Композиционна структура на тх



страница1/5
Дата23.11.2023
Размер24.44 Kb.
#119387
  1   2   3   4   5
композиция на текста
Свързани:
комуникативна ситуация

КОМПОЗИЦИОННА СТРУКТУРА НА ТХ
Една от предпоставките текстът да бъде цялостна единица, е наличието на композиция, която да включва отделните части на текста в единна цялост по определена композиционна схема.
Под термина композиция (К) се разбира схема, според която съдържанието на текста се разпределя в отделни части, които изпълняват определени функции. Т.е. композицията е тясно свързана със структурирането на смисъла на текста.
К осигурява повърхнинното изразяване на смисловата свързаност на текста, формалната му и съдържателна цялост, завършеност и отграниченост като автономно образувание.
Композиционното изграждане на текста може да се разглежда в два аспекта:
1) реализирането на композиционни блокове, които са ясно отграничени и фиксирани по повърхността на текста – увод, изложение и заключение
2) реализирането на функционални структури, които не са фиксирани на точно определено място в текста, а се реализират по цялата негова повърхност като линейно се разполагат по нея, но не са компактно разположени и не са ясно отграничени като самостоятелни цялости – темпорална, пространствена, модална, комуникативна, актантна структура на текста.
КОМПОЗИЦИОННИ БЛОКОВЕ
Най-често срещаното разчленение на текста включва три композиционни блока - увод, изложение и заключение.
Уводът носи информация, която въвежда в същинската част на текста. Той може да съобщи причините за появата на текста, обстоятелства около създаването му, да формулира темата на текста, да насочи към целите и задачите, които преследва текстът и пр. Когато текстът е кратък по обем, много често първото изречение на текста изпълнява функцията на увод. Възможно е и заглавието да поеме функцията на въвеждаща част, напр. от такъв тип са множество текстове като новинарски рубрики, реклами, обяви и др. от масовите медии - радиото, ТV, вестници, които са много кратки и не позволяват разпростиране на текста.

Заключението е предназначено да предава информация, свързана с изводи, обобщения, да предаде в сбит вид изложението, да направи оценка, да насочи към други проблеми или теми, които могат да споделят същата гледна точка, представена в изложението и пр. Функцията на заключение може да изпълни и последното изречение на текста.
Уводът и заключението са рамкиращи части, които имат факултативен характер. Тяхното присъствие не е задължително и зависи от типа тест, жанровата му определеност, от обема на текста и пр.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница