Основно училище „Стефан Караджа” – гр. Варна



страница1/2
Дата20.08.2018
Размер352.75 Kb.
#80974
  1   2

Правилник за дейността на училището

2010 – 2011 учебна година



Основно училище „Стефан Караджа” – гр. Варна

ул. „ Братя Бъкстон” № 11

сл. тел. 61-37-67; 61-37-59; e;mail:stkaradja@mail.bg
УТВЪРДИЛ:…………………………

/ Катя Стефанова /

ДИРЕКТОР НА ОУ „СТЕФАН КАРАДЖА”

ПРАВИЛНИК ЗА ДЕЙНОСТТА НА УЧИЛИЩЕТО

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл.1. (1) ОУ “Стефан Караджа” е:

  1. основно общообразователно общинско училище

  2. адрес – гр. Варна, ул.” Братя Бъкстон” № 11

  3. училище, издаващо следните официални документи - удостоверение за завършен клас, свидетелство за завършено основно образование.

Чл.2. (1) В ОУ “Стефан Караджа” обучението се провежда в една степен на образование – основно и осигурява:

  1. овладяване на общите основи и закономерности на човешкото познание, изграждане на свободна, морална и ини­циативна личност, която като български граж­данин уважава законите, правата на другите, техния език, религия и култура;

  2. усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култура;

  3. развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби;

  4. духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот;

  5. завършване на определените в Закона за народната просвета степени на образование

(2) Основното образование се осъществява на два етапа – начален и прогимназиален.

(3) Учебните занятия се провеждат на едносменен режим.

Чл. 3. (1) В училището се осъществява прием:

  1. в подготвителен клас - за деца, навършили5 или 6 години в годината на постъпването;

  2. в І клас – за деца, навършили 7 години в годината на постъпването или навършили 6 години в годината на постъпването - по преценка на родителите;

(2) Записването на ученици през учебно време се извършва при наличие на свободни места и при спазване на чл.51 и чл 52 от ППЗНП.

Чл.4. Обучението и възпитанието на децата и учениците в училището се провежда на книжовен български език.

Чл.5. (1)Училището осигурява възможности за обучение, както и включваща и подкрепяща среда за:

  1. деца със специални образователни потребности и/или хронични заболявания, при спазване на изискванията на нормативната уредба в системата на Народната просвета;

  2. деца от ромски произход с цел осъществявяне на успешен интеграционен процес;

(2)Чужди граждани в задължителна училищна възраст, чиито родители са граждани на страни, членки на ЕС, могат да се обучават съгласно изискванията нормативната уредба.

(3) )Чужди граждани от други страни могат да се обучават в училището съгласно изискванията нормативната уредба.

Чл. 6. (1) В училището е забранено налагането на идеологически и религиозни доктрини на учениците и провеждането на дейности на партийно-политическа, верска или етническа основа сред учителите и учениците;

(2) допускането на дискриминация, привилегии или ограничения, основани на пол, раса, народност, етническа принадлежност, гражданство, произход, религия или вяра, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено положение, увреждане, възраст, сексуална ориентация, семейно положение, имуществено състояние или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна.

(3)Лицата, съзнателно подпомогнали извършването на актове на дискриминация, носят отговорност по силата на Закона за защита от дискриминация.

Чл.7. (1) В училището действа пропусквателен режим, регламентиран със заповед на директора в началото на всяка учебна година.

(2) Всички лица, които влизат в сградата на училището, са длъжни при поискване от охраната да удостоверят самоличността си със съответния документ. При отказ да направят това, същите не се допускат в училището.

(3) Всички външни лица са длъжни да изпълняват указанията на охраната и дежурните учители относно спазването на вътрешния ред и ненарушаването дейността на училището.

Глава втора

УЧИЛИЩНО ОБУЧЕНИЕ
Раздел първи

ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ

Чл.8. Формите на обучение в ОУ ”Стефан Караджа” са: дневна; индивидуална и самостоятелна.

Чл.9. (1) В дневна форма на обучение учениците се организират в паралелки и групи, а за останалите форми обучението се организира за отделен ученик.

(2) Дневната форма на обучение е присъствена форма и се организира в интервала: не по-рано от 8.00ч. и не по-късно от 17.30ч. в учебните дни.

Чл.10. (1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището.

(2) Индивидуалната форма на обучение се организира:

  1. за ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни;

  2. за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

(3) В случаите по ал. (2), т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от Лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.

(4) Знанията и уменията на учениците по ал. (2), т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. (2), т. 2 - чрез изпити.

(5) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл. 11. (1) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.

(2) Самостоятелната форма на обучение се организира за:

  1. ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на Педагогическия съвет;

  2. лица, навършили 16-годишна възраст.

(3)Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл. 12. (1) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 83, ал. 2 и чл. 84, ал. 2, т. 1 от ППЗНП, както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 80, 81, 82, 83 и 84 от ППЗНП, подават писмено заявление до директора на училището.

(2) Ученици, които се обучават в дневна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година.

(3) Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава:

  1. от дневна в индивидуална;

  2. от дневна в самостоятелна форма на обучение;

(4) Лица, навършили 16-годишна възраст и обучавани през минали години, постъпват в самостоятелна форма на обучение в началото на учебната година след представяне на документ за последния завършен клас.

(5) За всяка промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед.

Чл.13. Завършването на клас и на степен на образование в различните форми на обучение, се удостоверява с едни и същи по вид документи съгласно държавното образователно изискване за документите за системата на Народната просвета, които дават равни права на завършилите.
Раздел втори

ОРГАНИЗАЦИОННИ ФОРМИ

Чл.14. Училищното обучение се организира в последователни класове, съгласно чл. 88 от ППЗНП.

Чл.15. В зависимост от броя на приетите ученици, класовете се раздeлят на паралелки, съгласно чл. 89 от ППЗНП, но не повече от 29 ученици в паралелка.

Чл.16.(1) Паралелката може да се дели на групи по учебните предмети информатика, информационни технологии, бит и технологии и чужд език при спазване на изискванията на нормативната уредба и съобразно финансовите възможности на училището.

(2) Паралелката може да се дели на групи по ЗИП при спазване на изискванията на нормативната уредба и съобразно финансовите възможности на училището.

(3) Училището може да организира сборни групи по СИП или за дейности, свързани с развитието на интересите, способностите и потребностите на учениците, при спазване на изискванията на нормативната уредба и съобразно финансовите възможности на училището.

Чл.17. Училището може да организира полуинтернатни групи при заявено желание от страна на родителите, при спазване на изискванията на норма тивната уредба и съобразно финансовите възможности на училището.
Раздел трети

УЧЕБНО ВРЕМЕ

Чл.18.(1) Учебната година се организира в учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и учебни часове.

(2) Ваканциите и неучебните дни се определят съгласно заповед на Министъра на образованието,младежта и науката

(3) Други неучебни дни за училището могат да бъдат определени, по предложение на Педагогическия съвет и със заповед на директора, за честване на Патронния празник, спортно-туристически празници и Ден на град Варна.

Чл.19. Седмичното разписаниена часовете се изготвя съгласно Наредба на министерството на здравеопазването и се утвърждава от директора на училището, след съгласуване с РИОКОЗ, преди началото на всеки учебен срок.

Чл.20. (1) Продължителността на учебните часове за подготвителен клас е 30 минути, за І и ІІ класове - 35 минути, за ІІІ–ІV­ клас - 40 минути, а за V – VІІ клас – 45 минути .

(2) Почивките между часовете са не по-малко от 10 и не повече от 20 минути.

(3) Учениците от подготвителен и първи клас учат само предобед.

Чл. 21. (1) Учениците и учителите трябва да бъдат в училището най-малко 10 минути преди започване на учебните занятия.

(2) След биенето на първия звънец учениците трябва да бъдат в класната стая, а след биенето на втория – да са по местатат си, готови за работа. Часът завършва точно с биенето на звънеца за излизане.

Чл.22. При провеждането на лабораторни занятия и делене на паралелката на групи, на незаетата половина се определя час за провеждане на съответното занятие, който се отразява в материалната книга.
Раздел четвърти

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧЕБНАТА ДЕЙНОСТ

Чл.23.(1) Желанието за обучение в ЗИП, СИП и в извънкласните и извънучилищни дейности се декларира от ученика до края на предходната учебна година със заявление до директора на училището.

(2) Учениците, които се преместват от друго училище, подават заявленията си при записване в приемащото училище.

(3) при новосформирани класове заявленията се подават до 3 дни след началото на учебните занятия.

(4) Изборът на чужд език се извършва съобразно желанието на учениците и възможностите на училището. Определените групи се запълват по реда на желанията в зависимост от средния успех от предходната година.

Чл. 24.(1) Издаването и заверяване на медицински бележки става в неучебно време.

(2) При спешни случаи медицински прегледи могат да се извършват и в учебно време, като отсъствието и освобождаването от час се удостоверяват с медицинска бележка.
Раздел пети

ОТСЪСТВИЯ НА УЧЕНИЦИ

Чл.25.(1) Учениците могат да отсъстват до 30 дни преди края на учебните занятия, което се разрешава от директора на училището при сериозни семейни причини или по предложение на УКПППУ и ЗПД и оформен годишен успех на ученика.

(2) При извинени отсъствия повече от 30 последователни учебни дни, ученикът има право на удължен срок, както и да завърши учебната година в самостоятелна или индивидуална форма на обучение. Решението се взема от ПС след предявяването на мотивирана молба или протокол от ЛКК

Чл.26.(1) Освобождаването на ученик от учебни занятия по учебния предмет “Физическо възпитание и спорт” поради влошено здравословно състояние се извършва на основание на медицинско удостоверение, издадено от личния или лекуващия лекар или протокол от Лекарска консултативна комисия (ЛКК),

(2) На учениците не се оформя срочна или годишна оценка по “Физическо възпитание и спорт”, ако продължителността на освобождаването от учебни занимания е за период, който не позволява поставянето на задължителния брой текущи оценки по учебния предмет.

(3) Ученикът се освобождава от учебни занимания по този предмет, а не от учебния час.

(4)Директорът въз основа на представените медицински документи определя със заповед как учениците, освободени от учебни занимания по здравословни причини ще уплътняват времето през учебните часове и с обратна разписка писмено уведомява родителите и ученика.

Чл.27.(1) Отсъствията на ученик по болест се извиняват от класния ръководител след представяне на медицинска бележка, издадена от личния лекар и заверена в медицинската служба в училището в срок от 3 дни след явяването в училище. Медицинската бележка се представя лично от родителя (настойника).

(2) Отсъствията на ученик по семейни причини до 3 /три/ дни в една учебна година се удостоверяват с уведомително писмо до директора от родителя (настойника), представено лично от него в канцеларията на училището.

(3) Отсъствията на ученик по семейни причини до 7/седем/ дни в една учебна година се разрешават от директора въз основа на писмена молба от родителя.

(3) Отсъствията на ученик за участие в състезания, конкурси, олимпиади и др. се извиняват след предварително изпратено уведомително писмо от организаторите на проявата.

(4) Учениците се наказват за определен брой допуснати неизвинени отсъствия, което е регламентирано в този правилник.

(5) При допуснати над 20% отсъствия на ученик по даден предмет за учебен срок, срочната оценка се оформя чрез изпит пред комисия. За последното, преподавателят прави предложение пред ПС.

(6) За ученик, обучаван в дневна форма на обучение, чиито отсъствия по чл.10 не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета, директорът на училището, по предложение на Педагогическия съвет (ПС) определя със заповед условията и реда за оценяване на знанията и уменията за завършване на срока/годината.

(7) Закъснение на ученик до 10 минути за час се вписва в предвидената за целта графа в дневника като 1/3 неизвинено отсъствие за всички поредни часове. Ако закъснението е по-голямо се поставя цяло неизвинено отсъствие.

(8) При закъснение на учител до 15 минути за учебен час, часът може да се проведе само с разрешението на директора. Ако закъснението е по-голямо, часът се смята за непроведен и преподавателят няма право да го нанася в материалната книга.
Раздел шести

ПРЕМЕСТВАНЕ НА УЧЕНИЦИ

Чл. 28. Учениците могат да се преместват от един клас в друг при наличие на свободни места и след разрешение на директора на училището.
Раздел седми

ОЦЕНЯВАНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ

Чл.29.(1) Контролните и класните работи се провеждат по график при спазване на следните изисквания:

  1. за една и съща паралелка може да се провежда не повече от една класна или една контролна работа в един учебен ден;

  2. за една и съща паралелка в една учебна седмица не могат да се провеждат повече от две класни работи;

  3. не се провеждат класни работи в последната седмица от учебния срок.

(2) В началото на всеки учебен срок директорът утвърждава, по предложение на учителите, график за провеждане на класни и контролни писмени работи, който се поставя на общодостъпно място в училището.

(3) Учителят лично внася поставените от него оценки в съответната документация, както следва:

  1. текущи оценки от устни изпитвания – в деня на изпитването;

  2. текущи оценки от писмени изпитвания – до две седмици след провеждането им;

  3. текущи оценки от лабораторни изпитвания – в деня на изпитването;

  4. срочни и годишни оценки – в деня на оформянето им.

Чл.30. Срочните оценки се оформят на базата на документирани текущи оценки от устни, писмени и практически изпитвания по съответния предмет.

Чл.31. (1) Минималният задължителен брой текущи оценки за всеки учебен срок е:

  1. за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 4 (четири) и повече учебни часа седмично - две оценки от устни изпитвания и три оценки от писмени и/или практически изпитвания;

  2. за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 3 (три) учебни часа седмично -две оценки от устни изпитвания и две оценки от писмени и/или практически изпитвания;

  3. за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 2 (два) учебни часа седмично – две оценки от устни изпитвания и една оценка от писмено и/или практическо изпитване;

  4. за учебен предмет, който по учебен план се изучава с 1 (един) учебен час седмично - една оценка от устно изпитване и една оценка от писмено и/или практическо изпитване;

  5. по учебния предмет “Физическо възпитание и спорт” – три оценки от практически изпитвания.


Раздел осми

ПРОВЕЖДАНЕ НА ИЗПИТИ

Чл.32(1) Провеждането на поправителните изпити се извършва по график, съставен от помощник-директорите по учебната дейност, въз основа на информация, подадена от класните ръководители.

(2) Ученик не може да полага в един ден повече от един изпит.

(3) При провеждане на изпит, писмената работа на ученик, опитал да си послужи с измама, се анулира от изпитната комисия и се оценява със слаб(2).

(4) Резултатите от поправителните изпити се обявяват в петдневен срок след провеждането им.

(5) Приравнителните изпити и изпитите на учениците в самостоятелна форма на обучение се провеждат по реда за провеждане на поправителните изпити, по график, определен със заповед на директора на училището.

Чл.33.(1) Графикът за провеждане на изпити на учениците в самостоятелна форма на обучение за съответните учебни предмети се определя от директора на училището в три сесии, както следва:

  1. сесия юни – 20.06.-30.06.;

  2. сесия август – 20.08.-30.08;

  3. сесия януари-февруари – 1.02.-11.02.

(2) Учениците, обучавани в самостоятелна форма на обучение:

  1. подават молба-декларация до директора на училището, в която посочват предметите, по които ще полагат изпити в съответната сесия не по-късно от 10 дни преди началото и;

  2. полагат изпити съобразно училищните учебни планове.

(4) Ученици, които се обучават в индивидуална или самостоятелна форма на обучение, при повтарянето на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които са получили оценка слаб (2) или не са се явили на поправителните изпити.

Чл.34. На учениците, на които предстои явяване на изпит се предоставят конспект, консултации и възможност да се запознаят с критериите за оценяване.
Раздел девети

ЗАВЪРШВАНЕ НА КЛАС

Чл.35.(1) Ученикът завършва класа, ако по учебните предмети от ЗП и ЗИП има оценка най-малко среден (3)

(2) Ученици, които имат оценка слаб (2) по учебни предмети от ЗП или ЗИП, полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година. Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през м.юни или юли и до две седмици преди началото на учебната година по ред, определен със заповед на директора на училището.

(3) Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите по ал.(2), могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

(4) ПС взема решение за допълнителна сесия за ученици, пропуснали явяване на една от предходните сесии по уважителни причини, удостоверени с медицински или друг документ.

(5) Ученици, които са получили оценка слаб (2) по учебен предмет на поправителните сесии или не са се явили на поправителните изпити, повтарят класа.

(6) Учениците от последния гимназиален клас не повтарят класа. Те могат да се явят на поправителни изпити през януарска поправителна сесия и на сесиите по ал.(2).

Чл.36. Учениците от І клас, които не усвояват учебното съдържание, както и учениците от ІІ-ІV клас, които имат годишна оценка слаб /2/ по един или повече учебни предмети, не повтарят класа. За тях се провежда допълнително обучение по време на лятната ваканция по ред, определен със заповед на директора, което може да продължи и през следващата учебна година.

Чл.37.(1)Учениците имат право да се явят на изпити за промяна на годишна оценка, които се провеждат съответно след приключване на учебните занятия .

(2) Изпитите по ал.(1) се полагат при условия и по ред, определен със заповед на директора на училището, върху учебното съдържание за съответния клас и за съответния вид подготовка.

(3) Получената оценка за изпит по ал.(1) е окончателна. Когато оценката е слаб (2), ученикът се явява на поправителен изпит по реда на чл.30 (2).

Чл.38.(1) На ученици, застрашени от отпадане, училището, с помощта на РИО и съвместно с общината, УН и др. органи и организации създава допълнителни образователни възможности, като организира и провежда:

  1. Индивидуални програми за психолого – педагогическо въздействие на ученика.

  2. Допълнителна работа на ученици по време на учебните занятия и през ваканциите.

  3. Извънкласни и извънучилищни дейности, съобразени с образователните потребности и интересите на ученика.

  4. Консултации и насочване към професионално обучение, съобразено с възрастта и интересите на ученика.


Раздел десети

КОНТРОЛ НА УЧЕБНАТА ДЕЙНОСТ

Чл.39. (1) Учебните занятия в училището подлежат на контрол.

(2) Директорът и помощник-директора по учебната дейност осъществяват контролна дейност, свързана с посещения на учебни часове по ЗП, ЗИП, СИП и ЧК по предварително, изготвен график за всеки учебен срок.

(3) Лицата с методически и/или контролни функции, желаещи да посетят учебното занятие:

  1. влизат в учебното помещение не по-късно от учителя;

  2. с нищо не нарушават установения в учебното занятие ред;

  3. не напускат учебното помещение преди края на учебното занятие, освен ако не са получили предварително, съгласието на учителя.

(4) Всички критични бележки по проведеното учебно занятие се съобщават първо на учителя.
Чл.40.

Учениците получават документ за завършен клас, степен на образование или за преместване в друго училище, ако не дължат книги или друго имущество на училището.




Раздел единадесети

ПРОВЕЖДАНЕ НА ЕКСКУРЗИИ И ОРГАНИЗИРАН ОТДИХ

Чл.41.(1) Организиран отдих и учебни екскурзии на ученици се провеждат след предварително съгласуване с директора на училището и при стриктно спазване на нормативната уредба, регламентираща тази дейност с ученици.

(2) През учебно време учебните екскирзии се организират не по-рано от края на отоплителния сезон за дадената учебна година;

(3) Ръководителят на групата се определя със заповед на директора най-малко 10 (десет) дни преди заминаването.
Чл.42.(1) Ръководителят на групата за организиран отдих или екскурзия е длъжен да:

  1. организира среща на директора с туроператорите, на която те представят своите лицензии за дейност и проект за договори за организирания отдих или екскурзия;

  2. изготви и завери писмата за уведомяване на РИО , РПУ и БДЖ;

  3. завери при директора списъка на учениците с отговарящите за тях ръководители (първи ръководител - за първите 10 ученици, втори ръководител за следващите десет ученици и т.н. );

  4. представи за заверка на директора, оформени по надлежен ред, книгите за проведен извънреден инструктаж на учениците, най-малко 48 часа преди заминаване;

  5. представи на директора бланки за заверяване на командировъчните заповеди на ръководителите;



Глава втора

УЧАСТНИЦИ В УЧЕБНО-ВЪЗПИТАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС
Раздел първи

УЧИТЕЛИ (ВЪЗПИIТАТЕЛИ)

Чл.43.(1) Правата и задълженията на учителите са регламентирани в Глава четвърта, раздел I на ППЗНП.

(2) В ОУ “Стефан Караджа” учителят има право да:

  1. провежда научно-теоретична и експериментално-практическа педагогическа дейност, съобразно с ДОИ;

  2. получава пълна информация от ръководството на училището по проблеми, касаещи неговата работа;

  3. избира учебници и учебни помагала, по които ще преподава, след оценка за тяхното практическо прилагане и обсъждане и утвърждаване в МО и ПК.

  4. избира методите и формите за преподаване на учебния материал, проверка и оценка на знанията при пълното спазване на нормативните разпоредби на МОН;

  5. провежда учебни часове и извън сградата на училището, след подадено писмено заявление до директора на училището не по-късно от 1 ден предварително и получено одобрение за това.

  6. организира учебни екскурзии и/или отдих на ученици след предварително съгласуване с директора на училището и при стриктно спазване на нормативната уредба, регламентираща тази дейност с ученици.

  7. потърси съдействие от педагогическия съветник или помощник директор в случай на драстично нарушение на дисциплината в съответния учебен час, с който той не може да се справи.

  8. членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните им органи;

  9. избира свои представители или да бъде избиран в комисиите към ПС;

  10. дава мнения и да прави предложения по дейността на училището до административните органи в системата на народната просвета;

  11. получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от директора на училището и от РИО;

  12. бъде справедливо и безпристрастно оценяван, с оглед въвеждането на стълбовете на диференцирано заплащане на учителския труд.


(3) Учителят е длъжен да:

  1. изпълнява определените си задължения в длъжностната характеристика, Кодекса на труда и други нормативни актове;

  2. опазва живота и здравето на учениците по време на учебно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от него или от училището;

  3. съдейства за издигане престижа на училището;

  4. изпълнява решенията на ПС и на други органи за управление на училището;

  5. представя в срок изискваната от ръководството на училището информация (планове, графици и др.)

  6. изпълнява функциите си на квестор, член на комисия или дежурен учител (ако бъде назначен);

  7. изготвя годишно календарно разпределениена учебния материал по предмети, като се съобразява с приетите учебни планове и програми и указанията на МОМН;

  8. дава консултации на учениците си по график, утвърден от директора;

  9. не допуска неоправдано отклоняване на ученици от учебни занятия и стриктно вписва отсъстващите от съответния учебен час в дневника на класа;

  10. проверява бележниците на учениците в началото на първия учебен час за деня и представя информацията за това на дежурния помощник директор след приключването на часа;

  11. предоставя на директора темите на следващите уроци и годишното си разпределение при продължителни отсъствия от работа;

  12. уведомява своевременно директора или помощник директора при внезапни отсъствия;

  13. информира учениците и родителите им относно критериите за оценка на знанията и уменията на учениците по съответния учебен предмет;

  14. коригира, оценява, рецензира и връща в двуседмичен срок писмените работи на учениците;

  15. прецизира задаваните домашни работи съобразно с обрасзвателните цели, изискванията за брой оценки, възрастта и времето, необходимо за изпълнението им;

  16. внася оценките на учениците своевременно в техните ученически книжки и в дневника на класа и оформя срочния и годишния успех до деня, определен от училищното ръководство като краен срок за приключване на изпитванията (включително);

  17. при отказ на ученика да предостави ученическата си книжка, при липса на домашна работа, при дисциплинарни нарушения и др. подобни, да отбелязва това в съответната документация;

  18. записва четливо в материалната книга темите на взетите уроци за деня. Ненанесените часове се считат за непроведени.

  19. осигурява опазването на материалната база, дисциплината и хигиената по време на часа.

  20. отбелязва провинения или неизпълнение на задълженията от ученика в съответната документация

  21. организира учениците за привеждане на стаята в естетически вид след последния час на паралелката;

  22. осъществява взаимодействие с родителите и възпитателите на своите ученици;

  23. повишава системно професионалната си квалификация, да участва в работата на методическите обединения и предметни комисии;

  24. да се явява на работа в облекло и вид, които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави. Недопустими са: дълбоки деколтета, голи рамене, поли над коляното, къси панталони, тъмни очила и шапки в учебните часове, облекла с надписи, рекламиращи дрога, алкохол и цигари, както и пропагандиращи дискриминация и насилие.


(4) Учителят не може да:

  1. предоставя образователни услуги на ученици, които се обучават или ще полагат изпит в училището, в което преподава.

  2. ползва мобилен телефон по време на учебните часове.

  3. провежда писмени изпитвания без предварително уведомяване на учениците не по-късно от предходния учебен час по предмета;

  4. унижава достойнството, както и да упражнява физически и психически тормоз над учениците;

  5. използва учебното време, предвидено за съответния учебен предмет за други цели


Раздел втори

КЛАСНИ РЪКОВОДИТЕЛИ

Чл.44.(1) Класният ръководител има следните допълнителни задължения:

  1. до 5-о число на месеца проверява ученическите книжки на учениците;

  2. при отсъствие по болест изисква в срок от три дни (от идването на училище) от учениците документ, заверен в медецинската служба в училището. Всички медицински бележки се съхраняват до края на съответната учебна година;

  3. следи и оформя регистрираните в дневника отсъствия и забележки;

  4. уведомява писмено родителите и правя предложение до директора за наказание по чл. 139 от ППЗНП след 5, 10 и 15 отсъствия;

  5. задължително информира родителите за успеха и поведението на учениците;

  6. да изготвя и да предоставя на родителя характеристика за всеки ученик в съответствие с чл. 138а от ППЗНП;

  7. своевременно уведомява директора или помощник-директора за нарушения и щети, като прави необходимото за установяване на виновните;

  8. вписва наказанията и тяхното отменяне или заличаване в ученическата книжка и дневника на класа;

  9. попълва своевременно книгата за подлежащите на задължително обучение ученици и изпраща съобщения за записване на новопостъпили ученици;

  10. оформя в двуседмичен срок от приключването на учебните занятия дневника на класа и го предава за съхранение. Подготвя документите за завършен клас и образователна степен.

  11. вписва срочните и годишните оценки

  12. в главната класна книга на учениците от І-VІІ клас




  1. изготвя план за възпитателната работа с класа, който се утвърждава от директора;

  2. организира почистването на чиновете и стаите в края на всеки срок;

  3. следи за състоянието на материалната база на поверените му класна стая и осигурява възстановяването на всички нанесени щети;

  4. в края на всяка седмица прави инструктаж на дежурните ученици за следващата седмица;

  5. поддържа пряка и косвена връзка с родителите (настойниците) на учениците от класа. Провеждат родителски срещи най-малко веднъж в учебен срок.

  6. предлага на директора в писмен вид ученици, освободени от дейности по физическо възпитание и спорт за изготвяне на заповед.


Раздел трети

ДЕЖУРНИ УЧИТЕЛИ

Чл.45.(1) Дежурството на учителите се извършва по график, определен със заповед на директора.

(2) Дежурният учител:

  1. явява се в училище 15 минути преди началото на учебните занятия и остава на съответния етаж и крило;

  2. проверява готовността на дежурните ученици и състоянието на учебните помещения;

  3. през междучасието осигурява реда и спокойствието на етажа;

  4. по време на дежурството през междучасието остава в своя район, не се занимава с несвойствени дейности и докладва за всички нередности на дежурния помощник директор;

  5. дежурството приключва с края на смяната и напускане на етажа от учениците.

  6. своевременно уведомява директора или помощник директора за нарушения и щети, като прави необходимото за установяване на виновните;


Раздел четвърти

УЧЕНИЦИ

Чл.46.(1) Правата и задълженията на учениците са регламентирани глава четвърта, раздел ІІ от ППЗНП.

(2) В ОУ “Стефан Караджа” ученикът има право да:

  1. избира предметите и дейностите, предвидени в учебния план като избираеми;

  2. участва по собствен избор в организираните от училището извънкласни форми на дейност.

  3. получава от училището информация по въпросите, свързани с неговото обучение;

  4. получава от учителите консултации при организиране на самостоятелната си подготовка;

  5. бъде защитен от училището при накърняване на личното му достойнство и нарушаване на човешките му права;

  6. дава мнения и предложения пред ръководството на училището по отношение на орга-низацията и провеждането на цялостната му дейност;

  7. ползва безплатно цялата училищна МТБ в извънучебно време за развитие на интересите и способностите си по ред, определен от директора;

  8. избира и бъде избиран в колективни органи за управление на училището;

  9. бъде поощряван с материални и морални награди за високи резултати в учебната, спортната и обществената си дейност съгласно настоящия правилник;

  10. получава безплатна закуска, ако е ученик от подготвителен до ІV клас, съгласно действащата нормативна уредба в системата;

  11. ползва безплатни учебници от от подготвителен до VII клас;

  12. се освобождава от занятията по физкултура при доказана медицинска необходимост. В този случай ученикът задължително присъства в часа.

(3) Всеки ученик е длъжен да:



  1. спазва настоящия правилник, нормите на поведение в училището и обществото и законите на страната;

  2. пази авторитета на училището, както и да съхранява и развива училищните традиции;

  3. спазва норми на поведение, изразяващи уважение към авторитета и позицията на учителя;

  4. идва в училище с приличен външен вид в съответствие с възрастта му и характера на училищната дейност. Недопустими са: дълбоки деколтета, голи рамене, прекалено къси поли и шорти, бюстиета, надписи, пропагандиращи употреба на наркотици, алкохол и цигари, както и призоваващи към дискриминация и насилие, шапки, кърпи за глава, пиърсинг и носенето на обеци от момчета в сградата на училището;

  5. идва в училище най-малко 10 минути преди началото на първия си час;

  6. изпълнява учебните си задължения;

  7. поддържа лична и обществена хигиена;

  8. опазва материалната база на училището;

  9. спазва изискванията за безопасност, както и правилата за безопасно ползване на интернет по време на престоя си в училище;

  10. изключва звука на мобилния си телефон по време на престоя си в училище;

  11. носи винаги своята ученическа книжка (бележник) и я представя при поискване. Отказът се отразява в предвидената за целта графа в дневника, а при три внесени забележки се уведомяват родителите (настойниците);

  12. носи в училище само учебни помагала и предмети, необходими за учебната работа;

  13. носи необходимото облекло за часовете по физическо възпитание и спорт;

  14. върне учебниците и учебните помагала, получени от училището, след приключването на учебните занятия за съответната учебна година;

  15. възстанови стойността на учебник, когато при връщането му се установи, че поради неполагане на грижи от негова страна, учебникът е негоден за ползване.


(3) Ученикът не може да:

  1. учи в дневна форма на обучение, ако е сключил граждански брак;

  2. отсъства от учебни занятия, както и от масови мероприятия, организирани от училището, без уважителна причина удостоверено по ред, определен с този правилник;

  3. закъснява за учебен час;

  4. употребява наркотични средства и алкохол, както и да пуши в района на училището;

  5. участва в политически партии и организации до навършване на пълнолетие;

  6. заплашва, упражнява физическо и психическо насилие и да накърнява личното достойнство и човешките права на учениците, учителите и служителите в училището;

  7. носи хладни и огнестрелни оръжия и да застрашава живота и здравето на другите ученици;

  8. ползва-мобилен телефон по време на учебните часове;

  9. влиза в учителската стая, както и в предназначените само за учители места. Извикването на учител от учителската стая става чрез друг учител или служител.





Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница