазване на околна среда и безопасност на труда.

За експлоатацията на проектното стопанството се предвижда водовземане от повърхностен воден обект (съществуващо от канал западно от стопанството) с координати N 43°57'35.8 и E 22°49'52.1 (VGS-84). Вода ще се черпи и от кладенците за рециркулационната система, риболюпилнята и ще се използва след това и в рибовъдните басейни. Водата е с подходящи хидро-химични показатели и температурен режим за рибовъдство.
6. Отпадъци, които се очаква да се генерират и предвиждания за тяхното третиране.

При производството на риба не се използват и влагат вредни или опасни за околната среда вещества.

Отглеждането на риба предполага отделянето единствено на малки количества отпадни продукти, които са свързани с неоползотворени фуражи и екскременти. Храната за рибите и отхода обаче са елемент от трофичната верига на хидробионтите и доколкото такъв отпад има, той е в минимално количество, от една страна, а от друга страна представлява органика, която обогатява хранителната база във водоема и се оползотворява от определени видове. Така, че при спазване на технологичните изисквания за отглеждане на риба може да се приеме, че на практика това е безотпадна биотехнология. Допълнителен гарант за баланса на производството и екологичните параметри на водата е и самият факт, че рибата изисква добро качество на водата и самата тя е индикатор за това.

Фуражите за риба се доставят до стопанството в устойчиви книжни или полиетиленови торби, които ще се събират, складират в склада на фирмата и впоследствие ще се предават за рециклиране. Битовите отпадъци по време на експлоатацията на обекта ще бъдат извозвани на определеното от Общината сметище.

От изложеното е видно, че проектния рибовъден обект няма да генерира отпадъци, които изискват да бъдат третирани по специален начин за тяхното отстраняване или унищожаване и следователно няма да доведе до дискомфорт за околната среда.
7. Очаквани количества и тип отпадъчни води.

Функционирането на рибовъдното стопанство и отлеждането на риба не формира отпадни води, които да изискват някаква форма на третиране.

Отпадните битово-фекални води от сервизните помещения ще се събират в изгребна яма и периодично извозват при единият вариант (който е по-вероятен). При втория вариант ще се пречистват от локална пречиствателна станция изградена за целта и ще се заустват в източния канал заедно с водите от рибовъдните басейни.
8. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение.

Предвижда се монтирането на соларни системи за добив на електрически ток и топла вода за задоволяване на собствените нужди на обекта, които ще допринесат за опазването на околната среда.


9. Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение.

„БК” ООД предприема необходимите действия за получаването на всички необходими разрешителни за изграждането на рибовъдния обект и успоредно с това прави необходимите предпроектни проучвания за проектирането на рибовъдното стопанство. Разполагайки с тази документация Дружеството има намерение да изготви проект, с който да кандидатства пред Управляващият орган на Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г. за финансиране на обекта за аквакултури. Предвиждаме този етап да приключи до пролетта на 2013 г. и да започнат строителните дейности.

В началото на 2014 година стопанството трябва да бъде изградено и да започне да функционира до края на годината.
УВАЖАЕМА Г-ЖО СЛАВКОВА,
Моля да ни информирате за необходимите действия, които трябва да предприемем, по реда на глава шеста от Закона за опазване на околната среда и чл. 31а на Закона за биологичното разнообразие.
Приложение:


  1. Нотариален акт, доказващ собствеността на имота.

  2. Актуална скица на имота, в който ще се реализира инвестиционното предложение.

  3. Договор за аренда между ЛРД-Видин и „БК” ООД.

  4. Копие на уведомление до кмета на община Видин за инвестиционното предложение на „БК” ООД.

  5. Копие на обява за обществеността на община Видин.

  6. Копие на обява за инвестиционното предложение на „БК” ООД в национален всекидневник.

  7. Аналог на уведомлението и приложените към него документи на електронен носител.

19.11.2012 г.



гр. София

С УВАЖЕНИЕ,


Управител:

(Десислава Георгиева)


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница