Методическа разработка на урок



Дата06.09.2022
Размер15.82 Kb.
#115043
ТипУрок
Методическа разработка на урок
Свързани:
Урок по български език за VI клас

Методическа разработка на урок
Въздействието на театралното изкуство в XVII глава „Представлението”
I. Вид на урока: за упражнение
II. Цели:
1. Образователни:
- да се осмисли ролята на театъра през Възраждането
- да се осмисли отношението на възрожденския зрител към театъра и начина, по който съпреживява случващото се на сцената
2. Възпитателни:
- да се изпита уважение към идеалите на възрожденците
3. Развиващи:
- умения за работа в екип
- умения за публична изява
III. Методи: метод на интерпретацията
IV.Дидактически и интерактивни форми: беседа, работа по групи, ролева игра.
VI. Ход на урока:
1. Начална учебна ситуация
Проверка на отсъстващи.
Беседа:
Какво е мястото на изкуството в живота на човека? Можем ли днес да си представим света без изкуство? А изкуството дали вълнува само съвременния човек? Дали българите живели преди два века също са се интересували от изкуство?
2. Мотивиране на темата
Този час ще се върнем назад във времето към възрожденската епоха, ще си припомним особеностите на възрожденския театър и ще проследим как тогавашният българин възприема театралното представление- какви са реакциите на публиката. По какъв начин театърът въздейства върху публиката, как обединява, свързва хората и как се пробужда духа на народа и неговият стремеж към свобода.
3.Учебни ситуации за разгръщане на темата
3.1. Първа учебна ситуация. Театърът като вид изкуство. Използва се дидактическата форма беседа.
1. В какво се състои спецификата на театъра като изкуство?
2. Какви е особеното на театралните представления?
3.2. Втора учебна ситуация. Особености на възрожденския театър. Използва се дидактическата форма беседа.
1. Как се прави театър през Възраждането?
2. Какви пиеси се поставят?
3.3. Драматизация на откъси от главата „Представлението“
3.4. Работа по групи. Класът е разделен на 3 групи, които работят върху работни листове.
I група- Как се отнасят героите към играта на актьорите
II група- Как реагира публиката при определени ситуации
III група- Да се направи съпоставка между възрожденския и съвременния театър
3.4. Заключителна ситуация.
По какъв начин се прави театърът през Възраждането?
Как реагира публиката?
Как театърът подпалва искрата на бунта?
По какъв начин изкуството (в частност театъра) променя живота на героите в „Представлението“?
3.5. Задача за следващия час.
Напишете сбит преразказ на епизод от главата „Представлението“, който ви харесва най- много.
Въздействието на театралното изкуство в глава XVII „Представлението“?
План
1. Театърът като вид изкуство.
2. Особености на възрожденския театър.
3. Отношението на възрожденския българин към театъра.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница