[редактиране



Дата20.07.2022
Размер19.07 Kb.
#114817
1
Свързани:
CELEX 32009R1221 BG TXT, CELEX 32017D2285 BG TXT

Пловдивското поле представлява алувиална низина, формирана от река Марица и нейните притоци. От север се издига Средна гора, на изток са Чирпанските възвишения. От юг полето е оградено от склона на Родопа планина, който е стръмен и висок – около 1300 м н.в., прорязан от тесните долини на реките Въча, Стара река, Яденица, Чепинска и др. В града са разположени шест сиенитни хълма (тепета). Небет тепе, Джамбаз тепе и Таксим тепе образуват Трихълмието (Стария град) в централната част на Пловдив.[22] Другите три хълма се казват Джендем тепе, Бунарджик и Сахат тепе; техните по-нови имена са съответно Младежки хълм, Хълм на освободителите и Данов хълм. Смята се, че в миналото тепетата са били 11 на брой, но са унищожени за строителни материали.[23] До началото на ХХ век изчезват Марково тепе и Алтъ тепе, които са разрушени за направа на павета, с които са били постлани пловдивските улици. Говори се за още едно малко тепе, което се е наричало Валели тепе. В града е имало и още едно тепе наричано Топлар тепе.[24] Отделно, в покрайнините на Пловдив е разположено Лаут тепе, което е близо до жп гара Тракия.
Води[редактиране | редактиране на кода]



 Този раздел е празен или е мъниче. Можете да помогнете на Уикипедия, като го разширите.

През град Пловдив минава река Марица. Дължината ѝ от околовръстен път „Изток“ до моста на околовръстен път „Запад“ е около 12 719 m. Широчината на речния участък в тази територия варира от 100 до 600 m. Наклонът на реката в района на града е много малък (0,13%), поради което по-голямата част от коритото ѝ е напълно облицовано по двата бряга. В определени участъци е изградена бетонова подпорна стена за предпазване от наводнения. Редовно се извършва почистване на дъното на реката от дървесна и храстовидна растителност, което предпазва града от високите води при наводнения. За участъка от реката, протичащ през територията на Пловдив, има изградено утайково стопанство. Работи се и по реконструкция на канализационната мрежа.
Реките Първенецка и Пясъчник се вливат в Марица на територията на град Пловдив.[25]
Пловдив е административен център на Пловдивска област, която заема 5928 кв. километра площ. Областта е разпределена на 18 общини, в които има 215 селища, от които 18 градове. Населението е около 680 884 души. Северната част на областта е с предимно равнинен характер, с развито интензивно земеделие. Южната е планинска с развито животновъдство, дърводобивна промишленост и туризъм. В Пловдивска област се намират известни природни и културно-исторически забележителности, курорти, балнеолечебни центрове. Такива са живописната Долина на розите, балнеолечебните центрове в Хисаря, Нареченски бани и в Баня, средновековната Асенова крепост, Бачковският манастир, Араповският манастир, тракийската гробница край с.Старосел и др. Областта обхваща централната част на Южна България. На север включва южните склонове на Стара планина и централната част на по-ниската планинска верига на Средна гора. На юг Пловдивска област навлиза в планината Родопи.
Пловдив е център и на Южен централен регион, който включва Пловдивска, Пазарджишка, Смолянска, Хасковска и Кърджалийска области.
Пловдив е български град, намиращ се в Горнотракийската низина, разположен на двата бряга на река Марица. Населението на града е 341 041 души, което го прави втори по големина в България след София. Пловдив заема стратегическо местоположение в Южна България и се намира в центъра на Горнотракийската низина. Това определя водещата роля на града в етнографската област Тракия. Пловдив е едно от най-древните селища на Европа, а средищното му положение в източната част на Балканския полуостров е определяло важната му търговска, административна, икономическа, културна и военна роля. Пловдив е разположен в подножията на седем сиенитни тепета, поради което често е наричан „Градът под тепетата“. Пловдив е известен със своят Международен панаир, със Старият град, Античният театър, Римският стадион, площад Съединение с паметника Альоша, Главната улица, шестте тепета, музеите.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница