Отчет за дейността на министерството на културата през първите 100 дни



Дата13.10.2018
Размер81.12 Kb.
#85012
ТипОтчет
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА МИНИСТЕРСТВОТО НА КУЛТУРАТА ПРЕЗ ПЪРВИТЕ 100 ДНИ

РЕФОРМИ:
* През първите 100 дни в максимално кратки срокове беше изработен нов Устройствен правилник на Министерството на културата, който бе приет от Министерския съвет на 30 септември.

* Създадени са две нови структурни звена в министерството: Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство”, която ще има и 6 регионални поделения в страната, и дирекция „Координация на проекти и програми” за усвояването на европейско финансиране.

* Министерството на културата е едно от първите, които оптимизираха щата си в съответствие с изискванията на правителството за 15-процентно съкращение.

* Проведени бяха срещи на министър Вежди Рашидов и екипа му с представители на всички отделни творчески гилдии в България и на Българската асоциация на работодателите в областта на културата, на които беше обсъдена необходимостта от цялостна реформа в различните сектори. Тя има за цел засилване на проектното начало и увеличаване на средствата за реализация на творчески проекти.

* Започна активна работа за промяна на финансирането в държавните театри и музикалните институти с цел въвеждане на принципите на демократизъм и финансова децентрализация на дейностите. Предложено беше на Министерството на финансите да се осигури възможност за постепенно навлизане на делегирани бюджети и за увеличаване на разходите при преизпълнение на собствените приходи в театрите и музикалните институти.

* Стартира реформа в Националния институт за паметниците на културата, която разграничава административните от научните му функции.


ЗАКОНОДАТЕЛНИ ИНИЦИАТИВИ:
* Министерството на културата предложи изменения и допълнения в Закона за държавния бюджет с цел по-голяма финансова самостоятелност на второстепенните разпоредители.

* Работна група подготвя Законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата.

*Министерството на културата подкрепи измененията и допълненията в Закона за културното наследство и създаде работна група за цялостни промени в него.

* Подготвят се нови статистически стандарти за културата.

* Внесен е Закон за изменение и допълнение на Закона за радио и телевизия.

* Работна група подготвя Закон за арт лотария.

* Предложени са промени в Кодекса за социално осигуряване за право на придобиване на пенсия на балетните артисти и танцьорите при 25 години трудов стаж, независимо от възрастта.

* Работна група подготвя нова концепция за функционирането на Българските културни институти в чужбина.

* Започна работата по изготвянето на подзаконовите актове в сферата на библиотечното дело по професионалните стандарти за професията „библиотекар”.
КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО:
* Приет бе от Министерския съвет Стратегически план за развитие на културния туризъм, внесен от Министерството на културата и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Документът е първи по рода си, основава се на цялостна политика в сферата на културния туризъм и ще стартира с пилотни проекти в избрани региони в България.

* Започна процедура по актуване на археологическите обекти като държавна собственост. Тя е задължително условие, за да могат общини, които имат на територията си културни ценности, да кандидатстват по оперативни програми за тяхното социализиране и съхранение. Образувани са 40 преписки и първите обекти вече имат акт за собственост.

* Стартира създаването на Регистър на нумизматичните дружества и работата по регистрацията на специалните технически средства в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство.

* Административният капацитет на Инспектората по опазване на културното наследство беше укрепен чрез участие в обучителен семинар по международен проект за борба с организираната престъпност в областта на културните ценности.

* Нестинарството беше вписано като втори български шедьовър в Представителния списък с нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

* Министър Вежди Рашидов и екипът му се включиха активно в кампанията за подкрепа на кандидатурата на Ирина Бокова за Генерален директор на ЮНЕСКО, която завърши с избирането й на високия пост в световната организация.



ИЗКУСТВА, МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ, ЗАЩИТА НА АВТОРСКОТО ПРАВО:
* Проведена бе сесия за разпространение на театрални спектакли за деца в неравностойно положение.

* Организирана бе теоретична конференция в рамките на Международния театрален фестивал „Сцена на кръстопът” на тема „Театърът в глобалната медийна култура”.

* Завърши производството на един игрален, 5 анимационни и 7 документални филма.

* Започнаха снимките на 7 нови игрални филма и бе продължено финансирането на още 5. Големи международни награди спечелиха 4 български филма. В момента в производство са 23 документални филма.

* Подготвя се подписване на ново Споразумение за филмови продукции между България и Франция.

* Нови проекти, кандидатстващи по европейска програма МЕДИА 2007, бяха подкрепени с различни суми, чийто общ размер е 400 хиляди евро.

* България участва активно в VІ-то издание на Игрите на Франкофонията в Ливан.

* Продължиха активните контакти на Министерството на културата със Световната организация по интелектуална собственост. Министър Вежди Рашидов участва в Женева в 47-та серия от срещи на Асамблеите на страните-членки на Организацията.

* Продължиха проявите в рамките на Годината на България в Русия.

* Започва модернизирането на 455 обществени библиотеки, включени в първата фаза – етап 2009 на международния проект „Глобални библиотеки” .

* Подобри се функционирането на Националната система за обмен на информация в областта на авторското право.

* Дирекция „Авторско право и сродните му права” е извършила 163 проверки по спазване на закона. Съставени са 46 акта за административни нарушения и 64 наказателни постановления. Постъпилите в Министерството на културата средства от наложени глоби и имуществени санкции са в размер на 66 788 лева.



РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОВЕРКИ:
* Констатации от проверки по договори за строително-ремонтни работи и проектиране:

Договор за строително-ремонтни работи на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов” - Пловдив.

Договорът е сключен през м. април 2009 г. на стойност 2 154 000 лв., със срок на изпълнение 30 юли 2009 г. Цялата сума по договора предварително е платена още на 1 юли 2009 г. Констатирано е, че договорът не е изпълнен в срок, забавянето е с около два месеца. Част от договорените дейности на стойност 221 000 лв. не са изпълнени. С мълчаливото съгласие на министерството е допуснато да бъдат извършени други, различни от тези по договора, доставки на стойност 846 000 лв.



Договор за строително-ремонтни работи на Национална полиграфическа гимназия - София.

За ремонта на гимназията са сключени два договора с обща стойност 253 000 лв. Цялата сума е платена на 1 юли 2009 г. При проверката се установи, че реално са изпълнени ремонтни работи за около 100 000 лв. Има значителен обем неизпълнени, недовършени и лошо изпълнени работи, поради което част от помещенията на училището са неизползваеми.



Договор за ремонт на покрива на Национална художествена галерия.

Договорът е за ремонт на един купол на покрива на сградата на галерията на стойност 99 000 лв. Цялата сума е платена на части предварително преди завършване и приемане на работата. В количествено-стойностната сметка е включена цинкова обшивна ламарина по 150 лв. на кв. м. при средна цена на пазара около 15-20 лв. на кв. м.


Договори за проектиране:
От началото на годината Министерството на културата е възложило разработване на идейни и работни проекти, които са част от задължителната документация за кандидатстване по Оперативна програма „Регионално развитие”. За тези проекти предварително до края на м. юни са платени около 600 хил. лева. Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което е Управляващ орган по Оперативна програма „Регионално развитие”, е одобрило само четири от проектите, а другите 24 е върнало заради лошо проектиране.

* Констатации от проверките на сключени договори за отдаване под наем на имоти - собственост на Министерството на културата:


В периода 2005-2009 г. Министерство на културата е предоставило имоти или части от тези имоти, които са държавна собственост, намиращи се на територията на София, на частни фирми или фондации при неизгодни финансови условия.

- част от договорите са сключени за максимално възможния срок от 10 години, договорени са неизгодни наемни цени, в пъти по-ниски от пазарните. В редица от договорите е допусната възможност наемателите да извършват основни ремонти и подобрения. Примери за това са договорите за отдаване на помещения от имоти на министерството, които се ползват за ресторанти на бул. „Ал. Стамболийски” № 17 и на ул. „Оборище” в кв. 500, както и помещения, ползвани за офиси в сградите на бул. „В. Левски” № 2 в кв. 500 и на пл. „Славейков” № 11.


* Констатации от други проверки, извършени в държавните културни институти - второстепенни разпоредители и в търговските дружества към Министерството на културата:
В Оперно-филхармонично дружество Пловдив: Сключвани са неизгодни договори за отдаване на помещения под наем на занижени цени и продължителен срок на ползване, констатирани са различия между проведените културни изяви и реализираните приходи от продажби на билети, допуснато е сключване на договори за доставки и услуги без провеждане на предвидените по закона процедури.

В Национален музей на българското изобразително изкуство (НХГ): Сключени са договори за смяна на паркет и последващ договор за реставрация на паркет в същото помещение и други ремонти по цени над три пъти по-високи от пазарните, сключвани са договори за строително проучване и проектиране с неясна цел и приложение. През 2005 г. галерията получава дарение от Хуго Вутен за 96 000 лв. и по този повод зала в НХГ носи името на Вутен, а Министерството на културата само за този ремонт предоставя още 146 000 лв. Освен това в периода 2005-2009 г. са осигурени общо 2 345 000 лв. за ремонти и изграждане на ново фондохранилище за галерията. Още през м. май 2009г. е завършено и прието новото фондохранилище в сграда на министерството на бул. „В. Левски” и ул. „Московска”, но досега не е предприето нищо за преместването на произведенията от помещенията в сградата на Народното събрание, като за това се искат 60 000 лв. при реално потребни разходи от 10 000 лв.

В Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров” София: Установени са нарушения при отдаването под наем на части от сградата на училището.

В Национален институт за опазване на недвижимите паметници на културата (НИПК): Констатирано е лошо съхраняване, неправомерно ползване и изнасяне на ценни архивни документи и липси на документи от техническия архив и досиетата на регистрирани паметници на културата, установено е недължимо събиране на суми за дейности и услуги, които съгласно действащата нормативна уредба следва да се предоставят безплатно на юридическите и физически лица.

В ДМТ „Назъм Хикмет” – Разград: Установено е, че договорът на театъра за сътрудничество и съвместна дейност с фирма „Антора” е сключен в нарушение на Закона за държавната собственост. Констатирани са неправомерни компенсации на командировки с нерегламентирано ползване на отпуск без документ на основание колективен трудов договор, нерегистриран в Инспекцията по труда.

В ДМДТ „Кадрие Лятифова” – Кърджали: В периода 2003-2008 г. са сключвани договори за изработване на идейни проекти и сценография на пиеси, които не са поставяни в театъра. Директорът Орхан Таир е сключвал граждански договори със своята сестра, която по време на изпълнението им е била извън България, както и договори с непълнолетния си син. Сключвани са договори с лица, заети по трудово правоотношение, като предметът на договора им съвпада с основните им трудови функции.

В „Реставрация” ЕАД: Констатирана е неефективна дейност и лошо финансово състояние - към 30.09.2009 г. дружеството приключва на загуба от над 50 хил. лв. Основен възложител по договорите, изпълнявани от дружеството в последните години, е Министерство на културата, което формално не е нарушение, но проблемът е, че работите са възлагани по завишени цени и въпреки това финансовият резултат е загуба, което значи, че или е работено много неефективно, или е имало неправомерно отклоняване на средства.







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница