Направление архитектура и градоустройство столична община



страница1/3
Дата06.07.2022
Размер25.44 Kb.
#114760
  1   2   3
Stanovishche PUP Borisova gradina 2022

ДО
НАПРАВЛЕНИЕ АРХИТЕКТУРА И ГРАДОУСТРОЙСТВО
СТОЛИЧНА ОБЩИНА
office@sofia-agk.com
delovodstvo@sofia-agk.com

ДО г-н Трайчо Трайков


Кмет на район Средец, СО
utkr@sredec-sofia.org
info@sredec-sofia.org

ДО д-р Делян Георгиев


Кмет на район Изгрев, СО
info@so-izgrev.bg

ДО г-н Константин Павлов


кмет на район Лозенец, СО
signali@lozenets-sofia.org
lozenets@sofia.bg
Становище
Относно: Проект за Подробен устройствен план (ПУП) – план за парк и градина по чл. 62, ал. 1 от ЗУТ на м. „Борисова градина”, Столична община, гр. София

Уважаема администрация на Столична община,


Уважаеми кметове на райони в Столичната община,
Бих искала да споделя моето виждане за Подробния устройствен план (ПУП) на Парк „Борисова градина“, публикуван на интернет-страницата на Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община
https://nag.sofia.bg/SearchDevelopmentPlans/Info/300/?fbclid=IwAR0h6SWg8cYlCeYDoxBUJOH2uFJPswDLZkXK3RAEXqwkhffPDn5jtqg-8iU#Attachment
и представен на 13.01.2022 г.
Борисовата градина е най-големият градският парк на София и като такъв е с огромно значение не само за жителите на града, които живеят около парка, а за цялото население на столицата. Градските паркове не са включени в националните политики в областта на горите. Тяхната функция е не върху добиването на ресурси от тях, а върху стойността на културните и социални услуги. Социалната функция на градските гори е най-важната цел на управлението им.
От една страна имаме високата плътност на застрояване на гр. София и превръщане на все повече зелени площи в молове и жилищни сгради, а от друга поради промените в начина на живот и по-високия жизнен стандарт на хората, живеещи в градовете, увеличено търсене на места за рекреация и отдих. Освен това има обща ценностна промяна в обществото към пост-материалистични ценности и нагласи с по-високи изисквания за естественост като част от качеството на живот. Загубата на лично пространство заради увеличената плътност на застрояване може да бъде компенсирана с наличието на обществено достъпни паркове.
За планиране на функциите на градските паркове, стопанисващите ги трябва да са запознати с изискванията и предпочитанията на хората. Изследване на човешките аспекти, а именно възприятията, предпочитанията, очакванията и емоционалните чувства на хората трябва да са добре проучени, за да могат да задоволят техните нужди.
Смятам, че така изготвеният план не може да бъде приет тъй като в него не са отразени в достатъчна степен реалните нужди на населението на града, най-малкото защото те никога не са били обект на проучване.
Настоящият план не отговаря на следните препоръки от Договора между възложител и изпълнител (№ на НАГ 1374 от 08.01.2016):

  • „Да не се допуска ново строителство на сгради“;

  • „Намесата в резерватната част да бъде само за реставрационни или консервационни дейности“;

  • „Да не допуска формиране на УПИ с голяма площ, които да позволяват значително застрояване, въпреки малкия Кинт и изграждане на паркинги на територията на парка, засягащи тревни площи и трайна растителност“;

  • „Изграждането на буферни паркинги да бъде само в съседни територии на парка“.

Така предложеният проект не изпълнява основните цели и задачи, вменени от Решение №417 на Столичния общински съвет от 18.07.2013 година:
„В максимална степен да се запази характера на парка като общоградски и рекреационен, като в същото време се потвърди и защити статута на резервата с охранителните му зони и декларираните лесопаркови части, тъй като той е паметник на градинското и парковото изкуство”
Също така не се търси решение на проблема с частните имоти и не осигурява общественото им ползване. Предвиждат се нови обекти на територии с частна, частна общинска и неопределена собственост, което създава реална опасност за заграбването им или възпрепятстване на отчуждаването им. За да осигури тяхното отчуждаване, тя трябва да се обособят в отделни УПИ-та и да бъдат предвидени в проекта за „обекти на социалната инфраструктура публична собственост“ (чл. 205, т. 4 от ЗУТ във връзка с § 5, т. 75 от ДР на ЗУТ).
Пример за некохерентността на плана е разделът за лесопарковата част на Борисовата градина. Там се говори за горскостопански дейности и постоянство и равномерност на ползването. Тези темини се използват в горското стопанство, където целите на управление са коренно различни. Не става ясно за какво ползване става въпрос, но от терминологията се подразбира ползване на дървесина. Градските лесопаркове едва ли биха могли да предложат икономическа изгода от подобна дейност тъй като са малки по размери и не биха могли да задоволят дори малка част от търсенето на дървесина на пазара. От гледна точка безапосност на ползване на парка, съхнещите и гниещи стоящи дървета трябва да се остраняват редовно, за да не се стига до нещастни инциденти.
Според плана „сухата и паднала маса трябва да се премахне и усвои“. Това е неадекватен архаизъм заимстван от горското стопанство, където в интензивно стопанисваните гори може да се наложи пробна мярка след природни бедствия. За запазване на видовото разнообразие мъртвата дървесина играе огромна роля, тъй като ¾ от горските видове зависят от нея. Сухата и паднала маса не представлява риск за посетителите, но блокира достъпа до части от територията. В случая на градски парк може да се остави част от падналата или отсечена мъртва дървесина в части от парка, които са по-рядко посещавани или могат да бъдат оградени. Тези малки „острови“ ще помогнат за поддържането на разнообразието на харизмнатични видове, каквито са птиците, и които поради високата си мобилност ще могат да се видят и в други, по-често посещавани, части на парка. Предложението за оставяне на биотопни дървета също би трябвало да се съобрази с риска за хората, тъй като това са стари стоящи дървета, които често имат изгнили клони и части от ствола.
Изсичането на храстовата растителност може да се налага в някои части на парка, но в други трябва да се оставя, защото е важен хабитат за някои видове.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница