Идеологията на зелената сграда обгрижва всички потребности на човека – труд, почивка, спорт



Дата21.01.2018
Размер253.42 Kb.
#49608
Press clipping, Green conference, Oct. 7, 2010



Клуб 50 плюс

http://club50plus.net
Да съборим комплексите!
Лили Тодорова

Идеологията на зелената сграда обгрижва всички потребности на човека – труд, почивка, спорт




Като пътуваме из страната, все по-често виждаме слънчеви колектори, кацнали на покривите на селски къщи. Какъв знак е това? Променя ли се българският дом в крак със световните тенденции? Кои от нас са най-близо до модерните решения? Обсъждаме тази тема с

архитект Атанас Панов, председател на асоциацията „Сосиета Урбанум“

който бе сред говорителите на конференцията „Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж“.  



Арх. Панов: Селските къщи са най-обнадеждаващи. По-обезкуражаващи са комплексите, които, честно казано, нямат такова слънчево бъдеще. Изводът се налага от това, че сме бедна страна и общо взето собствениците на тези жилища не са със статус, който би им позволил да променят жилището си, начина на живот и местоживеенето като цяло. Получава се една обреченост – хора с различен социален статус живеят в една и съща сграда. Като собственици на единиците, в които живеят, те не могат никога да постигнат адекватно решение за това как сградата да бъде реконструирана, как да бъде санирана, как да бъде направена енергоефективна.

В изказването си посочихте, че идеологията на зеленото строителство трябва да излезе от рамките на сградата и да бъде на ниво градоустройство, като съчетава центрове, където човек удовлетворява всичките си потребности – труд, почивка и спорт. Как се вписва тази идеология в реалността на панелните комплекси, които доминират в българските градове?

Арх. Панов: Отвъд идеите, които обсъждаме по темата за зеленото строителство, но в пряка връзка с тях, е въпросът: има ли смисъл една сграда да бъде санирана и да бъде правена енергоефективна, ако съвкупната цена на нейното събаряне и на построяването на една наистина енергоефективна нова сграда е по-ниска?
Не е нужно новопостроената сграда да бъде многофамилна. Тя може да бъде еднофамилна, при което собственикът, който е зависим от една тежка инфраструктура и живее в сграда с 200 апартамента, може да стане един напълно независим индивид, разположен в по-малка къща, но направена с естествени материали, добити от района, в който живее. Той ще се топли със слънчева енергия и с дърва, ще ползва продукти, които може да добие в природата, включително вода. Отпадните води може да се прерабтват и да се напоява с тях градината, а със затоплената вода, която се изхвърля, да се затопля студената, която идва по тръбата, т.е. да се приложат всички тези принципи в един малко по-друг мащаб.
Това е едно от много важните неща, които могат да се случат на панелните комплекси, дай боже, ако има някаква възможност един ден да им се тегли чертата.
Отделният човек ще стане много по-независим, а за хората като съвкупност нека си дадем сметка, че когато бъдат разделени, това по някакъв начин духовно повече ще ги сплоти и събере, отколкото ако продължат да живеят заедно, да споделят едни и същи проблеми и да се превръщат във врагове на базата на това съжителство. Премахването на този тип обитаване и на този тип морално и физически остарели сгради ще реши едновременно много проблеми. И ако се опитваме да ги възстановяваме, това ще бъде безсмислено напрежение, което ще струва ужасно много пари, за да съживиме труп.

В архитектурната колегия като че ли вече сте стигнали до единомислие по този въпрос?

Арх. Панов: Да, но това не е въпрос само на колегията. Според мен всички хора сме дорасли до тази идея, живеейки в сегашната среда с някакви мечти и планове.

Какъв е пътят за нейното реализиране според Вас?

Арх. Панов: Пътят е в решението този тип на обитаване, който по някакъв начин насилствено е създаден, да бъде насилствено премахнат.

Звучи революционно? Кои са факторите в обществото, които могат да задвижат подобно решение или програма?

Арх. Панов: Според мен това изисква огромна саможертва от страна на политиците. Не знам дали такива герои са се родили вече. Очакваме всички следващи да са месиите и в крайна сметка си оставаме с добрата надежда. Но наистина решението на този проблем е в техните ръце, защото става въпрос за процес, при който ще има потърпевши, наказани. Трябва да стигнем обаче до общо съгласие, че в крайна сметка въпросът е каква е цената на жертвата и какво ще получим като резултат.

На форума чухте ли нещо ново, неизвестно на българските архитекти и специалисти в градоустройството?

Арх. Панов: Не, нищо ново не беше съобщено но се радвам, че всички споделяме едни и същи идеи, което означава, че сме близко до реализацията.

Американските компании, които се представиха, постигнали ли са това, за което говорим?

Арх. Панов: Общо взето всеки го е постигнал на свое ниво и се явяват пред нас в една симетрия и обща система.

Защо зеленото завладя политиката



 Над 60 процента от електричеството в света се използва за отопление и охлаждане на сградите, посочи Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия към Министерство на търговията на САЩ, който доведе делегация от 12 търговски аташета на САЩ в София. На форума „Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж" основна тема бяха перспективите за зелено строителство в България. За момента САЩ са лидер по количество на зелени сгради в света. Те са енергийно ефективни, което означава намаляване на разходите в икономиката, отчете общата полза Милър.

"В България предизвикателството пред правителството и пред бизнеса е дали ще искате да инвестирате между 2 и 3% повече в строителството на дадена сграда, така че тя да е енергийно ефективна", каза американският посланик Джеймс Уорлик в приветствието си към участниците - представители на над 200 български и чуждестранни фирми. Събитието бе организирано на 7 октомври от Американската търговска камара в България и Търговската служба към посолството на САЩ.

Посланикът също изтъкна, че инвеститорите от Западна Европа и САЩ строят зелени сгради, тъй като това има икономически смисъл.

„България вече е лидер във възобновяемите и алтернативните енергийни източници. Моят въпрос е дали България може да бъде лидер в зеленото строителство? Мисля, че да. Но за тази цел не само трябва да говорите, но и да извървите необходимите стъпки", каза дипломатът.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев представи статистиката за състоянието на сградния фонд. В България има 3,7 млн. жилища, от които 96,5% са частни. 65% са в градовете и са предимно кооперации. Голяма част от жилищата са строени между 60-80-те години и са с ниска енергийна ефективност. Общият брой на кооперациите е около 80 000, в които има 700 000 жилища. Панелните жилища, които се нуждаят от сериозно обновяване, са с площ от 53 млн. кв. м и в тях живеят 2,7 млн. български граждани. За квадратен метър са нужни около 150 лева за саниране. Средства се търсят по линия на оперативна програма "Регионално развитие", припомни Плевнелиев. Той съобщи, че към момента са сключени договори за проекти на стойност 400 млн. лева.

По разчети на министерството около 4 млрд. евро ще са нужни на България, за да реши проблема с енергийната ефективност на жилищата. Плевнелиев отбеляза, че ако се направят тези инвестиции, икономиите годишно ще са 560 млн. евро от спестявания на енергия между 40 и 60%.

По думите му сред приоритетите е от 2018 г. всички публични сгради, които ще започнат да се строят, да бъдат с разход на енергия близо до нулата, а от 2020 г. това да бъде възможно и за всички останали сгради.

Междуведомствена работна група подготвя проект за национална сертификационна система за устойчиво строителство. Ще се направят и промени в действащото законодателство, за да се въведат изискванията и стандартите за подобно строителство. Америка води със стандарта LEED за стандартизация на сградите, посочи още министърът. На конференцията днес се проведе и семинар за сертификационната система LEED, за който се регистрираха над 50 български и чуждестранни фирми.

Петко Йовчев, председател на Камарата на архитектите в България, отчете недостиг на конкретни предложения за промени в законодателството. Тези предложения би следвало да се отправят от браншовите организации, смята Йовчев. Зеленото проектиране трябва да стане масово, а не да се извършва само от отделни архитекти. Нека да използваме принципите на устойчиво строителство на градовете на възраст между 300 и 500 години, призова Йовчев.

Ангел Минев от Камарата на строителите в България представи модела "Инженеринг с гарантиран резултат". В България броят на сградите общинска и държавна собственост е 5 763, размерът на застроената площ на сградите общинска и държавна собственост е 15 921 000 кв.м., а годишният разход на енергия е над 3 млрд. кWh, каза Минев. Годишният разход на енергия за масивните жилищни сгради е над 35 млрд. кWh.

Според разчетите, цитирани от Минев, с 200 млн. лв. вложени в енергийна ефективност, обществените сгради ще се санират 1 млн. кв. м., ще се икономисат около 100 млн. кWh/год и ще се спестят 18 млн. лв. годишно преки разходи за енергия. Освен това ще се пестят по 280 хил. тона годишно вредни емисии.
Finance5.bg
„Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж”

17:21 07.10.2010 г.



„В България предизвикателството пред правителството и пред бизнеса е дали ще искате да инвестирате между 2 и 3% повече в строителството на дадена сграда, така че тя да е енергийно ефективна”, заяви днес американският посланик в България Джеймс Уорлик на конференцията „Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж”. Събитието, в което се включиха представители на над 200 български и чуждестранни фирми, бе организирано на 7 октомври от Американската търговска камара и Търговската служба към посолството на САЩ в България.

Посланикът добави още, че инвеститорите от Западна Европа и САЩ строят зелени сгради, тъй като това има икономически смисъл.

„България вече е лидер във възобновяемите и алтернативните енергийни източници. Моят въпрос е дали България може да бъде лидер в зеленото строителство? Мисля, че да. Но за тази цел не само трябва да поговорите, но и да извървите необходимите стъпки”, каза още посланикът.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев представи кратка, но изчерпателна статистика за състоянието на сградния фонд. В България има 3,7 млн. жилища, от които 96,5% са частни. 65% са в градовете и са предимно кооперации. Голяма част от жилищата са строени между 60-80-те години и са с ниска енергийна ефективност. Общият брой на кооперациите е около 80 000, в които има 700 000 жилища. Панелните жилища, които се нуждаят от сериозно обновяване, са с площ от 53 млн. кв. м и в тях живеят 2,7 млн. български граждани. За квадратен метър са нужни около 150 лева за саниране. Средства се търсят по линия на оперативна програма "Регионално развитие", припомни Плевнелиев. Той съобщи, че към момента са сключени договори за проекти на стойност 400 млн. лева.

По разчети на министерството около 4 млрд. евро ще са нужни на България, за да реши проблема с енергийната ефективност на жилищата. Плевнелиев отбеляза, че ако се направят тези инвестиции, икономиите годишно ще са 560 млн. евро от спестявания на енергия между 40 и 60%.

По думите му сред приоритетите е от 2018 г. всички публични сгради, които ще започнат да се строят, да бъдат с разход на енергия близо до нулата, а от 2020 г. това да бъде възможно и за всички останали сгради.

Междуведомствена работна група подготвя проект за национална сертификационна система за устойчиво строителство. Ще се направят и промени в действащото законодателство, за да се въведат изискванията и стандартите за подобно строителство. Америка води със стандарта LEED за стандартизация на сградите, посочи още министърът. На конференцията днес се проведе и семинар за сертификационната система LEED, за който се регистрираха над 50 български и чуждестранни фирми.

Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ, който води делегация от 12 търговски аташета на САЩ в София, заяви, че над 60 процента от електричеството в света се използва за отопление и охлаждане на сградите. Зелените сгради са енергийно ефективни, което означава намаляване на разходите в икономиката. САЩ са лидер по количество на зелени сгради в света, посочи Милър.

Атанас Панов, архитект и председател на асоциация Сосиета Урбанум посочи, че идеологията на зеленото строителство трябва да излезе от рамките на сградата и да бъде на ниво градоустройство, като съчетава центрове, където човек удовлетворява всичките си потребности – труд, почивка и спорт.

Петко Йовчев, председател на Камарата на архитектите в България заяви, че има недостиг на конкретни предложения за промени в законодателството. Тези предложения би следвало да се отправят от браншовите организации, допълни Йовчев. Зеленото проектиране трябва да стане масово, а не да се извършва само от отделни архитекти. Нека да използваме принципите на устойчиво строителство на градовете на възраст между 300 и 500 години, призова още Йовчев.

Ангел Минев, Камара на строителите в България представи модела “Инженеринг с гарантиран резултат. В България броят на сградите общинска и държавна собственост е 5,763, размерът на застроената площ на сградите общинска и държавна собственост е 15,921,000 кв.м., а годишният разход на енергия е над 3,000,000,000 кWh, каза още Минев. Годишният разход на енергия за масивните жилищни сгради е над 35,000,000,000 кWh.

Минев посочи, че с 200 000 000 лв. вложени в енергийна ефективност в обществените сгради ще се санират


1 000 000 кв. м., ще се икономисат около 100 000 000 кWh/год и ще се спестят 18 000 000 лв./год – преки разходи за енергия. Освен това ще се спестят 280 хил. тона годишно вредни емисии.

Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ води делегация от 12 аташета на САЩ в София

Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ и 12 търговски аташета на САЩ за региона на Югоизточна Европа бяха гости на работна вечеря, организирана от Американската търговска камара в България на 6 октомври в хотел Хилтън.

Реджиналд Милър говори по темата: „Американската експортна инициатива на през Барак Обама и пазарите на Централна и Източна Европа”, която предвижда увеличаване два пъти на износа на САЩ през следващите 5 години и създаването на 5 милиона нови работни места. „Американските компании трябва да се насочат към глобалния пазар”, добави Милър.

Експортната инициатива предвижда и увеличаване на броя на търговските мисии извън САЩ. През 2010 г. осъществихме 18 търговски мисии, което доведе до увеличаване на експортното финансиране, каза Милър. В резултат американски фирми вече имат сключени договори за 11,7 милиарда долара. Търговските мисии на САЩ целят икономическото подпомагане на страните от Централна и Източна Европа. Милър бе на позицията търговски аташе на САЩ в България от 2001 до 2004 г.
Novinite.com

Tishman, US Embassy Bring Success Stories to Green Building Conference in Sofia

Properties | October 6, 2010, Wednesday

Tishman, US Embassy Bring Success Stories to Green Building Conference in Sofia

Presentation of successful green building projects in Europe and the United States, green architectural design, energy-efficient and sustainable construction techniques are on the agenda of an upcoming conference in Sofia.

Los Angeles-based Tishman International Companies, a leading international commercial real estate development and management company, is a sponsor of the conference on Green Building, organized by the Embassy of the United States and the American Chamber of Commerce of Bulgaria.

Themed "Green Building–A Sustainable Path to Energy Efficiency and Economic Growth," the conference will be held from 9:00 a.m.-1:00 p.m. on October 7, 2010 at the Hilton Hotel Sofia in Sofia, Bulgaria.
The speakers will include Bulgarian Minister of Regional Development Rosen Plevneliev, U.S. Ambassador James Warlick, American Chamber of Commerce President Anthony Hassiotis, and Reginald Miller, representing the U.S. Department of Commerce.

Julian Edwards, Managing Director of Tishman Management Company, Europe and an expert in international commercial real estate development and financing, will be the moderator.

Also participating will be the U.S. Green Building Council (USGBC)'s Vice President, International Operations Jennivine Kwan, LEED-accredited professional Vessela Valtcheva-McGee of Triple Green Building Group, LLC, and a representative from Colliers International.

"We have learned from experience that the environmental benefits of green building are significant: building green can reduce energy consumption, CO2 emissions, water usage and solid waste by as much as 50-70 percent, and the cost savings that result are good for business," commented Edwards.

Also representing GE/Tishman International at the conference will be Carlo Marzot, Senior Partner and Managing Director of EZ MEP International and a leader in commercial real estate development.

Marzot will present "The Economic and Financial Benefits of Green Building," as demonstrated by the case history of the Sofia Airport Center (SAC), the first commercial, LEED-certified office building in Bulgaria, developed by Tishman International.

At the outset of the multi-faceted SAC project, located adjacent to Sofia International Airport, Tishman International decided to make SAC a model of innovative, environmentally friendly development.

The SAC team of owner, architect and MEP engineers and general contractor early on established the goal of collaborating to achieve the USGBC's LEED® Silver certification for the office building being developed at SAC. In five key areas critical to qualifying for LEED, each with multiple factors to take into consideration, the development team used a range of strategies to attain the best possible green outcomes.

"The construction of SAC is just one aspect of our company's involvement in Bulgaria's economic growth and real estate market" noted Edwards.

Dir.bg

Почти 3 милиона българи в лоши панелки

В страната има 3,7 млн. жилища, от които 96,5% са частни. 65% са в градовете и са предимно кооперации. Голяма част от жилищата са строени между 60-80-те години и са с ниска енергийна ефективност. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на конференция, посветена на "зеленото" строителство, цитиран от БТА.


Общият брой на кооперациите е около 80 000, в които има 700 000 жилища. Панелните жилища, които се нуждаят от сериозно обновяване, са с площ от 53 млн. квадратни метра и в тях живеят 2,7 млн. български граждани, добави министърът. За квадратен метър са нужни около 150 лева за саниране. Средства се търсят по линия на Оперативна програма "Регионално развитие", припомни Плевнелиев. Той съобщи, че към момента са сключени договори за проекти на стойност 400 млн. лева.

По разчети на министерството около 4 млрд. евро ще са нужни на България, за да реши проблемът с енергийната ефективност на жилищата. Плевнелиев отбеляза, че ако се направят тези инвестиции, икономиите годишно ще са 560 млн. евро от спестявания на енергия между 40 и 60%.

По думите му, сред приоритетите е от 2018 г. всички публични сгради, които ще започнат да се строят, да бъдат с разход на енергия близо до нулата, а от 2020 г. това да бъде възможно и за всички останали сгради.

Междуведомствена работна група подготвя проект за национална сертификационна система за устойчиво строителство.

Ще се направят и промени в действащото законодателство, за да се въведат изискванията и стандартите за подобно строителство.

Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик каза по време на форума, че България може да бъде водеща в "зеленото" строителство, за което обаче са необходими активни действия. Бизнесът трябва да реши дали е готов да инвестира 2 или 3 на сто повече в строителството на една сграда, така че тя да стане енергоефективна. Посланикът припомни, че подобни инвестиции са възвръщаеми.

Въпросът е дали държавата, когато се строят нови съоръжения, ще бъде готова да поиска това строителство да бъде "зелено", допълни дипломатът.

Уорлик прогнозира, че през следващите години в България ще има нов икономически ръст в строителството.


Агенция "Фокус"

Министър Росен Плевнелиев: Имаме големи шансове в усвояването на еврофондовете

07 октомври 2010 | 11:02
София. Страната ни има големи шансове в усвояването на еврофондовете, защото правителството вече има съвсем друга позиция в Брюксел. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев пред журналисти, предаде репортер на Агенция “Фокус”. По думите на Плевнелиев - и Брюксел вече е много променен – „има политици, но има и страшно много експерти, които следят какво изпълнявате, какво качество имате, и дали сте в рамките на бюджета и как подготвяте проекти”, каза още той.

По думите му - ние сме ускорили усвояването на средства от еврофондовете от 1% на 8%. България е по-напред от няколко държави. Оперативните програми, които аз управлявам, сме ускорили скоростта, така че България започва да акумулира симпатии, след като преди две години и половина ние сме били на нулата. Ситуацията се подобрява, но трябва да се скъсаме от работа. Единственото, което е важно, са конкретните действия, заяви министър Плевнелиев.

На въпрос, свързан със зеленото строителство – тема на днешния форум, министър Плевнелиев заяви, че можем да покажем конкретни резултати. „Например, по оперативна програма „Регионално развитие” за мерки, свързани с енергийна ефективност за публични сгради от всякакъв вид – детски градини, училища, всички мерки, които са свързани със строителство и в градска среда, където пък ние имаме инвестиции дори в енергийно спестяващо осветление са за 914 млн.лв.”, заяви Плевнелиев. В рамките на тази конференция ще отчете, че правителството наистина приоритизира в рамките на еврофондовете – една голяма част по темата енергийна ефективност. „Това, което нас най-много ни притесни, е това, което ни отпуснаха като лимит по държавните инвестиционни заеми на стойност 550 млн. лв., а имаме лимит около 200 млн. лв.”, посочи Плевнелиев.

Десислава АНТОВА



Investor.bg
Трябват ни 8 млрд. лв. за подобряване на енергийната ефективност на жилищата

от Десислава Попова | 07.10.2010 16:07


Общо 2,7 млн. българи живеят в панелни жилища с обща площ 53 млн. кв. метра, които се нуждаят от сериозно обновяване

Около 8 млрд. лв. са необходими за разрешаване на проблема с енергийната ефективност на жилищата у нас, заяви при откриването на конференция за зеленото строителство министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.


Според изчисленията инвестирането на 4 млрд. евро в саниране и повишаване на енергийната ефективност на сградите ще доведе до икономии от 560 млн. евро на година. Не е тайна, че жилищният сектор в страната е с много ниска енергийна ефективност, коментира Плевнелиев. По думите му „имаме 2,5 пъти по-лоши параметри от изискванията“. Общо 2,7 млн. българи живеят в панелни жилища с обща площ 53 млн. кв. метра, които се нуждаят от сериозно обновяване, каза министърът. За целта са необходими около 150 лв. на квадратен метър жилищна площ. Като проблеми пред повишаването на енергийната ефективност на жилищата Плевнелиев посочи липсата на традиции в управлението на етажна собственост, както и това, че професионалното управление на имоти е все още в началото си.
Положителна тенденция е, че темата вече е станала приоритетна, „машината е задвижена“, коментира още той.
Izolacii.eu

Конференция за зелено строителство представя американския опит

http://www.izolacii.eu/php/news_more.php?id=1129
Най-новите постижения и технологии от САЩ в зеленото строителство ще бъдат представени на международна конференция „Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж”, която ще се състои на 7 октомври т.г. в Хотел Хилтън, София.
По покана на Американската търговска камара и Посолството на САЩ гости от САЩ, представители на Европарламента, български архитекти, мениджъри и експерти ще коментират развитието на сектора и произтичащите от него ползи за околната среда, включително и енергийната ефективност.
Конференцията ще открие лично Н. Пр. Джеймс Уорлик, Посланик на САЩ в България и Президентът на Американска търговска камара в България Антъни Хасиотис, в компанията на ресорния ни министър Росен Плевнелиев и Реджиналд Милър, Регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ.
Сред презентаторите са Женивин Куан, вицепрезидент на Международни операции, Съвет за устойчиво развитие на САЩ (USGBC), и Гергана Миладинова, отдел Енергийна eфективност, Главна дирекция „Енергетика и транспорт”, Европейска комисия.
В рамките на конференцията ще се проведе и семинар за сертификационната система LEED – представен от Triple Green Building Group, LLC., партньор на Съвета за устойчиво развитие на САЩ (USGBC) и член на Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC).
Finance 5

http://finance5.bg/news/bulgarian/58118.html
Конференция Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж
14:47 01.10.2010 г.
Американската търговска камара и Посолството на САЩ в България имат удоволствието да Ви поканят на форума за зелено строителство.
На конференцията ще присъстват американски фирми, които ще представят технологии от САЩ и най-новите постижения в зеленото строителство. Гости от САЩ, ЕС и България подробно ще коментират развитието на сектора и произтичащите от него ползи за околната среда, включително енергийна ефективност.
Сред презентаторите по темата са Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството, Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ, Женивин Куан, вицепрезидент Международни операции, Съвет за устойчиво развитие на САЩ (USGBC), Гергана Миладинова, отдел Енергийна eфективност, Главна дирекция „Енергетика и транспорт”, Европейска комисия.
В рамките на конференцията ще се проведе семинар за сертификационната система LEED – представен от Triple Green Building Group, LLC., партньор на Съвета за устойчиво развитие на САЩ (USGBC) и член на Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC).
Human capital

Конференция за устойчиво строителство

София, Четвъртък, 07 Октомври, 2010
Конференцията за yстойчиво строителство, която се провежда съвместно с Посолството на САЩ в България и Американската търговска камара, е възможност да научите за значимостта на така нареченото "зелено" строителство, по-конкретно за ползите от енергийната ефективност и устойчивото развитие. Събитието ще се проведе на 7 октомври в хотел "Хилтън", София. Темата е "Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж".
Устойчивото строителство ще придобива все по-голямо значение в България и в света, и именно сега е моментът за създаване на връзки и проучване на възможностите, които се откриват.
На конференцията ще присъстват американски фирми, които ще представят американските технологии и най-новите постижения в областта на устойчивото или зелено строителство. Гости от САЩ, ЕС и България подробно ще коментират развитието на сектора за зелено строителство и произтичащите от него ползи за околната среда, включително енергийна ефективност.
Събитието представя разнообразни възможности за развитие на Вашия бизнес и разширяване на мрежата от контакти.
Защо да участвате в конференцията:
• Ще се включите в открита дискусия за глобалните политики в сектора;

• Ще се запознаете с най-новите американски технологии и проекти;

• Ще добиете по-ясна представа за актуалните тенденции и процеси;

• Ще имате възможност да развиете своя бизнес на специално организирани индивидуални срещи;

• Ще разширите мрежата си от контакти в неформална обстановка;

• Ще имате възможност да се запознаете с програмата LEED.


За повече информация:
http://amcham.bg/events_details/10-09-27/Conference_Green_Building_A_Sustainable_Path_to_Energy_Efficiency_and_Economic_Growth_.aspx?ReturnURL=/default.aspx
citybuild

Конференция за устойчивото строителство

05.10.2010 / 15:10 - citybuild.bg

Форумът, организиран от посолството на САЩ у нас и Американската търговска камара, ще се проведе на 7 октомври, четвъртък. 

 Конференцията "Зеленото строителство - устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж", ще се проведе в хотел "Хилтън" в столицата от 09.00 часа.

В откриването на конференцията ще участват президентът на Американската търговска камара в България Антъни Хасиотис, министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев, посланикът на САЩ в България Джеймс Уорлик и регионалният директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията в САЩ - Реджиналд Милър.

Програма:



9:30 Архитектурен дизайн и проектиране на зелени сгради

Модератор: Атанас Гаров, Управляващ директор, Колиърс Интернешънъл България

Говорители: Майкъл Стантън, Стантън Аркитектчър, САЩ и член на Американския институт на архитектите (AIA)

Атанас Панов, Архитект, Председател на Асоциация Сосиета Урбанум

Петко Йовчев, Председател на Камарата на архитектите в България

10:15 Строителство: Околна среда и устойчивост, енергийна ефективност

Гергана Миладинова, отдел Енергийна eфективност, Главна дирекция „Енергетика и транспорт", Европейска комисия

Женивин Куан, Вицепрезидент Международни операции, Съвет за устойчиво развитие на САЩ (USGBC)

Ангел Минев, Камара на строителите в България



11:00 Кафе пауза

11:15 Икономически и финансови ползи от зеленото строителство

Модератор: Кенет Лефковиц, Председател на Комитета по енергийна ефективност към АмЧам

и Управляващ директор на Ню Юръп Корпорит Адвайзъри

Говорители: Девин Сейлър, Директор, Регионална инициатива за устойчиво развитие, Колиърс Интернешънъл

Карло Марзот, Главен партньор и управляващ директор, EZ MEP Интернешънъл

Андреа Казини, Главен оперативен директор, УниКредит Булбанк



12:00 Успешни практики на американски фирми в зеленото строителство

Модератор: Скот Позъл, Търговско аташе, Посолство на САЩ в България

Говорители: Джеймс Барлоу, Президент, Ново Енерджи

Томас Пирман, Лидер за строителната индустрия, ДюПон Европа

Миглена Кузманова, ИЕсАрАй

Джон Круз, Вицепрезидент, Ейч&Ей Архитекстс енд енджиниърс



12:45 Бизнес обяд, ресторант Сезони

14:00 - 17:00 LEED Семинар - Весела Вълчева-Макгий, LEED AP, Triple Green Building Group, LLC - член на USGBC и BGGBC, зала Вихрен

18:30 Прием - Домакин - Н. Пр. Джеймс Уорлик, Посланик на САЩ, Посолство на САЩ

Event.box

Конференция за устойчиво строителство

София, Четвъртък, 07 Октомври 2010 г. Видяно от 86 потребители

Начало: Четвъртък, 07 Октомври 2010 г. - 08:30 часа

Край: Четвъртък, 07 Октомври 2010 г. - 20:00 часа

Място: София, зала "Мусала", Хотел "Хилтън София"

Достъп: Такса участие
Организатор: Посолството на САЩ в България и Американската търговска камара

Отворено за медии: Да

Файлове:

Green_building_BG.doc: Покана до медиите и програма

Brochure.pdf: Информационна брошура и регистрационна форма
Конференцията за yстойчиво строителство, която се провежда съвместно с Посолството на САЩ в България и Американската търговска камара, е възможност да научите за значимостта на така нареченото ‘зелено’ строителство, по-конкретно за ползите от енергийната ефективност и устойчивото развитие.
Темата на събитието е "Зеленото строителство – устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж"
Устойчивото строителство ще придобива все по-голямо значение в България и в света, и именно сега е моментът за създаване на връзки и проучване на възможностите, които се откриват.
На конференцията ще присъстват американски фирми, които ще представят американските технологии и най-новите постижения в областта на устойчивото или зелено строителство. Гости от САЩ, ЕС и България подробно ще коментират развитието на сектора за зелено строителство и произтичащите от него ползи за околната среда, включително енергийна ефективност.
Сред презентаторите по темата са Росен Плевнелиев, министър на регионалното развитие и благоустройството, Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ, Женивин Куан, вицепрезидент Международни операции, Съвет за устойчиво развитие на САЩ (USGBC), Гергана Миладинова, отдел Енергийна eфективност, Главна дирекция „Енергетика и транспорт”, Европейска комисия.
В рамките на конференцията ще се проведе семинар за сертификационната система LEED – представен от Triple Green Building Group, LLC., партньор на Съвета за устойчиво развитие на САЩ (USGBC) и член на Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC).
На форума е осигурен превод на български език.
Събитието представя разнообразни възможности за развитие на Вашия бизнес и разширяване на мрежата от контакти.
Защо да участвате в конференцията:
• Ще се включите в открита дискусия за глобалните политики в сектора;

• Ще се запознаете с най-новите американски технологии и проекти;

• Ще добиете по-ясна представа за актуалните тенденции и процеси;

• Ще имате възможност да развиете своя бизнес на специално организирани индивидуални срещи;

• Ще разширите мрежата си от контакти в неформална обстановка;

• Ще имате възможност да се запознаете с програмата LEED.


Семинар
LEED семинар 101: Основи на зеленото строителство и сертификационна система LEED – представен от Triple Green Building Group, LLC., Партньор на Съвета за устойчиво развитие на САЩ (USGBC) и член на Българския съвет за устойчиво развитие (BGBC)
Семинарът е насочен към онези от Вас, които не са запознати с американската сертификационна система за зелено строителство LEED (Leadership in Energy &Environmental Design), и биха желали да научат повече за основните принципи на зеленото строителство и LEED. На този семинар ще се запознаете с USGBC, принципите на yстойчиво строителство и основите на сертификационната система LEED. На него ще бъдат разисквани теми като:
въздействието на строителството върху климатичните промени;
ползите от зеленото строителство и сравнителен анализ на интегралния спрямо конвенционалния подход.
С участието си в този семинар Вие ще получите информация за основните цели, идеи и условията за всяко сертификационно ниво на LEED, както и правилата, стимулите и най-добрите практики в зеленото строителство.
Регистрацията включва:
• Обучение по лицензиран материал на USGBC;

• Учебни материали за всеки участник по програмата LEED;

• Кредити за продължаващо обучение в рамките на 3,5 часа за Американския

институт на архитектите (AIA) и за поддръжка на LEED креденциали;

• Сертификат за завършено обучение, необходим при индивидуална акредитация по програмата LEED.
** Семинарите на USGBC са възможност да получите професионална информация от екипа преподаватели по LEED с богат професионален опит. Обучаващите имат дългогодишен опит със сертификационна система LEED, както и публикувани образователни материали по LEED.
Програма
8:30 Регистрация / Кафе, зала Мусала
9:00 Откриване

Антъни Хасиотис, Президент, Американска търговска камара в България

Росен Плевнелиев, Министър на регионалното развитие и благоустройството

Н. Пр. Джеймс Уорлик, Посланик на САЩ в България

Реджиналд Милър, Регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ
9:30 Архитектурен дизайн и проектиране на зелени сгради

Модератор: Атанас Гаров, Управляващ директор, Колиърс Интернешънъл България

Говорители: Майкъл Стантън, Стантън Аркитектчър, САЩ и член на Американския институт на архитектите (AIA)

Атанас Панов, Архитект, Председател на Асоциация Сосиета Урбанум

Петко Йовчев, Председател на Камарата на архитектите в България
10:15 Строителство: Околна среда и устойчивост, енергийна ефективност

Модератор: Джулиън Едуардс, Управляващ директор, Тишман интернешънъл груп Европа

Гергана Миладинова, отдел Енергийна eфективност, Главна дирекция „Енергетика и транспорт”, Европейска комисия

Женивин Куан, Вицепрезидент Международни операции, Съвет за устойчиво развитие на САЩ (USGBC)

Ангел Минев, Камара на строителите в България
11:00 Кафе пауза
11:15 Икономически и финансови ползи от зеленото строителство

Модератор: Кенет Лефковиц, Председател на Комитета по енергийна ефективност към АмЧам

и Управляващ директор на Ню Юръп Корпорит Адвайзъри

Говорители: Девин Сейлър, Директор, Регионална инициатива за устойчиво развитие, Колиърс Интернешънъл

Карло Марзот, Главен партньор и управляващ директор, EZ MEP Интернешънъл

Мартин Гиков, Директор Проектно финансиране и недвижими имоти, УниКредит Булбанк


12:00 Успешни практики на американски фирми в зеленото строителство

Модератор: Скот Позъл, Търговско аташе, Посолство на САЩ в България

Говорители: Джеймс Барлоу, Президент, Ново Енерджи

Томас Пирман, Лидер за строителната индустрия, ДюПон Европа

Миглена Кузманова, И Ес Ар Ай

Джон Круз, Вицепрезидент, Ейч&Ей Архитекстс енд енджиниърс


14:00 – 17:00 LEED Семинар – Весела Вълчева-Макгий, LEED AP, Triple Green Building Group, LLC – член на USGBC и BGGBC, зала Вихрен
Зелени обществени сгради в България от 2018

15:30 | 08.10.2010


„В България предизвикателството пред правителството и пред бизнеса е дали ще искате да инвестирате между 2 и 3% повече в строителството на дадена сграда, така че тя да е енергийно ефективна", заяви американският посланик в България Джеймс Уорлик на конференцията „Зеленото строителство - устойчив път за постигане на енергийна ефективност и икономически растеж". Събитието, в което се включиха представители на над 200 български и чуждестранни фирми, бе организирано от Американската търговска камара и Търговската служба към посолството на САЩ в България. Посланикът добави още, че инвеститорите от Западна Европа и САЩ строят зелени сгради, тъй като това има икономически смисъл. „България вече е лидер във възобновяемите и алтернативните енергийни източници. Моят въпрос е дали България може да бъде лидер в зеленото строителство? Мисля, че да. Но за тази цел не само трябва да поговорите, но и да извървите необходимите стъпки", каза още посланикът.
В България има 3,7 млн. жилища, от които 96,5% са частни. 65% са в градовете и са предимно кооперации, отбеляза министър Росен Пленелиев. Голяма част от жилищата са строени между 60-80-те години и са с ниска енергийна ефективност. Общият брой на кооперациите е около 80 000, в които има 700 000 жилища. Панелните жилища, които се нуждаят от сериозно обновяване, са с площ от 53 млн. кв. м и в тях живеят 2,7 млн. български граждани. За квадратен метър са нужни около 150 лева за саниране. Средства се търсят по линия на оперативна програма "Регионално развитие", припомни Плевнелиев. Той съобщи, че към момента са сключени договори за проекти на стойност 400 млн. лева.
По разчети на министерството около 4 млрд. евро ще са нужни на България, за да реши проблема с енергийната ефективност на жилищата. Плевнелиев отбеляза, че ако се направят тези инвестиции, икономиите годишно ще са 560 млн. евро от спестявания на енергия между 40 и 60%. По думите му сред приоритетите е от 2018 г. всички публични сгради, които ще започнат да се строят, да бъдат с разход на енергия близо до нулата, а от 2020 г. това да бъде възможно и за всички останали сгради. Междуведомствена работна група подготвя проект за национална сертификационна система за устойчиво строителство. Ще се направят и промени в действащото законодателство, за да се въведат изискванията и стандартите за подобно строителство. Америка води със стандарта LEED за стандартизация на сградите, посочи още министърът. На конференцията днес се проведе и семинар за сертификационната система LEED, за който се регистрираха над 50 български и чуждестранни фирми.
Реджиналд Милър, регионален директор за Централна и Източна Европа и Русия, Министерство на търговията на САЩ, който води делегация от 12 търговски аташета на САЩ в София, заяви, че над 60 процента от електричеството в света се използва за отопление и охлаждане на сградите. Зелените сгради са енергийно ефективни, което означава намаляване на разходите в икономиката. САЩ са лидер по количество на зелени сгради в света, посочи Милър.

Атанас Панов, архитект и председател на асоциация Сосиета Урбанум посочи, че идеологията на зеленото строителство трябва да излезе от рамките на сградата и да бъде на ниво градоустройство, като съчетава центрове, където човек удовлетворява всичките си потребности - труд, почивка и спорт.



Петко Йовчев, председател на Камарата на архитектите в България заяви, че има недостиг на конкретни предложения за промени в законодателството. Тези предложения би следвало да се отправят от браншовите организации, допълни Йовчев. Зеленото проектиране трябва да стане масово, а не да се извършва само от отделни архитекти. Нека да използваме принципите на устойчиво строителство на градовете на възраст между 300 и 500 години, призова още Йовчев.
Ангел Минев, Камара на строителите в България представи модела "Инженеринг с гарантиран резултат. В България броят на сградите общинска и държавна собственост е 5,763, размерът на застроената площ на сградите общинска и държавна собственост е 15,921,000 кв.м., а годишният разход на енергия е над 3,000,000,000 кWh, каза още Минев. Годишният разход на енергия за масивните жилищни сгради е над 35,000,000,000 кWh. Минев посочи, че с 200 000 000 лв. вложени в енергийна ефективност в обществените сгради ще се санират 1 000 000 кв. м., ще се икономисат около 100 000 000 кWh/год и ще се спестят 18 000 000 лв./год - преки разходи за енергия. Освен това ще се спестят 280 хил. тона годишно вредни емисии.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница