Лекарка’’, стихотворение на Иван Милчев



Дата03.01.2022
Размер17.2 Kb.
#112022
ТипПлан-конспект
ПЛАН

ПЛАН-КОНСПЕКТ

НА ПЕДАГОГИЧЕСКА СИТУАЦИЯ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА

ЗА ТРЕТА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА

ТЕМА: ,,Лекарка’’ , стихотворение на Иван Милчев

ЯДРА: Възприемане на литературно произведение

Речник Пресъздаване на литературно произведение

ЦЕЛ: Развиване на интерес към слушане и възприемане на стихотворение.

ЗАДАЧИ:


1. Съпреживява настроението на героите от стихотворението.

2. Развиване на умението да играе ролята на различните герои в стихотворението.

3. Слушане с разбиране.

МЕТОДИ: Беседа, упражнение, игрови похвати, онагледяване

ХОД НА СИТУАЦИЯТА:

У: Здравейте деца!

Деца, за да ни бъде по-приятен нашия ден и да имаме по-добро настроение ви предлагам една игра, на която вие ще познаете заглавието, след като изслушате стихотворението, което ще ви прочета.

У:Бъдете така добри и изслушайте стихотворението, за да ми кажете –Какво ще бъде заглавието му?

В стихотворението се разказва за едно момиченце на вашата възраст, каква ще бъде професията на момиченцето?

Учителката чете стихотворението, децата слушат.

Лекарства

Аз съм лекарка известна, уча се от мама.

Работата не е лесна, лесно нийде няма.

Да речем, че Веска пръста си одраска,

На одрасканото място малко йод ще сложа.

Простудил се Атанас с камфор го разтривам аз.

Гърло го боли Марин трябва-чай и аспирин.

Виж инжекции не правя.

Мама викам аз тогава.

Иван Мичев

У:Какво заглавие можем да поставим на това стихотворение според вас деца?

Досещате ли се деца?

Д: Лекарка казват по-вече от децата…

У:Браво приятели, добре сте чули стихотворението и правилно се досетихте за заглавието…

А сега ми кажете каква иска да стане момиченцето, като порасне. За каква професия си мечтае то? За професия сме говорили многократно и знаем, че е работата за която сме учили и я практикуваме като пораснем.

Учителката посочва едно дете:

Д:момиченцето иска да стане лекарка.

Ще ви прочета още веднъж стихотворението ,,Лекарка’’ на Иван Милев и ще ви задам още няколко въпроса….

Учителката чете още веднъж.

У:Как момиченцето смята да лекува пациентите си?

Д: Момиченцето смята да лекува раничките с йод, простудилите се с камфор, а болките в гърлото с чай и аспирин.

У:Браво! А защо момиченцето си харесало професията, кой от семейството е лекар?

Д:Майката.

У:Къде работят лекарите?

Д:лекарите работят в болницата.

У:Стаята в която работят как се нарича?

Д:стаята се нарича кабинет.

У:Какво има в кабинета?

Д:Бинт,памук,лепенки,лекарства,спринцовка,сиропи,спирт и др.

Учителката показва апарат за кръвно.

У:До тук бяхте изумителни браво деца, а сега кой ще ми каже кой помага на лекаря?

Посочва дете:

Д:помощник на лекаря е медицинската сестра..

У:Такааа тези две престилки коя на кого е? И също така шапката на кого подхожда? Кой ще ми каже?

Децата разпознават престилките и шапката на сестрата.

У:Знаех си, че ще се справите, защото всеки от нас периодично посещаваме кабинета на своя личен лекар. А сега дойде момента да изиграем ролите на лекар и медицинска сестра. Да видим кой как ще се справи с ролята и дали става за тази професия.?

Учителката си избира три деца, обличат си престилките и застават по местата си, съответно пациентът отвън.

У:Как се държат лекарите с пациентите и пациентите с тях?

Сестра: Добър ден, заповядайте. От какво се оплаквате?

Пациент: Добър ден! Докторе, боли ме гърло и кашлям ужасно…

Лекар: преглежда го обстойно-вие сте настинали трябва да ви изпиша лекарства. Пише рецепта и му препоръчва да си стои вкъщи и да пие чай.

Пациент: благодаря ви, довиждане..

Сестра: Довиждане, бързо оздравяване..

И така всяко дете изиграва ролите по групички.

Всяко, от което го боли нещо различно и имат възможността да пробват различен лекарски инструмент.

У:Браво деца, бяхте много добри лекари, медицински сестри и пациенти. Поздравявам ви за което. Сега седнете на масичките и отворете на стр. 4 и 3. Какво виждаме на тези картинки деца?

Д: Лекарката Веска.

У: На кого помага на първата картинка?

Д: Помага на мечето.

У: А на втората картинка как си лекува одрасканото място?

Д: Сложила си е йод и бинт.

У: А с какво разтрива докторката Веска момчето Атанас , който се е простудил.

Д: Тя го разтрива с ръце.

У: А какво е дала на Мартин?



Д: Чай и аспирин.

У: Браво, деца. Работихте много внимателно и разумно.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница