Мастиленоструйни принтери



Дата15.03.2024
Размер5.7 Mb.
#120665
Mastilenostruini printeri

Мастиленоструйни принтери

Представя: Иван томов 11г клас

Съдържание:

  • Общи сведения
  • Принцип на действие
  • Предимства и недостатъци
  • Поддръжка
  • Характеристики
  • Цветна опция

Общи сведения

Мастиленоструйният принтер е по-бавен от лазерния, но с близка разделителна способност. Мастиленоструйните принтери в действителност са високо технологична версия на матричните. Мастиленият патрон на тези принтери се състои от резервоар с мастило и електроника (интерфейсна верига, импулсни помпи и дюзи). Точките се нанасят върху хартията, чрез впръскване на мастилени струи от миниатюрните дюзи.

Общи сведения

Всъщност този принтер е точково-матричен принтер, при който се избягва ударът с чукчето. Вместо удар, който да пренася мастилото върху листа, то се впръсква от малки дюзички, всяка от които отговаря на една печатаща игла от ударните матрични принтери. Развили са се две технологии за мастиленоструен печат - термална и пиезоелектрична.

Принцип на действие

Мастилото буквално се изстрелва към листа хартия. Това се извършва от самата глава, където стои и резервоара с мастило. Вариантите за изстрелване на мастилото са два, като основната цел, която трябва да се постигне, е налягане в дюзата, така че мастилото да бъде изтласкано навън.

Принцип на действие

При първия, се използва пиезокристал, и когато му бъде подадено напрежение, той осцилира, с което се изтласква мастило извън дюзата и към хартията, отпечатвайки по този начин точка. За отпечатването на цветно изображение е необходимо наличието на три печатащи дюзи, по една за всеки основен цвят. Едно от предимствата на този метод е възможността за използване на по широк кръг мастила, поради факта че в този случай няма нагряване.


- пиезоелектрична (Ink Jet)

Принцип на действие

Вторият метод се характеризира с названието термо-мастилена технология. За разлика от първия, за да се изстреля мастилото, то тук се нагрява рязко, предизвиквайки въздушен мехур в точката на нагряване, който изтласква рязко микрокапка мастило с висока скорост извън дюзата към листа хартия.


-Термична технология (Bubble Jet)

Принцип на действие

След прекратяване на нагряването, въздушният мехур спада, позволявайки постъпването на нова доза мастило в тръбичката на дюзата, след което процесът се повтаря. Един от недостатъците на този метод е фактът, че мастилото трябва да е топлоустойчиво и да не променя качествата си след нагряване.

Предимства и недостатъци

Основните предимства на масилоструйните принтери са тиха работа, високо качествен цветен печат с почти фотографско качество и ниски цени на принтерите (тези с последователен печат). Недостатък е скъпата поддръжка. Що се отнася до сравнение параметъра стойност на страница мастилоструйните принтери са чувствително по-скъпи от лазерните.

Недостатъци

  • Запушването на печатащата дюза от мастилото, когато принтерът не се използва през по-дълъг период от време. Мастилото в дюзата засъхва и се втвърдява, след което почистването му обикновено е трудно.
  • Когато се изчерпа мастилото в някоя мастилница, се налага поставянето на нова, а цените на новите заредени с мастило консумативи обикновено са доста високи.

Поддръжка

Мастиленоструйните принтери изискват периодична смяна на касетите с мастило. По-новите модели мастиленоструйни принтери имат вградени програми за почистване на дюзите след употребата им, за да се избегнат неприятности от засъхване на мастилото. Съставът на мастилото е много важен.

Поддръжка

То трябва да изтича равномерно от резервоара, без да задръства тесните места в импулсните помпи и дюзите, да има достатъчно повърхностно съпротивление, за да се избегне разпръскването при изхвърлянето от дюзата, да изсъхва достатъчно бързо, за да се съхрани изображението и да не позволява просмукване във влакната на хартията, което може да размаже изображението.

Характеристики

Печатащата глава мести мастиления патрон странично върху хартията. Разстоянието между дюзите позиционира точките, които принтерът нанася върху хартията, перпендикулярно на движението на главата, а електрониката на принтера съгласува сигналите, изпратени към мастиления патрон, за да позиционира точките по дължината на хартията.

Характеристики

Крайният резултат е, че мастиленоструйният принтер може да достигне разделителна способност от 4800 х 1200 точки на инч (dpi – dots per inch) в двете равнинни направления, която съперничи с тази на лазерните принтери от нисък до среден клас. Тези принтери са бързи почти колкото матричните – 300-500 знака в секунда, но много по-безшумни от тях. Скоростта при тях достига 8-30 страници за минута при черен печат и 8-22 ppm страници за минута при цветен печат. 

Цветна опция

Мастиленоструйните принтери имат допълнителна цветна опция. Създаването на цветен мастиленоструен принтер е относително лесно – комбинирайки три или четири глави, използвайки CMY (Cyan-Magenta-Yellow) или CMYK цветови модел с черно допълнително. Цветните мастиленоструйни принтери използват един или два патрона с мастило – с циан, магента и жълто в единия и допълнително черно – в другия.

Цветна опция

Някои принтери използват отделни патрони с мастило – по един за всеки цвят. Мастилото остава в течно състояние, дори след като попадне върху листа и може да се смеси. Това дава възможност на цветните мастиленоструйни принтери да получават междинни цветове чрез комбинация на основните. Качеството на цветовете може да варира в широки граници.

Благодаря за вниманието!

Благодаря за вниманието!



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница