Доклад за качеството на повърхностните води предназначени за



страница1/4
Дата01.05.2018
Размер0.87 Mb.
#67422
ТипДоклад
  1   2   3   4



МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО


ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА КАЧЕСТВОТО НА ПОВЪРХНОСТНИТЕ ВОДИ

ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА

ПИТЕЙНО - БИТОВО ВОДОСНАБДЯВАНЕ В ОБХВАТА НА УПРАВЛЕНИЕ НА БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ ЗАПАДНОБЕЛОМОРСКИ РАЙОН

Изготвили доклада:

БД ЗБР – Благоевград

РИОКОЗ – Благоевград

РИОКОЗ – Кюстендил

РИОКОЗ – Перник



РИОКОЗ – Смолян


УТВЪРДИЛИ ДОКЛАДА
ДИРЕКТОР БАСЕЙНОВА ДИРЕКЦИЯ

ЗАПАДНОБЕЛОМОРСКИ РАЙОН – БЛАГОЕВГРАД :

/Красимира Тагарева/
ДИРЕКТОР РИОКОЗ – БЛАГОЕВГРАД :

/Д-р Лена Павлова /

ДИРЕКТОР РИОКОЗ – КЮСТЕНДИЛ :

/Д-р Михаил Кметски /


ДИРЕКТОР РИОКОЗ – ПЕРНИК :

/Д-р Мая Спиридонова /

ДИРЕКТОР РИОКОЗ – СМОЛЯН :

/Д-р Мими Кубатева /

СЪДЪРЖАНИЕ








Стр.

1.

ГОДИШЕН ДОКЛАД - Въведение

3

2.

Характеристика на повърхностните води в района на управление на БД ЗБР

5

3.

Характеристика на водоснабдителните организации в района за басейново управление

10

4.

Данни за качеството на повърхностни води предназначени за питейно-битово водоснабдяване.

15

5.

Обобщение, анализ на данните с цел определяне на категорията на повърхностните води и изготвяне на списък на повърхностните води с определената категория съгласно Наредба №12

16

6.

Списък на повърхностните води, чийто качества по физични, химични и микробиологични показатели са по-неблагоприятни от категория А3

17

7.

Предложения за мерки, мониторинг и контрол за подобряване и/или опазване качеството на повърхностните води предназначени за питейно-битово водоснабдяване

18

8.

ПРИЛОЖЕНИЯ

20




Приложение 1 - Категоризация на водоизточниците на база на проведен контролен мониторинг от структурите на МОСВ и МЗ за 2005г. на територията на БД ЗБР – Благоевград

21




Приложение 2 - Водохващания, попадащи извън категориите по Наредба №12/2002г. определени на база резултатите от проведеният от структури на МОСВ и МЗ контролен мониторинг през 2005г

28




Приложение 3 - Данни от контролен и собствен мониторинг за 2005г. (Информацията по това приложение е съхранена като отделен документ в формат Excel главно поради обема на включената информация)







Приложение 4 - Програми за собствен мониторинг по Наредба № 12/2002 г, възложени на водоснабдителните организации за 2006 г.

29




Приложение 5 - Протокол от работна среща с РИОКОЗ

32




Приложение 6 - Регистър на водохващания, за които няма издадено разрешително за водоползване за питейно-битово водоснабдяване до края на 2005 г.

35



ГОДИШЕН ДОКЛАД

За качеството на повърхностните води, предназначени

за питейно-битово водоснабдяване в обхвата на Басейнова дирекция Западно-беломорски район – Благоевград.

1. Въведение

Настоящият годишен доклад е изготвен в съответствие с изискванията на Раздел ІV, чл. 16, ал.(2), на Наредба №12/18.06.2002г. – За качествените изисквания към повърхностните води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване.

Целта на доклада е да се определи състоянието на пресните повърхностни води на територията на Западно-беломорски район за периода на 2005г., които след прилагане на подходяща обработка се използват или са перспективни за получаване на вода за питейно-битово водоснабдяване.

Основните задачи, които стоят при изготвянето на този доклад са:



  • да се извърши категоризация на пресните повърхностни води за човешка консумация, за 2005 година, в съответствие с показателите, заложени в Приложение №1 (А1, А2 и А3) на Наредба № 12 /2002 г. на база на проведен контролен мониторинг от структурите на МОСВ в съответствие със Заповед №484/13.05.2005г. на Министъра на Околната Среда и Водите и информация получена в резултат от изпълнение на програми за собствен мониторинг възложени от БД ЗБР – Благоевград на водоснабдителните организации;

  • да проследи промяната в качествата на повърхностни води за човешка консумация за наблюдаваният период от две години;

  • да събере данни и да анализира възможностите на водоснабдителните организации да подават вода за питейно-битово водоснабдяване с желаните качества от повърхностни водоизточници;

  • да предложи мерки за контрол, опазване и подобряване на качествата на използваните повърхностните води за питейно-битово водоснабдяване, както и за оптимизиране работата на водоснабдителните организации в областта на мониторинга на води.

Докладът е резултат от целенасочената съвместна работа в рамките на 2005г. на БД ЗБР – Благоевград, РИОКОЗ – Благоевград, РИОКОЗ – Перник, РИОКОЗ – Кюстендил, РИОКОЗ – Смолян, ЦЛ на ИАОС – София, РЛ на ИАОС – Благоевград и РЛ на ИАОС – Смолян. Той включва дейностите, проведени съгласно изискванията на Наредба № 12/ 2002 за периода януари 2005 г. – февруари 2006 г. и съгласувани между институциите с Протокол от работна среща от 12.01.2005 г.(Приложение № 5).

Годишният доклад 2005г. за качеството на повърхностните води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване, изискан от МОСВ с Писмо с Изх. №05-08-560/27.01.2006г., като обем и съдържание е съобразен с Заповед РД 724/22.07.2004г. поради липса на по-актуална такава. Докладът е изработен от БД ЗБР – Благоевград и е съгласуван с Регионалните РОКОЗ. Водоснабдителните организации на територията на БД ЗБР – Благоевград не заявиха желание (в съответствие с чл.33 на Наредба № 12 / 2002 г.), за участие при изготвянето на настоящият доклад и поради тази причина не са включени в процеса по изработването му.



2. Характеристика на повърхностните води в района на управление на БД ЗБР – Благоевград.

В Западнобеломорски район за басейново управление попадат водосборните басейни на реките Струма, Места и подбасейна на река Доспат.



2.1. Поречие Струма.

Река Струма е сред най - големите реки в Република България. Тя води началото си от планината Витоша, непосредствено южно от Черни връх. Протича през Югозападна България и Северна Гърция и се влива в Орфанския залив на Бяло (Егейско) море. Има дължина 415 км., от които 290 км са в пределите на Република България. По своята дължина (290 км. от извора до границата с Република Гърция) тя е на четвърто място от реките в България, а по големина на водосборния басейн (10797 км) е на второ място след река Марица. Средната надморска височина на басейна е 899 м, като релефа е преобладаващо планински и хълмист.

Средната дължина на водосбора е около 250 км, а средната ширина е едва 40 км. Гъстотата на речната мрежа се изменя в широки граници - от 0,5 до 2,2 км/км2. Главната река се отличава с голям коефициент на извивливост (К=2,20), като той е по-висок в Краището, докато в средното си течение реката има по-добре изразен праволинеен характер. Повечето от десните си притоци река Струма приема в Краището (Конска, Светля, Треклянска, Драговищица), а по-големи притоци от Осогово-Беласишката планинска редица са Елешница, Логодашка, Лебница и Струмешница. Левите притоци на река Струма се формират преди всичко в обхвата на Рило-Пиринската област (Джерман, Рилска, Благоевградска Бистрица, Санданска Бистрица и Пиринска Бистрица). Последните са значително по-многоводни, отколкото десните притоци. Наклонът на речното легло на река Струма в обсега на Витоша е значителен (60 %0), докато в средното течение той рязко намалява (2,7 %0).

Река Струма има дъждовно, снежно и подземно подхранване, а чрез Рилските и Пиринските си притоци – и езерно подхранване. Характеризира се с пролетно (вторично есенно-зимно) пълноводие и лятно-есенно маловодие. Водите на река Струма се използват за напояване и водоснабдяване.

По-значими язовири, използвани за питейно-битово водоснабдяване в поречие Струма са :




по

ред

Наименование на обекта

водоеми

обем

Водна

площ

макс.

дълб.

Собстве ност

Ползувател


Зари-бен

полезен

общ

м3

м3

дка

м







да /не

1.

НС”ЕАД кл.Дупница






















1.1

язовир

“Дяково”


27 900 000

35 400 000

2000

57,34

МЗГ

“НС”ЕАД Дупница

да

2.

ВиК”ЕООД Перник






















2.1

яз.”Студена”

22 800 000

25 200 000

1 600

53,00

държавна

“ВиК”ЕООД Перник

да

3.

НЕК ЕАД София






















3.1

яз. Калин

1 020 000

1 020 000

298

14,2

държавна

НЕК ЕАД София

не

3.2

яз. Карагъол

2 252 000

2 252 000

93

50,2

държавна

НЕК ЕАД София

не

4.

ВиК ЕООД

Брезник






















4.1

яз. Красава

2 195 000

2 970 000

352

30

Общ. собственост - Брезник

ВиК ЕООД

Брезник


да



2.2. Поречие Места

Водосборният басейн на река Места обхваща южните склонове на Рила, източните - на Пирин и западните - на Западните Родопи. Той е добре проучен. Заема 2,49 % от площта и формира 6,5 % от оттока на цялата страна. По тези показатели поречието на река Места е едно от богатите на водни ресурси. Оттокът на главната река е стабилен и се характеризира с нисък коефициент на вариация. По-големи колебания се регистрират по притоците от Западните Родопи. Средната надморска височина на басейна на Места е 1318 м, което го определя като най-високото поречие в България.

В поречието на река Места са провеждани много проучвания и са изградени редица водоснабдителни и други хидротехнически съоръжения. Разработвани са различни варианти и схеми за използване на водите в поречието. Водосборната площ на поречие Места до границата е 2767 км2. Дължината на реката до границата е 126 км.

Река Места се образува от сливането на реките Бяла и Черна Места над град Якоруда. Условно за начало е приет извор на 2240 м н.в. над езерото Грънчар от групата “Грънчарски езера”, намиращи се в източната част на Рила планина. Река Места има около 25 притока: р.Доспатска – най големият приток, който се влива в Места на гръцка територия ; Бистрица, Канина, Мътница, Брезнишка, Изток, Глазне, Златарица, Добринишка, Ретиже и др. Притоците и водят началото си от най-високите планини в България – Рила, Пирин и Западните Родопи.

Голямата надморска височина дава отражение и върху гъстотата на речната мрежа., като 85% от реките имат гъстота над единица.Този хидрографски елемент се изменя от 0,73 км/км2 (р.Туфча) до 2,53 км/км2 ( р.Софан). Средният наклон на реката е 14,72 %о , но варира между 10,9%о ( р.Доспатска) и 128%о. Средният наклон на повече от 80% от реките са с наклон над 40%о.

Характерно за водосбора е и голямата стойност на коефициента на развитие на водоразделната линия вариращ между 1,27 за р.Вотрачка до 2,13 за р.Доспатска.

Река Места с нейните 2767,1 km2 покрива 20% от площта на района. Върху тях се формират 1131 млн.м3 повърхностни води в средна по отток година. Това са 32,6 % от оттока в този район.

Спрямо показателите за цялата страна водосбора на р. Места заема 2,49 % от площта и формира 6,5 % от оттока. От тези цифри е видно, че поречието на Места е едно от богатите на водни ресурси поречия в страната.

Баненско езеро – обем 6 500 000 м3
В хидроложко отношение като част от река Места, се смята и р. Доспатска - най-големия й ляв приток, който се влива в нея след границата с Гърция.

Оттокът на Места поради регулиращата роля на езерата е стабилен с нисък коефициент на вариация, особено Рилските и Пиринските притоци. По-големи колебания се отчитат по притоците от Западните Родопи. Изключение правят реките Беличка и Вотрачка, които освен голямата вариация имат и големи модули на оттока.

Минималният средномесечен отток се проявява през август и септември. Формирането на оттока на Места е основно дъждовно и/или дъждовно-снежно.

Поради климатичното влияние на планините, съставящи водосбора на Места се оформят и два минимума-зимен и летен, като водните количества на последния обикновено са по-ниски от тези на зимния, т.е. критични периоди са месеците август и септември. Общо маловодието продължава от юли до ноември, но не са редки случаите на сливане на зимното с лятното маловодие, което го прави по-продължително до 7-8 месеца, а в годините от последното десетилетие и по-дълго.

Максималният отток е през април, май и юни за горното и средно течение. В долното течение, поради влиянието на средиземноморския климат се наблюдава и зимно пълноводие.

3. Поречие Доспат

Река Доспат е основният приток на р.Места и се влива в нея на територията на Гърция. Извира под връх Розов връх (Гюлтепе) с н.в. от 1643 м. от Велийшко-Виденишкия дял на Западните Родопи. В горното си течение реката лъкатуши през продълговатата Доспатска котловина с височина 1150-1200 м., част от която сега е залята от водите на язовир Доспат. Пресича границата на почти същата надморска височина като Места. Водосборната зона на реката е разположена в Родопите. Дължината на реката е 92,2 км., а площта на водосбора е 633,5 км². Главният й ляв приток е Сърнена река (Караджа дере), течаща през Виденишкия рид.

Водосборната област на р.Доспат се намира в Южнобългарската климатична подобласт от континенталния Средиземноморския климатичен пояс.

Средногодишният валеж на басейна е 850мм. Разпределението на сезонните валежи и температури са близки до тези на р.Места.

Август е месеца на маловодие. През някои години е наблюдаван общ зимно-летен период на маловодие.

В басейна на р.Доспат е изграден язовир Доспат, недалеч от град Доспат. Той е третият по големина в Р.България. Има пълен обем 446,4 млн.м³, Максималната площ на язовирното езеро е 22,06 км². Язовирът оказва съществено влияние върху режима на естествения отток. В язовира се събират водите от собствения басейн на едноименната река, а също и повърхностните и дренираните подземни води, довеждани със събирателните деривации от водосборите на реките Вищерица-Канина, Сатовченска Бистрица и Осина, притоци на р.Места.

3. Характеристика на водоснабдителните организации в района за басейново управление
ВиК – Перник: Дружеството е с 51 % държавна и 49% общинска собственост. То осъществява своята дейност на територията на 5 общини в област Перник-Перник, Радомир, Брезник, Трън и Земен, чрез технически райони във всяка община, с изключение на община Перник, където са обособени 4 технически района /Мошино, Могиличе, Варош, Батановци/.

Съотношението на подадена вода от повърхностни спрямо подземни водоизточници е 79% към 21% в полза на повърхностните води, като основен водоизточник е яз. Студена.

Населените места, които се водоснабдяват от повърхностни водоизточници са градовете Перник, Батановци и Брезник, както и селата Кладница, Рударци, Драгичево, Дивотино, Бучино, Люлин и Черна гора.

Дружеството поддържа и експлоатира два броя ПСПВ:



  • ПСПВ – Перник, която е едностъпална пречиствателна станция с бързи филтри и мощност 560 л/сек;

  • ПСПВ – Рударци, която е двустъпална, с напорни филтри и мощност 50 л/сек.


Водоснабдяване” ЕООД – гр. Брезник: Дружеството е 100% общинска собственост. Водоснабдява гр. Брезник, с. Велковци, а при необходимост и селата Ноевци, Бегуновци и Режанци. Експлоатира и стопанисва язовир „Красава” и речно водохващане за с. Билинци. Дружеството поддържа ПСПВ – гр. Брезник, която е двустъпална, с бързи филтри и утайтели. При необходимост се включва озониране и химическа обработка на водата. Капацитета на станцията е до 100 л/с.
ВиК – Кюстендил: Дружеството е с 51 % държавна и 49% общинска собственост. То осъществява своята дейност на територията на 8 общини в област Кюстендил (Бобов дол, Бобошево, Кочериново, Кюстендил, Невестино, Рила, Сапарева баня, Трекляно, без община Дупница, която се водоснабдява от ВиК Дупнца).

ВиК – Кюстенидл е обособено в 3 района:



  • район Кюстендил – Кюстендил, Рила и Невестино;

  • район Коняво – Коняво, Кочериново, Бобошево и Сапарева баня;

  • район Гърляно – Гърляно, Трекляно.

Не са предоставени данни за действащи ПСПВ на територията на ВиК – Дружеството.
ВиК – Дупница: Дружеството е 100 % общинска собственост. Водоснабдява гр. Дупница и прилежащите села: Яхиново, Самураново, Крайници, Баланово, Делян, Джерман, Грамаде, Тополница, Кременик, Червен брег и Палатово.

Водоснабдяването в района на дружеството е част от водоснабдителен комплекс “Рила”, който включва:



  • Деривация “Джерман” – I и II етап, като уловените в повече води се подават в яз. Дяково;

  • Водохващане на р. Бистрица (основен водоизточник);

  • яз. Дяково;

  • яз. Карагъол (в сухи периоди).

На територията на дружеството няма ПСПВ. Предстои актуализация на проект от 1985 г. за изграждане на ПСПВ. На този етап пречистването на водата е само чрез хлориране.

Процентът на повърхностните водоизточници, използвани за питейно-битово водоснабдяване спрямо общият брой такива е 90 %.
ВиК ЕООД – Благоевград: Дружеството е 100 % държавна собственост. Дружеството поддържа и експлоатира водоснабдителната мрежа на 99 населени места в 10 общини – Благоевград, Симитли, Разлог, Банско, Белица, Якоруда, Гоце Делчев, Гърмен, Хаджидимово и Сатовча, намиращи се на територията на Благоевградска област. Обособени са три експлоатационни района:


  • Район Благоевград, включващ общините Благоевград и Симитли;

  • Район Разлог, включващ общините Разлог, Банско, Белица и Якоруда;

  • Район Гоце Делчев, включващ общините Гоце Делчев, Хаджидимово, Гърмен и Сатовча.

Към настоящият момент за питейно-битово водоснабдяване се използват 22 повърхностни водоизточника и 102 подземни. Делът на повърхностните водоизточници спрямо общият брой, предназначени за питейно-битово водоснабдяване е 18 %, но като количество използваните повърхностни води са значително повече от подземните.

На територията на ВиК ЕООД– Благоевград има 2 броя действащи ПСПВ:


  • ПСПВ – Благоевград с мощност 1500 л/сек, която е с двустъпална схема на пречистване. Подава се вода за Благоевград, с. Рилци, с. Бело поле, с. Покровник.

  • ПСПВ – Сатовча с мощност 60 л/сек и едностъпална схема на пречистване. Подава вода за селата Сатовча, Фъргово, Крибул, Жижево, Вълкосел и Слащен.


ВиК ООД - гр.Кресна: Дружеството е 100 % общинска собственост. Водоснабдява населените места в община Кресна – гр. Кресна и селата Сливница, Брезница, Градешница, Стара Кресна и Ощава, както и с. Крушица, което е на територията на община Струмяни. В момента има само едно действащо водохващане от повърхностен водоизточник. Приоритетно е използването на подземни води за питейно-битово водоснабдяване.

Няма действаща ПСПВ.


УВЕКС” – Сандански: Дружеството е 100 % общинска собственост. Водоснабдява повечето населени места в община Сандански, както и някои от населените места в общините Петрич и Струмяни. По предоставени от УВЕКС – Сандански данни дружеството водоснабдява над 98% от населението в общината, като въпреки сложната схема на водоснабдяване може да се каже, че над 70% от водните обеми се осигуряват от повърхностни водоизточници (включително изравнителя на ВЕЦ Сандански).

В момента няма действаща ПСПВ, но по проект през 2006г. предстои пускането в експлоатация на такава с мощност 350 л/с, която ще подава вода за населените места гр. Сандански и селата Плоски, Лешница, Струмяни и Вълково.


ВиК Стримон” – с. Струмяни: Дружеството е 100 % общинска собственост. Водоснабдява част от населените места на територията на община Струмяни – с. Раздол, Цапарево, Кърпелево, Каменица, Палат и Игралище. Останалите населени места в общината се обслужват от “УВЕКС” – Сандански. За питейно-битово водоснабдяване дружеството използва пет броя повърхностни водоизточници, за които до момента няма издадени разрешителни за водоползване от БД ЗБР - Благоевград.
ВиК – Петрич: Дружеството е 100 % общинска собственост. Водоснабдява населените места в община Петрич. От повърхностни водоизточници периодично (в зависимост от влажността на годината) се водоснабдяват гр. Петрич и 10 села в общината, по-големите от които са Беласица, Скрът, Коларово, Ключ и Първомай. По предоставени от ВиК – Петрич данни дружеството водоснабдява над 98,5% от населението в общината, като при включени повърхностни водохващания около 65% от населението се водоснабдява с вода от повърхностни водохващания. Общият дял на подаваното количество вода от повърхностни водоизточници спрямо общото количество годишно е около 35 %. Няма действаща ПСПВ.
ВиК” ЕООД – Смолян: Дружеството е 100% държавна собственост. На територията на БД ЗБР – Благоевград попадат общините Доспат и Борино. Населените места, които се водоснабдяват от повърхностни водоизточници са селата Змеица, Борино, Црънча и Бръщен. Делът на повърхностните спрямо общия брой водоизточници, предназначени за питейно-битово водоснабдяване е приблизително 9%.

Има една действаща ПСПВ, подаваща вода за селата Црънча и Бръщен.


ВиК” – Велинград: За населените места, попадащи на територията на БД ЗБР – Благоевград (селата Сърница, Медени поляни и Побит камък) няма данни за използвани повърхностни водоизточници за питейно-битово водоснабдяване.

Каталог: docs -> dokladi
dokladi -> Доклад за 2011 година за качеството на повърхностните води
dokladi -> Доклад за качеството на повърхностните води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване в обхвата на управление на Басейнова дирекция Западнобеломорски район
dokladi -> Вангелия иванова директор на Басейнова дирекция
dokladi -> Доклад за качеството на повърхностните води предназначени за
dokladi -> Доклад за 2011 година за качеството на повърхностните води
dokladi -> Бюлетин за състоянието на повърхностните и подземните води на тероторията на басейнова дирекция


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница