Интернет история и бъдеще



Дата25.07.2016
Размер17.26 Kb.
#6586
Интернет – история и бъдеще

В края на 50-те години и началото на 60-те години необходимостта от интегриране на усилията на изследователите и колективното използване на мощните изчислителни ресурси на лаборатории, изследователски центрове и университети в САЩ обуслови дефинирането и еволюцията на специализирана компютърна мрежа. За началото на по-мащабна работа по разработката и използването на мрежи с комутация на пакети може да се счита пускането през 1969 год.на опитен участък ARPANET. Основата на мрежата са комутационни възли (IMP) и процесорите за терминален достъп на базата на машини H316/H516 на Honeywell, свързани чрез комуникационни канали с пропускателна скорост 56 Kbps. Абонатите на мрежата са големи машини и терминали, свързани към IBM. Във всяка машина има програма за управление на мрежи, която постепенно прераства в семейство протоколи TCP/IP – основа на Internet и на редица военни стандарти на САЩ.

От средата на 70 – те години ARPANET се развива чрез интеграция на мрежи за предаване на данни с различна природа – от трансатлантическата спътникова мрежа ZATNET, през експериментална широколентова мрежа WBNET, до мрежата за общо ползване TELENET. Обединяването на тези мрежи се осъществява на основата на протокола IP(Internet Protokol).

От 1982 г., чрез уточняване на спецификациите на протоколите на ARPANET, започна разгръщане на военната мрежа DDN(Defence Digital Network) с абонати както от научно последователски лаборатории и фирми, сътрудничещи с Министерството на отбраната, така и от военни агенции и органи за управление на Въоръжените сили на САЩ. Прилагането на средства за криптографиране позволи обмен на секретна и не секретна информация в мрежата чрез логическо разделяне на абонатите. В резултат на развитие на ARPANET се появиха мрежи като MILNET, NSFNET. След като положи основите на Интернет, ARPANET престана да съществува официално през 1990 г.

Интернет се определя като “множество от информационни услуги, предлагани от взаимно свързани компютърни мрежи, обхващащи целия свят”. Тази система – феномен наследи ARPANET и сега обединява редица мрежи като EUNET, NORDNET, BITNET, GEONET и много други, предоставяйки разширяващ се набор от информационни услуги за бързо нарастващ брой потребители от всички континенти.

Основни информационни услуги в Интернет са:

E-MAIL – електронна поща;

USENET – най – големия бюлетин борд (електронно табло за обяви) в Интернет;

TELNET – работа на отдалечен компютър (с достъп до предоставяните от него допълнителни услуги) чрез емулиране на терминал;

FTP(File Transfer Protokol) – обмен на файлове, включително програми;

APCHIE – търсене по ключови думи в база от данни, разпределена а повече от 1200 сървъра;

GOPHER – основна разпределена услуга за търсене на информация в Интернет;



WAIS(Wide Area Information Servers) – търсене в база данни

Word Wide Web (WWW) – разпределена услуга за търсене на информация, организирана като хипертекст.
Каталог: Documents
Documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
Documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
Documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
Documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
Documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
Documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
Documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
Documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница