Финанси и финансова с-ма. Теории за възникване на финансите. Роля и ф-ции на финансите. Финансова с-ма и нейните звена



Дата08.07.2023
Размер33 Kb.
#118246
Тема1

  1. Финанси и финансова с-ма. Теории за възникване на финансите. Роля и ф-ции на финансите. Финансова с-ма и нейните звена.

Финансите са възникнали и функционирали заедно с възникванито на д-вата. Понятието финанси възниква едва през средните векове. Финансите са съществуваливекове и хилядолетия без да бъдат дефинирани като такива.


Етимологията на думата финанси е свързана с парични сделки, парични операции, парични плащания т.е. борвене с пари. Понятието финанси през средновековието е означавало измама, хитрост и зли мисли. Под финанси се е разбирало лихварство, спекула или просто парична измама. Чак през VIIв с понятието финанси започват да се обозначават приходите, а в последствие и разходите на д-вата. Под финанси се е разбирало осигуряването на необходимите на д-вата парични ресурси и тяхното използване. Става дума за традиционните държавни приходи и разходи, които намират своя синтез в бюджета на д-вата.
Финансите са сложна с-ма на парични отношения, поради което имат и сложна структура. Същностто на финансите намира израз и проявление в изпълняваните от тях ф-ции, тези фф-ции са:
1.общи които се изпълняват от финансите изобщо
2.специфични-характерни за отделните им звена
Финансите като с-ма от парични потоци на д-вата, ф.л. и ю.л. изпълняват общи ф-ции.
Една от общите ф-ции на финансите е разпределителната им ф-ция. Управленско-регулативната ф-ция е неделима част от управленския механизъм и субектите му на първо място д-вата. Д-вата управлява социално икономическите процеси, д-вата винаги е проявявала жив интерес, към обектите и източниците на фин.средства, имущества, приходи, доходи и др. Всяко движение на фин.средства е възможност и форма на икон.контрол.
Наред с общите ф-ции финансите изпълняват и специфични ф-ции. Специфична за публичните финанси е фискалната им ф-ция, осигуряване на необходимите на д-вата средства за финансиране на изпълняваните от нея ф-ции и задачи. Според Р. Масгей публичните финанси изпълняват 3 ф-ции:
1. алокативна ф-ция, която е свързана с разпределенето и използването на ресурсите
2. разпределителна ф-ция, чрез която се осъществява преразпределение на доходи
3. стабилизационна ф-ция, изразяваща ролята на финансите за поддържане на благоприятна икон.конюнктура и соц.блансираност.
За по-пълна характеристика на публичните или на фискалните финанси техните ф-ции биха могли да се сведат до:
1. разпределителна ф-ция, която има следните цели: фискална,социална, алокативна и стабилизационно-икономическа
2. управленско-регулативна ф-ция
3. контролна- контрол върху рационалното и ефективно насочване на финансите.
Обществено предназначение на банките и на кредита в частност се свежда до:
-ефективното използване на свободните парични средства или капитали
-съдействие за ускоряване оборота на проявените фондове
-емисионна ф-ция
Специфичните ф-ции на застраховането могат да се сведат до следните:
-превантивна
-възтановително осигурителна
Международните финанси имат за основно свое предназначение да осигурят стабилност нац. парична единица и безпрепядствено осъществяване на разплащанията на стоп.субекти и д-вата към чужбина.
Осъщественото предназначение на индивидуалните и семейни финанси е да осигурят нормално възпроизвосдство на индивида и семейството, в което се изразява тяхната специфична соц.-икономическа ф-ция.
Публичните финанси са основно звнено на финансите. В икон. аспект финансовата с-ма е съвкупност от обособени парични потоци или фин. отношения а в институционален аспект-съвкупност от институции, които регламентират и контролират фин.отношения.
От икон. гледна точка финансовата с-ма може да се разграничи на 2 осн.структурни звена:
1. фискални финансови отношения-те обхващат и изразяват приходите и разходите на д-вата, на т.нар. публично-правни тела и които изразяват съдържанието на публичните финанси, на публичното фин.стопанство.
2. нефискални финансови отношения-те обхващат и изразяват постъпленията и разходите на ф.л. и ю.л.
Народното събрание приема законите,включително и финансовите такива.
МС осъществява изпълнението на приетите от НС финансови закони, а така също издава постановления с финансов х-тер.Сметната палата е орган на Парламента за осъщест.фин. контрол над изпълнителната власт и за защита на имущест. и фин. интереси на д-вата. Финансите са основно звено на фин. с-ма. Звената биват:
-държавен и общински бюджет
-банкова и застрахователна с-ма
-финанси на предприятието
-международни финанси

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница