Протестът срещу управлението на бфс и масовите безредици в центъра на София на 16 ноември 2023 г.“



страница1/7
Дата01.06.2024
Размер58.95 Kb.
#121347
  1   2   3   4   5   6   7
Case Study Martin Kostadinov 2

ФАКУЛТЕТ „ИКОНОМИКА НА ИНФРАСТРУКТУРАТА“
КАТЕДРА „МЕДИИ И ОБЩЕСТВЕНИ КОМУНИКАЦИИ“


CASE STUDY
по учебната дисциплина
„Кризисен PR“
на тема
Протестът срещу управлението на БФС и
масовите безредици в центъра на София на 16 ноември 2023 г.“

Изготвил:


Мартин Костадинов
Медия икономика, IV курс
Фак. номер: 20150169

Проверил:


Гл.ас. д-р Мария Николова

СЪДЪРЖАНИЕ





1.Описание на ситуацията 2
2.Публични изяви 4
2.1БФС 4
2.2СДВР 5
3.Официални позиции 6
3.1БФС 6
3.2Пресцентър на МВР 7
4.Отразяване в медиите 9
5.Последствия 10
6.Изводи 12
7.Източници 12


  1. Описание на ситуацията


Разярени футболни фенове и погром в центъра на София белязаха протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз, който се проведе паралелно с мача между България и Унгария на 16 ноември 2023 г. Срещата се игра без публика на националния стадион "Васил Левски".


Демонстрацията завърши с десетки пострадали, изгорял полицейски бус и много щети по инфраструктурата, магазини и частни автомобили в центъра на София. Полицията прибегна до водно оръдие и лютив спрей. Появиха се и обвинения в полицейско насилие и превишени правомощия от страна на МВР.
Градусът на напрежението, което кипи вече дълги години заради порочното управление на БФС, започна да се покачва на 23 октомври. Тогава във Фейсбук страницата "Оставка на БФС начело с Боби Михайлов", която по това време имаше над 10 000 последователи се появи призив за мащабен протест на трибуните на „Васил Левски“ по време на европейската квалификация с Унгария, на който всички агитки да се обединят с искането на смяна на управлението във футболната централа. Бе показана и схема, от която ставаше ясно, че в отделни блокове на секторите Г, В и Б ще се настанят организирани фенове на ЦСКА, Левски, Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, Берое, Черно море, Славия, Локомотив София, Спартак Варна, Миньор Перник, Локомотив Горна Оряховица и други.
На 6 ноември обаче от БФС обявяват, че мачът няма да се играе на „Васил Левски“, а на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив без публика. Според съобщението, причината за това е високата оценката на риска след анализ от страна на отдела по сигурност и безопасност на европейската международна футболна централа УЕФА, заради сигнали за готвени масови безредици и сериозната опасност за обществения ред.
По-късно обаче стана ясно, че БФС първи е изпратил писмо към УЕФА, в което е алармирал за предстоящите рискове и е предложил на европейската централа да препоръча преместване на мача и затваряне на трибуните. Нещо, което от родния футболен съюз дълго време не признаваха, включително и в часовете и дните след самия протест.
Последваха и нови обрати. На стадион „Христо Ботев“ по това време се използваше паузата в първенството за довършителни строителни дейности и стана ясно, че няма как да се играе мач, докато те текат. Така отново трябваше да се търси друг вариант за провеждането на футболната среща. Като през цялото време се търсеха начини феновете, да не бъдат допускани до стадиона.
От унгарската футболна асоциация пък обявиха: "Поведението на Българския футболен съюз е безпрецедентно, несериозно и неспортсменско. Не можете да организирате дори семейна почивка по такъв начин, камо ли международен футболен мач със сериозни залози, включващ много хора и интересуващ милиони. Българската асоциация постави в невъзможна ситуация както УЕФА, така и унгарската асоциация".
В крайна сметка се взе решение мачът отново да се върне на националния стадион в центъра на София, но пред празни трибуни. Феновете пък обявиха, че ще протестират пред „Васил Левски“ и призоваха за обединение. На демонстрацията се събраха над 4000 привърженици на футбола. Малка част от тях обаче доведе до нарушаване на обществения ред, което пък принуди полицията да използва водни оръдия и лютив спрей. Напрежението ескалира, феновете започнаха да атакуват полицията, а тя от своя страна отвърна с арести и бой на случаен принцип. Бяха запалени няколко автомобила и полицейски бус, а действията на органите на реда бяха посочени от обществото като произвол. Равносметката от протеста беше близо 20 пострадали граждани, над 30 пострадали полицаи и 38 задържани протестиращи.




  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница