Програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа 2007-2013 и съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие



Дата31.01.2017
Размер138.16 Kb.
#13939
ТипПрограма
ТЕХНИЧЕСКИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПОРЪЧКАТА И УЧАСТНИЦИТЕ
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Възложител

Възложител на настоящата процедура е „БДЖ - Товарни превози” ЕООД

адрес: гр. София 1080, ул. „Иван Вазов” № 3,

тел. 02/ 932-45-05

факс 02/ 980-04-24

интернет адрес: www.bdz.bg



Предмет на поръчката

„Внедряване на система за локализиране и проследяване на железопътния транспорт във връзка с проект „Мултимодална платформа „Адриатика – Дунав – Черно море”, финансиран по Оперативна програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа” 2007-2013 и съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие.



Свързани програми

Настоящата поръчка е част от изпълнението на проект „Мултимодална платформа Адриатика – Дунав – Черно Море” (Adriatic – Danube – Black Sea Multimodal Platform), финансиран по Оперативна програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа” 2007-2013 и съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие (дейност 4.1. към работен пакет 4 „ИКТ – Гръбнака на Мултимодалната платформа ADB” съгласно формуляр за кандидатстване с рег. № INTRA-5140399 от дата 22.03.2012 г.)

Идеята на проект „Мултимодална платформа Адриатика – Дунав – Черно Море” (Adriatic – Danube – Black Sea Multimodal Platform), финансиран по Оперативна програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа” 2007-2013 и съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие, е да разработи и популяризира щадящи околната среда мултимодални транспортни решения от пристанища в зоната на Оперативна програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа” (Черно море, Егейско, Адриатическо) към вътрешните страни и региони по протежението на определената пилотна транснационална мрежа. Това ще бъде направено чрез разработване и създаване на „мултимодална транспортна платформа”, която интегрира различни региони и заинтересовани страни от транспортния бизнес. Проект „ADB Multiplatform” цели: 1) да разработи мрежа от мултимодални центрове в зоната на Югоизточна Европа с общи стандарти за качество и работа, свързани чрез иновативни ИКТ и транспортни услуги; 2) да развие достъпността и търговията в региона на Югоизточна Европа и свързаните коридори; 3) да направи мултимодалния транспорт реална алтернатива на сухопътния транспорт за вътрешния трафик, обхванат от пристанищата на Адриатическо/Егейско/Черно море чрез съвместни действия за развитие на мултимодален транспорт; 4) да направи Ж.П. транспорта надеждно решение за икономическите оператори в зоната на Югоизточна Европа чрез развитието на основен интегриран Ж.П. коридор, свързващ Черно море със заобикалящите го страни с клонове към основните пристанище на Адриатическо море; 5) да интегрира Ж.П. и вътрешния воден транспорт чрез увеличаване на основните Ж.П.-речни центрове и да популяризира Ж.П.-водната интермодалност; 6) да опази околната среда в зоната на Югоизточна Европа чрез смяната на сухопътния транспорт с Ж.П. и вътрешния воден транспорт и чрез разработването на международните споразумения за разработване на политики за интернализация на външни разходи.

ЦЕЛИ И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

В съвременната логистика информацията в реално време за статуса на движението на превозите е ключов, особено за видове превози, които показват големи нередности, тъй като това все още е така за повечето железопътни товарни услуги в региона на ADB. Инструментите/системите за мониторинг на железопътния транспорт могат да спомогнат за добиване на пълен преглед на текущите железопътни операции, за определяне на нередностите и подобряване на информационния поток и производствения процес. Подобни инструменти са необходими за увеличаване нивото на качеството на железопътния транспорт и възвръщането на пазарни дялове.

Доставка и внедряване на съвременна информационна система за локализиране и проследяване на товарни влакове в международно съобщение.

Специфични цели на проекта


  • Доставка на лицензи включени в цената за използване на системата от участниците в проект ADB Multiplatform (Adriatic – Danube - Black Sea Multimodal Platform: Мултимодална платформа „Адриатика – Дунав - Черно море”), които са заинтересовани да използват системата за период до завършване на проекта и една година след това(година и шест месеца). Участници в проекта са – BDZ Cargo, Slovenian railways Freight, Albanian railways, Levante Port Authority, Thessaloniki Port Authority SA, National Company "Maritime Ports Administration" Costantza, Executive Agency Maritime Administration(port Varna, Burgas), Intermodal Transport Cluster Croatia, Durres Port Authority, Port of Bar, Luka Koper PLC, Venice Port Authority, Trieste Port Authority, Railway Company Cargo Slovakia и др заинтересовани;

  • Обучение на персонал за работа със системата;

  • Внедряване на системата за маршрутите използвани от „БДЖ-ТП” ЕООД и Словенските железници;


ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ

Общи изисквания

Извършвайки дейностите по този договор, Изпълнителят и неговите експерти следва да спазват изискванията относно конфликт на интереси и кодекса за етично поведение в съответната област на своята професия по начин, съответстващ на разпоредбите на действащото българско законодателство.

При изготвяне на офертата, всеки участник трябва да се придържа точно към условията, обявени от Възложителя.

Мерки за публичност и информираност

При всички дейности, за които е приложимо, Изпълнителят следва да осигурява публичност и информираност за финансирането по настоящия договор като се съобрази с приложимите „Насоки за визуална идентичност” по Оперативна програма за транснационално сътрудничество „Югоизточна Европа” 2007-2013 (Annex 3 - SEE Programme Visual Identity Guidelines), които могат да бъдат намерени на следния адрес:



http://www.southeast-urope.net/en/downloads_section/project_management_documents/

Персонал

Всички експерти, които играят ключова роля в изпълнението, са ключови (основни) експерти. Минималният брой на основните експерти – членове на консултантския екип е 2 (два) броя.



Ръководител екип, който да има завършено висше образование минимум степен „магистър” в областта на железопътно-транспортното инженерство или сходно и/или в областта на компютърните науки или сходно и минимум едно годишен опит в работата по финансирани от ЕС проекти, свързани с железопътен и/или интермодален транспорт.

Ключов експерт „Внедряване”, който да има завършено висше образование минимум степен „бакалавър” в областта на железопътния транспорт или сходно и/или в областта на компютърните науки или сходно и минимум едно годишен опит в работата по проекти, свързани с железопътен и/или интермодален транспорт.

Участникът прилага в офертата си професионални автобиографии и заверени копия на документи, доказващи изискуемото образование, професионалната квалификация и професионален опит на ключовите (основните) експерти.

Други (допълнителни) експерти

Изпълнителят може да подбере и наеме за изпълнението и други експерти съгласно целите на проекта и очакваните резултати, описани в настоящото техническо задание. Всички експерти трябва да са независими и да се гарантира липсата на конфликт на интереси при изпълнение на възложените им задължения.

Професионални автобиографии и заверени копия на документи, доказващи изискуемото образование, професионалната квалификация и професионален опит на допълнителните експертите не се изискват и не трябва да бъдат прилагани към офертата.

Критерий за оценка

Определеният критерий за оценка на офертата е „икономически най-изгодна оферта".

Показатели - тежест %

Показателите за определяне на комплексната оценка на офертата и относителната им тежест са:


  1. Показател, отразяващ относителната тежест на качеството на техническата част от офертата - 70% (с максимален брой точки - 100 общо за всички подпоказатели включени в показателя);

  2. Показател, отразяващ относителната тежест на цената на офертата - 30% (с максимален брой точки 100).

Методика за оценяване на офертите

Методиката за определяне на комплексната оценка на офертата съдържа точни указания за определяне на оценката по всеки показател и подпоказател и за определяне на комплексната оценка на офертата, включително за относителната тежест, която възложителят дава на всеки от показателите за определяне на икономически най-изгодната оферта.

Съгласно обявения критерий, офертата ще бъде оценена по следната формула:

КОi = ПКi х 0.70 + ПЦi х 0.30,

където:

1. КOi е комплексната оценка на i-ия участник, където:



о ПКi е показател, отразяващ относителната тежест на качеството на

техническата част от офертата.

ПКi=ПК1i+ ПК2i,

където:


  • ПК1i е под показател, който оценява степента на съответствие на техническата оферта на участника с целите и очакваните резултати от Техническото задание на Възложителя;

  • ПК2i е под показател за оценка на предложената от участника методология за изпълнение на поръчката.

Под показателите за оценка са формирани от следните елементи:

  • Показател ПК1i се състои от един елемент

  • Показател ПК2i - се състои от три елемента.

ПК2i=ПК2аi+ПК2bi+ ПК2сi,

където:

  • ПК2аi е оценка на предложената от участника организация на изпълнението, в това число, разпределение на налични човешки ресурси и отговорности в зависимост от възможните задачи, процес на управление на изпълнението и методи на осъществяване на вътрешен контрол;

  • ПК2bi е оценка на предложения от участника план на изпълнението, в това число обхват на дейности, изисквания и срокове за изпълнение;

  • ПК2сi е оценка на предложените мерки за преодоляване и предотвратяване на идентифицираните от възложителя рискове.

По всеки под показател се поставя оценка в рамките на един от посочените диапазони в таблицата по-долу, за който качеството на офертата в най-голяма степен се доближава до описанието в първата колона. Оценката, която дават длъжностните лица следва да бъде обоснована, като за съответната стойност в протокола ще бъдат отразени изчерпателно мотивите за това, като пропуски и/или непълноти.

Съответствие на предложението на участника с Техническото задание на Възложителя – ПК1i

Максимум 30

Участникът е описал всички дейности, които ще бъдат извършени при изпълнение предмета на обществената поръчка за постигане на поставените от възложителя цели и резултати, като е посочил конкретни мерки, които ще бъдат предприети за реализиране на всяка дейност.

Участникът е посочил какво конкретно той ще извърши при изпълнението на поръчката, без да преповтаря дословно техническото задание.

Обяснена е логическата обвързаност между различните дейности и тяхната последователност.

Посочени са документите, които ще бъдат съставени и предоставени на възложителя, като изброяването на тези документи е обвързано с направеното описание на дейностите за изпълнение на поръчката.


30

Участникът е посочил какво той предлага да извърши без да повтаря дословно заданието на Възложителя, но е налице едно от следните условия:

част от дейностите са описани общо без да се навлиза в конкретни мерки, свързани с реализирането на съответната дейност

  • не е ясна последователността и логическата връзка между отделните дейности

  • не е посочена конкретната връзка между дейностите и документите, които ще бъдат изготвени от изпълнителя

18

Участникът е описал дейностите, които ще бъдат извършени при изпълнение предмета на обществената поръчка за постигане на поставените от възложителя цели и резултати

Участникът е описал документите, които ще бъдат разработени и представени на Възложителя.

При изброяването на дейностите и при описанието на документите са допуснати противоречия между посоченото за различните дейности и документи.

6

Участникът е описал дейностите, които ще бъдат извършени при изпълнение предмета на обществената поръчка за постигане на поставените от възложителя цели и резултати, като посоченото от участника изпълнение предмета на поръчката преповтаря дословно техническото задание на Възложителя.

1

Методология за изпълнение на поръчката – ПК2i

Максимум 70

Организация на изпълнението – ПК2ai

Максимум 20, като

Разпределението на различните ресурси при изпълнение на дейностите, предмет на поръчката, е правилно, логично и изчерпателно описано. Предложената организация осигурява в максимална степен качество на изпълнение на поръчката и не съществува риск от вътрешен организационен проблем за изпълнението на поръчката. Разпределението на задачите и отговорностите между експертите в изпълнението на поръчката са адекватни и целесъобразни на представеното и същото се покрива от декларираната ресурсна осигуреност от страна на участника.

20

Разпределението на различните ресурси при изпълнение на дейностите, предмет на поръчката в основната си част е правилно, логично и изчерпателно описано, но предложената организация не осигурява в максимална степен качество на изпълнение на поръчката и съществува минимален риск от вътрешен организационен проблем за изпълнението на поръчката. Разпределението на задачите и отговорностите между експертите спрямо разработването на различните документи не са напълно адекватни и целесъобразни на представеното и същото се покрива от декларираната ресурсна осигуреност от страна на участника.

9

Разпределението на различните ресурси при изпълнение на дейностите, предмет на поръчката е неправилно, в значителна степен алогично и неизчерпателно описано, като предложената организация не осигурява качество на изпълнение на поръчката и съществува риск от вътрешен организационен проблем за изпълнението на поръчката. Разпределението на задачите и отговорностите между експертите спрямо разработването на различните документи не са адекватни и целесъобразни на представеното от страна на участника.

4

Участникът само е изброил ресурсите, с които разполага и експертите, които ще използва за изпълнение на поръчката, но не е посочил как посредством тях ще изпълни дейностите, предмет на поръчката

1

План на изпълнението – ПК2bi

Максимум 30, като

Участникът е разписал план на изпълнение, който съответства в пълна степен на обхвата на дейностите, включени в предмета на поръчката и е съобразен с изискванията и сроковете за изпълнението им, предвидени в техническото задание.


30

Участникът е представил бланкетен план на изпълнението, който съответства на обхвата на дейностите и е съобразен с изискванията и сроковете за изпълнението им, предвидени в техническото задание.

18

Участникът е разписал план на изпълнението, който частично съответства на обхвата на дейностите или на изискванията и сроковете за изпълнението им, предвидени в техническото задание.

6

Участникът е разписал план на изпълнението, който не съответства на обхвата на дейностите или на изискванията и сроковете за изпълнението им, предвидени в техническото задание.

1

Управление на риска – ПК2ci

Максимум 20, като

По отношение на всеки един от идентифицираните от Възложителя рискови фактори са формулирани и описани повече от две мерки за предотвратяване и повече от две мерки за преодоляване на рисковия фактор.

20

По отношение на всеки от идентифицираните от Възложителя рискови фактори са формулирани и описани две мерки за предотвратяване и две мерки за преодоляване на рисковия фактор.

9

По отношение на всеки от идентифицираните от Възложителя рискови фактори е описана една мярка за предотвратяване и една мярка за преодоляване на рисковия фактор.

4


По отношение на всеки от идентифицираните от Възложителя рискови фактори е описана по една мярка за предотвратяване и по една мярка за преодоляване на рисковия фактор, но те не са обвързани със спецификата на проекта или на задълженията на консултанта.

1

Оценката се извършва от длъжностните лица за провеждане на поръчката, като всяко длъжностно лице попълва отделна колонка в таблица за оценка на предложенията на участниците на реда за съответния показател. Общата оценка, за всеки показател, се получава като сборът от индивидуалните оценки се раздели на броя на длъжностните лица (средноаритметична оценка).

о ПЦi е показател, отразяващ относителната тежест на цената на съответната

оферта.

Максималната стойност на ПЦi е 100 точки и се изчислява по формулата:

ПЦi = (Аmini) х 100,



където:

Аi представлява общата цена в лева на съответната оферта,

Аmin представлява най-ниската предложена цена в лева от всички оферти.

За нуждите на тази методика всички дробни числа, които могат да се получат при прилагане на съответната формула, се закръгляват към втория знак след десетичната запетая.

Комплексната оценка на офертата се получава, в зависимост от точките, получени по двата ПКi и ПЦi следната формула:
КОi = ПКi х 0.70 + ПЦi х 0.30,

Класирането на участниците се извършва по низходящ ред на получената комплексна оценка, като на първо място се класира участникът, който е получил най-висока комплексна оценка (КО) на офертата. В случай че комплексните оценки на две или повече оферти са равни, за икономически най-изгодна се приема тази оферта, в която се предлага най-ниска цена. Участникът, класиран от Комисията на първо място, се определя за изпълнител на обществената поръчка.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница