Курсова работа на тема: “структура и организация на национална агенция за приходи”



страница1/14
Дата28.02.2022
Размер419.5 Kb.
#113580
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Курсова работа по Електронно правителство Ф№1906012900

В ЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
Св.Св. Кирил и Методий”
гр. Велико Търново
КУРСОВА РАБОТА
на тема:
СТРУКТУРА И ОРГАНИЗАЦИЯ НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИ”

ПО ДИСЦИПЛИНА:


Електронно правителство”


Изготвил: Проверил:
Лилия Стефанова Петрова доц. д-р Мариана Матеева Петрова
Специалност: Публична администрация
задочно
Фак. №1906012900


Велико Търново
2021
СЪДЪРЖАНИЕ



  1. ВЪВЕДЕНИЕ

  2. НОРМАТИВНА УРЕДБА ЗА ДЕЙНОСТТА НА НАП

2.1. Създаване, статут и правомощия на НАП
2.2. Основни нормативни документи за дейността на НАП, свързани с данъците
2.3.Основни нормативни документи за дейността на НАП, свързани с осигуряването

  1. СТРУКТУРА НА НАП

3.1. Органи на управление на НАП
3.2. Структура на НАП

  1. ОСНОВНИ ПАРИЧНИ ВЗЕМАНИЯ НА НАП

4.1. Данъци
4.2. Осигурителни вноски

  1. МОДЕРНАТА ВИЗИЯ НА НА НАП – ПРОЗРАЧНОСТ И ЕФЕКТИВНОСТ

5.1. Мерки и инициативи, водещи до прозрачно и ефективно управление в приходната администрация
5.2. Мерки в областта на администрирането на данъчни и осигурителни приходи

  1. СЪЩНОСТ НА ЕЛЕКТРОННОТО ПРАВИТЕЛСТВО И ЕЛЕКТРОННОТО УПРАВЛЕНИЕ

6.1. Етапи на изграждане на електронното правителство в България
6.2. Анализ на състоянието на предоставяните към настоящия момент електронни услуги в България като сравнение с нивото на предоставяни услуги в друга страна - членка на ЕС.
6.3. Очертайте насоките на развитие на електронно правителство в България.

  1. УСЛУГИ ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ НАП

  2. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

  3. ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА И ИЗТОЧНИЦИ



  1. ВЪВЕДЕНИЕ

В днешното модернизирано и забързано време интернет пространството е може би едно от най-разпространените и бързо развиващи се способи за комуникация, а и не само. Предимствата на виртуалната глобална мрежа не са едно или две. Те са страшно много, като тези, които най-много се набиват на очи са лесната достъпност, бързо намиране на търсената информация, комуникация на едни с други. Както знаем, всяка монета има две страни. В случая, негативната страна на цялия този виртуален свят, в който живеем и без който не можем е пренасищането ни от всякаква разнообразна информация и анонимността. Въпреки всичко това, обаче никой не може да отрече, че интернетът е най-значимото „нещо” след компютъра, появило се в последния век.
Ето защо никак не е учудващ фактът, че чрез интернет пространството и ползите, които това пространство носи хората сме улеснили в пъти повече живота си. Повечето институции – държавни и недържавни, стопански и нестопански формирования и т.н. са дали своя принос към това „чудо на 20-ти век”. Услугите, които предлагат вече са достъпни и в интернет. Това позволява на гражданите да се възползват от тези улуги виртуално, като в повечето случаи дори не е нужно да излизат от домовете си.
Национална агенция за приходите (НАП) се създава с решение на Българското правителство от месец октомври 1999 г. с цел интегриране на функциите на Данъчната Администрация (ДА) и функциите по събиране на задължителните осигурителни вноски на Националният Осигурителен Институт (НОИ).
Началото е поставено през март 2000 г. от Проект за изграждане на НАП, като концепцията за изграждането, разработена от екип от експерти от ДА, НОИ, НЗОК, МФ и МВФ е приета от Министерски съвет през месец юни 2000 г.
Проектът за изграждане на НАП е включен в икономическата програма на правителството от 2001 г. и фигурира в подписания Меморандум с МВФ от 2002 г
На 14 ноември 2002 г. Народното събрание приема Закон за Националната агенция за приходите (ЗНАП) и се създава Централно управление (ЦУ), отговорно за по–нататъшното реализиране на проекта.
През май 2004 г. е одобрен от Управителния съвет на Агенцията Стратегически план на НАП за периода 2004 – 2008 г. В Стратегическият план са декларирани визията, мисията, принципите и споделените ценности, от които се ръководи организацията и стратегическите цели.
През 2005 г. приключва започналата през 2004 г. централизация на дейностите по администриране на републикански данъци на ниво териториални дирекции и предоставяне администрирането на местните данъци и такси на общините. Подготвена е интеграцията на функция „Събиране” на НОИ с данъчната администрация като дейностите, свързани с приходната част от дейността на НОИ са отделени в обособено звено. Приет е нов Данъчно-осигурителен процесуален кодекс, в сила от 01.01.2006 г.
От 01 януари 2006 г. НАП започва реално да функционира, като обединява събирането и обслужването на републиканските данъци (данък върху доходите, патентни данъци, ДДС, корпоративни данъци) и задължителните осигурителни вноски (здравни, вноските за пенсия, вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване и др.). Администрирането на акцизите премина в правомощията на Агенция Митници.
В изпълнение на решение на Правителството е извършено съкращение на персонала в НАП и числеността на работещите в администрацията е определена на 7 976 щатни бройки. Внедрена е система “Интрастат” за събиране на данни от ДДС - регистрирани лица за осъществената от тях търговия със стоки в рамките на Европейския съюз.
От 2007 г. е внедрена българската информационна система за обмен на информация по ДДС с държавите от Европейския съюз – VIES.





  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница