География



Дата03.07.2023
Размер5.29 Mb.
#118201
моят роден край -Пещера Албена (2)
Свързани:
Бизнес план по ТП

География

  • Град Пещера се намира в предпланината (461 m н.в.), на границата с Горнотракийската низина, в близост до градовете Батак и Брацигово, на 17 km от Пазарджик, 36 km от Пловдив и на 123 km от София. На 0,5 km от града в североизточна посока се отделя пътят за областния център, чрез който се осъществява пряка транспортна връзка със селищата от общината с. Радилово и с. Капитан Димитриево
  • Климатът- умерен
  • Релеф - средно планински, хълмист и равнинен
  • Почви - канелено-горските и алувиално-ливадните

История

  • Възникването на селището в пещерската котловина е станало през втората половина на IV век пр. Хр.
  • Във възрожденската епоха е извършено огромно строителство на църкви, мостове, чешми, къщи, училища от майсторите на пещерската архитектурно-строителна школа. Първото светско българско училище в Пещера е създадено през 1848 г., а читалището „Надежда“ – през 1873 г. Изтъкнат възрожденски учител е Спас Зафиров – учител на Иван Вазов, Христо Ботев и Васил Левски, баща на българския генерал Атила Зафиров.
  • 6 май 1994 г. за първи път се чества Денят на Пещера

Образован духовник, Осман Нури е учител и водач на мюсюлманите в Пещера още от 1853 година. По времето на учителстването му в града между хората в Пещера цари мир. Макар правоверен мюсюлманин, Осман Нури не е фанатик, а изключително мъдър и умерен човек. Това се вижда при залавянето на „Кървавото писмо“, изпратено от Васил Петлешков до Пещера. Местните мюсюлмани искат да изколят българите в градчето, а стоящият в средата на събранието вдига властно ръка:
– Сакън! Огън ще внесете! – отсича Осман Нури.
– Какво го слушате, бе? Не го ли виждате, че е комита като българите! – обажда се Айти ефенди.
https://bulgarianhistory.org/osman-nuri-efendi/
Част от архитектурния облик на града идва от времето на Възраждането, когато са се строили емблематичните за града църкви , мостове, училища и чешми. Дело на майсторите на пещерската архитектурно-строителна школа са църквите „Свети Димитър „ , „ Света Петка“ , „Света Богородица“ и прочутата часовникова кула „Сахата“Каменната кула е един от символите на града. Историците я свързват с времето на икономическия възход на Пещера. Целта на кулата е била да регулира работния ден в занаятчийските работилници и дюкяни и да се избягва нелоялната конкуренция. Това ставало с едновременно вдигане и спускане на кепенците на целия пазар под ударите на „ Сахата“ .
Снежанка и Юбилейна
Перистера
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0_(%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82)
Кръгово движение обуто с чифт обувки
МУЗЕЙ АВТОМОБИЛИТЕ НА СОЦИАЛИЗМА ГРАД ПЕЩЕРА представя развитието и гордостта на социалистическото автомобилостроене от 09.09.1944 година до 10.11.1989 година

Трудови дейности и професии

Изготвил: Албена Гогушева БЕИ 4 курс Фак. № 191303


БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО !!!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница