Конспект възрастова група: iii-та група Образователно направление: Изобразително изкуство Образователно ядро: Художествено пресъздаване Вид изобразителна дейност: Рисуване



Дата15.05.2023
Размер40.5 Kb.
#117703
ТипКонспект
plan-konspekt-po-izobrazitelno-izkustvo-za-3-ta-grupa (1)
Свързани:
3. резонанс и мезомерия, 8b05b4916277c9dc90c625429e630a63, lekciii-po-konstitucionno-pravosydie-v-evropeiiskiya-syyuz, PDF document, Izkustvo i vyzpitanie

ПЛАН-КОНСПЕКТ

Възрастова група: III-та група
Образователно направление: Изобразително изкуство
Образователно ядро: Художествено пресъздаване
Вид изобразителна дейност: Рисуване
Тема: Ваза с цветя
Цел: Обогатяване на представите за натюрморта като жанр в живописта.
Програмни задачи:

  • Отразяване на характерни особености на изобразявания модел.

  • Усвояване на умения за разполагане на група предмети в изобразителния формат.

  • Възпитаване на самостоятелност и творческа активност.

Изобразителна форма на работа:
Изобразяване по натура.
Материали и техника: темперни бои; четки.
Предварителна подготовка:
1. На децата: Разглеждане на оригинални картини, репродукции и илюстрации. Наблюдение на цветя. Подреждане на цветя във ваза.
2. На учителя: Осигуряване на различни по форма, цвят и големина вази. Осигуряване на цветя. Снабдяване с различни по цвят драперии.
Ход на ситуацията:

  1. Уводна част:

  1. Мотивирано и емоционално поставяне на темата. Споделяне на лични впечатления по предварителната работа.

  • Деца, вие сте наблюдавали различни картини. В някои от тях е изобразен определен човек или група от хора, в други е изобразена природата – през зимата, пролетта…. В картините могат да бъдат изобразени къщи от град или село, или да бъде изобразено морето, полето, планината. Виждали сте и картини, в които са нарисувани предмети, плодове, цветя. Знаете ли как се наричат такива картини? (Разясняване на термина НАТЮРМОРТ)

Поставяне на темата:

  • Днес вие ще рисувате НАТЮРМОРТ, като използвате четки и бои за вашите рисунки. За да започнем работа, трябва да подредим като художниците предметите, които ще рисувате.

  • Ето няколко вази и цветя. Изберете една ваза, няколко стръка цветя и поставете вазата с цветята върху статива.

  • Вече можем да изберем фон, за да изпъкват предметите по – добре. (Учителят експериментира и провокира децата за избор на драперия, като разстила най – контрастиращия на предметите цвят.)

Анализ на обекта:

  • Разгледайте внимателно постановката. Сравнете общата височина на вазата с цветята с общата ширина на групата. Отговорете: ако височината е по – голяма от ширината, как трябва да поставите рисувателния лист – с късата или с дългата част към вас?

  • Погледнете отново предметите. Сега сравнете височината на вазата с височината на цветята. Коя височина е по – голяма?

  • Да разгледаме вазата. Формата и на какво ви прилича – яйце, круша, правоъгълник….? Как е украсена? Пъстра ли е, кой цвят преобладава?

  • Да разгледаме цветята. Как се наричат? (Напр. божури, лалета) Как са подредени – като ветрило или са забодени прави стрък до стрък? Колко са на брой? (Учителят изважда от общата група стрък цвете за изследване)

  • Погледнете цветето, което извадих и отговорете: От какви части се състои? (Стъбло, листа, цвят) На какво прилича цветът на божура (лалето) – чушка, слънце? Цветовете на божура различават ли се (по цвят, по фирма)? Стъблата на цветята прави ли са или са извити, листата различават ли се?

При приключване анализа на обектите изваденото цвете се поставя обратно в общата група.
Поставяне на задачите:

  • Преди да пристъпите към работа, първо помислете за големината на предметите във вашите рисунки. За да започнете, очертайте в долния край на листа линия, върху която ще нарисувате вазата и цветята.

  • Обърнете внимание още веднъж на формата на вазата, на броя на цветята, на тяхната форма, цвят и големина.

  • Предлагам ви да изобразите вазата и цветята, а след това около тях да нанесете цвета на фона.

  1. Основна част:

Самостоятелна работа. Корекции отстрана на учителя, поощрения, частична демонстрация.

  1. Заключителна част:

Преценка и анализ на резултатите. Провежда се след изнасяне на рисунките върху определеното място за обсъждане. Показатели – съобразени с поставените в изобразително – практическата ситуация задачи.

  • Съдържание (замисъл).

  • Изпълнени ли са, и до каква степен, задължителните изисквания.

  • Проявено ли е творческо виждане при реализиране на общо поставената задача.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница