На урок по Човекът и природата, за 4 клас Разработил: Тема на урока: Животът на растенията. /Раздел: Жизнени процеси при растенията и животните/ Вид на урока: Урок за нови знания



Дата14.05.2024
Размер0.96 Mb.
#121221
ТипУрок
План-конспект на урок по ЧП-4клас Животът на ръстенията - Копие
Свързани:
plan

План – конспект

на урок по Човекът и природата, за 4 клас


Разработил:





  1. Тема на урока: Животът на растенията. /Раздел: Жизнени процеси при растенията и животните/

  2. Вид на урока: Урок за нови знания




  1. Цел на урока: Учениците се научават да разграничават процесите растеж и развитие. Осъзнават зависимостта и значението на процесите растеж и развитие за живота на растенията.




  1. Задачи на урока:

  • Учениците разграничават процесите растеж и развитие .

  • Описват по схема изграждането на хранителни вещества от растенията.

  • Осъзнават зависимостта на растежа и развитието от другите жизнени процеси, които протичат в организмите.

  • Възпитават се в любов и грижа към растенията и околната среда.


  1. Дидактически материали необходими за урока: за учителя -предварително изготвени план на урока и илюстрации на различни растения; за учениците – учебник, учебна тетрадка, тетрадка за работа в клас, химикали и моливи.




  1. Други дидактически средства и материали: едно семе от фасул; чаша с вода; снимки с жизнен цикъл на раз-лични едногодишни растения.




  1. Използвани методи:





  1. Ход на урока:




Компоненти
на урока

Дейност на учителя

Дейност на ученика

Време

1.Уводна част
Организация за часа и актуализация на знанията.


- Добър ден, ученици!
- Седнете по местата си и извадете необходимите за часа учебник и учебна тетрадка!
Учителката приканя учениците да затворят ученическите пособия и да слушат.
- Във втори и трети клас учихме за разнообразието на растенията. Разгледайте картинките, които съм поставила на дъската и ми каже, според мястото където растат кои от растенията са диворастящи, кои стайни и кои градински/зеленчукови или овощтни/? Учихме също от какво се нуждаят растенията за да се развиват. Някой спомня ли си?


Браво! Нека заедно да погледнем илюстрацията и да си припомним начините за размножаване на растенията, като учителката акцентира върху размножаването със семена.

Днес ще продължим да изучаваме живота на растенията и ще научим какво е нужно на едно растение за да порасне и да се развие.

Запишете заглавието на урока:


Животът на растенията

При обяснението на урока, учителя показва илюстрация на урока в учебника и допълнителни изображения на дъската.



- Храненето е основен жизнен процес за всички организми и за тяхното израстване. Растенията са единствените организми, които образуват сами хранителни вещества.


- От какво се нуждаят растенията за да растат?

Точно така, за да си произведат сами храна и да пораснат, растенията се нуждаят от светлина, въздух, почва и вода.

Всеки от вас може вкъщи да направи следния опит, който аз вече съм направила и ще ви покажа. /В кутийка поставете почва и вода, заровете в почвата семе фасул, оставете кутийката на слънчево място и наблюдавайте как семето ще покълне и ще се развие/ .



Този процес на развитие на растение от семе се нарича жизнен цикъл.

С помощта на илюстрациите в учебника и на учебната дъска към опита се коментират благоприятните условия за развитието на растенията; Необходима ли е светлина за покълването на семето? А за развитието на младото растение?
Учителката поставя задача:
Зад. 1 Кои условия за живот липсват за да се развие растението?

Зад.2 Защо тези цветя са красиви?

- Благодаря Ви за старанието този час! Работихте концентрирано и внимателно. За домашна работа зад. 11 на стр. 83 от Учебника.




Учениците поздравяват и заемат местата си, подготвяйки необходимите учебни пособия.

Учениците насочват вниманието си към илюстрациите на дъската и вдигат ръка за да отговорят с помощта на учителката.

Учениците разглеждат картинките и отговарят на поставените въпроси.

Учениците записват в работните тетрадки заглавието на урока.


Учениците взимат активно участие, като обсъждат илюстрациите.



Учениците записват домашната работа.



Уводна част:
5 мин.

Основна част:
30мин.

Заключителна част:
5 мин.

2.Основна част
Разработване на новото знание

.




3.Заключ. част



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница