Национална иновационна политика на Швеция – основни акценти



Pdf просмотр
страница1/19
Дата03.01.2022
Размер423.05 Kb.
#112489
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Innovation policy of Sweden
Свързани:
Innovation policy of Sweden, programa2008


Национална иновационна политика на Швеция – основни акценти
гл. ас. Теодора Георгиева,
Стопанска академия "Д. А. Ценов" – Свищов
Според изследване на иновационния потенциал на европейските страни за
2002 г. (European Innovation Scoreboard) Швеция заема водещо място при показателите патенти в областта на високите технологии; възможности за рисково финансиране на високотехнологични проекти; бизнес разходи за изследователска и развойна дейност (процент от БВП).
Страната регистрира равнище над средното за Европа и по брой на населението с висше образование; брой на заетите в различни форми на следдипломно обучение; брой на заетите в сектора на средно- и високотехнологичните дейности; обществени разходи за изследователска и развойна дейност (процент от БВП); домашни Интернет абонати.
Усилията за развитие на иновациите обаче не водят до пряк положителен резултат по отношение на икономическия растеж – ако през 70-те години
Швеция заема трето място в рамките на ОИСР, сега тя се нарежда едва на 17-то.
Независимо от направените инвестиции регистрираният икономически растеж е по-нисък в сравнение с други държави (фиг. 1).
0 4
3 2
1 0
2 4
6 8
Изт
.: OE
CD ST
I Scor eboar d 2001
Ирландия
Корея
Австралия
Норвегия
Дания
Италия
САЩ
Финландия
Франция
Германия Япония
Швеция
Го дишен раст еж на
БВП
, %
Разходи за НИРД, % от БВП
Фиг. 1. Връзка между разходи за НИРД и растеж на БВП (1990 – 1999 г.)
Като причини за това състояние се изтъква следното:


ƒ
Финансират се иновационни проекти, които нямат достатъчно ясна ориентация по отношение на областите за бъдеща практическа реализация на получените резултати.
ƒ
Голяма част от средствата, отделяни за изследователска дейност, се насочват към университетите, които координират иновационните си програми с няколко водещи шведски компании. На практика малките и средните предприятия нямат достъп до осъществяваните на такава основа съвместни проекти. Факт е също, че голяма част от изследванията се финансират от солидни международни компании, като част от получения резултат се използва в поделения извън страната.
ƒ
Бариера пред иновационната активност е и липсата на достатъчно добре развита култура на предприемачеството – не са използвани до край възможностите на малките и средните предприятия, предпочитат се силно формализирани организационни структури, които трудно се адаптират към промените на средата.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница