Курсова работа по „правни аспекти в здравеопазването“



Дата28.04.2023
Размер82.59 Kb.
#117477
ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ2

ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ-ГАБРОВО
КУРСОВА РАБОТА
ПО
ПРАВНИ АСПЕКТИ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО“
ТЕМА
РОЛЯТА НА МЕДИЦИНСКИ ОМБУДСМАН В ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ И ПАЦИЕНТА“


Изготвен от: Искра Серафимова
Специалност: Здравен мениджмънт
Фак.номер: 242201

Преподавател: адвокат Николай Миланов



УВОД
В съвременна Европа, както и в редица държави, институцията омбудсман е широко разпространена. У нас е навлязъл през 2005г. Според шведските речници, думата „ombudsman” означава „ агент или представител, който действа от името на друг, като разследва неговия проблем с правителството и публичната власт като цяло“. Омбудсманът е длъжностно лице, на което са възложени функции да контролира спазването на законовите права и интереси на гражданите.


ПРОЦЕДУРА ПО ИЗБИРАНЕ НА ОМБУДСМАН
Омбудсманът се създава от Парламента, по предложение на кандидат от народните представители или от органи на Парламента. Изборът е с тайно гласуване и при мнозинство. За омбудсман може да се кандидатира лице, което отговаря на изисквания като гражданство, възраст, имуществен и образователен ценз и професионален опит. В контекста на разбирането за европейско гражданство в българския проектозакон не следва да се предвижда изискване единствено за българско гражданство. Работата на омбудсмана е юридическа по своето естество и юридическото образование и стаж са предпоставка за ефективната му работа.
Правомощията на омбудсмана се прекратяват предсрочно в следните случаи:
- Подаване на оставка
- Установяване на несъвместимост
- Фактическа невъзможност да се упражняват служебните задължения за срок по-дълъг от 6 месеца
- Влизане в сила на присъда за умишлено престъпление
- Смърт
- Несправяне със задълженията или неспазване на Конституцията, законите или ратифицираните от Република България международни договори.

СЪЩНОСТ
Въпросът за или против необходимостта от създаване на специализирани омбудсмани с правомощия в определени сфери от обществения живот.
Омбудсманът е институция до която се отправят жалби, а той от своя страна гарантира за правата и свободите на гражданите в отношенията им с дадена институция.
За да бъде назначен омбудсман трябва да се уредят някои въпроси, като например: Какви ще бъдат отношенията м/у него и Министерството на здравеопазването, правата на пациента, както и да се определят критерии и изисквания за подходящо образование, опит и познания в областта. Трябва да има яснота, как омбудсмана ще осъществява своите правомощия.
Важно е да се отбележи, че не всеки спор или конфликт се нуждае от специална намеса или процедура. Логично е всеки служител и мениджър да притежава комуникационни способности и не бива, непрекъснато да се разчита на намеса на трети лица. Болничният омбудсман трябва да бъде безпристрастен модератор, който не участва и не взема страна в спора, а помага на страните сами да го решат в конфиденциална и приятелска обстановка. Той е безпристрастен и ръководството на ЛЗ не следва да има власт над него.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Според мен медиацията е алтернативен метод за справяне с конфликти. Тя е :

  • Евтина

  • Бърза

  • Неформална

  • Няма губеща страна

  • Запазва доверието между страните

  • Няма риск, винаги една от страните може да се обърне към съд, ако не се стигне до споразумение

Всеки медиатор трябва да е запознат и да спазва наредба №1 на МЗ от 19.08.2020г. за дейността на здравните медиатори.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница