Компютърна мрежа



Дата24.12.2022
Размер108.7 Kb.
#116029
Компютърна мрежи

Компютърна мрежа

Компютърната мрежа е съвкупност от хардуерни компоненти и компютри, свързани помежду си чрез преносна среда, която позволява обмен на информация помежду им. Устройствата участващи в мрежата, за да бъдат свързани помежду си чрез технология на свързване.

Компютърната мрежа е съвкупност от хардуерни компоненти и компютри, свързани помежду си чрез преносна среда, която позволява обмен на информация помежду им. Устройствата участващи в мрежата, за да бъдат свързани помежду си чрез технология на свързване.

Най-разпространените връзки са кабелната (коаксиален, усукана двойка или оптичен кабел) и безжичната (радиовълнова, сателитно предаване, лазерна или инфрачервена технология). Възможна е връзката чрез допълнително устройство – рутер.Най-известната мрежа е ИНТЕРНЕТ.

Най-разпространените връзки са кабелната (коаксиален, усукана двойка или оптичен кабел) и безжичната (радиовълнова, сателитно предаване, лазерна или инфрачервена технология). Възможна е връзката чрез допълнително устройство – рутер.Най-известната мрежа е ИНТЕРНЕТ.

История

В началото на 19 век. французите разработват първата оптическа телеграфна мрежа, която изпраща 20 думи/сек. В края на 19 век. започва изграждането на огромна телефонна мрежа, която използва технология с комутиране на електрически вериги, при която се изгражда верига или виртуална пътека при всяко свързване на един телефон с друг по мрежата. Тази технология е подходяща за предаване на глас, защото звуците се пренасят от кабел с относително постоянна скорост.

Топология на компютърната мрежа

Термини

  • Преносна среда (media) – преносната среда представлява съвкупност от средата, с помощта на които сигналите биват изпращани от един компютър на друг кабел или безжично.
  • Безжична преносна среда (wireless media) – радио, лазерни, инфрачервени и сателитни/микровълнови технологии, които пренасят сигналите от един компютър на друг без постоянно установяване на физическа връзка.
  • Усукана двойка (twisted pair) – тип кабел използван за телефонни комуникации. Състои се от двойка медни проводници, усукани във вътрешността на външната защитна обвивка. Той е предназначен за предаване на данни, като достига скорост до 100 Mbps.

Компютъра се свързва с преносната среда посредством NIC.

  • NIC мрежова интерфейсна карта, наричана също мрежов адаптер или просто мрежови интерфейс. Обикновено се поставя в ISA, PCI или PCMCIA слот и се свързва към мрежовата преносна среда, която от своя страна се свързва към други компютри в мрежата.
  • LAN(local area network) – локалната компютърна мрежа представлява мрежа, която обхваща само ограничена географска област. Това може да бъде стая, етаж, сграда или университет.
  • WAN (wide area network) – глобалната компютърна мрежа е изградена от свързани една с други локални мрежи. Тя обхваща широки географски области, като използва WAN връзки. Например телефонни линии или сателитна технология за свързване на компютри в различни градове, държави и дори различни континенти.

Категоризиране на мрежите по тополгия

  • Линейна шина – представлява мрежа, която е разположена линейно. Линията не е задължително да бъде права, просто кабелът преминава от един компютър на друг. Мрежата изисква терминиране на всеки край в противен случай възниква отразен сигнал, който може да наруши или да прекъсне комуникациите по мрежата.
  • Кръг – в шината се свърже последният с първия, се получава кръгова мрежа. Всеки компютър се свързва с два други, а сигналът може да обикаля непрекъснато в кръга. Не е необходимо терминиране.
  • Звезда – една от най-популярните LAN мрежи. Тя е реализирана чрез свързването на всеки компютър към централен хъб. Хъбът може да бъде активен, пасивен или интелигентен.
  • Хибридна – мрежа, която комбинира елементи на два или повече стандартни топологии.

Видове

Локална мрежа е вид малка компютърна мрежа, обслужваща компютри и други устройства свързани помежду си. За разлика от големи WAN мрежи, локалната мрежа се разполага обикновено в една сграда.

Локалната мрежа се осъществява:

  • Споделяне на информация между компютрите. Всеки потребител в мрежата може да получи достъп до всички или само до някои от устройствата, директорите или отделните файлове, в зависимост от това с какви права разполага.
  • Свързване на приложения, които са инсталирани в мрежата, напр. програма, която работи на един компютър, би могла да използва помощни програми на друг компютър.
  • Автоматична синхронизация на файлове в цялата мрежа. Повечето мрежови софтуери предоставят възможност някои от файловете след обработка да бъдат обновени на всички компютри, където има техни копия.
  • Стрийминг на мултимедия .

WAN

Е компютърна мрежа с голям обхват. Те могат да бъдат разположени на различни места в света като връзката често минава през спътник. На практика всяка мрежа, чиито връзки преминават през границите на различни организации, области или държави може да се счита за WAN мрежа. WAN мрежите се използват за да свързват много LAN и други видове мрежи, така че потребителите и устройствата разположени в една от тези мрежи да могат да достъпват, да обменят информация и да използват ресурси от отдалечените мрежи. Много WAN мрежи са изградени за една организация и са частни. Други се изграждат и поддържат от Интернет доставчици и предлагат свързаност от локалните мрежи на различни организации към Интернет. WAN често се изграждат с помощта на наети линии. Във всеки край на наетата линия скоростите за предаване на данни при WAN мрежите започват от 1200 bps и 6 Mbps, като в последните години тези цифри се увеличиха многократно.

Благодаря Ви за вниманието!



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница